NEELIX, LEETA A LOLITA V PRAZE


Star Trek v Praze na čtvrtou
- Hotel Regina Praha - 8. květen 2003 -

Neelix a Leeta

Hotel Regina

Před samotným setkáním jsme v den svátku osvobození od fašismu navštívili sídlo vlády (Strakovu akademii) a Parlament České republiky. Netušili jsme, že před Ethanem Phillipsem nám bude dopřáno ještě jedno netradiční setkání - s premiérem Vladimírem Špidlou (ten nám mimo jiné ozřejmil, jak nutný je vstup ČR do EU). Následná prohlídka "poslaneckých" paláců se nečekaně protáhla, proto jsme celkem spěchali, aby náš pozdní příchod nenarušil program. Naštěstí zbytečně. Před hotelem Startrekové celebrity teprve doobědvávali. Na vstupném jsme tentokráte 10,- Kč ušetřili (sleva určena pro členy klubu CZK), ale přichystáno jsme měli více než 490,- Kč, přeci jen jsme si chtěli na památku něco hmotného odnést :) Ale to už předbíhám. V sále hotelu Regina sedělo téměř šedesát lidí, my si přisedli k Martinovi, nechtělo se nám vyhazovat už uvelebené fanoušky z druhé řady, na jejichž místa nás opravňovala nízká čísla vstupenek. Začátek akce se nakonec zpozdil o půl hodiny. Třicet minut po jedné se mikrofonu ujal Martin Böhm. Samuelovi Thornovi do úvodního slova připískával mikrofon, čímž si zasloužil naši plnou pozornost :) Mimo jiné představil tlumočnice, které nás provázely celou akcí - Veroniku a Lucku. Poté se rozezněla sálem znělka z Voyageru a po schodech sešel Ethan Phillips. Protentokrát neseděl tři hodiny v maskérně, takže k Neelixovi jako takovému měl dost daleko. Ethanovi civilní fotky lze nalézt na Internetu, proto si troufám tvrdit, že nikdo v sále neviděl jeho tvář poprvé. V zápětí za potlesku přišel Zdeněk Bureš, startrekový dabér Neelixe z Voyageru a Quarka z DS9. Znělku Voyageru vystřídala melodie Deep Space Nine, protože po schodech před publikum sešly pro změnu dvě ženy - Chase "Leeta" Masterson a Lolita Fatjo, dlouholetá spolupracovnice tvůrců Star Treku. Ethan se na úvod pochlubil, že od pondělka, co přiletěl do Prahy, pilně studoval náš rodný jazyk a větou "Jsem rád, že jsem tady." přivítal na oplátku on nás.

Všichni čtyři hosté byli okamžitě obdarováni obrázky od Hanky "Hana'ah" Vittkové a černými tričky s logem CZ Kontinua. Chase byla ohromena kresbou Václavského náměstí, nad kterým jako anděl strážný hlídala "její" stanice Deep Space 9. I tričko se jí líbilo natolik, že si ho hned oblékla. Nicméně ona i Lolita po oficiálním přivítání odjely výtahem zpět nahoru - první část setkání byla vyhrazena jen pro Voyager.

První otázka nemohla být na jiné než na "cimrmanovské" téma - veselá historka z natáčení :) Ethan nám začal vyprávět anglicky s českým přízvukem (podle jeho slov vždy pochytí cizí přízvuk při návštěvě v zahraničí), jak kapitánovi ukazoval zadek a věrohodně předvedl umírání na infarkt. U téma pozadí zůstal a opepřil ho příhodnou historkou o Chakotayovi a natáčení epizody Tattoo. Záběry obnaženého pozadí prvního důstojníka byly staženy kvůli mladým divákům a vysílacímu času, přesto zadek Chakotaye vidět v epizodě byl - počítačová dodělávka však vyšla na 25 000 $ :)

Zdeněk Bureš byl tázán obdobně - vyprávěl o veselé historce z dabování. Přiznal se, že jako dabér trpí drobnou vadou - má problémy s dabováním jmen a názvů. Ještě teďka si vybavuje změnu talaxianské na talaxanské :) Neelixe dabuje defakto vlastním hlasem, kdežto Quarka musel dost patvořit. Mnohdy ani nevěděl, o čem epizoda je, neznal děj - "Já to jen dabuju." "Je jasný, že tam bude vařit." Odborné výrazy vždy dopředu "našprtával". Pan Bureš se také přiznal, že se mu líbil Neelix více než Quark, kterého daboval pro DS9. A to pro jeho lidskost, byl lidštější a nebyl to lump a darebák tak jako Quark - "Je lidštější než ty lidi, co tam hrají pozemšťany."
Další dotaz byl směrován zpátky na Ethana. Jaké je to spolupracovat s dětmi? Jak víme, ve Voyageru se nám kromě Naomi ve více epizodách představily zachráněné Borgské děti. Ethan přirovnal práci s dětmi k práci se zvířaty - nedají se předvídat. Představitelku Naomi, Scarlett Pomers, však velmi chválil. Dokázala se soustředit i v těch nejtěžších scénách. Navíc se mezi nimi vyvinulo kamarádství, na které Ethan rád vzpomíná, zvláště na vzájemné pošťuchování :) Natáčení s dětmi se řídí přesnými předpisy. Po tříhodinovém natáčení musí dvě hodiny odpočívat.

Trefné otázky se samozřejmě týkaly vaření. Neelix je dobrý kuchař, je jím i ve skutečnosti? "Skandálním odhalením" bylo, že není! Manželka to však kompenzuje. Ethan umí druhy masa aspoň brilantně vyjmenovat. Jeho otec a dědeček milují steaky :)
Při příležitosti téma vaření Phillips předal panu Burešovi kuchařskou knihu "Star Trek Cookbook", která mu vyšla v únoru 1999. S věnováním. Jde spíš o vtipy než o pravé kuchařské recepty. A co pan Bureš? Byl trochu v rozpacích. Nic připraveného neměl. Co může darovat dabér? Hlas. "Kazetu aspoň mu dejte." Ethan tento nápad uvítal, setkat se s hlasem je pro něj velkým potěšením. Pro momentální srovnání hlasových dispozic oba řekli pro toho druhého a samozřejmě naslouchajícímu publiku tu samou větu po svém. Pan Bureš v češtině, Phillips pochopitelně v angličtině. "Pane Tuvoku, rád vás vidím, setkal byste se se mnou na palubě 11?"

Dalším tématem byl výběrový konkurz na Neelixe. Vyprávěl nám o "verbování na Neelixe" v New Yorku a Los Angeles. Ethan dopředu ani nevěděl, že bude hrát v masce. Jeho definice masky je zcela výstižná :) - "tlustej chlupatej ježek".
Po třech hodinách líčení práci maskérů pochvaloval. Docela mu to slušelo, včetně "nosu na kreditky". Původní barevný odstín Talaxianů měl být červeno-fialový, ale to se nakonec zamítlo. Se svou novou tváří byl tedy spokojen, ale oblečení se mu nikdy nelíbilo. Připadalo mu ušité narychlo ze všech možných zbytků ("chodící kamna"). V tom si to jako hyperprostorovou poštou našla cestu k pódiu česká kuchařka. Pan Bureš tedy dostal šanci na oplátku věnovat Ethanovi kuchařskou knihu v češtině se svým věnováním. Ethan knížku zběžně prolistoval a začaly se mu sbíhat sliny. České jídlo si u nás dost oblíbil (vepřové, knedlíky, omáčky). I v Praze jako takové se mu líbilo, dokonce více než v Paříži. Hlavní město naší republiky označil za velmi útulné a Čechy za velmi přátelské, se smyslem pro humor. Se svým dobrým pocitem z této návštěvy se hodlá pochlubit 28. května na společné večeři s Kate Mulgrew (Kathryn Janeway), Roxann Dawson (B'Elanna Torres) a Robertem Picardem (Holodoctor), který mu dá jistě za pravdu :) Tak trochu jsme si nahráli na smeč, takže jsme si jako publikum vysloužili otázku "A kdy vy navštívíte Ameriku?".

Další dotaz byl ohledně vysílání seriálu Andromeda na televizi Nova. Neelix bohužel tento seriál nezná.
Také jsme si vyslechli dvě známé historky o Tuvokovi z epizod Tinker, Tenor, Doctor, Spy a Waking Moments.
Nyní, když je Voyager dotočen, na něj herci stále v dobrém vzpomínají. Např. komunikátor aktivují stejným poklepáním :)
A zase jsme se vrátili k jídlu. Je v Neelixově jídelně stále tolik jídla, jak tomu bylo vidět v epizodách? Opět záporná odpověď. Jídlo bylo vždy dodáno na individuelní objednávku. Až na misku s buráky, která měla tu čest dozrávat celé čtyři roky. To bylo potom pochutnáníčko :) Neelix nám poté přečetl jeden ze svých "receptů".
V druhé půlce Ethanova vystoupení jsme se ještě vrátili ke kořenům. Phillips sledoval Původní sérii kapitána Kirka a líbila se mu. Zahrál si dokonce už v Nové generaci v epizodě Ménage a Troi ferengského doktora Fareka. Na rozloučenou nám Ethan předvedl své hudební dovednosti - u saxofonu však neměl přiloženy noty a tak si pro ně vysprintoval do svého pokoje. Hru na saxofon trénuje už dva roky, ale skoro tak krátká doba ani nebyla znát, i když se omlouval, že nestihl pořádně zkoušet. Kromě dvou písniček jsme ho přemluvili ke znělce Voyageru, DS9 i Nové generace. Leeta, která se mezitím s Lolitou vrátila do sálu, byla ze znělky Deep Space Nine tak nadšena, že Ethana objala.
Narozdíl od Harryho Kima, který před kamerami jen hýbá prsty, Neelix saxofonu skutečně rozumí :) Ethan se při hraní docela zapotil.

Na zkoušku kapitána Janeway o čínské zdi si pořádně nepamatoval (epizoda 11:59 - 5.sez.), ale moc dobře věděl, které dvě věci jsou vidět z vesmíru - právě čínská zeď a Picardova pleš :)
Další záporná odpověď se nám dostala na otázku, zda mu chutná české pivo. Ethan však alkohol nepije na rozkaz svého doktora :)
Další dotaz směřoval na Zdeňka Bureše a jeho superpřebrept. Jednou se mu povedlo ze sebe vypravit celkem dlouhé slovo bez jedné jediné samohlásky :)
Neelix při té příležitosti napodobil češtinu, resp. nadrmolil, jak pro něj čeština zní. Velmi podobně zněla angličtina pro Zdeňka Bureše :) Ethan sice předvedl ještě italštinu, španělštinu, němčinu a francouzštinu, ale na hlas "Vlasty Buriana" od pana Bureše to málem nestačilo :) Navíc, když nám ještě pan Bureš namluvil Neelixe a Quarka k porovnání.
Poslední otázka na Ethana se opět dočkala záporné odpovědi. Phillips si v Americe ještě nikdy nezadaboval.

Následovala druhá část akce - před focením se všemi čtyřmi hosty jste si mohli nechat podepsat na místě zakoupené oficiální fotografie (200,-) či cokoli jiného, třeba knížku.

Na jednu fotku připadly hned dva podpisy - navíc ten dabérský :)

Kvůli vylepšení organizace to trvalo společné focení jen pár minut. Fotky teďka čeká až čtyřměsíční túra - byly odeslány do Německa, odkud poputují za Lolitou Fatjo do Itálie, pak do Los Angeles za Ethanem Phillipsem a Chase Masterson a poté zpět do Prahy. Následně ještě do Brna za Zdeňkem Burešem.

Ethan Phillips a Zdeněk Bureš se poté se všemi diváky rozloučili. Podání ruky skončilo objetím za nekončícího potlesku. Ethan poděkoval Filipovi Krejčíkovi za pozvánku do České republiky a také rodičům, že ho zplodili :) atd. atd. atd.
"Great pleasure to be here." - touto větou se "Neelix" definitivně rozloučil.

Dva pány vystřídaly dvě dámy. Poté, co se Ethan odebral zpět do svého pokoje a připravoval na odlet ještě tentýž večer, do čela sálu předstoupily Chase Masterson a Lolila Fatjo.

Jako první se ujala slova Leeta, která si svlékla "cudné" kontinuácké tričko :) a ze všech stran pózovala dychtivým fotografům ve svém původním přiléhavém třpytícím se tričku :) Svým výstřihem je pověstná - kdyby měla s Romem dítě (k čemuž v seriálu nedošlo), určitě by si vysloužilo označení "výstřih s ušima". Když Roma v seriálu líbá, je vždy celá oranžová od jeho make-upu. Její nejoblíbenější epizodou je "Doctor Bashir, I Presume?", kde hraje mimo jiné Robert Picardo. V této epizodě odhalí Rom své city k Leetě a přizná se jí, že ji moc miluje. Max Grodenchik dokáže mluvit rychlostí 100 km/h. Leetě zabránil v odchodu také velmi neobvykle: "Leeeeetaaaaaaaaaaaa waaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiitt!!!" ("Leeeeetoooooooooooo počkeeeeeeeejj!!!") Chase ho suprově napodobila, opravdu zvládla Romův akcent i délku jeho volání.
Chase nám také vyprávěla historku s Avery Brooksem (Ben Sisko) v kadeřnictví. Avery znal Chase už z reklamy na posilovací stroje, čímž si od ní vysloužil průpovídku "Já jsem za to dostala zaplaceno, ale kdo vás nutil, abyste se na to díval?"
Další příhodu, na kterou s námi zavzpomínala, prožila na letišti: "Hele holka, vypadáš dobře v televizi."
Chase dostala otázku, zda bylo těžké se včlenit do seriálu, když už se rozběhl. Masterson přiznala, že to obtížné bývá, ale že u DS9 s tím problém nebyl. Byla přijata dobře herci, celým realizačním týmem a samozřejmě diváky.

Poslední historku věnovala netradičnímu zážitku z Fedconu. Alexander Siddig (doktor Julian Bashir) byl "přinucen" splnit toužebné přání jedné fanynky. Za podporování svých staničních kolegů byl Bashir nakonec přemluven k vystrčení zadku na několika tisícové publikum. Pechem bylo, že při předklonu mu ruply kalhoty a všichni mohli obdivovat jeho výstřední spodky :))
Chase zpívá od svých pěti let a právě Lolita ji pomohla s vydáním jejího prvního CD. Tři z písniček, které hrály na pozadí, nám zazpívala naživo (bez playbacku :). Svými pohyby písničky dost prožívala a pánové z první a druhé řady spolu s ní :) V jeden moment dokonce roztočila mikrofon, který na to v té chvíli doplatil. Ještěže se disponovalo jedním bezdrátovým :) Točit se s ním sice nedalo, ale díky němu bylo Leetu pořádně slyšet.

Písničky ji "zmohly" a tak ji přišlo vhod naše české pivo. Sice jen usrkávala, ale zato pila po startrekovsku. Ve které české hospodě uvidíte pít cizinku tak, že v levé ruce drží pivo a pravou zdraví po vulkánsku "Live long and Prosper"? :)

Chase vystřídala Lolila. Úvodní otázka byla směřována na "nový" seriál Enterprise. Fatjo si zažertovala, že nejlepší je bíglík Porthos :) Závěrem dodala, že každý Star Trek seriál se tak dvě sezóny hledá. I když pracovala na Nové generaci, Voyageru a Deep Space Nine, nejvíce si oblíbila právě DS9. Z humorných momentů z natáčení si vzpomněla na natáčení posledního souboje Siska s Dukatem. Avery doopravdy zlomil Marcu Alaimovi nos, proto museli tuto scénu dodatečně dotočit. Spoustu historek zažili s Mornem. Paradoxně, jeho představitel Mark Allen Shepherd, je v reálu pěkně ukecaný :)

Poslední částí byla "dámská autogramiáda". Chase (-ová :) se s každým dost vykecávala, proto na její podpis a na autogram Lolity čekali lidé, ještě když jsme odcházeli.

Závěrem chci opět poděkovat CZ Kontinuu a všem, kteří se na organizaci pozvánek Startrekových hvězd do Prahy podíleli.

© 2003 Hypospray

Neelix

Leeta s Mornem

Vstupenka


fotky © 2003 Hypo'Anry & Tom Hardy