Reportáž z Prvního Samostatného Star Trek conu v roce 2001
Praha - 29. - 30. září

Pár fotek na úvod i na závěr :)
- Všude samí Trekkies...
- A další trekkisti...
- Jak to tam vypadalo...

A máme po PSST conu, prvním samostatném conu v roce 2001. Stejně jako minulý rok se konal víkendové dny v prostorách základní školy v Táborské ulici v Praze 4. Předběžné datum akce se nakonec upravilo na 29.-30. září. Budova byla otevřena podle oficiálních zpráv už od osmi hodin ráno a zahajovalo se v devět.

Náš duet Hypo`Anry dorazil až před desátou, takže jsme nic z úvodních oficialit neměli. Ale přišli jsme akorát na čas, kdy se program rozbíhal ve všech sálech. Tentokráte se připravily pro návštěvníky větší prostory pro lepší zážitek, takže na přízemí zbyla jen třída na odkládání zavazadel.

Pro to pravé ořechové jste museli zapojit svaly dolních končetin :) - ano, jedině pomocí schodů byly přístupné druhé a třetí patro, na kterých vlastní program PSST conu probíhal.

Největší sál s parketama a klimatizací (která bohužel nakonec příliš nestíhala) byl pokřtěn na palubu 1. Hned vedle byla tzv. pozorovatelna, tedy promítací místnost s televizí. Tentokráte neobvykle připravena - žádné židle, jen polštáře na novém koberci :)

Paluba 2 a 3 byly upravené třídy klasické velikosti s židličkami seřazenými vedle sebe. Na počátku jsme šli zkontrolovat "jedničku", zda Borgové nepřekazili promítání poslední dílu Voyageru - Endgame v originále. Ano, vše bylo v pořádku, Tuvok zrovna meditoval :)

Hned na to jsme obsadili jedny z posledních míst na přednášce Míši Dudkové - Jen ve Star Treku živ je herec. Ale bohužel se nám dostalo zklamání hnedka na začátku - technické problémy s propojením videa a projektoru znemožnili Míše nás po dobu jedné hodiny dobře bavit.

Trochu rozčarovaní ze zmatečného začátku jsme navštívili Palubu 3, kde zrovna Zdenka "Xgirl" Martincová a Michaela "Seven" Burocková přednášeli Mytologii Akt X pro běžného diváka. Troufám si tvrdit, že pro toho, kdo seriál příliš nezná, to moc nebylo, ale to byl zřejmě záměr.

Když bylo jasné, že pro nás con začne až naší přednáškou přesně ve dvanáct, byli jsme se projít po celém vymezeném prostoru pro akci :) a pokecat se známými tvářemi. Příjimací testy na Akademii Hvězdné flotily jsme taky měli za sebou, tudíž ani nevíme, jaké zapeklité otázky byly v testech tentokrát, ale z doslechu prý opět dost těžké... Tak, blížilo se 12:00 a doba Tarzana Kirka. S Alkem jsme probrali poslední technické maličkosti a mohlo se začít. A to jak jinak, než znělkou.

Kdo naší přednášku s podtitulem "Gorily z Enterprise" navštívil, ví, že hned na začátku jsem zajišťovala občerstvení a další nezbytnosti pro náhlé příhody během přednášení. Naštěstí nikdo toaletní papír a pytlíčky na zvracení nepotřeboval :) Pouštěli jsme přes 100 sekvencí, ve kterých kapitán staré Enterprise dokázal, že umí snad všechna bojová umění a nejen to :) Nechyběla reklama, která mnohé "TOSisty" nadzvedla ze židle, že? :) Samozřejmě děkuji všem, kdo na naší přednášku přišel a plně obsadil celý sál. Repete plánujeme na Eurocon 2001, takže si dokument o životě goril budete moci ještě jednou shlédnout.
V této době jsme měli tvrdé soupeře - soutěž Riskuj ziskuj pod vedením Pavla Umáčeného, který verboval soutěžící během celého dopoledne :) a StarGate pro začátečníky v podání Petry Pštrosové. A navíc Hana Vittková sbírala obrázky - tentokráte se vybarvovali Klingoni.

Ve dvě odpoledne nás vystřídal František Fuka a jeho povídání o filmech a dalších věcech.

Andrea "Leian" Schubertová a Martin "Skullman" Minář si museli prohodit své dvě sobotní přednášky a tak ve 14:00 se rozjela soutěž, která měla premiéru na letošním Avalconu - Chcete být praporčíkem?

Stejně jako v populární hře z TV Nova zasedl do horkého křesla soutěžící, který byl nejúspěšnější v roztřelu. První se probojoval AE. Ale shořel na Voyageru :) V pořadí druhým kandidátem se stal Anry. Vypadl bohužel na úplně zcestné otázce. Pro úplnost vám ji taky nabídnu:
"Co z následujícího nepatří do čtveřice? A) kapitánovy frčky, B) kapitánovo křeslo, C) kapitánovy rybičky, D) kapitánův deník".
Martin zvolil rybičky hned ze dvou vylučovacích důvodů - narozdíl od ostatních jsou životné a nespornou pravdou je, že Picard má jen rybičku jednu (její jméno je Livingston). Bohužel počítač nekompromisně označil za správnou odpověď kapitánův deník s tvrzením, že na rozdíl od ostatního, hmotného, je deník jen jakýmsi elektronickým zápisem informací, daty. To, že Jean-Luc mnohdy psal deník ručně, už jaksi nikdo nebral. Tímto mě soutěž dost zklamala. Ještěže už jsem praporčíkem :)
Ani třetímu soutěžícímu, Janosovi, který usedl do křesla podruhé (i když by se to správně už vlastně nemělo ne? :) se nedařilo. Neuhodl, jak dlouhé jsou nohy nadporučíka Data. Bohužel, ceny si tentokrát k vítězům cestu nenašly...

V této době si "trojku" obsadil na plné čtyři hodiny Ondřej "Molir" Kratochvíl se svou Xenou. Diváci se mohli kochat hlavně projekcemi. Ve čtyři jsme oželili přednášku Hanky Vittkové - Hudba ve Star Trek filmech 2 a na palubě jedna naopak zabrali přední místa k sedění. Jana "T'Pel" Voldřichová se totiž rozhodla zcela bez obalu rozpovídat o Vulkánské fyziologii. A co slíbila, to dodržela.

Jen škoda, že i přes svou vulkánskou logiku si Jana nepřekontrolovala cdéčko a disketu, na kterých měla video a obrázky. Bohužel ani jedno médium se počítači nepodařilo přečíst a proto "T'Pel" jen mluvila, mluvila a mluvila... A co jsme se dozvěděli? Např. že Vulkánky nemenstruují :)), ale o ostatních zajímavostech se tu rozepisovat nebudu :)
Ke konci se ptalo publikum a to všeobecně na vulkánskou kulturu, u fyziologie nezůstalo :)

Protože nadešel čas večeře, nahledali jsme se všichni, co chodíme na StarNet a vyrazili na plánované posezení. Normálně názoroví rivalové si sedli k jednomu, resp. ke dvou stolům :) a vychutnali si večeřičku. Tématem byl samozřejmě Star Trek (prioritně Voyager) a také situace v Americe. Večeru kraloval Bendi, který se ve svých proslovech téměř nezastavil a to ani když nesl svůj kufřík se třemi technickými manuály (pěkně těžkými uff :)
Za hezký večer děkuji Machalíkovi, Bendimu, Taipanovi, Greywolfovi, Observrovi, Vopruzovi, Tomášovi Mánkovi, Zarabeth a dalším... Doufám, že se vydaří náš výlet do Brna :)

Bohužel jsme tím přišli o finále Riskuj ziskuj a lekci klingonštiny od Jirky "JBr" Brožka. Nakonec šla stranou i Františka Vrbenská a její velmi zajímavá přednáška - aspoň podle názvu - TOSka pod tomografem. Doufám, že se dočkám opakování, Originální série mě začala zajímat (že by proto, že jsem kvůli naší přednášce shlédla první dvě sezóny? :) Večer šly stranou bohužel i další scifi seriály - Hvězdné války a Červený trpaslík. Hold jsme přisli na Star Trek con :), i když podle mě ne samostatný :)

Ve 21:00 se na "dvojce" ujal slova Jan "Zirland" Urbánek se svou rozšířenou přednáškou o Andoriánech. Hned na úvod oznámil datum konání svého DNH conu, již druhého ročníku.

Honza bohužel neměl příliš diváků, i když se jednalo o prime time :) A proč? V hlavním sále totiž začala Star Trek Late Night Show. Mnozí si pod názvem asi nic přesného nepředstavili, ale po první písničce měli samozřejmě jasno :) - Aleš "Holodoctor" Kadeřábek s bráchou Mentatem a Zuzka "Saavik" Trinkwitzová za asistence kytary zpívali známé písničky s upraveným textem - jak jinak, než na Star Trek.

Tento večerní program, který byl náhradou či nástupcem tak oblíbených dabingů dosud neodvysílaných epizod Voyageru, měl obrovský úspěch a už bylo slíbeno pokračování. V jedenáct večer jsem se opět ujala mikrofonu a nechala posádku Voyageru trpět. Reprízová přednáška Voyager nevhodný pro děti do 14-ti let si opět našel vděčné posluchačstvo i přes diskotéku, která se po povolení organizátorů rozběhla v atriu. Spousta ukázek toho nejtemnějšího z Voyageru spojená do hororového příběhu se doufám nejen fanouškům Voyageru moc líbila. Děkujeme za pochvaly. Paluba jedna měla v tutéž dobu k záhrobí také blízko :) - Skullman tam statisticky vyhodnocoval číslo smrti ze všech devíti filmů Star Treku. Dost se statistikou zahýbal výbuch Borgské krychle ve First Contactu :)

Protože už jsme se přehoupli do druhého dne, podepsala se na nás únava. Galaxy Quest v termianském jazyce byl výtečný nápad a zásah do našich bránic :))
I tentokrát jste mohli bdít přes noc u projekcí Trekkies, epizod Hvězdné brány SG-1, Star Wars a také Star Treku maďarsky :)

Nedělní ráno se neslo v duchu nového seriálu Enterprise. Slovenští Trekkies neuvěřitelně rychle stačili přeložit a nadabovat pilotní epizodu Broken Bow. Kvůli téměř 100% zájmu o nový Star Trek odpadla přednáška Honzi "Mexyho" Řeháka - Hvězdné lodě v časové přímce. Poslední, kdo se věnoval Původní sérii Star Treku, byl Jan "Janos" Senko. Jeho přednáška Chybičky v TOSce, aneb co si ani Gene neuvědomil, se mi bohužel jevila jako krajně nepřipravená. Malých nesrovnalostí se nám dostalo jen z pár počátečních epizod první série.

Nejmarkantnější byla změna typu uniformy Kirka, když vyšel z turbovýtahu na můstek.

Ani nevím jak, ale propásli jsme přednášku Leian o ST9 a první část Dominionských válek od Marka "Potkana" Slivky. Vaška Pravdu a jeho prezenci o chystaném Euroconu 2002 jsme stihli prakticky celou. Se zařizováním akce takového rozsahu je vážně spousta práce a já všem zainteresovaným držím palce. Na akci příští rok v Chotěboři se těším už teď, doufám, že mi do toho nic nevleze a i my přispějeme do chystaného Star Trek bloku.

Vašek posléze plynule navázal svou další přednáškou, která měla takovou malou premiéru na letošním Parconu v Praze. Šokující pravda o hajzlech byla tentokráte zaměřena na Deep Space Nine, který vystřídal Enterprise. Dnes už každé malé dítě ví :), že oněmi hajzly myslel Vašek toalety a ne žádné nejmenované prevíty a zrádce :) Kvůli lepší orientaci nám byl zopakován obecný úvod - tedy historie WC od úplně nejprimitivnějších (starý Řím), následoval kreslený Sev Trek s vtipnými pointami a na závěr promítání dosud neodvysílané epizody Hlubokého vesmíru 9 :) Na Euroconu se můžeme těšit na hajzly z Voyageru :)

Palubu 2 si v tu dobu už obsadili bráškové Kadeřábkovi, kteří letos zavítali do Ameriky. Výsadek v Paramountu se pochlubil hlavně fotkami a zážitky z netradičního výletu.

Prakticky poslední přednáška patřila Potkanovi, který pouštěl sekvence ve své druhé části o Dominionu. Snažil se toho moc neprozradit, ale přeci jen udržet nějakou tu informační lajnu. Ale v DS9 je to těžké, důležité jsou i detaily, kterých je v každé epizodě spousta.

V půl čtvrté se ujal slova Alko a Míša se svým zhodnocením conu.

Organizace podle jejich slov neproběhla bez problémů a z celé závěrečné řeci jsem měla pocit, že příští rok je konání conu na vážkách. Snad vše dobře dopadne a za rok se všichni sejdem... možná v Táborské, možná jinde, ale hlavně opět na super akci se super zábavou...

© Hypospray 20011009