METRÉNSKÝ INCIDENT


Slavnostní premiéra fanfilmu Metrénský incident
- sobota - 24. listopad 2007 -

Metrénský incident

Metrénský Incident - Star Trek znovu ožívá na českých plátnech!
Po více než čtyřiceti letech své existence se fenomén Star Treku odmlčel a vypadalo to, že oficiální zdroj Star Treku vyschl. Skupina českých fanoušků se Star Trek rozhodla znovu oživit a začala s natáčením vlastního filmu. Po třech letech natáčení a postprodukce se na plátna kin dostal nový celovečerní film na motivy Star Treku - Metrénský Incident. Jedná se o unikátní počin v České republice, takzvaný fanfilm - film natočený fanoušky, v tomto případě fanoušky Star Treku. Je to první fanfilm na motivy Star Treku v češtině! Film je produkován Star Trek fan klubem CZ Kontinuum a přestože jde o film natočený v amatérských podmínkách, s doma dostupnou technikou, je vidět, že se do svého díla tvůrci pustili s nadšením a snahou přispět svou troškou k celému fenoménu. Vše o projektu najdete na stránce www.kontinuum.cz/fanfilm

CZ Kontinuum Pictures

Příběh posádky lodi USS Avatar, která se pod velením kapitána Talisy Ren odvážně pouští na záchrannou misi, kde ne všechno se odehrává podle plánů posádky (a někdy i scénáristů). Profesorka T'Prill byla z neznámého důvodu unesena až dosud nekonfliktními obyvateli planety Metrén. Jak posádka v čele s kapitánem zjišťuje, k jejímu vysvobození diplomacie stačit nebude...

Můj příběh coby diváka, který patřil k těm doslova vyvoleným, který si včas objednali na slavnostní premiéru lístky, začal v půl šesté, kdy jsem rovnou z práce přijela autem na Florenc. Saliven opět v roli řidiče slečny Daisy nezklamal a proto jsme krátce před šestou vkráčeli do foye kina Atlas v Sokolovské ulici na Praze 8. To už bylo solidně zaplněné s pomalu se formující frontou na vstupenky. Ty se musely předem rezervovat, zájem byl mnohonásobně vyšší než kapacita sedadel v kině... Pozdravila jsem se, s kým to jen šlo, samozřejmě nešel přehlédnout pan Fox, který vše pečlivě natáčel. Vyhledala jsem samozřejmě rodinu, protože rodiče manžela a jeho sestra přijali naše pozvání právě na premiéru. Skupinka Trekkies TNG taky nešla přehlédnout, resp. jejich stylové uniformy!
Skupinka "Starneťáků" byli jedni z prvních, kteří mohli sestoupit dolů po schodech a přiblížit se k sálu o nějaký ten světelný metr blíž :) Další a další lidičky ještě přicházeli.


Protože kája pomáhal u vydávání vstupenek, šla jsem se taky podívat, co se děje přímo v sále. Tam ale čekali bezpečáci - S'Tsung a XSoft, kterým jsem svojí vstupenku musela bezkompromisně ukázat! Naštěstí jsem ji nikde nepotratila a mohla vstoupit. Hned na to nešla přehlédnout tématická výstavka s fotkami z natáčení.


Sál byl zatím poloprázdný, ale netrvalo dlouho a pomalu se celý zaplnil. Já využila volného času a pořídila některým divákům fotečky na památku.
Pak jsem si ještě odskočila zpět do předsálí, abych se podívala, kdo ještě chybí. Mile mě překvapili Johny, barevná, fis a Shake, protože jsem zapomněla, že se ukáží taky. No, teďka zpětně vím, že si i Vrátkaři přisli na své :) Na schodech si společnou fotku nezapomněli pořídit snad všichni členové Trekkies TNG, tedy až na Sárinku, kterou hlídala babička :)A zpátky do sálu. Zbývá už jen pár minut...

Za potlesku před natěšené publikum předstoupila Anča Štefánková (Annie) coby režisér zmíněného snímku a přivítala nás na premiéře. Hned na to ji přišel asistovat Martin Böhm (Samuel), protože se losovala tombola. Metrénské víno, ročník 2368, vyhrála zcela nečekaně Marcelka Škorpilová, další čtyři vítězky, které bohužel neznám ani podle jména, si odnesly promo fotky a plakáty k filmu. První cenu, speciální edici kartičkové hry CCG, kterou vyrobil kája za 'supervizorství' Yakuzzy, si odnesla Hanka Vittková. K tomu dostala i starter, balíček, se kterým už může rovnou hrát, takže... se to musí naučit hrát :)
Poté už nic nebránilo tomu... aby se film pustil. ... A ... jelo se!

Doufám, že nyní nečekáte sálodlouhou recenzi ... protože já to shrnu do jednoho slova: Paráda!
Naprostá spokojenost. Film jsem si opravdu užila, seděli jsme uprostřed hlediště ve třetí řadě... výhledu nic nebránilo ... a pak ta atmosféra! A k tomu manžel, který si to užíval ještě víc než já, což dával svým charakteristickým smíchem jasně najevo :) Diváci se smáli tam, kde se smát měli, takže myslím, že spousta vtípků nevyšla nazmar, protože právě ty filmeček hezky okořenily (namátkou SG, Terminátor, SW, Kokon). K hereckým výkonům nemám námitek, sama vím, jak těžké je si stoupnout před kameru, takže všichni do jednoho mají můj obdiv. Ale ještě větší obdiv mají lidé, co makali tolik měsíců na postprodukci filmu. O tom, jak Metrénský incident vznikal, bude připraveno několik přednášek v nadcházejícím roce a já jsem osobně hodně zvědavá, jak se to všechno vlastně spojilo dohromady, na všechny maličkosti, které se musely vychytat, všechny vizuální efekty, řešení problémů se zvukem atd. Klobouk dolů ...!

Annie po dlouhém potlesku pozvala všechny přítomné herce na pódium, aby si užili, cituji: "svých pět minut slávy" :)
Zleva: Petr Votruba - Giral, Karel "Margh" Škop - Garogh, Irena Stehlíková - T'Prill, Tomáš "Aldy"Zuklín - Talvin Tos, Jiří "Hugh" Dvořák - Goreth, Veronika "Anis" Polišenská - Zayra Mirat, Martin "Samuel David Thorn" Böhm - Admiral H, Ondřej "Majls" Levý - Philips Brown, Jana "Xyll" Krčmářová - Talisa Ren, Petr Vacek - Garzon, Pavel "Thanka Azar" Umáčený - Dyan Azar, Jaroslava "S'Tsung" Štefánková - Sayako Sulu, Martin "Snorchl" Škorpil - Gertos, Anna "Annie" Štefánková - Min Doomer. Na pódium nepřišli Lucie Šmídová - Lucie Schmid a Michal Urban - Michal Schmid. Premiéry se bohužel nemohli zúčastnit Jan "Paldík" Paldus - Joshua Pierce, Jan "Boreth" Polišenský - Toran Mirat, Gábika Kukučková - T-X, Tomáš Jirkovský - Admiral Jirkovský a Ondřej "Andaar" Kotouč - Adrian T. Shepard III. 

Protože se čas nachýlil a před sálem čekali lidé na další promítání, samozřejmě něčeho netrekového, museli jsme rychle vyklidit souřadnice. Já jsem odcházela snad skoro poslední, protože jsem šla ještě dodatečně poděkovat Martinovi, že se to mj. díky němu dotáhlo až sem, ke slavnostní premiéře v kině. To jsem nevěděla, že už ho ten večer neuvidím... musel totiž v kině dozařídit několik organizačních věcí, které bohužel nestihl do doby, kdy jsme se takřikajíc rozprchli. Celá hospoda pro více než 80 lidí se nazařídila, proto se musely utvořit skupinky cca po 20 lidech a ty se vydaly do restaurace, čajovny a pizzerie, ve kterých byly zařízeny rezervace. Trekkies jeli v obdobném počtu zpět do Veltrus. Nestačila jsem se s mnohými rozloučit, dobíhala jsem skupinku, která měla namířeno do restaurace U staré pošty v Opletalce, kterou bukovala Xyll. Do poslední chvíle jsem neměla ani páru, kdo se k nám nakonec přidá, ale neřešila jsem neřešitelné, vlastně jsem se nechala překvapit :) A vskutku, večer zdaleka nekončil, pokračovali jsme ... :)


© Hypo (Hanka)
foto dále Fox, Xyll, otec Annie a omi
CZ Kontinuum