OBRAZOVKA O STAR TREKU


Obrazovka o Star Treku na ČT 1
17. únor 2002

V neděli, 17. února, se v pořadu Obrazovka na prvním programu České televize objevila reklama na Star Trek - měla podobu reportáže z brněnského setkání CZ Kontinua s dabéry Voyageru, kam štáb ČT zavítal s námi...  příspěvek byl pojat jako upozornění na nový seriál, který se bude vysílat v pátek odpoledne, tedy původní seriál Star Treku ze 60. let, ze kterého se pustila na úvod ukázka ...

Sulu: "Rychlost je teď warp 3."
Spock: "Radiace překračuje úroveň tolerance bezpečnou pro přežití."
Bailey: "Vzdálenost 51 metrů a stále se blíží."
Kirk: "Střelecký tým připravit."
Bailey: "Střelecký tým připraven."
Spock: "Toto vydržíme už jen několik sekund, pane."
Kirk: "Pane Bailey, zaměřte phasery."
Bailey: "Phasery zaměřeny. Dejte rozkaz. Je přímo před námi a blíží se."
Kirk: "Hlavní phasery pal."

Poprvé jste mohli slyšet dabéry Kirka, Spocka a dalších v akci... ukázka byla z ep. The Corbomite Maneuveres, kterou posléze vystřídaly prostřihy z Voyageru z poslední epizody - Endgame. Šanci znovu stihnout tento pořad jste mohli hned dvakrát následující den - v pondělí v 5:05 a 15:00 na ČT1.

Ale teďka trochu podrobněji...
Moderátorka po ukázce uvedla reportáž z Brna:
"Tak to byla ukázka z prvního dílu úplně první řady oblíbeného seriálu Star Trek. Víte o tom, že tenhle seriál má i své věrné fanoušky, kteří se pravidelně scházejí ve svých fan klubech? My jsme se na jeden takový sraz jeli podívat."
(její fráze "první díl" možná byla ve významu odlišit epizody The Cage a Where No Man Has Gone Before, které nejsou zcela typickými díly samotného seriálu a právě epizodu "Manévr s korbomitem" lze považovat za první regulerní díl TOSky).

Následoval prostřih na Míšu Dudkovou: "Náš klub vlastně, CZ Kontinuum, ten vzniknul v roce 95 a měl za úkol shlukovat, nebo prostě shromažďovat lidi, kteří se zajímají o Star Trek, takže ty setkání spočívaly v tom, že někdo sehnal kazetu nebo přivez nějaký díl a dívali jsme se společně na nějaké epizody."

Voyager - Janeway: "Tome!"

Míša: "Dnešní setkání bude trošku netypický. Poprosím vás, abyste přivítali paní Sylvu Talpovou..."

Voyager - Janeway: "Udělala jsem to a teď mi řekněte, o co tady jde." "Přišla jsem odvést Voyager domů."

Míša: "Pana Luboše Ondráčka."

Voyager - Chakotay: "Myslel jsem si, že plán zní vydat warp jádro, až přiletíme k planetě."

Míša: "A pana Přemysla Přichystala."

Voyager - Holodoctor: "Byly časy, kdy bych dal cokoliv za to, být z masa a kostí."

Přemysl Přichystal: "Vy se tomu věnujete takovým způsobem, že mi to připadá, že jako v tom 24. stol. asi žijete a nebo že jste se vrátili z toho 24. stol. sem k nám."

Voyager - Janeway: "Palte transfázová torpéda."

Aleš "Holodoctor" Kadeřábek: "Ke každému seriálu Star Trek patří určitý typ uniformy. Takže to, co vidíte zrovna na nás, to je v podstatě poslední nebo předposlední typ uniforem ze seriálu Star Trek Voyager. Takže co na nás vidíte? Takže třeba tyhlety dva piny, to je označení hodnosti."
Aleš "Alko" Kostka: "Já jsem poručík."
Aleš "Holodoctor" Kadeřábek: "Tohle je zrovna poručík. Tohleto, co vidíte, ten odznáček, tak to je komunikátor."

Voyager - Janeway - "Co to sakra je."

Aleš "Holodoctor" Kadeřábek:"Když se tady poručík setká s nějakým mimozemšťanem nebo jinou formou života, tak v případě, že je to jaksi v technických silách toho 24. stol., tak díky týhletý věcičce se domluví i s cizí rasou."

Míša: "Někteří Star Trek sledujou kvůli tomu, že maj rádi nějakou postavu určitou, někomu se líbí vztahy mezi těma postavama, někdo se na to dívá, protože se mu líbí vize budoucnosti idealistická... a přestože všichni maj rádi Star Trek, tak se kvůli němu dokáží i pohádat."

Aleš "Alko" Kostka: "Když člověk se o něco zajímá, něco ho baví, tak se snaží sdružovat se s lidma, který to zajímá taky, který to taky baví, aby se eventuelně mohli vyměňovat zkušenosti, názory, zážitky... popovídat si o poslední epizodě, která běžela, rozebrat co a jak se dělo, nedělo... prostě tak ňák vrána k vráně sedá no..."

Martin "Samuel Thorn" Böhm: "Ten Star Trek... bylo to poměrně nedávno, je to tak zpátky tři roky, co jsem se k tomu dostal, zaujmulo mně to vlastně, jak už se zajímám o scifi, tak mě to zaujalo jako další scifi, časem člověk zjistil, že v tom je daleko víc... Pak mě známí vlastně přivedli do klubu a člověk poznal ty úžasný lidi, kteří se kolem toho pohybujou a je to vlastně, jak říkám, hodně o lidech... a co mě v současné době drží u Star Treku jsou právě ty lidi..."

Sylva Talpová: "S tak velkým fanklubem jsem se setkala poprvé, ale pravda je ta, že si vážím lidí, kteří si vytváří na život nějaký názor, a tihleti lidé ho bezesporu mají, specifický, svůj, ale mají."

A pak se kluci po výzvě: "Doktor volá můstek, dva k přenosu." dematerializovali :)


© Hypospray 20020408