REPORTÁŽ Z AVALCONU 2001


Hypo`reportáž z Avalconu 2001

Opět je tu květen, měsíc Avalconu... ano, od 4. do 7. 5. se konal, tak jako to bývá poslední roky zvykem, con scifistů a fanoušků fantasy. Pořadatel Vašek Pravda zůstal věrný Chotěboři a tamnímu kulturnímu domu Junior.

Já a Anry jsme přeci jen počkali s odjezdem na pozdější hodinu vzhledem k velmi slunečnému počasí a další episodě Voyageru (Tsunkatse). Proto jsme dorazili pod bedlivým dohledem řidiče Zdeňka "AEtlantean" Pekárka až za tmy a navíc pořádného slejváku. Ano, bylo po deváté večer, po úvodním zahájení (které tak nějak propásneme každý rok :) ) a v místosti nám určené právě probíhal Klingonský sněm vedený Jirkou "JBr" Brožkem. Bohužel nevíme, jak dopadl test Klingonistiky, protože po pozdravení se s několika známými tvářemi jsme se uděšli ubytovat do pár minutek zdálené Obchodní akademie. Pokoj vypadal útulně s dvěma postelema vedle sebe. Atmosféru doplňovaly skleněné dveře bez zvukového těsnění, za kterými se ubytoval pár Martin "MOmega" Vaněk a Lucka "Romulanka". Tak nějak jsme na sebe zvyklí, takže v podstatě žádná odchylka od normálu :)) - trochu neobvyklý byl ale náš spolubydlící, o kterém jsme se dozvěděli až v Chotěboři. Nebyl jím nikdo jiný, než Erelláček, kterému se neplánovaně zrušil jiný program na víkend a proto mohl přijet. Přivezl si s sebou spacák a byl rozhodnut dát za vděk podlaze vedle nás. Posléze se tak na dvě noci stalo a můžu dopředu prozradit, že bez následků na obou stranách :))

Ten večer jsme se ještě do centra dění vrátili, program Star Trek conu, kterému byl vyčleněn sál v přízemí, pokračoval přednáškou Leian - Navrhněte si svou vesmírnou loď, jejíž první oddíl byl součástí programu letošního DNH conu. Osobně jsme ale čekali na půlnoc, na kdy si pro nás připravila svou soutěž Andrea "T´Ana" Píchová s lákavým názvem - Riskování. Tato Vulkánka vedoucí klub The Neutral Zone tentokráte v kostýmu upíra potřebovala k prezentaci počítač, který nebyl dosud k dispozici. Proto se začátek trochu opozdil, nicméně jsme vyčkali. A dočkali se - Andrea otevřela Word document a už se jelo. 12 lidiček si sedlo do první řady s papírem a psací potřebou. Na způsobu kladení otázek mi něco nesedlo. No, nebývá zvykem, že jsou správné odpovědi k dispozici pod samotnými otázkami, že? Kdo měl dobrý zrak a přečetl malá písmenka, měl na knížky jako ceny úspěšně zaděláno. Samozřejmě kdo znal odpovědi na otázky, které byly členěny do sekcí TOS, TNG, DS9, Voyager a filmy, měl šanci taky. Do dalšíh kol vždy postupoval poloviční počet předešlých soutěžících. Zdlouhavé bylo bohužel vyhodnocování odpovědí, nicméně zabavit se dalo např. zpíváním písně Row, row, row your boat, gently down the stream; Merrily, merrily, merrilly, merrily; Life is but a dream, která zazněla v ST 5 - Nejzazší hranice. Tak nějak se to protáhlo do dvou ráno a byl nejvyšší čas jít do hajan.

V sobotu jsme si přivstali. Nechtěli jsme si nechat ujít hned úvodní přednášku o Dominionské válce od Marka "Potkan" Slivky. Začátek se sice trochu opozdil, ale promítaná videíčka byla velmi motivující. Přicházíme o hodně, resp. máme se na co těšit!

V deset dopoledne nastoupilo trio Andrea "Leian" Schubertová, Martin "Skullman" Minář a David "Erell" Bursa. A proč to? Právě tito lidé mají totiž na starosti překlad Voyageru šesté (a i sedmé) sezóny. Skullman nám poutavě povídal o práci, překladu, dabingových studíích, České televizi a prostor dostaly i zvídavé otázky publika. Mohli jsme se zeptat prakticky na vše, proč se co jak překládá, na praktiky České televize apod.

Ač k nevíře, blížil se čas oběda a proto jsme se vydali do nedaleké restaurace Svačinka, kde jsme měli předplacen oběd. Svíčkové s knedlíkama jsme se naládovali až k prasknutí a proto jsme se záhy odebrali na Obchodku si odpočinout v horizontální poloze :) Ale tak nějak jsme ztratili vědomí a usnuli. Přišli jsme tím o přednášku Václava "Monty" Voldřicha - Online karetní hra ST na Internetu a přednášku MOmegy o Babylonu 5 - respektive, konec jsme stihli - něco o Stínech, že s nimi spolupracuje sbor Psi a ztroskotání jejich lodi na Marsu. Žádným překvapením nebyla ani informace, že Valen je Sinclair :))

Program pokračoval shrnutím informací o Jean-Lucu Picardovi, resp. Patricku Stewartovi z úst Andrease Ollanda a Marka Slivky o Trek Games. Ke konci se promítala videa z DS9. Potkana pak vystřídala Silvie "Draculka" Šustrová se svou praktickou výukou pilotování raketoplánu. Kadeti akademie se střídali u joystiků a zkoušeli si například prolétávat kruhy, čímž si osvojovali kormidlo. Na můj vkus tam bylo až moc ticho a publiku byl k dispozici prakticky stále stejný obraz. Před dvacátou hodinou večer se ujal slova Vašek Pravda a vyhlásil vítěze soutěže Můstek je váš. Soutěžících bylo žalostně málo. Snad se to příští rok změní a amatérských povídek bude z našich řad zasláno mnohem více.

Prime time a duo Leian-Skullman opět přebírají vedení Star Trek sálu. Úplně poprvé byla prezentována soutěž s výstižným názvem Chcete být praporčíkem? Ano, není to náhoda, otázky byly pojaty ve stejném stylu jako soutěž o milióny na televizi Nova. Celkem tři kadeti měli jedinečnou možnost dokončit studium, ale úspěšný byl jen Toxy (jako já na Pragoconu s pověstným testem Kobayashi Maru). Ostatní si vysloužili aspoň záchytné body ve formě bodů Akademie, které se jim jistě budou hodit příště. Otázky ke konci opravdu nepatřily do kategorie těch lehčích a jednu z klíčových odpovědí jsme se museli dozvědět až po reklamě :)))

Od desíti do jedenácti Star Trek vystřídal Babylon 5, resp. informace o dabinku v podání Draculky. V té době se ale rozjela Hepy Brzdy párty. Mezi oslavenci byla Kamila "Gudrun" Sirotná, Martin "Orm" Kučera, Honza "Eff" Filipovský a další. Náš okruh Trekkies se shromáždil dole před sálem, kde si posléze pochutnával na dortu ve tvaru nadporučíka Data. Zapíjelo se colou.

Tak nějak se blížila 23:00, tedy čas, kdy jsme se já a Anry připravovali k přednášce Voyager nevhodný pro děti do 14-ti let. Původně byla zahrnuta do programu až na nedělní večer, ale protože spousta lidí se chystala do této doby odjet a bylo jim líto, že o ni přijdou, domluvila jsem se s Ormem a prohodili jsme ji s Trexesem. Před námi oslovil publikum ještě Zirland s malou vzpomínkou, jak probíhal DNH con v Havířově. Nechyběli fotečky.
No, a potom už jsem se ujala mikrofonu, Anry počítače a na projektoru zavládl Voyager. Přednáška nebyla určena pro slabé nátury a tak jsme omezili věkovou kategorii - nicméně občanky se nekontrolovaly :). Prezentovali jsme temnou stránku posádky, jejich násilnické sklony, sexuální orgie, vraždění a umírání. Promítané ukázky byly doprovázeny dějem, takže kdo přišel uprostřed či jen nahlédnul, nemohl z toho mít takový požitek, či si mohl udělat špatný obrázek, o co vlastně šlo. Troufám si říci, že jsme byli úspěšní. I přes pozdní noční hodinu nám spousta z vás zůstala věrná až do konce a tímto vám ještě jednou děkujeme za přízeň. Na přání se budeme snažit přednášku opakovat třeba na podzimním PSSt conu... uvidíme. V cyklu
"Voyager bez kontextu", ze kterého byla tato přednáška jeho prvním dílem, bychom chtěli na příště připravit něco zbrusu nového. Nechte se překvapit...

Špatné počasí pobízelo setrvávat rozhodně někde pod střechou, a to buď v kulturáku, nebo někde v restauračce či hospodě. Chování některých vypovídalo o tom, čemu dali sobotní večer přednost.
Na konec se šlo spát.

Druhý den ráno začal velmi zajímavými přednáškami. Nejprve Ján "Janos" Šenko podal důkazy o záhadném fenoménu 47 a poté Zirland odhalil veškeré podrobnosti o Andoriánech, jeho oblíbené rase. Materiálů si připravil takřka na dvě hodiny, ale měl vymezen poloviční čas, a tak musel zkracovat. Sice nedošlo na obrázky slavných Andoriánů, ale mnohé jsme se dozvěděli např. o jejich anatomii. To, že mají modrou pokožku, převážně bílé vlasy a tykadla, to se asi všeobecně ví, ale že mají dva penisy, to možná jen tak ve známosti nebylo... :)))

Následoval Jan "Praotec Trekkie" Pavlík se svým vyprávěním začátků Star Treku u nás, kterého vystřídal Břetislav "Saarek" Princ s hudbou nových Star Trek seriálů. Do programu se následně vložilo promítání amatérského videa. A to ne jen tak ledajakého. Tlupa Trekkies ve složení: Kathryn Janeway "Trekkie", Seven, Daniel „Chakotay“ Ešner, T’Pel, Zirland, bezejmenný poručík v červené uniformě a další důstojníci, se vydala po Chotěboři a ptala se nebohých "vesničanů" anglicky, na které planetě že to jsou a jaký je rok. Dokonce potřebovali doplnit palivo, ale místní řidič Škodovky bohužel žádné dilithium navíc neměl :).

Ve dvě odpoledne, hezky po obědě (obr řízek s brambůrkama) si sál vylepšili audiovisuální technikou Holodoctor a spol. Následoval totiž dabing Voyageru, u kterého nechyběl také Alko. My jsme se v tu chvíli ale odebrali do Zrcadlového sálu ve druhém patře (tam, kde se ST con konal minulý a předminulý rok) a zúčastnili programu Star Wars conu. Sovog a ostatní dokázali zaujmout, sál byl plný... Velice zajímavá byla beseda s názvem Chcete být misionářem, kde se proti sobě "utkali" tři pravověrní starwarsáci s třemi fany, které ale Hvězdné války vůbec nezaujali. Diskuze nad klady a zápory této filmové ságy byly celkem zajímavé, nevěřili byste, kolik potencionáoních Georgů Lucasů se sešlo v jedné místnosti :)

Když jsme se vrátili do ST sálu, MOmega už nastíňoval průběh děje Deep Space Nine - Star Trek v datech a souvislostech díl II. Přednáška musela být také zkrácena. A jak jsme se dozvěděli, křest knihy „Nejlepší osud“ spisovatelky Diane Carey, kterou vydalo nakladatelství Netopejr, byl přesunut hned za dabing, a tak jsme o Karla „Netopejra“ Petříka a jeho buldočka tentokráte přišli.

Odjezd na čtyřech kolech byl naplánován hned po večeři, tudíž se nedostalo naší pozornosti Hance Vittkové a její Hudbě ve Star Trek filmech. Snad příště.

Na večer byl plánován opět dabing Voyageru, Trexeso a promítání Generations. Snad se vše povedlo a kdo zůstal do noci, či jel až v pondělí, nelitoval.

Avalcon se opět povedl. Když pominu to, že jsme se tam opět potkali se svými kamarády (kromě výše jmenovaných např. také Michaela Dudková, Jana "Xyll" Krčmářová, Martin "Samuel" Böhm, Petra Pštrosová, Wewerka, Gror, Ben Sisko, Roger, Elros, Lore, Jardax, Beren se svoji dívkou, Stannik s manželkou, Mae2000, Ocampa, Mipix...
Nově jsme poznali Trekkie, Robin Astro, Mavericka, Bendiho...

Příští rok bude velkou událostí - Avalcon nebude Avalconem, ale vlastně Euroconem 2002!!! Takže, kdo jste zaváhali letos, neudělejte za rok stejnou chybu... :)

© Hypospray 20010507