AVALCON SPECIÁL


Avalcon Speciál
27. - 29. srpen 1999

Den první: Pátek

S Mipixem jsme vyjeli z Hlavního nádraží rychlíkem směrem Havlíčkův Brod. Při neutuchající diskusi nám ani nepřišlo, že vlak zřejmě nedorazí na místo určení v čas. A taky že ne. Naštěstí na nás osobáček čekal. Jeho rychlost by se přinejmenším vyrovnala rychlíku, čímž bylo charakterizováno to, z čehož jsme před chvílí ve spěchu vystoupili. Po malém maratónu, kterým cesta z nádraží do Kulturního domu Junior, bezpochyby je, jsme se přihlásili. Obdrželi jsme placku a průkazku kvůli identifikaci. Další důležitou informací (tedy jak se to vezme), bylo místo, kde budeme přespávat. Jeho hledání se naštěstí nekonalo vzhledem k přiložené přehledné mapce.
Bydlelo se v Internátě Obchodní akademie necelé tři minuty cesty od Kulturního domu.
Po nezbytném dodání energie jsem konečně dorazila do centra dění. Na Mipixe, který šel napřed, jsem narazila ve druhém patře. Nebyl tu sám, u malého
(jak se později ukázalo) stolku, se bavilo pár lidí zjevně na téma Star Trek. Bylo mi jasné, jsem tu správně!!!
Došlo samozřejmě k seznamování, proto pro orientaci uvádím některé nicky. Mnozí navštěvují Průvodce (http://www.pruvodce.cz), Mageo (http://www.mageo.cz), Xchat (http://www.xchat.cz) a IRC (http://irc.felk.cvut.cz). Draculka, MOmega, Anry, Áda, Derak, Gror, Romulanka, Will.CZ, Samuel David Thorn, Max, Leian.....a další.
Naše diskuse nepolevovala a přicházelo stále více spřízněných duší. Díky tomu jsem se já ani Mipix neúčastnili oficiálního zahájení. Co vím z "důvěryhodných zdrojů" a z minula, šlo jen o nezbytné oficiality na deset minut. Hlavní řeč vedl Václav Pravda, kterému nechyběl červený šátek kolem krku.

Na pátek nebylo nic naplánováno, v prostorách nám vyhrazených po celou sobotu a neděli dopoledne, se konal Star Wars Con (no, těch deset lidí....:))). Pod záminkou soutěže nás vylákali kolem desáté večer do zrcadlového sálu. K samotné soutěži jsme se dostali až po promítání videa, které jsme si prý nemohli nechat ujít...:)). První cena byla láhev Whisky, druhá až šestá cena časopis Klan na CD se žvýkačkou Star Wars. I když jsme se chtěli prezentovat jako kolektivní vědomí, nakonec jsme jako jednotlivci schramstli neuvěřitelné čtyři ceny, bohužel ne první.Tu si, musím přiznat, že zaslouženě, vybojoval mladík ze zahraničí (Slovensko), když v zájmu atraktivnosti psal své odpovědi předem na papír.

I když jsme neměli zadarmo pořádné pití, celý večer jsme si užili!!!

Den druhý: Sobota

V sobotu ráno se muselo vstávat nechutně brzo, když jste si nechtěli nechat ujít včerejší Voyager. Šlo o jubilejní stý díl a tak se osmá hodina nakonec dala přežít.
Já jsem ráno dokonce převzala úlohu budiče na pokojích. Ukázalo se, že neúspěšně, když si Mipix ani nevzpomíná, že bych kdy ťukala na dveře a že na mě bručel jako Medvěd Brtník....(Michale promiň...:))

Po Timeless začala první přednáška v podání Jirky Brožka (JBr), našeho kamaráda, bez kterého by se Speciál Con snad ani nekonal. Námětem byly modely hvězdných lodí.
Kdo by nechtěl usínat pod Enterprise.....:))
Největší překážkou je vysoká cena..:(

Začátku další přednášky, Star Trek versus Babylon 5, se nevyhnuly technické problémy. Pro co nejlepší zážitek z promítání videa na projektor je kromě kvality nahrávky také nutná okolní tma. Když slunečním paprskům brání pouze krepový papír, není se co divit, že z toho nebyl hlavní přednášející Robert Rameš (Barclay) příliš odvázaný. Nakonec se kromě černého hadru přitáhla role koberce, která zakrývala téměř všechna okna v místnosti. Promítaly se úryvky z obou seriálů, dominantněji Babylon 5. Posuzovaly se jejich vzájemné rozdíly.

Na téma historie Star Treku nám přednášel Jan Pavlík, téměř legenda českých Trekkies.

Následovalo video: Voyager: Scorpion.

Přednáška, na kterou jsem se moc těšila, Star Trek na Internetu, v podání JBr, se k mé velké lítosti nestihla. Ale je lepší nestíhat než z nouzecnost zaplňovat hluchá místa.

Asi vám neuniklo, že se přes prázdniny konala ve Vídni akce Star Trek World Tour. Mnoho Trekkies to bohužel z nejrůznějších důvodů nezažilo na vlastní kůži (třeba já). Zejména pro ty bylo určeno promítání soukromého videa se zajímavým povídáním těch, kdo měli to štěstí se tam podívat. Kromě Pavla Březiny a Jana Pavlíka se pouštělo právě video Nexu, pro Alka a Mipixe to byl den, který se nedal nezvěčnit.

Mipix dál pokračoval přednáškou na velmi zajímavé téma, a to přehmaty a omyly ve Star Treku. ST totiž točí přeci jen lidé, kteří jsou narozdíl od našich potomků omylní. Bylo zajímavé sledovat, co se nedomyslelo a co opomnělo. Jen chci připomenout, že se záměrně vynechal chybný český překlad, to bychom tam totiž seděli ještě dnes.....

Ty, koho zajímá Star Trek nejen na počítači a videu a rádi něco sbírají, ocenili přednášku Pavla Březiny Sběratelské karty ST.
Tato přednáška byla asi poslední, která se časově řídila programem.

Když už byl večer a tma, nastaly jiné technické problémy, a to s repráčky a kvalitou zvuku (zlobí, když jsou permanentně v činnosti..:))). Vzhledem k těmto okolnostem se rozhodlo vynechat přednášku Mipixe "Známý herci v neznámých rolích" a ještě další diskusi na předem stanovené téma. Přesto jsme rozhodně nemuseli řešit problémy, o čem se budeme bavit, jen málokdy mluvil jen jeden člověk, dalo by se to napočítat na prstech jedné ruky.

Jak se blížila půlnoc, všichni byli v očekávání, co nachystali Aleš Kadeřábek (Holodoctor) , Martin Kučera (Orm) a Pavel Urbančík (Will.cz) za SOUTĚŽ VE ZNALOSTECH STAR TREKU.
Už během odpoledne nám byl rozdán něco jako vstupní test s jednadvaceti otázkami. Z jeho výsledků se vycházelo při rozdělování Trekkies na dvě skupiny. Na ty s vyšším počtem bodů čekal souboj jiný než na tu druhou desítku.
Já a Mipix, dále např. Draculka, MOmega, Anry a Áda jsme byli v té první desítce, která si to rozdala jako první. Posadili nás do první řady hezky vedle sebe na židličky a přiřadili každému číslo. Systém byl založen na odstřelování: volíš číslo toho, kdo má odpovídat na další otázku. Po třech špatných odpovědích vypadáváš. Otázek bylo široké spektrum, všichni se drželi, ale postoupit mohlo jen šest nejlepších. Naštěstí se tak stalo dříve, než se vyčerpal celkový počet připravených otázek. Na postupující čekala druhá část soutěže, tentokrát písemné odpovídání na otázky v limitovaném čase. Těmi nejlepšími z nejlepších byli MOmega, Anry a Áda. Na ně čekala obměna Riskuj: šest políček s různými tématy skrývající několik otázek. Ač se mohla výše sázky měnit, každý z nich si věřil a vsázel vždy nejvíce. Byl to opravdu napínavý souboj, v němž se jako první umístil Áda (cena: čtyři pecky a modýlek U.S.S. Voyageru), druhý byl MOmega (tři pecky a modýlek Makistské lodi) a třetí Anry (dvě pecky a modýlek Kazonské lodi). Bonusem pro vítěze byla Koskenkorva, kterou si ale vychutnal téměř každý..:))
Na druhou desítku soutěžících čekala obměna Kufru z ČT. První části, hádání slov, se zúčastnilo pět dvojic. Nejde tlumočit všechny hlášky, ale některé byly skutečnými špeky, neodpustím si připomenout:

Jednička z Voyageru.....-.....Riker.....-.....Chakotay
Sexy Baby z Voyageru, světlé vlasy.....-.....Naomi Wildman.....-.....Seven
Žluťák z Voyageru.....-.....Paris.....-.....Harry Kim
Žluťák ze STARÉHO Voyageru.....-.....Sulu

Tohle je opravdu jen náznak, pravdou je, že jsem se nemohla přestat smát.....
Následovala pantomima, no taky nádhera kreativnosti Trekkies. Zkuste beze slov popsat třeba Oda....:))
Symbolickým zakončením bylo hádání počítačem upraveného obrázku, na kterém se skrýval Romulanský warbird.
Nápad byl tak dobrý, že jsme si (tedy já a Anry, MOmega a Draculka i Áda a JBr) řekli, že si to taky zkusíme. Bylo nám to povoleno. Sledovat jiné bylo dost zajímavé, ale musím přiznat, že když jsem si to zkusila sama, zjistila jsem, že to rozhodne není tak lehké, jak to vypadá. Nakonec si to zkusil i Mipix s Grorem.

Dlouhý večer zakončilo promítání Star Trek IX. Insurrection v originále.
Někteří jeli přes celou noc, ale já přeci jen dala přednost tomu, o co si tělo žádalo.....

Den třetí: Neděle

Ráno jsem našla už takřka chodící mrtvoly stále v zrcadlovém sále.
Promítal se poslední dvojdíl Deep Space Nine: What you leave behind.
Ač zastávám názor, že si na DS9 počkám, tedy po přeložení čtvrté sezóny a výše, vysvětlování a zavedení do děje od MOmegy jsem se nebránila. Nakonec mi to bylo téměř každou větou překládáno Anrym. Shrnu to pěti slovy: MÁME SE NA CO TĚŠIT!!!!!!

Komu nejel vlak, autobus či osobní shuttle, mohl si vychutnat ještě na závěr ST Voyager: Year Of Hell part I. a II.
Hodně lidí to stihlo, protože se rozhodli všichni rozprchnout až v jednu hodinu odpoledne, mnozí z nás se ještě doprovázeli ve vlaku.
Já za společnost do Prahy kromě Mipixe děkuji Draculce a Grorovi.

Con se mi moc líbil, moc jsem se pobavila a skvěle pokecala.......
...... stále je to akce, kterou mám v živé paměti jako jednu vůbec z nejlepších, na které jsem byla......

© Září 99 - Hypospray