PRAGOCON 2001


Reportáž z Pragoconu 2001
27. a 28. leden

Na 27. a 28. leden 2001 se nachystal do prostor gymnásia v Arabské ulici na Praze 6 pátý ročník Pragoconu - setkání fanoušků sci-fi, fantasy, hororu, pohádek, záhad apod. Tj. i nás, fanoušků Star Treku. Organizátorkou Star Trek bloku, jehož náplní nebyl zdaleka jen ST, byla Draculka. Podle programu, který byl k dispozici až tři dni před samotnou akcí, bylo sobotní zahájení stanoveno na 10 hodinu, a tak "voyager.cz" team vyrazil tak, aby ho stihl. Z metra C Dejvické tramvaje číslo 20 a 26 jezdily v celkem rozumných intervalech a tak jsme příliš nevymrzli. Já jsem na Pragocon přijela poprvé, protože minulý rok jsem zkouškové více prožívala :), ale jak byli nováčci ubezpěčováni, cesta byla značena šipkami. Kdybych s sebou neměla ostřílený doprovod, držela bych se "davu", který přesně věděl, kde budova gymnásia je.

Při vstupu nás vítala známá tvář. Sice jen vylepená na sklu vchodových dveří, tentokrát s červenými růžky na černém pozadí, ale poznali jsem ho. Byl to Erell tentokráte v postu "Ďábla na špínu" :)

Vešli jsme do vestibulu, kde byl stolek, u kterého probíhala nezbytná administrativa. Kupovala se zde vstupenka, která zároveň sloužila jako vizitka. Pokuď jste chtěli přijít i v neděli a neměli jste zájem nocovat v tělocvičně a neměli jste bezplatný vstup třeba jako přednášející, zaplatili jste 160,-. Za materiály a to včetně programu, který nebyl zadarmo k dispozici, jste si museli připlatit 40,-. V šatně za 3,- zase odložit bundy popř. další nepotřebné věci.

Naše kroky směřovaly do prvního patra a nám vyhrazeným dvou místnostem, kde se měl ST blok konat. Bylo 10 a Silvie zahajovala. Shrnula všechny bodu programu, vyzdvihla perličky, které bychom si neměly nechat ujít a nevyhnula se přepsání nového programu na tabuli. Jak to tak bývá, změn a přesunů se někdy nelze ubránit.

Na chodbě či v přednášecích místnostech jsem se potkala s mnoha známými tvářemi, ale i novými tvářemi: Namátkou Roger, Odo, Eff, Wewerka, AE, Leian, pan Pavlík, Zirland (ten se nedal přehlédnout, jak slíbil, dorazil v převleku za Andoriana - tvář a ruce měl modré a nechyběla mu tykadýlka :), Seven_of_ninien, Jardax, Lore, Toxy, Mae2000, Tequille, Gror, cpt. Vojtas na ježka :), Mipix, Kaiman  a v doprovodu svých lásek :) MOmega s Romulankou, Alko, Holodoctor, Barclay, Londo, Orm, Beren, Jakub Vaněk, Potkan, Gudrun s Keplíkem, Spasitel Sítí s Katkou atd. A mnoho lidí z klubu CZ Kontinuum: např. Míša, Samuel, Jana, Richard, Petra, Zuzka, Andrea...
Ze zahraničí z Bratislavy se na nás přijel podívat např. Janos.
Mnozí z nás byli v uniformách a to nejen z Flotily. K zahlednutí bylo nejen Chakotayovo tetování, ale třeba i Vulkánská ušiska :)

Po celou dobu byl k dispozici bufet s pitím a jídlem, např. klobásou, pizzou, toasty apod.

Po zahájení v místnosti I. Draculku vystřídala Leian se svou Akademií Hvězdné flotily. Opět jste měli možnost složit vstupní test, aby vás na "školu" vzali :) a kadeti již do Akademie přijmuté čekaly postupové testy. Leian jako správný rektor a profesor se nechala ukecat a vstupní testy zjednodušila, když nabídla výběr správných odpovědí. Postupový test taky nebyl klasikou, ale přípravou toho nejlepšího kadeta na test Kobayashi Maru, který se chystal na odpoledne po zpracování výsledků. Jednalo se o otázky stylu: "Co byste udělal, kdyby loď" ... apod.
V místnosti II. Silvie Šustrová přednášela o TASu - animované sérii Star Treku, kterou sepsal Valeris. Draculka si přidávala svoje komentáře, včetně narážek na Voyager a někdy celý Star Trek. Orientovat jste se mohli pomocí jejích "atletických výkonů", jejich význam předeslala v začátku - nápověda: rozhodně nestála v pozoru :))

Leian vystřídal zatím poslední film ST: Insurrection - Vzpoura v původním znění (anglicky).
Ve "dvojce" měl v područí debatu na téma "V čem jsou Hvězdné války lepší než Star Trek" Milan Pavlíček. Sovog si totiž udělal výlet do Irska :) a nechal v tom ještě navíc jednu svou kolegyni. I když na to byli starwarsáci hned dva, dovoluji si říci, že měli pravdu snad jen v překladu obou slov: Ve Star Wars se válčí a ve Star Treku putuje :). Možná by se hodila znalost nejen těch hvězdných válek, když se má něco porovnávat :)
Nejen já a Anry jsme se z této přednášky přesunuli na Galaxy Quest, velmi povedené parodie na Star Trek v českém znění. Já jsem tento film viděla v originále v kině a u českého dabinku jsem se také skvěle pobavila.

Mezitím vedle "Alko-Holodoc dabing team" s novými posilami z Plzně simultánně dabovali borgskou dvouepisodu Unimatrix Zero.

Pokuď máte slabost pro Klingony a nebo jste měli zájem se učit kromě pozemských jazyků i klingonštinu, tak jste si nenechali ujít přednášku od Jirky Brožka - Klingonistiku.
JBr mluvil o Hamletovi, milostných rituálech Klingonů s ukázkami z DS9 (včetně svatby Worfa a Jadzie Dax), ale bez praktické ukázky :)) Na závěr potěšil diváctvo citací pravé klingonštiny na mé přání :)

Po Jirkovi se místnost I. totálně vyklidila a čekala ji těžká přestavba :) Vzala si ji totiž do parády Leian a Hvězdná flotila team ve složení: JBr, AE, Orm a Draculka. Příprava na test Kobayashi Maru si totiž určitý čas zabrala. Ani nevím, jak k tomu došlo, ale ze zúčastněných Trekkies jsem byla za nejlepší vybrána já a proto jsem usedla do kapitánského křesla. Řeknu Vám, žádná slast, když to není U.S.S. Voyager :) Ani jsem se nestačila rozkoukat a naše Constitution class byla urostřed bitvy s maskovanou lodí. Klingoni jsou někdy opravdoví prevíti :) Upřednostnila jsem záchranu El-Auriánských uprchlíků z poškozené lodi, než neporušení smlouvy o neutrální zóně. A jak to dopadlo? Prskaly prskavky, mým důstojníkům klesala procenta zdraví :) (Draculka si ten kečup nakonec rozmyslela) a klingonský vetřelec s dýkou mi zabil komodora :) - JBr, to si s tebou ještě vyřídím! :) Ale Klingonům jsme nakonec dali na zadek, když jejich dravec expolodoval pod salvou našich fotonových torpéd. Kdyby to bylo doopravdy, asi bych Vám to tímto způsobem zdokumentovat nemohla. Na závěr mi Leian předala diplom za úspěšné absolvování Akademie a udělila symbol hodnosti - pecku praporčíka :) (aspoň že mám jednu vejšku úspěšně za sebou :)

V místnosti II. mezitím přednášela Draculka o nejlepším chlapovi z Babylonu 5. Kdo jím nakonec byl opravdu nevím, a abych se přiznala, cizí vkus pro mě není rozhodující :)
A následoval zase Babylon. Tentokrát v podání MOmegy, který si opět kromě povídaní připravil nějaké ty ukázky.

V jedničce si to na dvě hodiny obsadil František fuka a s videem a televizí. Hned na začátku předeslal, že vůbec netuší, proč byl zařazen do ST bloku :). Řec opravdu nebyla o Star Treku, ale všech možných i nemožných filmech, Franta zodpovídal všechny otázky publika.

Od osmi večer v jedničce na bylo na programu video. B5 - Setkání, Voyager a TNG... a zase Babylon..:)

A co všichni ostatní? Ti netrpělivě čekali na příchod dabérů a debatu s nimi. R. Hájek, M. Jagelka, F. Jančík, J. Páleníčková a možná další plánovaní ale nedorazili. Dvě hodiny jsme netušili, jak to tedy bude, zda nakonec dorazí. Zklamání, netrpělivosti a možná nudných chvil využili Holodoctor a Alko a pojali debatu s "dabéry" po svém. Chvilkama to bylo i vtipné :). Po 22.00 hodině nás "vyrušila" Draculka se smutnou zprávou: havárka ve studiu, nic nebude :(((
Aby toho nebylo dost, prostřednictvím rozhlasu nám bylo taktně naznačeno, že ti, kteří si nezaplatili nocleh v tělocvičně, musí do 23.00 opustit budovu gymnásia, která bude posléze uzamčena. To byla celkem rána, aspoň pro ty, kteří opravdu netušili, že přespávat znamenalo možnost účastnit se programu po třiadvacáté večer. Nevím, jestli to bylo v kompetenci Silvie nás na toto upozornit, že Ormův blok soutěží jaksi neuvídíme, když máme zajištěný noclech mimo gymnásium, ale skutečně se mi tato zakončení sobotní části ani trochu nelíbilo.
Ormovi se omlouvám i za Anryho. Oba jsme totiž měli zásluhu se v pyramidě a trexesu Orma účastnit, ale mít komplikace s klíči od vchodových dveří se nám važně nechtělo. Martine, vynahradím ti to na Avalconu...

V neděli ráno jsme dorazili tak akorát na konec pilotního dílu Star Gate - SG1 (kterou jsme měli ale to štěstí už v minulosti vidět). Vedle Draculka přednášela a promítala Lexx.

Kolem 11 hodiny se do dvojky nahrnuli snad všichni, kteří mají rádi Františku Vrbenskou. Její přednáška "Mytologie ve ST" se naklonila v celkem zajímavou diskuzi o kladech a záporech Star Treku, resp. Voyageru. Občas jsem to nevydržela a musela vysvětlovat, jak to tvůrci vlastně všechno celé zamýšleli :))
Debata by pokračovala určitě dál a dál, protože jak od Františky, tak z publika, zaznívaly zajímavé názory, které nabádaly k rozborům...

Nicméně, po hodině a půl následovalo to, čehož se nám včerejší večer nedostalo. A to dabérů. Sice jiných, ale přesto superhvězd :). Dana Bartůňková (Beverly Crusher), Bohdan Tůma (Dat) a Jiří Valšuba (jakýsi komandér Šeriden z B5 :)). Debatu svými otázkami usměrňovali Draculka a Holodoctor a v závěru jsem nejaktivnější z publika byla já. Jak podotkl B. Tůma: "Vy jste se nějak rozotázkovala.." :))
Odpovídalo se na všechno možné. "Dat" byl opět velmi aktivní, ale Beverly mu perfektně sekundovala.

Na závěr se promítala parodie na Star Trek První kontakt - Ztracený kontakt (star wreck). Pozor, jen pro jazykozběhlé: Finsky s anglickými titulkami :))

A aby toho nebylo málo, před odchodem jsme se účastnili tomboly. Eff, Wewerka, JBr, Zirland, Anry a já jsme si koupili za 5,- čísílka. Já měla drobný akorát na jeden los. :) a Zuzka do toho vrazila něco o málo víc než já - dva losy. A co se nestalo? ... I když kluci vyhráli nějakou tu knížku, my jsme netroškařily: 100% úspěšnost - Wew kromě knížky Šampáňo a já Becherovku :)))

I když měla akce stinná místa, celkově bych ji hodnotila za zdařilou.
Tuto reportáž jsem psala střízlivá, bezesporu :)


Program Star Trek bloku v jeho původní verzi:

MÍSTNOST I.

Sobota
10:00 Zahájení
10:30 Animovaná série - Valeris
12:00 Nejdůležitější MOmegaMENTY v Babylonu 5 - MOmega
13:30 Galaxy Quest - český (snad zdařilý) dabing
15:30 Klingonistika - JBr
16:30 Akademie Hvězdné flotily - test Kobayashi Maru
17:30 František Fuka - O filmech a daląích věcech, které vás nezajímají
19:30 ST a B5 na český způsob - beseda s dabéry (Roman Hájek, Michal Jagelka, Filip Jančík, Jana Páleníčková, Bohdan Tůma)
22:00 Ormovy soutěľe

Neděle
01:00 Lexx (český dabing)
02:30 B5: Řeka Duší (český dabing)
03:00 B5: Třetí prostor (český dabing)
04:30 B5: Volání do zbraně (český dabing)
06:00 B5: Na počátku (český dabing)
07:30 B5: Hlas v pustinách (český dabing z roku 1995)
09:30 Mírně kaiofilní přednáška o Lexxu + projekce dílu Brigadoom - draculka
11:00 Františka Vrbenská - Mytologie ve ST
13:00 ST a B5 na český způsob - beseda s dabéry (Dana Bartůňková, Regina Řandová, Jiří Valšuba)

MÍSTNOST II.

Sobota
11:00 Akademie Hvězdné flotily (přijímací a postupové testy)
12:00 V čem jsou Hvězdné války lepší než Star Trek - Milan Pavlíček
14:00 Simultánní voiceover dabing VOY:Unimatrix Zero I.+II. (Alko, Holodoc)
16:00 Nejlepší chlap z Babylonu 5 - draculka
17:00 Search I.+II. - "Nasaďte si helmu, Tvrdohlavec se blíží, aby chránil Borg!" - dva "nejlépe" přeložené díly ST
18:30 Trekkies - dokument "o nás" (původní znění)
19:30 B5: Setkání - pilotní film s českým dabingem z roku 1995
21:00 VOY: Mrknutím oka - promítání vyjímečně dobrého dílu Voyageru ze 6. sezóny (v originále)
22:00 Střetnutí na Farpointu (dabing z roku 1995, Riker mluví Wesleyho apod.)

Neděle
08:00 Den trifidů - projekce, český dabing
09:30 První dva díly SG (český dabing)
11:00 První dva díly Lexxu (český dabing)
12:30 Star Trek VI. (původní znění)


© Hypospray 20010129