PRAGOCON 2003


Pragocon v roce 2003 se nesl ve znamení šťastného čísla - již sedmé setkání (zadefinujeme si :) příznivců vědecké fantastiky, fantasy, hororů, záhad všeho druhu, her karetních, deskových, počítačových a her na hrdiny (konec definice :) úspěšně proběhlo o víkendu, 22.-23. února ve stejných prostorách základní školy Benita Juáreze v Bílé ulici v Praze 6 Dejvicích jako loni. Hlavní organizátoři Václav "Vafor" Fořtík a Adam "Taurus" Šnobl se svými spolupracovníky sestavili program conu do více než deseti místností, nechyběl bufet, čajovna, videoprojekce a samozřejmě samostatný Star Trek blok. Chřipková epidemie, která se podepsala např. na zrušení divadelního představení spolku Kabaret Caligula s názvem Jan Hus: Vzkříšení, naštěstí Startrekový program nijak nepoznamenala a to ani změnami programu ani počtem návštěvníků. A protože ani nám žádná nemoc nezabránila na Pragocon v sobotu ráno vyrazit, krátce před desátou jsme prošli registrací a poctivě vyšlapávali desítky schodů do třetího patra, kde měl ST blok vyhrazenou třídu. Hana_an akorát vyhlašovala vítěze své znalostní soutěže "pro zahřátí". Z jejích vlastnoručně nakreslených obrázků se hádaly "scifi udělátory", tedy různé technické hračičky, zbraně apod. s to kromě Star Treku též ze světa Hvězdné brány a Hvězdných válek. Vítězové byli odměněni obrázkovým diplomem a sladkým bonusem - "scifi udělátorem" z perníčku - např. perníkový phaser, perníkový zakňaktel či perníkový světelný meč. Hanka mi téměř vyrazila dech, když mi darovala perníčkový hypospray :) Přidala jsem si ho do sbírky :)

V rámci hlavní programové linie v horní tělocvičně byla na 11 hodinu vyhrazena chvilka pro oficiální zahájení. To samozřejmě spočívalo ve standardním uvítání, ve kterém se nedalo vyhnout upozornění, že v budově školy panuje přísný zákaz kouření, požívání alkoholu i jakýchkoli jiných drog. Slovo dostala i Draculka, která všechny přítomné pozvala na noční promítání Startrekové desítky - Nemesis. Pak předstoupila ještě Gudrun a seznámila nás s Taurconem, který se připravuje na 1.-4. května do Nymburka.

Po čtvrt hodině jsme se vrátili zpátky do ST místnosti, kde už si to kadeti Akademie Hvězdné flotily rozdávali s Leian, ehm :) vlastně Leian byla pokaždé někým jiným, mužem i ženou, úkolem kadetů bylo pokládáním otázek určit její totožnost. Andrea však záměrně téměř ztratila řeč a odpovídala jen ano či ne.

Druhým způsobem, jak zvednout své bodové konto, bylo hádání slov postupným doplňováním písmenek. Kadeti nakonec všechna slovní spojení s přehledem uhádli (nerozviklala je ani fíková vodka :)

Nejvíce bodů si nahrabali Zirland a Lore. Právem dostali diplom coby potvrzení ukončení Akademie a frčku za vydřenou hodnost Praporčík.

Než oba odešli, byli Leian pobídnuti, aby všem ostatním odhalili své pocity ze studia :)

Po Akademii se projevily první technické obtíže. Počítač, který ST místnost vyfasovala, přestal spolupracovat. Neví se, zda se do HD dostaly nanoroboti :) nebo jiná životní forma s vlastní inteligencí...  počítač zkrátka nepřijímal své heslo a ignoroval i jeho modifikace.

Draculka ke své besedě s překladateli Star Treku naštěstí žádný počítač ani projektor nepotřebovala. Než se usadila za profesorskou lavici, představila překladatele knížek nakladatelství Laser - Marek 14 a Kyosuke. V publiku si pak našla Leian a Anryho z televizní branže :) Nestrhla se žádná debata nad terminologií, i když Silvie stále pobízela diváky, aby si na překlad Původní série postěžovali :) Jako příklad uvedla Spocka u lopaty, což má na svědomí neznámé individuum, které si neuvědomilo, jak vážného prohřešku se dopouští :)

Před Zirlandovou přednáškou od jedné hodiny odpolední jsme si místnost začali přizpůsobovat k obrazu svému. Zeď, na kterou byl původně projektor namířený, sice bílá byla, ale jaksi nevyhovovala velikostí plochy.  Stannik a Zirland proto popadli prostěradlo a nakonec mu našli nejvhodnější místo na čelní tabuli.

Veronika, která jako jeden z pořadatelů dostala ST program na starost, se nám snažila vyhovět úplně ve všem. Protože se však této role zhostila poprvé, ne se vším si věděla rady. Vždycky však našla někoho, kdo věděl. Proto jsme nakonec ani nezůstali bez počítače. Vyfasovali jsme notebook. Zirlandově přednášce "Historie a chronologie ST z pohledu seriálu Enterprise" nic nebránilo. Honza měl text opět dobře připravený, podrobný, jak u něj bývá zvykem, jen obrázky byly příliš malé a to jsme seděli v první řadě. Velmi se mi líbila upravená znělka seriálu Enterprise s titulky, ve kterých bylo popsáno, co je ve znělce zachyceno. Znělka, tak jako přednáška, byla takovou procházkou minulosti a naší blízkou budoucností.

Protože zbylo trochu času, k Zirlandovi se před tabuli přidali ještě Leian a Stannik. Všichni tři vystupovali jménem Sexenprise Productions ultd., tedy za partu lidí, které byl svěřen Star Trek blok na Avalcon-Parconu 2003 (přihlášky jsou již on-line). Dozvěděli jsme se, že narozdíl od minulých conů bude mít ten letošní přesnou koncepci. Leian vypsala na tabuli témata, která se budou vztahovat k daným dnům, tedy: čtvrtek - Enterprise, pátek - alternativní linie, sobota - Romulané. Na neděli se už nic Startrekového nepřipravuje. Leian předeslala, že bude aktivně přednášející sama oslovovat. SPU chystá také samostatné stránky Star Trek bloku, na kterých Trekkies najdou více podrobnějších informací než na stránkách Festivalu Fantazie jako takového. Můžeme se těšit i na materiály, tištěnou brožurku, díky které byste se měli lépe orientovat v ST programu. Zkrátka, máme se na co těšit!

O tom, že to SPU myslí s včasnou organizací vážně, svědčí i rozhovory, které si na kameru s Trekkies zaznamenávají. Tentokrát jako rybky v síti uvízli Lore a T'Reah. S archívem odpovědí na zvídavé otázky se nám určitě na Avalcon-Parconu pochlubí :)

Ve tři odpoledne se ujal slova Pagi se svou reprízou přednášky, resp. besedy Spock vs. Conan. Na stejné téma se už vedla polemika na Pentaconu, ale tentokrát byla debata opravdu živá. Nejen že se nepřetržitě argumentovalo celé dvě hodiny, ale Petrovi oponovali z mého pohledu zarytí Trekkies, kteří se v osobnosti Spocka a vůbec Star Treku jako takového dost vyznali nebo mi to tak aspoň přišlo :)

Stačilo se toho probrat opravdu spoustu, Pagi se opět dobral k srovnávací tabulce a po hlasování bylo všem jasné, že v publiku sedí spíše milovníci Spocka než Conana (přitom hlasování nebylo tajné :)

Kdo všechno to tvrdě obhajoval Spocka? Valeris a Pantarei spíše mlčky souhlasili :)

Nadešla pátá hodina odpolední a křenící se Jan "Rybinin" Rybář si to míří do čela zaplněné třídy. Honza má o sobě vysoké mínění (-"Já jsem opravdu skladatel a doufám, že lepší než Goldsmith, jelikož nedělám filmovou hudbu ale skutečnou hudbu koncertní..."; "Nikdy neříkej nikdy-třeba vymyslím warp.") To nejlepší ze sebe vydal do spontánního nápadu, kterým bylo předabování celé epizody DS9. Samozřejmě na to nebyl sám - "Rybinin & company" tvoří skupinka bývalých Trekkies, kteří se chtěli o svém zalíbení do jiného scifi seriálu se všemi podělit. Postavit na tom novou zápletku epizody ze třetí sezóny - Adversary, pojmenovat ji "Protivná" a zabalit ji do omáčky záměrně pokaženého překladu byl celkem dobrý nápad. S výsledkem už to bylo horší. Rybinin přiznal technické potíže, tedy havárii HD, které zapříčinily ve svém důsledku zhoršení kvality (nejspíše z časových důvodů). Podkladový zvuk nebyl prakticky slyšet a dialogům nebylo rozumět (kromě špatné artikulace rvala za uši Jadzie Dax, kterou nadaboval zkreslenou fistulí právě Rybinin - zřejmě je fanouškem Monty Pythona :). Publikum se ze začátku vtipům smálo, ale s přibývajícími minutami už stále se opakující vtipy ztrácely na humornosti a reakce diváků byly jen ojedinělé. Někteří usínali, jiní na sebe vrhali nevěřícné pohledy, tvářili se rozpačitě, další přímo odcházeli také z důvodu přehnaného použití vulgárních výrazů a nechutných oplzlostí. Jejich počet přesahoval únosnou mez a inteligentní humor stále řídl. Mně osobně se líbila hláška "Ukončete nástup a výstup, dveře se zavírají..." a nebyla jsem sama. Tato hláška se povedla. Rybinin se celou dobu díval do notebooku (sledovat jeho mimické kreace před očekávaným vtipem bylo to nejzábavnější na celém promítání, i když, možná to nejsmutnější) a smál se svým vlastním vtipům, z čehož lze usuzovat, že v epizodě bylo určitě vtipných hlášek daleko víc. Na celkový špatný dojem to však nemělo vliv. Dle mého názoru byla největší chyba v délce, tedy dokázat bavit publikum kvalitním humorem téměř celou hodinu by bylo takřka životním dílem... Autoři se nechali slyšet, že dvojka určitě bude, takže budeme moci porovnávat, jak se zlepší. Přeji hodně štěstí.

V podvečer se ozval náš žaludek a my se proto jeli navečeřet. Když už jsme dorazili až domů, popadli jsme také repráčky a to v rámci vylepšování technického zázemí Pragoconu :) - večerní ST program byl před námi... Vylepšení zvuku uvítal jako první JanoS. Ale to předbíhám. Ještě před ním promítání řídil Pavel Vachtl, tedy Dr. Who aneb předchůdce Star Treku. Já 70. léta minulého století moc nemusím :) I když už tehdy znali Matrix :)

15 minut zpoždění nikoho neodradilo od JanosSovy přednášky o Star Trek fan filmech. Vcelku novinkou je projekt Starship Exeter "The Savage Empire". Celé toto dílko nám JanoS promítl dokonce se slovenskými titulky. Dalšími projekty zahraničních Trekkies jsou např. Hidden Frontier či Star Wreck, ze kterých jsme měli možnost shlédnout ukázky. Nedostatkem nápadů nikdo z nich netrpí, ba naopak. K tak velkému projektu jim nesmí chybět ani slušné technické zázemí, tudíž nesmí mít ani hluboko do kapsy. Star Wreck VI se chystá dokonce k vydání na DVD, což vypovídá o stále stoupající kvalitě fan filmů. Doufám, že i u nás se dočkáme podobné ztřeštěnosti. Kdo už takové hříšné myšlenky má? Přiznejte se :)

STX - ShinzonPo dvou hodinkách nastal nejvyšší čas na závěrečnou přednášku dne. Jako poslední jsem se ujala slova já a před promítáním Nemesis udělala takovou malou inventuru Startrekových filmů. Podtitul přednášky "Temná strana" byl záměrný - filmy jsem připomněla hlavně z pohledu hlavních záporáků - typickými exempláři jsou Khan, Kruge, Chang, Soran a Ru'afo. I poslední Star Trek film má samozřejmě svého hlavního padoucha :) Ještě před samotným promítáním Nemesis jsme pustili ukázky z Kinoboxu, tedy jak byl široké televizní veřejnosti prezentován ST VIII. - První kontakt a ST IX. - Vzpoura, když akorát přicházely do kin. Bohužel, tentokrát se tohoto druhu reklamy Star Trek film nedočká, protože se vůbec do českých kin nedostane. To jsme v době, kdy jsme se rozhodli Nemesis amatérsky nadabovat, netušili. Nevím, zda lidi měli tolik vytrvalosti, zvědavosti či je film skutečně tak zaujal, ale třída zůstala plná až do půl třetí ráno, kdy film skončil (zpoždění se protáhlo na půl hodiny).

Patrick Stewart…………. ……Jean-Luc Picard….... ….Samuel Thorn (Martin)
Jonathan Frakes……….. …...William T. Riker…..... ………..…..Q….. (Martin)
Brent Spiner…………….. …..….Data/Before…...…. ………..Garakus (Michal)
LeVar Burton……………. …...Geordi La Forge.…... ……………...Plood (Ivan)
Michael Dorn……………. ……….….Worf……….…. ………...Snorchl (Martin)
Gates McFadden……….. …...Beverly Crusher….... ...…………….FoX (Petra)
Marina Sirtis…………….. ……...Deanna Troi….….. ……..Hypospray (Hanka)
Tom Hardy………………. ………...Shinzon…..….... …………….Anry (Martin)
Ron Perlman……………. …….....Místokrál…..….... ………………………Lore
Dina Meyer……………… …....…..Donatra…..……. ……………..Molík (Jana)
Kate Mulgrew…………… .…..Admiral Janeway…... ………….………….Glorie
Jude Ciccolella….………. ………....Suran……….... …………….Simča (Jirka)
Alan Dále………………... ……..Praetor Hiren…….. …..Number One (Marian)
Michael Owen………….. …….…..Branson…..….... ……….Maverick (Tomáš)
Shannon Cochran.……… ………...Tal'aura……....... …………Martja (Martina)
Whoopi Goldberg………. ………...Guinan…….…... ……………Uhura (Broňa)

Mělo cenu jít spát? Pro někoho ano, pro někoho ne, důležité bylo nezmeškat další Startrekový program... Ráno opět patřilo soutěži. Hanku vystřídali Honza a Tomáš se svou videosoutěží. Měli přislíben projektor, ale nakonec si museli vystačit s televizí. Nijak se to nepodepsalo na kvalitě pojetí soutěže. Začalo se přesně v devět.

Těm, kdo projevili zájem si ověřit své znalosti a zapojit se do soutěže, se rozdali čtvrtky s předtištěnými kolonkami pro vpisování odpovědí. Dané otázky se vztahovaly vždy ke konkrétní videoukázce, některé otázečky byly také na postřeh (např. délka noh nadporučíka Data), jiné otázky video doprovod v podstatě nepotřebovaly.

Paldík a Aldy promítli celkem 22 ukázek z ST filmů, Nové generace a Voyageru. Jméno pra-pra-pra-prababičky Janeway jsem nevěděla ani já :) Zatímco Aldy vzal červený fix a sčítal dosažené body, Paldík prozrazoval správné odpovědi na všech 61 položených otázek.

Maximálně šlo dosáhnout 62 bodů. Já a Anry jsme dosáhli  53,5b, Lore a T'Reah 30,5b a jen o deset bodů méně získala Veronika, která měla náš ST blok coby jeden z pořadatelů na starosti. K tomu, že má ráda Star Trek, se už v sobotu "přiznala", ale že o něm i mnohé ví, jsme se přesvědčili až díky této soutěži. Sama tomu nevěřila, ale nakonec si některou z nabízených cen s přehledem vybrala.

V jedenáct dopoledne si začal rychtovat techniku ke své přednášce Vašek Pravda. Nemohl se na úvod nezeptat, kdo z přítomných diváků zatím neviděl ani jednu předchozí přednášku z jeho cyklu o "Hajzlech". Pár rukou se přeci jen zvedlo a proto Vašek úvod krátce zopakoval, navíc přidal něco nového - test záchodové etikety. Naštěstí byla zaměřena jen na pány a jejich mušle :)) Následovalo premiérové odhalení Hajzlů na Voyageru :)

Přednáška trvala jednu hodinu, tu druhou Vašek stylově vyplnil propagací letošního Filmového Festivalu. Šlo o přátelské povídání o tom, co se do Chotěboře v létě chystá, čím by měl být letošní Avalcon-Parcon jiný, lepší, co všechno se musí obstarat apod.

Po obědě si to před stále hojné publikum namířila dvojice militantních Trekkies - Bendi a Ptaak. Přednáška "Boje ve Star Treku" vycházela z přednášky "Války budoucnosti", kterou byl zakončen Pentacon.

"Fyzikální zákony se v budoucnosti trochu změnily". Tak asi proto to s válkou ve Star Treku vypadá: "Velice špatně!"Ani tak moc mě nevylekal Bendiho granát či pistole, jak se to podařilo Ptaakovi a jeho fyzikálním vzorečkům :) Ale jak jinak si lépe charakterizovat parametry torpéda, no ne? :) Nechyběly srovnávací obrázky fotonového a kvantového torpéda. "Pokud byste chtěli rýpat, nemáte šanci!" "Věřtě mně, ne manuálům!" © Bendi. Po čtvrthodině věnované torpédům následovalo shrnutí o lodních phaserech. Zajímavé bylo srovnání účinnosti phaseru a torpéda. Phaser by musel pálit po dobu 4,19 roku, aby se vyrovnal jednomu torpédu. Lodní phasery jsou v podstatě na okrasu :) "Ten negvar by se na tuhle vzdálenost prostě trefit musel, i kdyby nechtěl." "Problém tohoto konkrétního příkladu je však v tom, že Defiant je slušně vychovaná superloď, kterou řídí slušně vychovaný superhrdina, který neumí umřít." © Bendi.

Petr následně přešel k přehledu chyb, kterých se velitelé v bitvách dopouštějí. Např. nedostatečné využití torpéd a jiných zbraní středního a dlouhého dosahu, nepoužívání zbraní hromadného ničení, mizivá koordinace jednotek. "Ještě jednou pro blbí. Ještě jednou pro pyžamáky." "Zde je vidět neschopnost federálních důstojníků a posádky obecně." Víte co je TOS1? Přeci raketový systém pro vrhání palivovzdušných hlavic :) A co systém řízení palby? Ten by udělal všechno z vás, nepotřebovali byste žádného praporčíka postradatelného, který mačká tlačítko. Lodě se také prakticky vůbec neformují do formací. "Tak tohle je transportní formace lodí Hvězdné flotily. Místa na manévrování mezi těma loďma je nějakých 30, 50 možná nějakých 100 metrů..." To se torpédům uhýbá velmi těžko :) "Tohle jsem prakticky zkoušel na mé kočce. Je to takovéhle zvíře, je to chlupaté, má to čtyři nožky, chodí to, slintá to a mňouká to. Jednou jsem ho vylekal a to zvíře zchodilo vázu. Představte si, že toto je kočka a toto je váza... ...a nejhorší na tom je, že to všechno zaplatíme my, daňoví poplatníci." © Bendi.

Panovala bezva atmosféra. Občas se do diskuse kromě jiných zapojili Alpedar a Leian. Bendi a Ptaak v druhé části přednášky zpřehlednili strategické koncepce a také zkritizovali Picardův manévr. "Tohle je naprosto geniální taktika v případě, že nepřítel má jakožto nejnovější výkřik techniky radar." "Musíte uznat, že za těch 400 let udělali dost značný krok zpátky, to je musíme omluvit."

"Je potřeba provést výsadek na potenciálně nepřátelskou planetu, abychom zajistili nějaký úkol. Účastní se ho kdo... kapitán, popř. první důstojník nebo oba, lodní doktor, lodní psycholog, a pokud se bude jednat o extrémně nebezpečnou planetu, (tak i lodní kuchař © Bendi) tak některý z praporčíků postradatelných, nahraditelných nebo bezejmenných." © Ptaak

"Proč si Kirk myslí, že každý výsadek je zívačka? Zásadně chodí v pyžamu." :)

Hned po skončení této přednášky před zbylé publikum předstoupila Máša a jak u ní bývá zvykem, zazpívala:

Kávovou, kávovou, že musí mít vůni kávovou,
kávovou, kávovou, všechno musí vonět kávou,
kávovou, kávovou, Neelix peče buchtu kávovou,
kávovou, kávovou, jinak naštve Kačenu Janewayovou.
Vzhůru stoupá dál, tiše stoupá kosmickou nádherou,
Voyager stoupá dál, hvězdy okolní jsou mu záhadou,
vzhůru stoupá dál, a vůně je jemně kávová,
Voyager stoupá dál a Katka stále dobrou náladu má.
Kávovou, kávovou, Tuvok má pokožku kávovou,
kávovou, kávovou, že si Káča říci nenechá,
kávovou, kávovou, všechno voní vůní kávovou,
kávovou, kávovou, Dadák a Nescafé kamarádi jsou.

Máša nás navíc všechny požádala o měsíční bojkot rádia Bonton z důvodu Nemesis, která se nedostane do českých kin. Bohužel, rádio Bonton s tím nemá nic společného.

Podle programu měla ST blok uzavřít přednáška "Sex ve Star Treku" od Anety "Trekkie" Lhotové a Karla "Leopard Mekkoj" Petra. Započalo se pátrání, Lore měl na Trekkie číslo. Veronika se však od Anety dozvěděla jen to, že přednášet nebude (bez udání důvodu). Než se všichni rozešli, Anička nám na notebooku promítla vlastnoručně vyrobená preview Voyageru. Musím uznat, velmi povedená!


Kdo všechno přijel na Pragocon?

T'Reah a Lore, Seven, Toxy


Lina a BorgAI


Valeris a Pantarei


Stannik


JanoS


Nejen lidé kolem Trekgame.sk - POtkan, katkamk, Skullik, Evil Ace, Johannson.


Aliance pěti :) - Paldík, Samuel Thorn, Dwarf, Snorchl a Aldy


© Hypospray 20020309
fotky Hypo'Anry a Snorchl