JEŠTĚD 2007


Ještěd 2007
SOBOTA
1. - 2. prosinec

JEŠTĚD, JAK JSME HO NEVIDĚLI :)

Začalo to nevinně, na Starnetu, to je takový naprosto nevinný diskuzák, naprosto nezajímavý, vůbec bych tam nelezla :) Protože když tam někdo dostane nápad, může to skončit třeba nějak takto :)
Zpátky k nevinnému příspěvku: 'Setkávání fanoušků Star Treku', 5.11.07, TelemachusRhade:
"Napadl mě plán!
Už dlouho zvažuju nějakou severočeskou slezinu a tak mě napadlo, že bychom udělali něco v prostředí pro Jablonec naprosto tipickém - sněhu. A to sice v třeskutém únoru, kdy zpravidla bývá sněhu nejvíc. Cca 2 - 3 dny, popřípadě by se z toho mohl udělat rovnou SN con a něco vyrejžovat :)
Zalíbila se někomu tahle idea?
(Jacob, Pozemstan a Spock18 jsou v přípravném týmu automaticky :)
Po přídavku fotky Yettiho :) a ještě jednoho příspěvku na Starnet:
"Takže, na přelomu listopadu a prosince se koná v Liberci severočeská slezina StarNETu. Přesný termín dodiskutujeme podle toho jak se to komu hodí.
Konat se bude v čajovně U Kamenný želvy a při té příležitosti se podnikne výlet na Ještěd. Pro ty co se obávají cesty pěšky mám dobrou zprávu.
Cesta do Liberce je poměrně příjemná a rychlá, trvá 65 minut s jak jinak než Student Agency z nástupiště 6 na Černém mostě. Standartní jízdné je 80 Kč, na studentský průkaz a ISIC 60 Kč. Tady je jízdní řád
Doufám v hojnou účást..."
... jsem to byla já, kdo nadhodil termín prvního prosincového víkendu (pač jsem věděla, že nebudu muset trčet v práci :P), ten se ujal, postupně se hlásili lidičky, až se nakonec připravil plán na oba dva dny včetně přespání.

Takže v sobotu, v devět ráno, přijel "můj řidič" v autě "mých snů" a vyrazili jsme! :) Já, kája, Sali a Little. Hnedka v autě na nás čekala snídaně v podobě narozeninových jednohubek z předchozího dne (byly dobré :P), ale Jirka se přesto stavil pro svou oblíbenou kombinaci do Mekáče :)

Naší první zastávkou byly Poděbrady, kde jsme nabrali omiho. Tak, teď to bylo opravdu auto mých snů :)) O Poděbradech se tu moc rozpovídávat nebudu, co tam lidi prováděj na ulicích je vskutku velmi pozoruhodné :) Až do soboty jsem třeba nikdy neviděla bouračku v přímém přenosu :) O nás naštěstí žádné jiné auto nezavadilo a do Liberce jsme dojeli v pohodě. Po telefonickém upřesnění, jaká je momentální situace, resp. lokace přihlášených účastníků tůry 'Ještěd 2007', nám bylo laggou reprodukováno doporučení od Vyslance a Jacoba a to zaparkovat u radnice a obsadit nějakou tu restauračku. Nevím čím to, ale zvládli jsme to bravůrně. Restaurace "Kavárna Pošta" sice nejprve vyznívala velmi draze, ale jídelní lístek s rozumnými cenami nás přesto vpustil dovnitř a to rovnou do nekuřáckého odděleného salónku. Protože jsme nevěděli přesně, kdy dorazí zbytek, objednali jsme si hned.


Druhá 'tlupa' našla naší restauraci bez problémů celkem rychle a po klasickém objímacím uvítání ... no jak jinak :) (Nik byl totiž takovým malým překvapením, na Starnetu se o jeho účasti předem nemluvilo) a roztomilém oslovování cizími přezdívkami, jsme se mohli pustit do oběda :)


Takže nově dorazili "hlavní organizátor" TelemachusRhade, dále "hlavní host" Vyslanec (který byl tahounem od samého začátku :) ) spolu s laggou a "hlavní navigátor" Jacob, díky kterému nabrala akce později zcela jiný spád :)Blížící se vánoce nám připomněl vánoční stromeček, který personál restaurace instaloval  v průběhu konzumace zdejší stravy. A že jsme si dávali do nosu, jen co je pravda. Po slaném musí přijít sladké... takže banánek a horké višně...

Lagga a TR se za cca hoďku zvedli, aby k nám dopravili zbytek ještědského výsadku, tj. Kareemmu a m0rta a ti skutečně přišli :) i když odjezd z Prahy autobusem byl prý poněkud dobrodružnější :) Dokonce spolu jeli v tom samém buse, ale nevěděli o tom :)

Do půl třetí jsme se skvěle bavili, zlobili se navzájem a opět si neviděli někdy do úst :) Ta témata, ta témata... :)P.S. chodit na WC s Nikem taky není zrovna bezpečné :)

Ale co, stejně pršelo :) Já se musela přezout do nových bot, které jsem před časem za velmi výhodnou cenu pořídila a nemohla za to, že to nešlo uspíšit... si na mně pánové samozřejmě zgustli :)

Nuda dokáže divy :)) Komentář Vyslance: "Kurník další fotky s littlem, už ne!!! :)))"

A Sali dokáže taky divy, jsem koukala, dokonce dobrovolně cestovat MHD, opět, po tak krátké době :) O tom, jak má Jacob přehled, kde se dají koupit v Liberci jízdenky, raději taktně pomlčím :)

Důležité bylo, že jsme dojeli na konečnou! A teďka se mohli rozhodnout - lanovkou nebo pěšky?

Otázka jako taková nevypadá záludně, že ne? Vybavená jsem, teple oblečená, pořádný boty, mrholí už jen malinko, je pořád světlo a chtěli jsme přeci na procházku no ne? Minule, když jsem to šla s kájou a Paldíkem, to bylo o ničem, ani si nepamatuju, jak dlouho nám to trvalo a najednou jsme byli nahoře! Takže pěšky! Určitě pešky! Aspoň udělám něco pro zdraví :) ... stejně nemáme kam spěchat a ještě ušetřím za lanovku :) ...


Ha, tak ono to nebude jen tak! Než mi došlo, do čeho jsem to střemhlav vletěla, jsem udýchala tak první kilometr. A to jsme šli po více méně "cestě", která vypadala, že je cestou pro pěší, cestou, kudy lidi choděj, tj. vypadalo to, že nás Jacob naviguje správně! Ještěže jsem neměla o tom energii přemýšlet, i když, samozřejmě jsem přemýšlela, že to otočím, vezmu si jednu z vysílaček, které jsme měli s sebou a dorazím lanovkou jako trojice TelemachusRhade, Vyslanec a lagga, kterým se šlapat ve vysokém sněhu skutečně nechtělo... Ale neudělala jsem to! To přeci zvládnu, nesnáším vracení se, k tomu se mě ujali  Kareemma a m0rt, bez kterých bych to asi nezvládla... a stoupali jsme... pomaloučku polehoučku přímo pod lanovkou pro lyžaře...


Pánové se dobře bavili, energie měli přehršle, což je dobře, protože moc by mi to na klidu nepřidalo, kdybychom byli všichni komplet za chcípáky, kteří podcenili své síly :P

Kája s Valou na zádech si také užíval, snad ještě víc, když mu Jacob tak nějak suše oznámil, že nestoupáme na Ještěd, ale na tak trochu vedlejší kopec :)) Vražda se nekonala, ale mapičku jako památku jacobových navigátorských schopností sem tedy skutečně dám...

Jacobova navigace :)

Když mě ve výstupu přišel podporovat i omi (konečně :P ) začalo se blýskat na lepší časy. S tím blýskáním to myslím doslovně, protože i přes mlhu a stmívání jsme spatřili dvě světýlka. Mně osobně na tu dálku připadaly jako dvě kryostatické komory, už mi hrabalo, takže se není čemu divit :) Nakonec se z toho vyklubala lanovková stanice, která právě zavírala. Stejně ale jela jen dolů a dolů jsme už nechtěli, chtěli jsme dojít!

Nahoře jsme se hned vrhli k mapce a ujistili se, kam to teda vlastně vystoupali. A ujistili se také, co máme ještě před sebou, kromě té mlhy :) No a šli dál...

To už jsme věděli, že by nám to mělo trvat tak kolem půl hoďky, což byla celkem přijatelná vyhlídka. No, když už jsme u té vyhlídky, ... tohle jsme prosím viděli z Ještědu, ... žluté světlo ... :) Ty další světla jsou jen z projíždějícího auta.

Ale jo! Dokázali jsme to! Došli jsme! ... Huráááá!!!

Teďka, když píšu tohle shrnutíčko, bych se tam okamžitě vrátila. Byl to silný zážitek pro nás všechny... užila jsem si to opravdu do hloubky :) V tu chvíli jsme ale zoufale vyhlíželi židli a teplý čaj, proto jsme zakotvili do zdejší restaurace. Najít odpočaté vysmáte tři lanovkáře opravdu nebyl problém :)
Lagga zpětně na SN pronesla: "Ale přiznám se, že sem se o šplahající většinu začala bát. Ono když se stmívá, na okna restaurace padají kusy zledovatělého sněhu, fouká vichr a mlha dovoluje vidět jen metr před sebe, tak se stýská po těch, co někde tam venku ťapou a mrznou." Je fakt, že když nám na Černém vrchu přišla MMSka s vyfoceným svařáčkem, tak to poslední, co by nás napadlo, že se o nás taky někdo bojí... je fakt, že já jsem se nebála, cítila jsem se v bezpečí... do poslední chvíle jsem si totiž myslela, že mám u sebe baterku, a až v nedeli přisla na to, že neměla. Ještěže tak, protože to by mi na klidu moc nepřidalo.


Měli jsme tak hoďku, než pojede poslední kabinková lanovka zpátky dolů, a když už kája tahal Valu až na vrchol :) ukázal aspoň mvéčko z rozlučky ze svobodou z FF 07, protože byli tací, kteří ho ještě neviděli :P


V obavě, že se do lanovky taky nemusíme vejít, přeci jen, bylo nás jedenáct, jsme zaplatili za čajíčky a přesunuli do čekárny. Dvacet minut jsme zase nějak zaplnili, já třeba výslechem Jacoba, jak to chodí u policajtů a hned využila, resp. zneužila Jacoba k demu osobní prohlídky :) Žádnou zbraň jsem nenašla :)) Asi jsem nehledala pořádně :))) Příště to napravím :))))A pak už ... lanovka! Pro mě první za dnešní den :) Stoupla jsem si hnedka ke sklu kvůli výhledu a opravdu nelitovala. Po tunelu plném mlhy, osvícené mlhy z předních světel lanovky, jsme na pár desítek vteřin viděli Liberec plný světýlek z ptačí perspektivy... opravdu hezký pohled... a Ješťed byl za námi... úspěšně za námi!

Co dál? No, vyhládlo nám :) I když TR zamluvil čajovnu, kručení bříšek převážné většiny účastníků mělo za následek svěřit se opět Jacobovi a jeho navigaci. Do tramvaje číslo tři jsme nastoupit zvládli, v Liberci stejně mají jen tři, 1,2 a 3 :) a po tématu autoškoly jsme schválili Jacobův tip na restauraci Plzeňka.
Ta první fotka je vážně cenná, Saliven v tramvaji ... mám sto chutí si ji vyvolat a podepsanou zarámovat a pověsit na zeď :)) Jirko promiň :)Vystoupili jsme na mně blíže neznámém náměstí a museli řešit Pozemšťana. Ten totiž poslušně čekal v té TR-čajovně... Společnými silami, kdy se jasně ukázalo, jak je dobré mít Littla při ruce, jsme Pozemšťanovi vysvětlili změnu v plánu a nové koordináty. No, jít do restaurace na blint bez rezervace a očekávat volných dvanáct míst, bylo docela hrdinské, ale nakonec jsme srazili dva stolky a romaticky se přitulili v tu chvíli k jednomu velkému :) Jacob to schytal, že jsem si sedla vedle něj... měla jsem novou hračku na hraní :)))


Osobně mě potěšilo, že Pozemšťan skutečně dorazil... v tu dobu nikdo z nás netušil, jak důležitou roli v celé této akci sehraje...


Pokud jde o debatky u stolu, zase jsme perlili, ale na druhou stranu, rozprava o STKáčkách byla docela věcná :)) Navíc jsme došli k suprovému nápadu umístit laggu na jednu z obálek chystané série, které má graficky přichystané omi. Já jsem 100% pro! Pokud to bylo tajemství, tak to pardón, ale já bych byla vážně nerada, kdyby se na to pozapomnělo :P


Objednali jsme si večeři... až na Jacoba, Vyslance a laggu, na které čekala večeře domácí výroby u Jacoba doma :)

TelemachusRhade najednou nečekaně vstal s mobilem v ruce a omluvil se Kareemmě a m0rtovi za změnu plánu. Došla mu totiž zpráva o autonehodě a převozu do nemocnice. Později jsme se dozvěděli (ze SN) že to naštěstí škončilo jen silnějším otřesem mozku a zlomenou nohou. Nicméně brzkým odchodem TR vyvstal velký problém... kde bude Kareemma a m0rt spát, když ne u TR? :(((( K Jacobovi se víc než "laggovci" nevejdou, naše auto už má plný počet pasažérů, tj. pět a jiné auto k dispozici nikdo nemá, navíc nás čekala ještě docela dlouhá cesta do Josefova dolu na chalupu, kde jsme měli přespávat a na otočku to řešit opravdu možné nebylo... ... zkrátím to. Celé to zachránil Pozemšťan. Nabídl střechu nad hlavou a díky němu měla celá akce krásný happy end... fakt paráda!

Saliho auto s naší pěticí na palubě v pořádku dorazilo na chalupu kájových rodičů a druhý den, v neděli odpoledne, jsme se vrátili zase domů.
V pondělí se všichni ohlásili ve zdraví na SN, snad to nikdo, co mám info, ani neodmarodil... takže... super super super! Kdykoliv si zopakuji... ale snad do třetice uvidím Ještěd bez mlhy, tmy a deště... pěkně prosím... smutně koukám! Příští rok určitě repete! :)


© Hypospray (Hanka)
foto dále omi