PILSCON


Plzeňský Pilscon 2003
4.-5.10., resp. první zářijový víkend, tedy 27.-28. září

Vstupní dveře

Na Pilscon jsem dorazil těsně před desátou a tak jsem očekával čilý ruch. Trochu mě proto překvapilo, že Quarkův bar zel prázdnotou. Tedy skoro, u kasy se vytvořila fronta o dvou lidech. Z poza rohu se vynořil Lore a zanedlouho se začali sbíhat jiní. Jak jsem se později dozvěděl, do horní místnosti dorazila zpráva o mém příchodu. Bůh ví, která myš nebo krysa tu zprávu protlačila, ale zanedlouho dorazil Marty a další organizátoři. Mezi nimi třeba Q a Marian. Dokonce i Rybinin mě přišel přivítat, tedy v jeho podání nevraživým pohledem. Na tomto místě musím poděkovat Yanso, která chlácholila holohlavého muže u kasy. Když mi Manek Dax vyjednal vstupenku, za což mu musím také poděkovat; odečetl jsem za tuto jeho snahu z jeho pomyslného dluhu pár stovek.J.T.Kirk - Generations
Když jsem pěkně poděkoval Pressmanovi, zamířil jsem na první přednášku. Místnost byla trošku poloprázdná, ale to mě neodradilo. Přednášel J.T.Kirk o "Generations očima Trekkies". Vypadalo to konečně na člověka, který má rád tento film jako já. Inu, mýlil jsem se. J.T.Kirk začal mluvit o úděsné hudbě pro tento film. Co člověk to názor, ale jeho kritika pokračovala. Jeho nejskloňovanějším spojením bylo jméno Brannon Braga. Padaly tituly jako Braga - ničitel Star Treku, největší škodná ve Star Treku. Ničitel lodí Enterprise. Měl to být také on, kdo rozboural vztah Deanny a Rikera, čin, který se musel napravovat po celé dva filmy. No a v neposlední řadě také zkazil konec filmu Generations, který se kvůli němu Místnost pro DS9 blok - právě epizoda Magnificent Ferengimusel celý přetočit. Byl to prý také on, kdo může za změnu pohlaví Datovy kočky. No, učiněný ďábel Star Treku. Chvílemi si člověk připadal jako na kázání. Pak se naštěstí výklad stočil na vystřižené scény z filmu, které se kdysi daly stáhnout z internetu. Celkově dobře připravená přednáška, tedy až na poněkud zábavné názory.
V druhém sále se rozběhl DS9 blok, který bohužel celkově propadl. Oznámeno sice bylo 12 nově dabovaných epizod ze 4-7.sezóny, ale v programu jich nakonec bylo pouze 6, zbytek programu tvořily klasické epizody z televize. Nově dabované epizody byly navíc příšerné kvality, jak obrazově (s holandskými titulky), tak zvukově, kdy úplně chyběla podkladová hudba nebo zvuky. Při řeči to navíc šumělo, díky použití starého zesilovače a mikrofonu. Přednáška nebyla v programu žádná. Návštěvnost na tomto bloku byla velmi nízká. Pohybovala se od 4-10 lidí, z nichž někteří byli organizátoři. Poslední dvě epizody nebyly v sobotu promítnuty vůbec, protože v publiku neseděl nikdo. Ale nulová účast na Pilsconu nic neznamená, loni se to přece stávalo také a tak organizátoři nemusí být smutní.

Odpadkový kosh na startrekovém conuDiskuse DS5
První stín - T'PelDruhá stín - Manek Dax

Součástí bloku byla i debata o vesmíru DS9 a seriálu Babylon 5. Bylo to ale poněkud mrtvé, protože v šesti lidech se dost špatně diskutuje o něčem, co znají pouze přednášející. Nutno ale přiznat, že se přednášející nesnažili vychvalovat jeden ze seriálů. Po chvíli dorazil i všemocný ale utahaný Q a tak počet diváků stoupl o nejméně o 16 procent.
Dvě promítací místnosti zely trošku prázdnotou, ale občas někdo přisedl a sledoval pouštěné epizody.

Holopaluba 3 - promítáníHolopaluba 4 - promítání

Mezitím (ve 12:00) začala přednáška Lyty "Kdo je vlastně kapitán Janewayová?" a Phas "Úlety a zálety na Voyageru". První byla hlavně povídací a druhá zase jen skoro videová.

Seven přednáší o kapitánu Janeway

Pak nastoupil opět J.T.Kirk o Hornerově hudbě v ST. Tentokrát se jednalo o klasickou přednášku.
Od 15:00 začal přednášet Di-Voch o výrobě startrekových modelů. Přednáška byla velmi dobře připravená a i zajímavá. Škoda že v sále bylo tak málo lidí.
V programu došlo ke změně (šuškalo se, že některá část programu ještě není hotova, ale není to potvrzené) a promítal se desátý ST film Nemesis. Mezitím jsme si popovídali s Pressmanem za asistence skupinky lidí jako maďarů z Uher, které nelze přerušit a Lora. Poté jsem se vydal něco sníst a tak jsem propásl holodoctorův zpěv. Ale nám, kteří nemáme hudební sluch, to nemusí vůbec vadit. Vrátil jsem se akorát včas, abych zjistil, že se ze mě mezitím stal odborný poradce Star Treku, aspoň to tam jeden človek na plátně říkal. (Lore, Lore, co jsi to zase pil?). Bežela právě soutěž "Nikdo není dokonalý" a soutěžícími byli Alko a Holodoctor s moderátorem J.T.Jerkem.

 Q v Nikdo není dokonalýSkladatel a pianista Jan RybářZpívající Holodoctor

Z jejich projevu bylo jasné, jak se všichni tři neuvěřitelně rádi poslouchají. Na klavír to celé doprovázel se zatvrzelým a soustředěným pohledem sám hudební skladatel Jan Rybář, který bude skládat hudbu pro dvacátý třetí startrekový film. Celkem povedená taškařice aneb Alko-Hol opět zachraňuje. Na zábavě bylo přítomno všech zhruba 40 návštěvníků conu, tedy včetně asi 10-ti organizátorů.
Po skončení měl následovat zlatý hřeb pilscoňáckého programu "Jára Cimrman trekující aneb Hluboký vesmír o devíti dějstvích" pod vedením Veroniky Knápkové, Jakuba Marka, Mirka Zapletala a Jem'hadara, totiž profesora Roučeho:) Bohužel většina diváků odešla a tak se čekalo, až se dokouří. Bohužel se jich moc nevrátilo a je to jejich škoda. Byla to velmi dobře připravená přednáško-hra ve stylu divadla Járy Cimrmana.

No CommentŠokující odhaleníRadim Rouče na cimrmanovské přednášceJakub Marek a Veronika KnápkováJakub Marek - překladatel druhé knihy VoyageruMirek ZapletalScénka v potemnělém turbovýtahu - ještě že existuje noční vidění:)Cimrmanovská přednáškaKdo vymyslel pojem Scifi?Jak vznikl orb?

Většinu přednášky zabral rozbor Cimrmanovy knihy o hvězdné lodi P.O.D.N.I.K (anglicky Enterprise) pod velením kapitána Luftmana, za asistence zuřivého Vulkánce Cvocka a doktora Leonarda Campana o 79 kapitolách. Občas to bylo vtipné, občas méně vtipné a občas hodně suché, ale myslím, že skutečnému divadlu J.C. rozhodně neudělali ostudu:) Snad svůj výstup zopakují na nějakém větším conu, kde ho bude moci ocenit více diváků.
Po skončení se lidé jako zázrakem seběhli na program inspirováný pořadetem TV Nova Tele Tele s názvem Trek Trek. Čekalo se asi půl hodiny, než se rozchodí technika. Mezitím co jsem se bavil s Knigou, přivalil se k nám maďar z Uher a začala se mi před kamerou natřásat. Něco dokonce povídala, ale už netuším, co to bylo. Asi mě chtěla sbalit nebo co a nebo musela být opilá. Jinak si její chování nedokážu vysvětlit. Pokrčil jsem rameny a ona odskotačila se slovy, že zamilovaný pár nebude rušit. Mám obavu, že zase začala s trávou. Konečně začal program. Už původní pořad na Nově je vymývačem mozků a tato treková parodie na parodii byla ještě vypatlanější.

Publikum na Trek TrekSuchánek a GencrTechnici bez kterých by se con neobešel Marian a DannyZprávyVánoce u Pressmanů

Jimbo mohl konečně jako Gencr (nebo to byl Suchánek?) plně rozvinout svůj talent a udělat ze sebe dokonalého id.. totiž trekkieho. Dialog, který vedl spolu s Pressmanem, byl přerušován amatérsky natočenými scénkami. Některé vtipy byly povedené, jiné vyloženě trapné. Celkově asPůlnoční oslava narozenini fifty-fifty. Přiznám se, že jsem Tele-Tele nikdy neviděl, takže možná že to tak stupidní mělo být.
O půlnoci následovala malá oslava výročí Pilsconu, při které hrál sám skladatel opět na klavír a Holodoctor mu do toho zpíval jakousi neznámou písničku, kterou někteří zpívali s ním.
Měla proběhnout i soutěž v hraní Voyager: Elite Force, ale nepodařilo se rozchodit síť.
Následovalo promítnutí parodie nazvané Kriplův hněv, což byl rádoby vtipně předabovaný film Nemesis. Když autorům došla invence, použili sprosté slovo a nebo doplnili slovem Trekdnes. Asi nejtrapnější na celé věci bylo, jak se lidé, kteří se na filmu podíleli, hlasitě smáli o několik vteřin dřív než daný "vtip" skutečně zazněl. Upozorňovali tak těch pár diváků (většina po 30 minutách nudy odešla, a zůstalo kolem 10 lidí), že za chvíli bude vtip a měli by se smát. Celý příběh byl míněn jako cílená urážka několika lidí. Autoři zřejmě nepochopili, že nezainteresovaní lidé netuší, na co se naráží. K celkovému obrazu nepřispívala ani občasná nesrozumitelnost, kdy pouze zvířecí ryk tvůrců vzadu označoval místo, které mělo být zřejmě vtipné. V příběhu nechyběli postavy jako Erell, Pantarei, Ben Sisko nebo Valeris a tak byli sprostými slovy napadeni i lidé, kteří na conu vůbec nebyli. Ale i tento film měl jeden dobrý vtip. Ve chvíli, kdy se Enterprise, (s Deannou u kormidla) má srazit se Scimitarem, Shinzon vykřikne "Řídí ženská!". Ke konci filmu ale autorům došla invence natolik, že někteří z té hrstky, co zůstali, prostě usnuli. Dialogy byly pouze omáčkou jak zaplácnout chvíle, kdy postavy otvírají pusu. V neposlední řadě tvůrci v některých případech vůbec nepochopili situaci, na kterou v daném dialogu naráželi. Za všechny například to, že Dalnet už pěkně dlouho neexistuje. Mělo to velký potenciál, šlo z toho udělat vskutku dobrou parodii, ale hlášky na konkrétní osoby neměly být tak časté a měli se vyvarovat sprostých slov. Takto tomu rozumělo jen několik lidí a pro ostatní to bylo trapné a ubohé.
V neděli nebylo na programu už nic zajímavého a tak jsem radši navštívil místní zoo. Tam se totiž jako zvířata chovají pouze zvířata...

Osoby a události jsou čistě dílem fikce. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami nebo událostmi je čistě náhodná.


MartyKniga s bolavým zoubkemNevyspalý ale usměvavý člen Q kontinuaRadim Rouče a Petr Bauer - překladatel a tvůrce obálek pro ST knihy od LaseruCimrmanovciProfesor RoučeDva Babyloňáci - Mike a Jaro, kteří se starali o chod techniky na DS9 bloku. Konečně normální lidé:)Neznámý bavič:)Snorchl čte Voyager v angličtiněNeelix, Snorchl a ...Prodavač knih od LaseruDva neznámí trekkies - zřejmě hlavní osvětlovačiPrázdný sál, část IVýstavka modelůPrázdný sál, část IIHlad je nejlepší kuchařRybininova studieNehty - jak se vám líbí


© Anry 20031001