PILSCON


Pilscon 2002 - jediný opravdu samostatný Star Trekový Con pouze a jen o Star Treku se zrodil z myšlenky "Myslím, že už je na čase, aby se plzeňští Trekkisté konečně probudili a západočeská metropole se také stala centrem soustředění fanoušků Star Treku. Až doposud byly takovéto akce výhradně aktivitami pražských či brněnských Trekkies - je na čase ukázat, že i v západních Čechách je dost lidí, kteří Star Treku věnují skoro všechno ze sebe a kteří jsou do tohoto svého chvályhodného zájmu patřičně zapálení." A tak se na první říjnový víkend zorganizovala dvoudenní akce v Plzni.


V sobotu, 5.10., jsme vyrazili v osmi lidech z hlavního nádraží v Praze už v šest hodin. Žádné zpoždění vlaku se nekonalo a protože jsme nebloudili ani po samotné Plzni (trolejbusy nás dovezly, tam kam měly), dorazilo se ještě před oficiálním zahájením. Po vstupním odbavení si nás přebrala Yanso. Ukázala nám ubytování, tedy kam si můžeme odložit věci navíc, bundy, spacáky apod. Hned na úvod nás ohromily prostory Salesiánského střediska - všechny místnosti vypadaly moc pěkně, nebo alespoň mně připadalo všechno nové. Dokonce mi ani nevadilo pár schodů navíc, proč taky, když jezdil výtah :)
Program byl rozdělen do dvou holopalub a do dvou videopalub. Zahájení Pilsconu patřilo organizátorům. Seznámili jsme se s admirálem Erikem Pressmanem, Pohotovostním Velícím Hologramem Dannym, kapitánem Jean-Luc Picardem, poradkyní Yanso a s dalšími spolupracovníky, kteří se postarali o všechno za nás. Jako vždy nebylo na zahajování co protahovat a tak zbyla chvilka se trochu porozhlédnout. Ostatně, v tuto dobu už se na videopalubách promítalo. Došlo na vše, non-stop dvě videa
v činnosti neopomněla ani na jednu sérii Star Treku včetně animované a občerstvit v paměti jste si mohli i ST filmy. Já osobně jsem se těšila na přednášku Letem DéeSdevětem od Radima Roučeho a Veroniky Knápkové. Poslední měsíce mě to holt k DS9 neobyčejně táhne:) Rekapitulace toho nejdůležitějšího slovem i videem bylo v podání této dvojce opravdu povedené. Ve složité mozaice příběhů stanice se dobře orientovali a pomohli v tomtéž i publiku. Ani nevadilo, že o dvacet minut přetáhli, záběry z Final Chapter nás všechny udržely na židlích. DS9 jsme měli posléze vystřídat my a to TOSkou a reprízou přednášky Gorily z Enterprise, kterou jsme přednášeli přesně před rokem na PSSTconu 2001. Nicméně stalo se to, co je strašákem všech akcí, technické problémy. V tomto případě šlo o zvuk. Vyhořela zvukovka, což znamenalo nefunkčnost jedné z reprobeden. Navíc jsem byla celkem snadno přemluvena k zapůjčení videokamery na celý Pilscon organizátorům, kteří díky ní hodlali zlepšit požitek z chystaných soutěží. Protože se montování kabelů protáhlo, přednášku o TOSce jsme už nezačali. Naopak jsem byla ráda, že můžeme odejít na holopalubu dvě, kde už Danny rozebíral Borgy skrz naskrz. Sice nevím, jestli opravdu věděl, co si myslím, ale naštěstí nevzbuzoval dojem, že to potřebuje zjistit mojí asimilací :). To už bylo ale po poledni a ozval se můj žaludek. Yanso už ráno všem oznámila, že pokud bude zájem, uvaří pro mlsouny hranolky s kuřetem. Protože teplé jídlo k obědu není k zahození (spíš ke zdlábnutí) za 35,- jsme si na něm pochutnali. Na druhou hodinu se už připravoval na holopalubě jedna Praotec Trekkie se svou reprízou přednášky "Paralelní vesmíry a alternativní časové linie". Na Parcon 2001 jsem nezavítala, proto jsem jen žasla, jak často jsou ve Star Treku, ať hraném či tištěném, námětem cesty časem a alternativní reality. Honza hodně rozebíral, mluvené slovo prokládal videoukázkami. Ve dvojce mezitím Helena Šebestová z nakladatelství Laser povídala o vydávání Star Trek knih. Když jsme se vrátili ze zrcadlového vesmíru zpátky do reality Pilsconu, mohli jsme se opět z reality dostat při poslechu Goldsmithovy startrekové hudby, kterou pouštěl a povídal nám o ní James T. Kirk. Mezitím vším šrumem a přednášením se prostory Pilsconu ještě vylepšily - atmosféru doladily obrázky P. Bauera, které jste si mohli zakoupit přímo na místě. Pokud máte slabost pro Vulkánce a Vulkánky, mohli jste se ve čtyři odpoledne na cokoli zeptat T'Pel. Jana sice podle jejich víry už nežije (neměla na sobě ani vulkánské roucho ani špičaté uši) přesto se jí ve znalostech této rasy nikdo nevyrovná.
V podvečer se opět začaly projevovat technické problémy. Bedna, která byla ještě kolem poledního zcela tichá, už fungovala i když se o monozvuk dělila se svou kolegyní z druhé strany místnosti :) Podle všeho ale začaly problémy s operačním systémem. ST kvíz se opozdil. Yanso mezitím naháněla soutěžící. Nevím proč, ale stala jsem se její obětí. Leian a Zirland coby zástupci Sexenprise Unlimited na Dvojce mezitím pouštěli oba díly. Tak nějak tuším, že se dočkáme trojky, i když to nikde oficiálně nezaznělo.
Jean-Lucovi se program ST kvízu podařilo rozběhat a tak jsem s Lapem usedla k prvnímu kolu. Pravidla byla stejná jako v AZ kvízu, volila se políčka co nejvýhodněji, aby se podařilo spojit tři strany trojúhelníka (nikoli však spoluprácí dvou protihráčů :). Hned u třetí
otázky se rozbila nápověda: na otázku "Kdo byl prvním kapitánem Enterprise ještě před Kirkem" jsem marně hledala v paměti jméno s iniciálami A.H. Že se něco pokazilo mě vůbec nenapadlo :) Christopher Pike má totiž zjevně úplně jiné iniciály - toto byla nápověda pro lidské jméno Sedmé z devíti. Prográmek nás pak vyšplouchl ještě jednou, nebo my jeho? :) - neočekávaně byly naše znalosti vyrovnané a jednoduše došly otázky. Ony tam někde byly, ale schovaly se před námi :) K odvetě jsme byli pozváni na neděli, pro soutěž byla vyhrazena ještě jedna hodina.
Po ST kvízu se do programu zařadila epizoda DS9 Trials and Tribble-ations, tedy její česky otitulkovaná verze od Dannyho. Na promítání bylo plno. Nejen všichni opozdilci od večeře netrpělivě čekali na v historii první ST soutěž na motivy hry z TV Nova "Nejslabší! Máte padáka!" Role moderátorky se zhostila Yanso, bohužel až o téměř hodinu později. Řešila se technika a také stěhování nábytku - stoly pro devět soutěžících nešlo připravit už v pátek :) Yanso naháněla soutěžící celý podvečer a nakonec se jí to podařilo. Na samotnou hru to mělo jeden neblahý vliv, protože padáka dostal ne ten nejslabší, ale ten, který měl nejméně kamarádů mezi soutěžícími. Na závěr zůstala pětice, která se navzájem znala - po čtyřech kolech, kdy znalosti byly vyrovnané - nikdo nevěděl skoro nic, už byl princip nejslabšího v podstatě dodržen, i když o to ani v samotné soutěži na Nově vlastně nejde. Také byla škoda, že Yanso na úvod nevysvětlila pravidla - soutěžící ani nevěděli, že mají ukládat do banku zvyšující se bodové ohodnocení při zodpovězení správné odpovědi. Také se nakonec nepoužívaly dotekové lampy, které dostal každý soutěžící před sebe. Nicméně přes všechny nedostatky to byl velmi pozoruhodný zážitek. Yanso se zhostila své role obstojně, i když já bych si asi tu větu "Jste nejslabší, máte padáka!" na právě vyřazeném soutěžícím vychutnala více :) Absolutním vítězem se stal Happz.Časový skluz se nedal zastavit a tak další pořady měly zpoždění. O Půl hodinu déle si museli diváci počkat na S-tým a jejich premiéru promítání dabované dosud neodvysílané epizody DS9 - One Little Ship. Pro vděčné publikum jsme pouštěli také dvě zbrusu nová preview naší výroby. První jako poděkování všem, kteří si do České televize napsali o DS9 a druhé jako pozvánku na akci - Párty pro DS9, kde si dabovaných epizod užijete mnohem více.
Dále jsme také promítali preview postahovaná různě z internetu od zahraničních fanů.
Vzhledem k tomu, že Yanso nemohla být na dvou místech najednou (klonování lidí je zatím zakázáno :) Milostný život hrdinů ve Star Treku nakonec neodpřednášela a to k velké nelibosti diváků. Dost lidí se těšilo na sestřih lechtivých scén nebo měla Yanso připraveno něco pikantnějšího? :) Na to si budeme muset počkat do Pilsconu 2003. Nebo ne tak dlouho? Na půlnoc, do které jsme se už nezdrželi, se chystala módní přehlídka oblečení uniforem ze Star Treku a velký barev
ný dort se čtyřmi kapitány. Ještěže se nesemlela bitka o to, kdo si pochutná na Janeway :)

V neděli jsme se zdrželi v pelíšku, takže jsme přišli o nábor nových kadetů do Akademie Hvězdné flotily a o novinky od Leian. Stejně tak besedu nad českými překlady, které se jako moderátor zhostil Honza Pavlík. Akorát jsme stihli křest nové knížky od nakladatelství Laser. Jde o první knihu Star Treku, kterou napsal český autor, fanoušek Star Treku Petr Macek. Knížka se jmenuje Q Alternativa - jednotlivé kapitoly byly uveřejňovány na stránkách CZ Kontinua.

Zirland dostal na holopalubě dvě hodinový prostor na to, aby spíš úplným nováčkům poodhalil pátý Star Trek seriál Enterprise. Protože jsem zatím všechny dosud uvedené epizody shlédla doma, čekala jsem na holopalubě jedna, co bude s druhým ST kvízem. Můj původní soupeř Lap nebyl k nalezení a tak jsem navrtala Praotce Trekkieho a Anryho, aby nás nahradili. Stálo to trochu přemlouvání, protože Honza otázky k původní sérii sám připravoval a nechtěl být zvýhodněn.
Jean-Luc musel v Deplhi narychlo měnit losovací skript, aby si to mohli dva znalci TOSky rozdat hned v prvním kole. Po vyrovnaném boji o políčka to lépe takticky podchytil Anry a podařilo se mu spojit tři protilehlé strany trojúhelníka dřív. Ve druhém kole si to rozdal Heiko.D a Ben Sisko. Tady došlo k rozlosování - o políčka, na které nikdo neznal správnou odpověď, se losovalo.
Až ve finále, do kterého postoupil David, se zjistilo, že dotyčný hráč vlastně kliká ve prospěch soupeře :) Vše vyřešilo otočení myšky o 180%. Absolutním v
ítězem se stal Anry, který se utkal s bankomatem. Čistě náhodou narazil hned na poprvé na políčko s bonusem, tedy reprezentující nejvyšší počet bodů - 15000. Další dvě jeho volby byly za 1000 bodů. Martin si proto odnesl pět ST knížek a navíc si v baru mohl zdarma nakoupit jídlo za 18 korun.

Křest nového ST webu HoloDeck se přesunulo na holopalubu dvě, a tak najednou vznikl prostor pro reprízu naší dabované epizody Jedna malá loď. Závěr Pilsconu patřil mně a Dannymu. Já zopakovala přednášku Voyager do 14 let nevhodný a PZH zase shrnul Star Trekové počítačové hry. Konec akce nebyl striktně stanoven, po obědě však publikum prořídlo a spousta lidí s vydala domů. S-tým opouštěl budovu před čtvrtou odpolední. Organizátoři už pomalu uklízeli se spokojeným výrazem - akce se povedla!


Další fotky


© Hypospray 20021017