STAR TREK


Předpremiéra Star Treku 11 v Praze
29. duben 2009

Nikola Bojčev

O přípravě předpremiéry, tzv. Cineparty ve Slovanském domě v Praze, mám málo informací. Jediné, co vím jistě, že v organizaci akce mají prsty lidé z klubu Trekkies TNG a kdo měl štěstí a pravidelně navštěvuje jejich novinkový server, mohl být u toho také. Ano, právě server Trekkies.cz se nejvíce zasadil o propagaci nového Star Trek filmu režiséra J.J. Abramse.

Cineparty

Skrz výzvu uveřejněnou dne 15. dubna na stránkách Trekkies.cz jste si mohli rezervovat jakýkoliv počet lístků právě na tuto předpremiéru. Den předem, tj. 28.4., se ukázalo, že další sál s cca 100 místy ještě přibyl, takže do poslední chvíle jste si to mohli rozmyslet a nakonec přijít... A že se sešlo hodně lidí, známé tváře i neznámé... některé jsem třeba já neviděla už celé roky...
Do Slováče jsem dorazila spolu se snorchlem, Marcelkou a Irčou za deset minut sedm. Střídavě pršelo a tak jsme si vybrali chvilku, kdy dojdeme jakžtakž suchou nohou. A zadařilo se :) Kája už byl na místě a různě přecházel ve své Enterprise uniformě. Rozhodně nebyl uniformovaný sám. Výzva na fanoušky byla jasná - uniformy s sebou! - a někteří to vzali po svém a vyštrachali ze svých skříní jiné než ty trekové :) Nakonec to bylo vlastně jedno :) Jsme jedna velká sci-fi rodina :)
[na fotkách omi, Bonsaj, Urza, On_off, Lore, Procyon, Vyslanec, Saliven, Bedraz, Radek Klein, Johnak a další]

Já jsem se dole u pokladen dá se říci uhnízdila na jednom fleku, vítala se s nově příchozími, které jsem znala a občas i pár neznámých navigovala směrem, kde se vydávají předrezervované a zaplacené lupeny. Tam jsme se nakonec taky vypravili, to už bylo po čtvrt na osm. Tam na nás vybafly další známé tváře. A také lidi z Palace Cinemas kontrolující naše vstupenky.
[na fotkách Leopard Mekkoj, Procyon, Druhá ze Dvou s přítelem, Sokar, Kanaďan, Trekkie, Darknight, Praotec Trekkie a další]

Nahoře už to žilo taky. Velmi stylový byl uvítací výbor z Orionu - zelená VortaVor a Lina. Nějakou šuškandu, že přijdou nazeleno, jsem zaznamenala, ale v den předpremiéry jsem na to zapomněla, takže to bylo překvapení se vším všudy :) Kája si to patřičně vychutnal ... nebo si ho vychutnaly holky? :)
[na fotkách VortaVor, On_off, Lina, Jarmom, Johny Idler, Bonsaj, Brůča, Margh a Hypospray]

Mezizastávku ve foajé ještě mnozí využili k dodatečnému pozdravení se a nejspíš i popřání dobré zábavy u vlastního filmu.
[na fotkách mj. XSoft, Heiko, Ziina, Iris, Misha, Little Borg, Minowara, Vašek Pravda, Xyll, On_off, Lore, Bendi, Urza, Lina, Chak, VortaVor, Aldy, Rin, omi a další]Sál se začal pomalu zaplňovat, pomalu a jistě :) Já a kája jsme dostali přidělenu řadu B, místa 14 a 15. Hezky pěkně nahoře, takže jsme měli krásný přehled o celém kině :P Do kina jsme šli vlastně ve čtyřech, takže kamarádi Pavel a Luďa seděli logicky vedle nás. Ve stejné řadě seděla ještě Xyll se svými kamarády, před námi např. Aldy s mamčou atd. Jinak hodně nám známých lidí sedělo o několik řad níže. Ne že bychom je k filmu jako takovému potřebovali ... stejně bychom nemohli sedět u všech :)) Stačilo vědomí, že tam jsou s námi ... vlastně že celý sál je plný fanoušků Star Treku ... krásná představa a krásný pocit...

Dlouho se nic nedělo. Což nám ani nepřišlo, pač jsme kecali a vychutnávali si jedinečnost tohoto okamžiku. Ale dočkali jsme se, ne filmu, ale příchodu moderátorské dvojice Hana Koutná a Martin Hájek. Ti přivítali všechny diváky, tou dobou už plný sál, a dorazivšího Nikolu Bojčeva v masce Romulana Ayela. Vyzpovídali ho z několika otázek a při té příležitosti pasovali na prezidenta ST fanklubu jako takového (rozebírat s nimi, že fankluby máme tři a že post prezidenta se nevyskytuje ani v jednom z nich bylo nad Nikovy síly :P). Samozřejmě i zde sekundovaly krásné Orionky a nakonec se připojil i další Romulan, sám Nero alias omi v masce se zbraní. Oba pánové viděli svoje předlohy v akci v samotném filmu, protože se zúčastnili neohlášené tajné projekce pro novináře a spolupracovníky už 22. dubna. Na otázky Hanky a Martina si už moc nepamatuji, bohužel.
Ale co si pamatuji, tak to je film. Star Trek 11 se skutečně povedl. Nebudu se tady rozepisovat, nejsem recenzista, ale jako letitý fanoušek, který viděl všechny epizody a filmy, opravdu můžu s čistým svědomím napsat, že tenhle film ostudu Star Treku jako fenoménu rozhodně nedělá a jestli právě touto cestou započalo znovuoživení a rozšíření komunity trekkies, tak jsme si opravdu nic lepšího nemohli přát...

Kájovi se film taky hodně líbil a v tu chvíli jsem snad neviděla nikoho zklamaného. Vychutnali jsme si i celé závěrečné titulky, abychom se mohli ještě na závěr pousmát u produkčního čísla s číslicí 47 :) Když jsme se prodrali ven ze sálu, foajé praskalo ve švech. Dalo se čekat, že občerstvení v podobě slibovaných kuřat z KFC už na nás opravdu nevyzbude :) Plzeňský prazdroj, který poskytnul pivo zdarma, tou dobou ale ještě nevyschl :)

Co bylo dál na programu? Zábavné soutěže. Při té první bylo úkolem soutěžících umístit co nejrychleji na provázku přivázaný tlustý fix (teda doufám, že to byl tlustý fix :P) do PET lahve. Překážkou bylo samo sebou úzké hrdlo :P
[na fotkách mj. Petr Vacek, Urza, Data, Miagy, Saren, Kraken, Molik, Jimi, Fox, Praotec Trekkie, Irča, Pozemšťan, Gretor, VortaVor, Vyslanec, JacobST, Bonsaj, Sniper, XSoft, Chak, Urza, Johny Idler, Ziina, cernaamodra, Darth Annaud, Máša a další]


Zasoutěžili si Gigi, sympatický mladík v šedivém saku, kluk v modré mikině, Rin, další sympatický mladík :) v brýlích, On_off, Lore, Brůča a Trekkie. Cenami útěchy byly filmové plakáty na ST XI.
[na fotkách mj. Claire, Praotec Trekkie, HKMaly, Seven, cernaamodra, JacobST, Mirex, Fox, Ziina, Margh, Heiko, Vyslanec, Samuel, Annie, Irča, Xyll a další]

Po soutěži následovalo taneční vystoupení dvou 'stříbrných robotů'. Škoda, že nám tohle Dat v seriálu nikdy neukázal :)
[na fotkách jsem se nově mihla i já :) ... dále JacobSG, Leena, Zephram, Johanson a další]Druhá soutěž, které se ale nezúčastnil nikdo mně známý, spočívala ve vtipnosti se obléci do připravených oděvních doplňků ve vymezeném časovém limitu. Přiznám se, že jsem moc nesledovala a kecala s kamarády.Někdo tento čas využil k pořízení památečních fotek. Little Borg a DeForest, Little Borg a Tess, Rin a tribble, Tess a Johnak, Johnak a kufřík, Xyll a světelný meč.

Předposlední soutěž - znalostní. Pochopila jsem, že otázky si připravil sám Nik, protože, jak jsem psala, film viděl s týdenním předstihem a mohl se na organizaci tady pečlivě připravit. Otázky právě pokládal on. A soutěžící? Anglicky hovořící fanoušek, Zephram, Johanson, Margh a VortaVor.
[na fotkách Darknight, První ze Dvou, Bedraz, Jimi, Lore, Praotec Trekkie, Tess, Samuel a další]Otázky se vztahovaly k filmu, některé doteď z hlavy nevím, např. registrační číslo USS Kelvin :P, ale na otázce, na které vypadl kája (i když až v druhém kole) bych asi nepohořela. I když jsme na něj z publika štěkali, můj manžel ne a ne ze sebe vypotit, proč byl Scotty poslán na zapadlou základnu Federace :) A to nápovědu držel v rukou!!! :))
Možná právě omi a On_off inspirovali k výzvě pocházejíc od moderátorů, aby všichni uniformovaní ze Star Trek přišli za nimi a shromáždili se za zábradlím.

Kdepak, podle mě tohle si domluvili předem a chtěli se s opravdovými fanoušky Star Treku nechat vyfotit :)Hned na to vyhlásili poslední soutěž a to o nejhezčí masku této premiéry. Uniforem byla k vidění spousta, skoro každá jiná, takže to měl Nik coby rozhodčí opravdu těžké. I když to na moment vypadalo, že se nechá zlákat podmanivou zelenou, vzpomněl si na pečlivé přípravy tohoto večera a jak omi, cituji: "pro kostým nejvíc obětoval a prolil i krev". Sice to chvilku vypadalo na Porthose :)), ale nakonec předstoupil hrdý kapitán Nero a převzal si z nabízených cen plakát ST 11 a DVD Motion Picture.
[na fotkách mj. Johnak, Margh, Urza, Johanson, On_off, Samuel, Ziina, Rin, omi, Tess, Little Borg, První ze Dvou, Darknight, JacobSG, VortaVor, Lina, Lore, cernaamodra, Druhá ze Dvou, Chak, Bedraz, Xyll, Praotec Trekkie, Annie, Bendi, Bonsaj, Brůča a BorgAI]Focení v uniformách pokračovalo. Trio VortaVor, omi a Lina vystřídala skupinovka přítomných členů Trekkies TNG a pak se ještě nechali vypamátkovat Nik a Samuel, resp. Ayel a Guinan :)

A nekončíme :)


Vlastně ano, končíme, už bude půlnoc a 'cineparty' tím pádem končí... na programu je už jen loučení. Eva se nechala vyfotit s oběma Jacoby současně, kája ukořistil paruku Rin a pak si zaposiloval jak s Jacobem, tak s Evou. Mě z pochopitelných důvodů nezvedal...  záda má jen jedny :)

Ale o společnou fotečku jsme BorgAIe samozřejmě požádali. Pak se ještě přifařil Johanson a JacobST. Chak už si společné fotky odbyl :)

Protože dorazil nečekaně Fox, pro mě a káju to nečekaně znamenalo, že máme odvoz až domu. Nepohrdli jsme :) I když to znamenalo, že se nezúčastníme Afterpárty. Ale beztak jsem byla unavená  a oblečená dost na lehko a nechtěla nic riskovat.

Afterpárty se konala za rohem v Senovážné ulici v restauraci Tlustá Koala.Na tuhle akci budu asi dlouho vzpomínat, což je dobře. Všichni byli báječně naladěni a svým způsobem hrdí, že mají Star Trek rádi a znají tolik kamarádů se stejným smýšlením jako oni. Co víc si od svého koníčku přát, no ne...?


© Hypospray (Hanka) (2009)
foto BorgAI
www.TREKKIES.cz