METRÉNSKÝ INCIDENT


Brněnská premiéra fanfilmu Metrénský incident
- sobota - 1. březen 2008 -

Metrénský incident

Metrénský Incident - Star Trek znovu ožívá na českých plátnech!
Po více než čtyřiceti letech své existence se fenomén Star Treku odmlčel a vypadalo to, že oficiální zdroj Star Treku vyschl. Skupina českých fanoušků se Star Trek rozhodla znovu oživit a začala s natáčením vlastního filmu. Po třech letech natáčení a postprodukce se na plátna kin dostal nový celovečerní film na motivy Star Treku - Metrénský Incident. Jedná se o unikátní počin v České republice, takzvaný fanfilm - film natočený fanoušky, v tomto případě fanoušky Star Treku. Je to první fanfilm na motivy Star Treku v češtině! Film je produkován Star Trek fan klubem CZ Kontinuum a přestože jde o film natočený v amatérských podmínkách, s doma dostupnou technikou, je vidět, že se do svého díla tvůrci pustili s nadšením a snahou přispět svou troškou k celému fenoménu. Vše o projektu najdete na stránce www.kontinuum.cz/fanfilm

CZ Kontinuum Pictures

Příběh posádky lodi USS Avatar, která se pod velením kapitána Talisy Ren odvážně pouští na záchrannou misi, kde ne všechno se odehrává podle plánů posádky (a někdy i scénáristů). Profesorka T'Prill byla z neznámého důvodu unesena až dosud nekonfliktními obyvateli planety Metrén. Jak posádka v čele s kapitánem zjišťuje, k jejímu vysvobození diplomacie stačit nebude...

Po dvou projekcích v pražském kině Atlas čekala první český fanouškovský film na motivy Star Treku "Metrénský incident" z dílny studia CZ Kontinuum Pictures a našeho fan klubu další "premiéra" v sobotu 1. března, tentokrát v brněnském kině Art. I když se zprvu zdálo, že míst bude pramálo a o vstupenky bude veliký boj, dokázal náš předseda Samuel vskutku vytlouct "z jalové krávy tele" a skoro na poslední chvíli zajistit veliký sál kina, kam se všichni předplacení návštěvníci pohodlně vešli. Diváctvo tvořili vesměs brněnští fanoušci, z Prahy přijeli na projekci oba předsedové klubu Samuel a Xyll - a moje maličkost (momentálně se snažím "nasát" atmosféru filmu pro překlad titulků do franštiny, až bude zdárně vydáno i připravované DVD, takže objíždím všechny projekce).
Samuel se vydal do Brna vlakem již v pátek a díky tomu slibovanou víkendovou vichřici zažil už na místě. Xyll a já jsme vyrazili v sobotu ráno autem po dálnici, ovšem předtím jsem v Praze neunikl průtrži mračen s krupobitím a pořádnému postříkání, takže jsem usychal poměrně dlouho. Cesta ale probíhala navzdory počasí perfektně a do Brna jsme dorazili v rekordním čase, což nám získalo čas na "solidní" bloudění po Brně s navigací přes mobil . Už jste se někdy zkoušeli zorientovat ve městě, kde jsou ulice značeny úplně jinak, než jak jste zvyklí?
Díky navigaci jsme dorazili zdárně na místo a zamíchali se mezi přítomné brněnské scifisty. Sešlo se tu dobrých sedmdesát návštěvníků, zčásti z řad brněnské sekce Stargate Command, zbytek povětšinou ze známého brněnského sci-fi klubu Pochmurná neděle. Když jsme se usadili, zahájil promítání krátkým projevem Samuel, poděkoval všem, kteří se na vzniku filmu jakkoli podíleli, a současně oznámil další chystané projekce na 15. března na Sconu v Praze a hned další na 12. dubna v Ostravě. Přímo kulaté výročí Gagarinova letu do vesmíru to sice není, ale i tak se strefil do "kosmického" dne.

Metrénský incident získal jako vždy zasloužený potlesk a bylo vidět, že jej diváci skutečně ocenili. Po projekci a bleskové mini-autogramiádě Xyll - představitelky kapitána Talisy Ren (podepisovala se na vstupenky s logem filmu) jsme se pomalu odebrali ke společnému posezení v brněnské restauraci Pohoda, kde jsme setrvali až do podvečera.


A ti z nás, kteří ještě neměli dost, dostali na výběr - Samuel a já spolu se známými brněnskými scifisty jsme povečeřeli v pizzerii "Al Capone", ostatní včetně zástupců startrekového fóra StarNet pod vedením Velkého šéfa Trekfestové linie na Festivalu fantazie Yakuzzy zakotvili v rockovém klubu "Paterlord", kde proběhla hlavní afterparty po filmu.Na fotkách: Yakuzza, Lynx, Xyll, Kniga, Ayreona, Observer, Mirak, Doza, Mroz, Canthal, Eva a Zuzka.


Tím skončily oslavy a postupně jsme se přesunuli ke známým, kteří nás laskavě nechali v Brně přenocovat. V neděli následovala vycházka k brněnské hvězdárně a po cestě promočeným Brnem už jen jízda vlakem zpět do matičky Prahy.
Projekce Metrénského incidentu měla opět zasloužený úspěch, spokojení byli jak diváci, tak i organizátoři celé akce. Nezbývá než poděkovat všem, kteří konání i průběh promítání a všech souvisejících akcí umožnili - a už se těšíme na další setkání s Metréňany v Praze a brzy nato v Ostravě.


© Honza "Praotec Trekkie" Pavlík
foto Ayri
CZ Kontinuum