Reportáž z Prvního Samostatného Star Trek conu v Praze
21. - 22. říjen 2000

Na den 21. a 22. říjen roku 2000 byla naplánována akce, která nemá v naší historii (zatím) obdoby. Jak název napovídá, První Samostatný Star Trek Con, prvně samostatně organizovaný, nemá žádný předešlý ročník, na který by se navazovalo, se kterým by se porovnával, složil jakoby své "přijímací zkoušky" na výbornou. Ano, pochvala je na místě. Tak trochu jsem doufala, že se nic nepokazí. Akce měla zásluhou mnoha lidí velký informační potenciál na Internetu i mimo něj, nejen že se o něm mluvilo v různých diskuzních klubech už dva měsíce předem, ale PSST con měl své internetové stránky, reklama byla uveřejněna i v časopisu Ikarie. Zkrátka sebepropagaci se nedá nic vytknout, a jsem ráda, že se tak vyplatila. "Čistokrevných" Trekkies přišlo kolem neuvěřitelných 250 kousků..:)).

V sobotu jsme vyrazili z Muzea metra C na Vyšehrad a potom pěšky do Táborské ulice v Praze 4 ve složení já, Anry, JBr a Kruxminor. Nikdo z nás nevěděl, jaká budova ta Základní škola přesně je, ale naše přirozené navigační schopnosti nedopustily, abychom si zašli špatným směrem. Na dveřích nás uvítal Startrekovský obrázek, který nám jasně naznačoval, že jsme tu správně. První "pracovníci conu", resp. dámy, oblečené do červených triček, nás uvítaly hned u vstupní chodby, vyřídily administrativu, odškrtly si nás, daly vysačku "Vstupenka" se jménem, nickem a kolonkou pro doplnění sci-fi klubu, event. se dožadovaly i nějakých těch korunek..:)). Dostali jsme i něco na zub, malý perníček ve tvaru komunikátoru. Posléze jsme poodstoupili do chodby, kde byl už čilý ruch. V šatně za 5 Kč jsme si nechali bundy.
Je něco kolem půl 11, a organizátoři, které charakterizovalo černé tričko s nápisem "Samostatný Star Trek Con" oficiálně zahajovali celou akci. Bylo přeplněno, zůstali jsme na chodbě, ale ne sami, naši staří známí z Internetu tady už byli. Leian a Skullman, Roger, AEtlantean atd. Postupně jsme potkávali další a další: Stannik, Mipix, Beren, Jeronimo, Ocampa, Mythos, Odo, Gror, Well, Gudrun, Keplik, Skogen, Blacky, Southpark, Áda, Lore, Toxy, Praotec Trekkie, Tulák, Jardax, Tequille, Chelsea, Mae2000, Wewerka, Eff, Cptn. Vojtas, Spasitel Sítí, Osička, Derak se svou dívkou, Samuel David Thorn, Jana Krčmářová, Richard atd. atd. např. Kathryn Janeway, Hugh, Nine of Nine, Eight Of Nine, Tom Paris, Dan Chakotay, kterému nechybělo tetování na levé části čela..:))
Spousta z nás měla uniformy, většinou červené, nebo podobná trička, komunikátory (také phaser jsem zahlédla), převleky za Vulkánce, Bajorany, tj. špičaté uši a svraštělý nos a náušnice..:))

Nešla přehlédnout Draculka. I když velkou zásluhu na jejím zviditelnění měl její troufám si říci "mega pes" rasy bullmastiff. Drakulčin pes je velmi inteligentní, slyší hned na několik jmen, např. Jakub, Buddy apod. Silvie měla stále u sebe granule, taky Telku nejen pro svého zvířecího mazlíčka a hadr na utírání slin u tlamy. Stannik to risknul a v jednu chvíli to vypadalo, že si neváží svého čistého suchého obličeje..:)))

Dorazil i Barclay s Helenkou. Robert je něco extra, což nám celou dobu připomínalo jeho tričko s velým S jako Super... Super, no, skoro to nemůžu vyslovit.:)), SuperBarclay. Co jiného by se taky za "Super" doplnilo, že?.:))). Samozřejmě mu nechybělo nádobíčko..:)), ale tentokrát si svou krabičku na cigarety dokonce podepsal... nebo žeby nový tabákový výrobek na našem trhu?..:))) - Cigarety Barclay (do pošty prosím názory o tom, jak jsou kvalitní..:))). No, kecali jsme o všem možném, o Star Treku především..:)). Začala přednáška v první přednáškové místnosti pod kódovým označením "Paluba 1" v podání Martina "MOmegy" Vaňka - "Startrek v datech a souvislostech". Každá místnost byla vybavena mikrofonem, projektorem, počítačem a videem. Okna byla zastíněna kvůli sluníčku a kontrastu promítaných videí. Bohužel kapacita židlí nestačila. V druhé přednášecí místnosti "Palubě 2" ve stejnou dobu přednášela Hana Vittková - "Hvězdná Flotila hrající zpívající" o muzikantských talentech ve Star Treku.:)). Nám drbání na chodbě skvěle pokračovalo, s Romulankou a Barclaym jsme dokonce narazili na téma "toalety a komplikace s vyprazdňováním"...:)).
Mezitím se rozdávaly vstupní testíky na Ormův blok soutěží, u kterého jste se zároveň mohli rozhodnout, zda chcete soutěžit odpoledne od 13 do 16 nebo až od půlnoci.

Protože jsme si už pokecali dost, a na con jsme přijeli, abychom se taky něco dozvěděli, prorvali jsme se na Palubu 1, kde se ke své přednášce "Jak dobýt Spojenou Federaci planet" připravoval Michal "Mipix" Pivoda. Mipix přednášku prokládal ukázkami na videu, např. filmem ST VI. - The Undiscovered Country. Ukázal nám pohled na Federaci z jiného úhlu, a to až takovém, že Borgové jsou vlastně mírumilovní, a Flotila ta zlá..:)). Michal měl ještě připravená další videa, nicméně na řadě byl David "Erell" Bursa se svou debatou "Star Trek česky aneb "traktorový paprsek"". Hned na začátku předeslal, že nejde o přednášku, ale o to, že se ho budeme po jeho úvodním proslovu moci zeptat na cokoli, co souvisí s překladem, Českou televizí a vysíláním Star Treku apod. Tak se posléze i stalo. V úvodu Erell předvedl brilantní řeč z patra. Vrátil se mimo jiné ke snahám Trekkies pozitivně ovlivňovat překlad, k úplným začátkům, kdy Renata "Valeris" Wilflingová a Jakub Vaněk zaslali článek na Neviditelného psa. Tento článek, který se stále nachází na síti pod tímto linkem: http://pes.eunet.cz/98/12/0012ar20.htm, odstartoval strastiplou cestu ovlivňování překladu odborníky. Naštěstí je nyní situace více než uspokojivá. Dále připomněl, že ČT koupila po Nové Generaci Voyager, který právě jako TNG dovysílá zdárně do konce (ke spokojenosti všech.:)), a že se můžeme příští rok těšit na film Star Trek V. - The Final Frontier. Dokonce by prý mohl být vysílán v pátek ve 20:30. Důležité je, že ČT se na základě sledovanosti tohoto filmu rozhodne, zda do Star Treku bude nadále investovat. Nakonec Erell předeslal jednu velmi podstatnou věc: To co půjde po Voyageru je stále v našich "rukou".:)). Pokud si totiž začneme do České televize psát o Deep Space Nine víc než o The Original Series, je tu velká naděje, že se v pátek budeme za několik (i když ještě dost) měsíců dívat na Siska, Kiru, Oda, Jadzii ... .:))) - je to jen na nás...!!! Otázky z publika na Davida byly o všem možném, o kvalitách jednotlivých překladových studií, resp. rozdílu mezi překladem ČT a brněnského Eurokimu. Také jsme se dozvěděli (díky Barclaymu.:)), že slovník, Erellova megapráce o správné terminologii, se už programuje. Příští měsíc se můžeme těšit. Vyhrazená doba na tuto besedu byla bohužel jen do 15:00.
V tuto dobu se jakoby všem ozvalo kručení v břiše a hromadně se zamířilo do nejbližší pizzerie. Já jsem šla naproti mé kamarádce spolubydlící z Vejšky - Andreu jsem totiž pozvala na svou přednášku od 17:00.

V pizzerii se mezitím hodovalo. První skupina skládající se z Barclayho, Hikaru, Kruxminora, Salecka, Spasitele Sítí, JBr, Anryho, Draculky a jejího "psího bodyguarda" dorazila a usadila se venku na zahrádce. JBr měl tu smůlu, že si sedl přímo vedle psa. Ani nestačil utírat oděv od slin, které na něm neustále ulpívaly. Barclay nám hrál melodie ze svého mobilu, takže čekání na jedinou servírku uběhlo celkem rychle. Když se servírka dostavila, většina ji sprostě ignorovala a bavila se dál. Po asi deseti minutách přemlouvání se jí povedlo vynutit si objednávku. Při čekání na jídlo se dostavil sám velký odborný poradce Erell se svou lepší tříčtvrtinou Lavondyss a zamířili k jediným volným židlím. Pak dorazila i nejrychlejší Wewerka na Internetu s Effem v závěsu. I ti přežili setkání s Draculčinou tělesnou stráží bez větší újmy. Když přinesli pití, zvíře okamžitě strčilo do stolu a ještě než servírka odešla, byla polovina pití rozlitá. Když bylo přineseno jídlo, "telátko" se tak motalo servírce pod nohama, že už to nevydržela a požádala, jestli by Draculka zvíře někam nepřivázala. Když jsme se dali do jídla, Erell s Lavondyss po nás hladově pokukovali, protože se jim nepodařilo rozjařenou servírku upoutat. Kruxminor navíc zůstal málem bez oběda, protože se nepřihlásil o svou porci kroket a klidně se bavil dál o tom jak vůbec nemá na nic čas. Díky připoutání Buddyho proběhl zbytek oběda v pohodě. Nakonec se všichni postupně odebrali zpět do školy.

Od 16 hodin si vzal slovo opět Mipix a na Palubě 1 povídal o počítačových hrách a kontra na palubě 2 Ondřej Herec přilákal posluchače na svou přednášku "Star Trek jako stydlivá utopie".Ve stejnou dobu se v místnosti nazvané Trojka v pravo nahoře, kde od začátku akce probíhala výstava Obrázků z Vulkánu - Vulkánského velvyslanectví autorky Hany Vittkové, probíhalo setkání členů našeho největšího Star Trek klubu CZ Kontinuum. Samozřejmě nechybělo nové číslo časopisu Irelevantní svět. Na setkání CZK se zaregistrovalo asi 10 staronových nebo úplně nových členů. Já jsem v tu dobu měla úplně jiné starosti. Pár jedinců, které nebudu ve vlastním zájmu jmenovat.:))), mě vidělo hodinu před mou v historii první přednáškou na téma Star Trek - Romantika v TNG, na kterou jsem se třepala jak osika. Hold tréma je věc pěkně úporná.:))). Nebudu Vám popisovat pocity, ale se zkouškou se to srovnat rozhodně dalo. Na začátku jsme měli obtíže s počítačem, sekvence se zasekávaly a Picard byl jak zpomalený film..:)), pomáhal Hikaru a v jeden moment i Alko. Naštěstí se to nakonec srovnalo a největším nepřítelem byl vymezený čas. Nestihla jsem Geordiho, Worfa a Wesleyho, které jsem měla co do romantických vztahů taky připravené. Publikum aspoň nepřišlo o Picarda, Beverly, Rikera, Deannu, Data a Tashu. Zařadila jsem v souvislosti s Jean-Luckem i Lwaxanu Troi. Uvidíme příště, jestli tedy nějaké bude. Jsem si vědoma, že by šly zkrátit sekvence před tím, na co každý čekáme, tedy na polibek či vášnivé obětí..:)) a dalších vylepšení, naučím se lépe mluvit a gestikulovat, aby mi bylo lépe rozumět. MOmega byl zatím na palubě 1 úplně v pohodě, přeci jen je i na toto profesionál - Martin přednášel druhou část "Startreku v datech a souvislostech". V Trojce vpravo nahoře probíhala soutěž nejen pro děti: Vybarvi si svého Vulkánce. Zájemcům se rozdaly černobílé obrázky a pastelkami se vybarvovalo dle vkusu, ale také dle pravdy.:). Autoři nejlépe dokreslených omalovánek byli odměněni.

V 19:00 jsme opět dostali hlad a já, Anry, Erell a Lavondyss jsme se vypravili na večeři.
Ostatní se spíše najedli dříve, protože v 19:00 na palubě 2 se začal simultálně překládat Voyager - Equinox první a druhý díl. A kdo že to daboval Kathryn Janeway? No přece Kathryn Janeway!..:)) - resp. její česká dabérka Sylva Talpová. Sekundovala ji známá parta: Alko (kterému nikdo neřekl jinak než malý pořadatel) a Holodoctor (druhý z našich nadmíru úspěšných organizátorů), MOmega, Gudrun, Romulanka a Mentat. Všichni se náramně bavili, některé hlášky byly neopakovatelné, jak je to u překladů zvykem..:))) ("Můj milý deníčku.."). Kdo se zajímá o Klingony, nebo nemá rád Voyager, nebo už Equinox viděl, nebo se zkrátka nevešel do třídy, mohl na Palubě 2 od Jirky "JBr" Brožka vyposlechnout přednášku doplněnou videosekvencemi "Klingonská historie". Sylva Talpová byla natolik bezvadná, že se potlesk ozýval po celém přízemí. Její besedu jsme si už ujít nenechali. Sylva Talpová je vážně perfektní obyčejná ženská (když to tak musím bez urážky říci), která má svou práci ráda, a kapitána z Voyageru si oblíbila. Ztotožňuje se s ní v mnoha věcech, např. "Kávu černou, horkou".
Publikum kladlo všemožné otázky na její práci i o ní samotné (dokonce i: "Chodíte do posilovny?"..:))) a Sylva Talpová vtipně odpovídala.
Dokonce na ni bylo požadováno něco neslýchaného..:)))) => "Mohla byste nám tady umřít?"..:)))
Pámátným citátem se stala věta: "Chakotay, miluji Vás, vezmete si mě?"..:))))))

Srašně mě mrzí, že kontra Sylvě Talpové přednášela Františka Vrbenská - "Postavy Star Treku z hlediska mytologických archetypů", které jsme se neúčastnili. Snad příště.
Po desáté hodině večerní jsem dala přednost Andree "Leian" Schubertové a její doplněné přednášce o Borg. Borgové jsou moje oblíbená rasa. Leian pomáhal u počítače Skullman, pouštěl videosekvence a obrázky. Kontra běžel film Trekkies z DVD se simultánním překladem od Františka Fuky.

Pro vytrvalce pokračoval program dál. MOmega zaučoval začátečníky o Babylonu 5 na palubě 1 a na palubě 2 Orm začal prověřovat naše znalosti Star Treku. Anry se přihlásil, s ním třeba Pan Pavlík (Praotec Trekkie), Ocampa apod. Otázky byly kladeny ve stylu pořadu ČT - Pyramida.
Orm: "Víte, co je to pyramida, ne?"
Roger: "To je to, kam přistávaj Goa'uldský lodě?"
Pan Pavlík vyhrál, Anry skončil třetí. Dále se hrálo Trexeso. No, Roger, JBr, a já si asi příště rozmyslíme, zda s Anrym pexeso má vůbec cenu hrát, to je děsný, jak si někdo může pamatovat souřadnice té a té postavy tak snadno..:)))

Nicméně, hodina pokročila a vydali jsme se raději domu vyspat. Tentokrát jsem se nespokojila jen s Anrym, a přibrala i JBr..:))). V půl třetí k nám do noční tramvaje nastoupila Františka Vrbenská v doprovodu s jedním mladíkem, a na obou bylo vidět, že rozhodně nelitují, že se akce účastnili.

Někteří šli nocovat dle plánu ve spacácích do tělocvičny, jiní mohli zůstat u promítání videa v tzv. Pozorovatelně vybavené televizí.

V neděli, už od čtyřech ráno, si něco připravil Alko, a od 6:00 jste se mohli přesunout na palubu 1 - Jan Městka - "Spánek v kryogenických komorách".
No, zkrátka, my se vyhajali a přišli až na 9 hodinu ráno na Leian na "Akademii Hvězdné Flotily - Zkoušky a testy pro kadety". Proti tomu šel Qalaxy Quest - čtený překlad. Leian přibírala nové kadety, když dosáhli požadovaný počet bodů při vstupním testu, který byl, dle jejích slov, vcelku těžký. 12-letému chlapci s přezdívkou Aldy, který se chytře posadil vedle nás (inteligentní dítě.:)) se kadetem stát podařilo a já mu dodatečně gratuluju.
Pro nás už přijmuté byla určena druhá část. Test se skládal ze znalostí hvězdných lodí, znaků, ras, které nám Stannik promítal projektorem na bílé plátno. Dále otázky na herce a postavy a nakonec zvukové kvízy. Opravdu bezvadně uděláno.
V 11:00 jsme se přesunuli do pozorovatelny. Promítal se totiž TAS - to nejlepší z animované série Star Treku - a to jsem si já a Anry přece nemohli nechat ujít! ....:)))), kdepak, nepomátli jsme se na rozumu...:)), čekali jsme na vsuvku programu, velmi příjemnou, kterou bylo pozvání dabéra postavy Data v The Next Generation - Bohdana Tůmy. Debatu vedla a otázky kladla Sylvie Šustrová alias Draculka. Samozřejmě se zapojilo i publikum. Bohdan mluvil o své práci, kolegách a samozřejmě Star Treku, který má moc rád.
"Máte rád zvířata?" "Mám rád zvířata, pečený.."..:)) - má psa, kterého musí venčit a i kočku.
"Mohl byste nám říci: "Jsem plně funkční?" "Cože? Ale on je plně funkční pořád. Já zatím taky."
"Já jsem prase líný.." - raději dabuje než hraje.
"Máte rád dětské dabéry?" "Děsně, v troubě, .. to jsou takový šmejdi.."..:)))
"Kdyby vysílali další Star Trek, přijmul by jste dabing?" "Ano, jistě, rád, třeba zase nějakýho robota."
"Dovedl by jste popsat Klingona?" "Kdo to je?" ..:) "To je Worf jo? Tak teď už ho popíšu: "Nasranej opálenej Cikán."
Z dabingového studia na Sašu Rašilova alias Geordiho: "Nazdar slepejši!" Odpověď: "Nazdar obvode!"
"Nazdar tmavý kamaráde, zdraví tě běloba."
"Chtěl byste taky uniformu?"
"To byste potřebovali moc látky."
Nemá moc času sledovat televizi. Jeho dcera tátu vždycky identifikuje.:))
Dozvěděli jsme se, že je v Praze 32 dabingových studií, a že se mu lépe dabuje v Praze než v Brně, i když i tam jsou velmi kvalitní dabéři.
Nelíbila se mu změna jeho jména z Dat na Data: "To je jako z Jan Jana."...:)
Mimochodem, má stejnou přezdívku jako Drakulčin hafan: Buddy..:)))
Bohdanu Tůmovi, jako i Sylvě Talpové se líbí, že se něčemu takhle věnujeme, že nás něco takto baví. Byli jsme oběma za Star Trek pochváleni.:))

Časově nám nevyšla přednáška Václava Pravdy - "Eurocon byl, jest a bude"; Michaely Dudkové - "Nejen Star Trekem živ jest herec", na které Míša promítala ukázky ze všech možných seriálů a filmů, kde postavy ze Star Treku na sobě rozhodně nemají uniformu Flotily..:)); a Mipixe oFerengách.
Mezi 13 a 14 hodinou Orm odměňoval vítěze svých soutěží zaslouženými cenami, z nichž některé věnoval Netopejr, který se na akci taky zastavil. Šlo o knížky povídek TOSu. Dále třeba přívěšek na klíče a odznáček s motivem Star Treku.

Pokuď jste měli ambice se stát novým šéfem CZK, měli jste na PSSTconu jedinečnou šanci. Hlava tohoto scifi klubu byla opětně volena na další funkční období v délce 2 let. Nikdo zájem neprojevil, a protože Míša neprojevila zájem odstoupit, zůstalo vše při starém.

Protože jsme celou dobu nějak míjeli MOmegu, šli jsme se podívat na jeho přednášku "B5 pro profíky". Při vstupu nás hned upozornili, že se tu projednávají dost drsně spoilery, ale to nás absolutně neodradilo, ale jinak, pokus to byl dobrej..:)). V první řadě naproti Martinovi seděl aktivní Přemek "Londo" Houžvička (už oholenej), který poctivě a samozřejmě správně odpovídal na otázky testu, kterým přednáška začínala. Odhalit tajemství konce seriálu mělo zájem kolem 10 lidí.:)). No, já bych taky nechtěla, aby mi někdo prozradil odpovědi na otázky: "Kdo jste?" "Co chcete?" "Proč jste tady?" "Kam jdete?"..:)))

Od 14 hodin opět začínal dabing episod ještě zatím neodvysílaného Voyageru ze 6. sezóny: Tinker Tenor Doctor Spy a Pathfinder i když už bez Sylvy Talpové. Byl to důstojný závěr celé akce.

Celou dobu bylo k dispozici nepřetržité video v originále, nebo s překladem: ST I. - The Motion Picture, DS9 - Search I., II., ST II. - The Wrath of Khan, DS9 - The Way of The Warrior, ST III. - The Search for Spock, ST IV. - The Voyage Home, VOY: Dreadnought, ST VII. - Generations, Contact, Mars Attacks, DS9 - Little Green Man, ST VI. - The Undiscovered Country, ST IX. - Insurrection, Spaceballs.

Celou dobu si bylo možno v místnosti Herna zahrát karetní hry o ST. Do tajů zaučovali legendy Českého Star Treku: Irena a Jindřich Nepevný.

My jsme se nakonec ještě občerstvili, pokecali a zapózovali na nějaké ty hromadné fotky. Fotoaparátovací přístroj jsem měla tentokrát i já, takže možná časem dodám i fotečky..:))

A odcházelo se, někdo to měl do Brna autem, někomu stačila tramvaj.
A někdo musel uvést školu do původního stavu, smontovat zpátky židle, odnést je na jejich původní místo (i do druhého patra.:)) apod.

Nebudu první, když řeknu, že se těším na DSST con!..:)

© Hypospray 20001023