CZECHTREK


CzechTREK 2006
oslava 40. narozenin Star Treku
- sobota - 23. září -

Milým překvapením pro mě, po měsíci za Festivalem Fantazie, bylo oznámení o další chystané akci. Vše říkající název CzechTREK, který posléze získal i svou internetovou doménu (doufejme na další ročníky), byl podzimní jednodenní akcí, ve které měli prsty naši staří známí neposedové - členové klubu Trekkies TNG spolu se svými kolegy s CZ Kontinua a UPKB-Dominion. FFko a jejich první klubové narozeniny je zřejmě vybudili k maximu (myslím tím maximu vztahujícímu se k letošnímu podzimu... příští podzim budou mít určitě jiné maximum, daleko ambicióznější, troufám si předpovídat ) a proto se rozhodli uspořádat hromadnou oslavu letošního 40. výročí Star Treku. I když datum setkání diváků fenoménu Star Trek nebylo dohodnuto na 8. září, na které se pravý začátek treku datuje, 23. září se stalo alespoň pro letošek téměř stejně důležitým mezníkem! Dle pokynů na stránkách jsem vytasila svůj diář/kalendář/mobil/ a nažhavila svůj kapesní počítač (ehm, ten myslím žhavil hlavně Johanson) a napsala si všechna důležitá data, tj. Kulturní dům Ládví Praha, bohatý program s přednáškami, projekcemi a hosty a se spoustou překvapení... nakonec jsem si užila stejně hodnotně i lidi, které jsem díky Star Treku poznala, bez kterých by stejně žádná akce nebyla to pravé. Vstupné bylo myslím snesitelné, tj. 179,- Kč pro předem přihlášené a zaplacené (no já byla samozřejmě aktivní ) a 199,- Kč až na místě (nějaké frontičky nakonec byly, ale na registraci byla spousta času a na nás už po obědě fronta nezbyla )

Takže jak jsme začali den? Když nepočítám šest spolunocležníků, z nichž se někteří vyzvedávali ve tři ráno na Florenci a pak přesun jako takový na Prahu 8, tak samozřejmě exkluzivní českou kino-premiérou filmu Star Trek: Nemesis, která proběhla právě ve velkém sále multikina Ládví, který je hned vedle kulturáku. Kvůli vysokým nákladům na práva a výrobu českých titulků nebyl film v ceně vstupného CzechTREKu jako takového, ale vybíráno bylo zvlášť podle sazeb kina klasicky u pokladen, které otevíraly v deset dopoledne (135,- za normální lístek). Za půl hodiny, tj. v 10:30, to poté začalo. Začalo uvítáním přítomných diváků a návnadou na losovací soutěž, která proběhne hned po závěrečných titulkách. Co dodat k filmu? Nevím jak pro ostatní, kteří v tom kině seděli (na jednom ze třech promítání, která byla k dispozici), ale já si ten film užila úplně v novém, neopakovatelném rozměru. Už chápu, proč bych do kina nejradši chodila na všechny premiéry... ono to velké plátno, ozvučení a celá ta atmosféra má zkrátka něco do sebe! Titulky nebyly do filmu vyleptány, ale velmi důmyslně vyřešeny. Promítalo se na takový "bílý kvádříček", jehož šířka byla vyměřena na šířku titulků - ten se nacházel samozřejmě pod plátnem uprostřed. Po celou dobu seděl v sále človíček, který hbitě upravoval případné časové rozladění se zvukem. Já jsem až na pět vět na začátku nic takového nezaznamenala. Dál se k Nemesis vyjadřovat nebudu, film není novinkou a nakecáno o něm bylo až až .

Závěrečné titulky si všichni diváci vychutnali... nevím jestli všichni skutečně od srdce, ale asi jo, protože tak to má být!... nebo kvůli soutěži, při které mj. Bendi s kolegy obdarovával vylosované vstupenky. Řadě 12 se všechny ceny vyhnuly... takže DVD Nemesis, knížku ani tričko jsme nezískali. Zamordována jsem za rezervaci špatné řady naštěstí nebyla .
Jak jsem již psala, před CzechTREKem jsme měli hoďku a půl na obídek, proto jsme poctili svou přítomností zdejší pizzerii. Johanson musel dlouho odolávat nesednout si k dětskému stolečku na hraní s kostičkami a puzzlem, ale nakonec si přeci jen objednal klasicky sedíc vedle Yakuzzy. No nevím, jestli si polepšil . Ba jo, polepšil, seděl samozřejmě také vedle Daniely .

Registrace spočívala v nalezení mého jména na listině zatracenců , vyplnění nicku na visačce (na tuto práci vyčlenil klub Trekkies TNG zvláštní sílu, takže jsem nemusela např. hledat vlastní propisku ) a ukázání směru vpravo kolmo nahoru po schodech. Naše skupinka to stihla přesně na druhou odpolední. To už u mikrofonu stál Little Borg a Bedrazz a oba shrnuli, co je tedy na dnešek všechno nachystáno.
Program jako takový myslím bude hovořit za vše:

Multikino Ládví:

23.9. - 10:30 - Star Trek: Nemesis
23.9. - 20:30 - Star Trek: Nemesis
26.9. - 20:00 - Star Trek: Nemesis

Kulturní dům Ládví - velký sál:

13:00 Registrace a zahájení mise
14:00 Star Trek - curriculum vitae
15:00 Zdravý zápal vs. fanatismus
16:00 Oktan Team: Osm zastavení agenta 008
17:00 MVéčka (music videa)
18:00 Star Trek XI - co nás čeká v roce 2008?
18:30 --- pauza ---
19:00 Galavečer s hosty
20:30 Sladká čtyřicítka
21:00 Křest rukopisu nové knihy "Svět zkázy"
21:30 Afterparty (aneb Jak se umí bavit trekkies)
23:00 Konec mise

Kulturní dům Ládví - malý sál:

14:00 Star Trek New Voyages
15:00 "The Best Star Trek Episode"
16:00 Star Wreck: In The Pirkinning

Kulturní dům Ládví - předsálí:

14:00 Star Trek CCG
16:00 Deskové hry pro každého

Nikolu jsem ve žluté uniformě ještě neviděla, vypadal pohuble, asi to organizování není žádnej med, pomyslela jsem si , ale nakonec byla pravda úplně někde jinde .
Aby bylo případným zbloudilcům jasné, co tady všichni pohledáváme, Johanson zpracoval takový Curriculum Vitae o Star Treku, tj. filmech a seriálech. Nebojte, o seriálu Enterprise se nezmínil, aby divákům pouze klasických českých televizí nezkazil moment překvapení . Co dodat k jeho prezentaci? Prostě Rosťa, k tomu se nic dodávat nemusí . Tentokrát však mluvil až k nezastavení, přetáhnul, protože Star Trek přeci jen není jen o jednom filmu a dvou seriálech . Zdaleka jsem se nenacházela v prostorném sále 'kádéčka' po celou dobu, ale spousta a spousta lidí ano a Johanson měl proto velmi vděčné publikum. Mikrofon půjčil, i když ne na dlouho . Samuelovi z CZK, který v rámci dalšího bodu programu mluvil o fan klubu CZK. Tak tak, na řadě byla malá agitačka fan klubů, jejíž premiéra proběhla letos v Chotěboři. Takže UPKB-Dominon a Trekkies TNG také shrnuly svoje aktivity a služby a výhody pro členy, aby se ukázalo, že dobrá polovina lidí sedící v sále vlastně v žádném takovém klubu není. Něco mi říká, že CzechTREK byl pro tyto lidi novým začátkem .

Mezitím se v malém sále promítalo - fan filmy a návštěvníky portálu www.Trekkies.cz zvolenou nejlepší epizodu Star Treku - DS9: The Visitor.
Časový skluz se srovnal v pohodě (ne že bych nějaký zaznamenala, na hodinky jsem se nepodívala celý den ) a to hned po divadelním představení profláknutého Oktan Teamu s názvem 'Osm zastavení agenta 008'. Po smůle, kterou jsem měla na FFku, jsem si tentokrát Radimovo divadlo mohla bez rušivých vlivů vychutnat jak se patří . Kdybych o tom náhodou zapochybovala, byla v záloze motivace - malá soutěžička hledat po celou dobu narážky na jiné filmy a seriály, pořizovat si jejich seznam a ten pak odevzdat v očekávání odměny od Laser-books. S Taulem jsme popsali celou A5, ale jedna dívčina, no, možná jich bylo víc , nás trumfla a cenu v podobě knížky si večer šťastně odnášela domů. Vrrrrrrrrrrrr . V pět odpoledne nastal čas na relax, čas na MVéčka, tj. music videa na téma Star Trek. Těch se na netu nachází nepřeberné množství... stačí jen umět hledat . Např. k přerušení natáčení trekových seriálů a památce toho, co zatím fenomén Star Trek nabízí, vznikla spousta videíček, jejichž hudba a dokonalý výběr a střih scén občas dohání k slzám... ale já si poplakat nechtěla a tak jsem se opět více pohybovala v předsálí, kde se paralelně s programem hrálo CCGčko a TrekBANG. Mj. jsem slíbila Jirkovi a Petrovi doplnit nějaké epizody, a i když žádný klub nevedu a ani nehodlám (líp bych to totiž nesvedla ), k této malé službičce jsem se uvolila . Spiklenci Little Borg a Omi samozřejmě o všem věděli a ještě mi u toho pomáhali ) No, uvidíme, zda se sejdeme ve stejné cele... ale to by pak nebylo za trest, že... aaaa . Dost představivosti . Povídání, co se ví, teda vlastně neví o nejnovějším Star Trek filmu, který ještě ani nemá jméno, jsem promeškala hledáním bagety v Albertovi . Kdepak, tak žhavý to nebylo... ovládaly mě i jiné potřeby, které normálně ovládám já... ... no zkrátka se to všechno semlelo tak, že najednou se vyklízel sál před hlavním bodem programu, kterým byla beseda s hosty - dabéry.

Nemoc a pracovní vytížení nakonec nezdolalo tři ze šesti pozvaných, z mého pohledu zajisté již významné celebrity... Sylva Talpová (90%), Zdeněk Bureš (99%), Jiří Hromada (100%). Procenta vyjadřovaly pravděpodobnost jejich skutečného výskytu mezi námi a já jsem ráda, že to z 50% pořadatelům vyšlo! Tentokrát to nevyšlo těmto hostům, kteří však na 100% zvažují svoji účast na příště: Bohdan Tůma, Nela Boudová a Pavel Soukup! Ještě před vlastní debatou na sebe strhl veškerou pozornost fotografů velký dort ve tvaru a barvě Enterprise NX-01, který se pyšnil ve středu pódia. Little se také podal atmosféře a trochu zapózoval právě s dortíkem . No nevím, do čeho bych se víc zakousla... do dortu nebo do Littla... no já mám jasno ) Debata s dabéry Star Trekových postav, Kathryn Janeway, Neelixem a Quarkem a Leonardem McCoyem opět stála za to. Vtipnost střídaly také vážnější témata, ke kterým se počítá i vzpomínka na Přemysla Přichystala (českého Holodoctora), který nás nedávno opustil.

K přepisu debaty opět nabádám pořadatele , kteří opět natáčeli celý program na kameru. Vlastněěěě, přepis by nikdy neobsáhl i atmosféru, tedy určitě ne na 100% (když jsme dneska u těch procent), takže příště musíte přijít a ne třeba podniknout výlet do lázní do Maďarska, na které jsem byla zdarma pozvána já a stejně si je nechala ujít . Hosté si poté stylově připili červeným šumivým vínkem a zakousli dortík ve tvaru borgské krychle, na jejíž vršku se číslice "40" stylově vyjímala. Nejen proto, že musel Zdeněk Bureš v devět na autobus do Brna a vyrazit proto o trochu dřív, mohl právě on sfouknout svíčky - po náležitém okecání to bravůrně zvládnul!

Nabaštit se svým kouskem dortu poté zvládli stejně obstojně i všichni řadoví návštěvníci CzechTREku . Zbylo na všechny! To bylo obav

Plánovaný křest rukopisu nové knihy TNG 12 "Svět zkázy" se nekonal, protože ředitel nakladatelství Laser-books Tomáš Jirkovský nakonec nedorazil kvůli rodinným záležitostem. Radim Rouče a Jakub Marek za Laser stejně obstojně orodovali a představili nám plány na nové knížky v roce 2007. V následné debatě jste se mohli zeptat na cokoliv z oblasti knih. Při dotazech publika na Radima, resp. při otázce "Jaká je vaše nejoblíbenější knížka?", mě napadali otázky zcela jiného rázu, ale nakonec jsem Vyslancovi odolala... což nebylo zas tak těžké .

Pod heslem "Afterparty" se skrývala štědrá soutěž v podání moderátorky Bedrazz s názvem Knihostop. Tři hosté, poradci a v každém kole vždy tři noví soutěžící z řad dobrovolných diváků . Vyhrávaly se knížky, slevové poukázky na Filmcity.cz a potlesk publika . Kol bylo celkem devět (jako jedna nejmenovaná stanice ), což akorát časově vyšlo na jedenáctou večer, kdy bylo také ukončení celé mise naplánováno. Little a Bedrazz poté předstoupili a za celý fanklub(y) a všechny fanoušky Star Treku poděkovali, rozloučili se a pozvali ještě na úterní promítání Nemesis.

Individuální rozlučky poté netrvaly dlouho a nebyly nikterak srdceryvné (i když tu s Littlem mám stále v živé paměti a ne a ne dostat jeho tvář ze svých myšlenek ), stejně se s mnohými znám celkem dost a kecáme spolu minimálně obden na ICQ, Skypu, diskuzácích apod. Tím nechci nikterak snižovat akt setkání naživo, to vůbec se, dotyků, polibků a grimasových slovních průpovídek jsem si užívala tentokrát do sytosti - předesílám, že vůbec netuším, co to do mě vjelo ) ... no, mám teorii - tentokrát jsem byla jen 100% divákem, 0% organizátor, když nepočítám svou úlohu "paní domu", takže už konečně chápu ten rozdíl .
Je fakt, že "Afterparty" začala až po příjezdu na Žižkov a hlavně druhý den ráno, vstávání a balení... a pak to uklízení po osmi lidech . Kdo to zažil jako hostitel, tak ví, zač je toho loket . Naštěstí jsem nenašla žádná cizí tělesa, biologického původu nevyjímaje . I když je fakt, že ten pokroucený hřebík položený na prostírání, je pro mě skutečně záhadou, na kterou nestačí ani moje fantazie a Lynxovy vlasy - no comment .

Další klady CzechTREKu:
- Little!
- tolik krásnejch mužskejch na stejných souřadnicích jako já!
- spousta známých tváří, které jsem dlouho neviděla
- spousta známých tváří, které jsem viděla až příliš nedávno
- dobré spojení MHD (metrem)
- potraviny Albert coby phaserem dohodil otevřen do osmi večer
- spousta dalších stravovacích lokalit na dosah vlečného paprsku
- Little!
- prostorný sál, dostatek míst k sezení, vzdušnost, osvětlení
- útulné předsálí

Zápory
- skončilo to!
- Porthos jenom plyšový a ještě jsem si na něj ani nesáhla!
- mnoho zákoutí, kde šlo dostát soukromí, ale žádná pořádná skříň!
- málo amatérských i profesionálních masek Klingonů, Romulanů, Borgů, málo uniforem - vypadali jsme moc normálně
- drobná zdravotní indispozice osobního rázu
- zdravotní indispozice Bohdana Tůmy - na double tlouštíka milionáře z Lostu jsem se těšila hodně
- nedodán přehled nutričních hodnot dortu - i trekkies mohou držet dietu
- nedorazila spousta známých osobností Star Treku, ryze namátkově třeba Valeris, Erell, TelemachusRhade, Vašek Pravda apod.
- nedorazili na čumendu fanoušci jiných scifi seriálů
- chybí mi spousta foteček, např. Barclayho, Draculky...

Do reportážičky se bude ještě něco připisovat a mnohé další se dozvíte z komentářů fotek, kterých máme daleko víc... můžete se těšit .


© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája) (2006)
www.CZECHTREK.cz
Trekkies.cz