CZK SVÁTEK A NAROZENINY


Míša Dudková slavila narozeniny a Jindřich Nepevný slavil svátek!

Na sobotu 15.7. 2000 se domluvilo setkání Trekkies, poněvač Míša Dudková, velení Star Trek fan klubu CZ Kontinuum, slavila  narozeniny. I já jsem byla pozvána, protože ač se mi tomu chce jen těžko uvěřit, budou to už tři roky, co jsem členem zmíněného klubu. Takhle jsem začínala, když jsem ještě nikoho neznala. Přišla jsem v době, kdy byla doba pro klub řekněme napjatá a nové velení mělo přinést dlouho očekávané změny k lepšímu. Bohužel nevím, jak klub fungoval předtím, a tak já sama nemůžu posoudit, jak moc se to naplnilo, ale jak slyším názory druhých, klub klape velmi dobře a lépe než kdy předtím.
Vrátím se k těm velkým událostem, čímž narozeniny a svátek bezesporu jsou. Sešli jsme se u oslavenkyně už mezi 14. a 15. hodinou odpolední. Přišla jsem už do rozjeté oslavy. Přinesla něco k snědku a hlavně pozdravila přítomné, neboť vzhledem k mé zaneprázdněnosti jsem se s nimi už takto dlouho nemohla sejít, jak tomu v minulosti bývávalo. V pokojíku, kde téměř neprosvítá bílá stěna, poněvač jsou všude obrázky ST, už na pohovce a křesílkách seděla Věra Ježková (šéfredaktorka nakladatelství Netopejr), Marta Durrhammerová (redaktor Irelevantního světa a maminka Tomáše, který nám sehnal prostory na PSST Con), Zuzana Trinkwitzová (alias Saavik) a Martin Böhm (alias Samuel David Thorn, který se nyní stará o klubové stránky). Později dorazila Irena Stehlíková, Alek Lačev, a hlavně Jindřich Nepevný se svoji ženou Irenou. Ani Jana Krčmářová se nám nikde nezapomněla, i když šátek kolek krku nevěstil nic dobrého. Předávaly se dárky, Míša se furt starala, abychom měli co pít a jíst. Nakonec se rozřezal a náležitě vychutnal dvoupatrový dort, který s marcipánovou deltou ukuchtila Zuzana (možná ji někdo pomáhal.:)

Ani naše stravování nezpůsobovalo výpadky v konverzaci a netrvalo dlouho, aby jedni z nejskalnějších členů CZK, kteří se takto vcelku pravidelně scházejí, nevyužili toho, že mezi ně po dlouhé době zavítal člověk, který si zvolil pohodlnější dostupnější cestu kontaktu s jinými Trekkies, a to Internet. Ač chceme nebo ne, patříme vlastně do jednoho pytle, spojuje nás láska k nejproslulejší světové sci-fi, Star Treku. Pro někoho s pocitem údivu, jsou si tito lidé, myšleno z Internetu a bez Internetu tj. převážná většina členů CZK, cizejší víc, než se na první pohled zdá. Asi proto, že každá z nich se "vyzná" a "ovládá" jinou oblast ST. A je zle, když se jedni začnou míchat mezi ty druhé. Trekkies z Internetu spolupracují s Českou Televizí, Trekkies z CZK naopak mají co dočinění s vydáváním knížek a Nakladatelstvím Netopejr.
Snažila jsem se zůstat jako nestranný prostředník, který zodpovídal dotazy, na které znal odpovědi.
Témata byla dvě, a to na dvě osoby, které shodou okolností znám, a za které jsem se snažila vysvětlit, jak se věci mají.

Nyní budu psát za členy CZK, při reprodukci snad došlo k minimu nepřesností:

1) David Bursa
Erell si členy CZK poštval proti sobě článkem uveřejněným na www.startrek.cz, s názvem "Náš člověk v České televizi". Článek působil zaujatým sebestředným egoistickým dojmem. Bezdůvodně napadl Petra Vacka, věrného člena CZK, bez konkrétního uvedení příkladů, co dělá špatně. Z článku ani jiných přístupných zdrojů není jasné, co přesně jeho práce obnáší. Myslíme si, že je tudíž post odborného poradce nepotřebný. Nechápeme, jak se může při svém věku považovat za jediného specialistu, narozdíl od Petra, který žil téměř 10 let v USA. Jak může být přesvědčen, že jeho úpravy byly natolik potřebné, když převážnou část Trekkies přesná terminologie řekněme netrápí a nehodnotí podle toho žádný aspekt kvality Star Treku. Kdo určí, kde je hranice správnosti, a kdo má pravdu? Uvítali bychom zkonkretizování vaší práce na příkladech, nabízíme uveřejnění v Irelevantním světě.....

2) Valeris
K uveřejnění do Irelevantního světa byl zaslán mou osobou článek, reagující na události posledního setkání CZK. Rozhodlo se ho dát pouze do klubových stránek, poněvač i když je článek psán nezasvěceným Trekkies do vztahů na Internetu, je toto téma pro řadové členy dosti cizí. Téma Netopejr a sprosté emaily je dořešeno objasněním a smírem. Nicméně obecné nastíněné problémy jsou aktuální....
Jak může Valeris kritizovat naši práci pro klub, když nás nezná, a na setkání s největší pravděpodobností nechodí? My ji neznáme, je pro nás anonymní osobou. Pouze kritizuje, ale s konkrétními nápady změn nepřišla. Sama se těchto aktivit nezúčastňuje, neprojevila zájem se podílet na přípravě programu na příští setkání.... Když si myslí, že by to dělala lépe, nabízíme např. přečtení jí sepsané přednášky.....
Důraz kladený na překlad určitých termínů, např. komandér, je přehnaný. Opět platí to stejné, kde je hranice správnosti překladu, kde máte glejt na experta zrovna Vy?

My necháváme žít vás, tak nechte žít nás......
Narozdíl od Vás, lidí z Internetu, náš klub je jednotný.....
Jsme vám k dispozici na kontinuum@volny.cz s jakýmkoli dotazem.....

I když se projednávaly témata vcelku důležitá, atmosféra byla hluboko pod bodem únosnosti. Možná proto, že nešlo o mou kůži..:). Já vím, tady žertování není na místě, ale já se bavila až do pozdního večera a za strávení pěkných chvil se svými kamarády jsem vděčná... Tak zas někdy!...:)

© Hypospray 20000720