SAUNA O STAR TREKU


Čtvrteční Sauna i o Star Treku
4. duben 2002

Ve čtvrtek, 4.4. 2002 na Primě v 18:00 se odvysílala Sauna s podtitulem "Přesídlíme na Mars? Kam až sahá lidská představivost...", kterou uváděl Tomáš Krejčíř. Opakovala se druhý den, resp. tentýž večer pět minut po jedné hodině. Pozvání přijali publicista a známý autor scifi románů Ondřej Neff ("Kruté 20. století byla idylka" - 57 let), vydavatel scifi časopisů (Ikarie) Vlado Ríša ("Bude líp" - 52 let) a ředitel hvězdárny a planetária hl.m. Prahy, znalec planety Mars Marcel Grün ("Jednou bude Mars obydlený jako Země" - 56 let).
Rozhovory s prvními třemi hosty naznačovaly, že v druhé půlce pořadu by se mělo začít debatovat o Star Treku přímo, ne jen v náznacích... a posléze se tak stalo... Tomáš Krejčíř to odstartoval takto: "Já navrhuju, abychom se seznámili s lidmi, kteří se na palubách kosmických lodí pohybují jako doma, protože jsou vyznavači nesmrtelného seriálu, který brázdí už naše obrazovky 35 let a je to seriál Star Trek."


Posléze přivítal do Sauny tři členy největšího Star Trek fan klubu v České republice, kterým je CZKontinuum, a kteří jsou zároveň pověstnými "PSSTňáky" organizující pro nás Star Trek cony...
Aleš Kadeřábek - Holodoctor - "Do budoucna bych se přesunul hned." - 25 let
Aleš Kostka - poručík Alko - "Chtěl bych se setkat s prapravnoučaty." - 22 let
Míša Dudková - "Budoucnost bude." - 29 let
....."Přichází Holodoctor, poručík Alko a Míša Dudková.".....Dveře sauny se otevřely a s popřáním dobrého večera byli všechni tři uvítáni potřásáním pravice...
Moderátor: "Takže, možná, že by stálo za to vás představit. Přímo naproti mně, obrýlený Holodoctor, Aleš Kadeřábek, dobrý den."
Holodoctor: "Dobrý večer."
Moderátor: "Po mé diagonální pravici už je tady Aleš Kostka, poručík Alko."
Alko: "Dobrý večer."
Moderátor: "A Míša Dudková zůstává u svého občanského jméno."
Míša: "Áno, dobrý večer."
Moderátor: "Dobrý večer. Pánové, vy máte na sobě takové řekl bych až kosmické kombinézy, trošku se mi přibližujete, což je mi sympatické a řekněte, nosíte tyhle věci normálně v civilu do práce třeba?"
Holodoctor: "Většinou ne, jenom na setkání fanoušků a na různé společné akce. Pravda, stalo se mi už párkrát, že jsem si oblíkl uniformu i do práce k radosti kolegů, k nemilosti šéfů, ale někdy sranda musí být."
Moderátor: "Co děláte Aleši?"
Holodoctor: "Já jsem dříve dělal zvukaře několik let, teďka pracuju jako správce sítě v jedné veliké firmě."
Moderátor: "Takže když už jsme u toho personálního dotazníku, budem pokračovat; Aleš II. Jaké je vaše zaměstnání?"
Alko: "No, ja jsem taky od těch počítačů. Dělám správce velkých sítí po stránce managementu."
Moderátor: "A vy Míšo?"
Míša: "Já teď od ledna pracuju jako operátor počítačů :)"
Moderátor: ":) Kupodivu, pro změnu :) Takže možná odtud... to by mě zajímalo, vlastně, ta láska ke scifi, vaše, nebo k seriálu Star Trek, o kterém si budeme povídat, je zakořeněna už ve vašem dětství a nebo vlastně to přišlo až s tím, jakou profesi jste vykonávali?"

Holodoctor: "U mě to určitě přišlo už dávno v dětství, dřív než jsem vůbec pracoval, už dávno na škole, protože k té scifi mě to táhlo, ačkoliv jsem nebyl nikterak aktivní v tom, nečetl jsem moc scifi knížek, ale občas v televizi jsem zahlíd některý díl Star Treku nebo nějaký jiný seriál, později toho přibývalo, tak jsem si to začal i vyhledávat... dotáhlo mě to zaprvé přes tu techniku k tomu, protože jsem odjakživa k té technice ňák měl blízko a k počítačům no a potom se mi tam zalíbily i ty ostatní stránky, jako třeba ňáká morální dilemata ňákých otázek budoucnosti, setkání ras a osidlování planet apodobně a tak nějak to se všechno u mě zakonzervovalo do nějakého většího vztahu ke scifi a ke Star Treku obzvlášť."
Moderátor: "Čím jste chtěli být jako děti? Aleši, Aleši II.?"
Alko: "Já jsem chtěl hrozně řídit tramvaj. hrozně moc jsem chtěl a bohužel to nevyšlo, protože jsem nevoják a jedna z podmínek toho, podmínek toho, že můžu řídit tramvaj, tak je... musím mít za sebou vojenskou službu, nebo musím mít potvrzení, že ji nikdy nenastoupím..."
Moderátor: "Aha, a to nemáte?"
Alko: "A to nemám."
Moderátor: "Možná že ještě nastoupíte na nějakou kosmickou loď.."
Alko: "No, doufám, že nastoupím na kosmickou loď, protože na obyčejnou se mi nechce."

Moderátor: "Čím jste chtěla být vy Míšo?"
Míša: "Já jsem chtěla jít do důchodu už od malička. :)) Já se jednou dočkám."
Moderátor: "To je hezká pracovní dráha. No, tak jste si to trošku prodloužila. :) Zpátky k Holodoctorovi. Nemáte depresi z toho, že vlastně, vy jste i trošku podobný Holodoctorovi, že vlastně Holodoctor neexistuje, že je to hologram, chodící, že je to hologramový program?"
Holodoctor: "Já si myslím, že existuje daleko víc, než někteří skuteční lidé, :) protože je neuvěřitelně živá a neuvěřitelně moc myslící bytost a určitě je živější než spousta skutečných jako rolí v tom seriálu."
Moderátor: "Co kdyby byla možnost dostat se do toho seriálu, šli byste do toho?"
Holodoctor: "Okamžitě."
Alko: "Určitě."
Moderátor: "A kdyby tady byla reálná možnost, ňák se přemolekulovat v budoucnosti... jak se vlastně tomu říká, tomuhle tomu procesu naprosto běžnému u Star Treku, kdy se člověk tak jako probublá někam úplně jinam."
Holodoctor: "Aha, když ho takzvaně sesvítěj někam..."
Moderátor: "Jo. Tak kdyby vás mohli sesvítit, nechali byste se sesvítit?"
Holodoctor: "Já určitě, už jen pro ten pocit se rozložit na ty atomy a zase zpátky někde úplně jinde, :) úplně jindy se složit a zažít ňákou dobu na jiném místě v jiném čase a tím pádem vlastně v úplně jiné roli."
Moderátor: "Dejme tomu, že byste se třeba dostali do nějakého toho dalšího století, jo, dovedete si představit, že byste tam mohli žít, že byste tam existovali? Aleši?"
Alko: "No, já doufám, že bych to nějak zvládnul, i když ta technika postupuje mílovými kroky a nevím, jestli bych byl schopen se jí za, když bych se posunul o třista let dopředu, okamžitě jí přizpůsobit, protože člověk má, já nevím, na nejvejš ňáký mobilní telefon a tam už se mezigalaktická dorozumívací zařízení, jestli bych to dokázal opravit, když bych někde měl pracovat, na hvězdné lodi."
Moderátor: "Tím jste vlastně řekl, jestli tomu dobře rozumím, kdy se odehrává děj Star Treku, to je 300 let dopředu, přednáma?"
Alko: "Hmm, 2360 - 70..."
Moderátor: "Jak se dívají mí první hosté na Star Trek. Jak se vám to líbí?"
Neff: "Ono to má ohromný půvab, ono to má nesmírně chytré fabule. Pak ty, ty pozdější, na můj vkus, jsou trošku, trošku už jako hodně komerční a a spíš jako jako Baťa cvičky, i když tamto byla teda rukodílná práce od těch nejlepších autorů a je to na tom vidět."
Moderátor: "Co Startrekisti, je to Baťa cvičky dneska nebo není?"

Holodoctor: "Do jisté míry je."
Moderátor: "Jo?"
Holodoctor: "Je to je to prostě o tom, jak přecejenom je to americký seriál a největší uplatnění nachází stále v té Americe a amerických televizích, takže co divák chce, to dostane. A doba je taková, že poslední seriál Star Treku, který už je dotočen, známý Voyager, tak ten je hodně komerčně zaměřen třeba, takže... ono to souvisí i s těmi možnostmi, co to studio má, když to natáčí. Přecijenom tenkrát před těma 33 nebo 34 lety, když vznikaly první Star Treky, tak přecijenom rozpočet byl minimální, dneska by se za to nepostavila ani jedna kolisa dejme tomu.."
Moderátor: "No ale jak vidíme, jak říkal Ondřej Neff, tak tu fantasii to probouzelo dobře, takže to v tomhle to horší nebylo."
Holodoctor: "Určitě. Určitě, tam ty díly byly výborně napsaný, úžasný zápletky, je to prostě ten klasický Star Trek a většina fanoušků ho má nejradši, i když ho třeba u nás ani vlastně nikdy neviděla."
Moderátor: "Teď by mě zajímalo, vlastně, jestli se do toho nezamotám, je to tak, že v tom roce 2300 se třeba řeší problémy nebo události, které proběhly v jejich minulosti, to znamená ještě v naší budoucnosti. Mluví se tam třeba o třetí světové válce. Kdy bude ta třetí světová válka?"
Míša: "2079."

Moderátor: "Věříte tomu Míšo?"
Míša: "Já si myslím, že při současnejch politickejch, možná ani tak dlouho trvat nebude, no ale.."
Moderátor: "Že to bude ještě před důchodem třeba.."
Míša: "No.. takle bych se toho už nemusela dožít :)"
Moderátor: "Mluví se tam třeba taky, mimo jiné, jak už jsme s pány mluvili o osídlení Marsu, tam je taky nějaké datum."
Alko: "Tam je rok 2030, ale..."

Moderátor: "Ale?"
Alko: "Ale jistý si tím úplně nejsem." :))
Holodoctor: "Určitě, tam ten děj těch Star Treků se odehrává v době, kdy na Zemi už žádné války nejsou, lidstvo funguje jako jedna velká společnost, navíc osidluje další planety a je součástí ještě větší, tak říkajíc aliance, nebo spojenectví několika ras, několika planetových systémů a tvoří takzvanou Spojenou federaci planet a ta vize té budoucnosti v tom Star Treku je hodně taková idealistická, až skoro utopie. Prostě, všichni v míru..."
Moderátor: "To znamená, že když jsme mluvili o tom skepticismu či optimismu, vy tomu až tak nevěříte, že to takle jednou bude, když mluvíte o utopii.."
Holodoctor: "Já osobně ne."
Moderátor: "Hm, Míšo, vy jste tady jako jediná žena zatím, znamená to, že ženy, které obdivují scifi jsou v defensivě, že vás je málo?"
Míša: "No, já bych ani neřekla, spíš u toho Star Treku, tam naopak je myslím i žen víc, než u ostatního scifi."

Moderátor: "Já vám pro tuto chvíli poděkuju. Přivítal bych ve studiu našeho dalšího hosta a tím je kamarádka Míši nebo kolegyně, Jitka Šantrůčková. Dobrý večer. Vemte si mikrofon Jitko, i když ten mikrofon tady dneska působí velmi zastarale, no, ale přecijenom zkuste ho používat... řekněte mi, jak se projevuje nejvíc v práci třeba ta Míšina úchylka :) Že je vlastně na scifi?"

Jitka: "No, já si myslím, že v práci ani tak ne, protože vlastně tam na to není moc čas, jako Míša se tomu spíš věnuje ve svůj volnej čas a věnuje tomu jako hodně času, takže v práci vůbec ne."
Moderátor: "Jak se na to díváte vy, co vám říká scifi?"
Jitka: "No, já se přiznám, že moc ne, že to mám vyloženě spíš zprostředkovaný jako díky Míše, jinak mi to nic moc neříká."
Moderátor: "Povídáte si o tom? Říkáte, že na to není čas, ale povídáte si třeba..."
Jitka: "Jo, jako povídáme, určitě, já třeba když jsem na návštěvě nebo když jedeme na nějakej vejlet, kde je zrovna televize, tak určitě se na to díváme společně, jako to jó, ale abych si to pustila sama, to mě zatím ještě nenapadlo, teda no.."
Moderátor: "Jak chodí Míša oblékaná do práce? Teď tady má jen takový emblém, takže teď je rezervovaná, ale odváže se někdy v tom oblékání?"

Jitka: "Normálně chodí takle, vona spíš tu uniformu má samozřejmě taky, má hezkou, krásnou uniformu, ale jako do práce v ní nechodí no, chodí jako normálně oblíkaná."
Moderátor: "Dobře."


Pořad se přehoupl do své poslední třetiny... přišel další Trekkie - Dan Hromádko - Hikaru - "Války nás ještě čekají" - 23 let.
Moderátor: "Do Sauny přichází publicista Dan Hromádko. Dobrý večer."
Hikaru: "Dobrý večer."
Moderátor: "Posaďte se u nás. Takže vy se zabýváte tím, že píšete o nových technologiích. Říkám to tak jako velmi primitivně, aspoň trošku správně?"
Hikaru: "Ano, říkáte to správně, v podstatě píšu o spotřební technice, o počítačích, o Internetu."
Moderátor: "Jezdíte taky třeba na ty scifi srazy, cony?"
Hikaru: "No, semtam jezdím, záleží, jak mám čas, ale už několika jsem se zůčastnil."
Moderátor: "Volí se třeba nejvyšší muž conu? Vy byste určitě vyhrál.. :)"
Hikaru: "Ne :) Asi bych vyhrál, ale nevolí."
Moderátor: "Kolik měříte?"
Hikaru: "2 metry, 7"

Moderátor: "Když píšete o těch nových technologiích, nebojíte se, že nám to přeroste přes hlavu?" :))
Hikaru: "Správná otázka. :) Obávám se, že může být takový vývoj, kdy to přeroste přes hlavu. Samozřejmě, záleží na tom... technologie nejsou zlý ani hodný, nemůžou škodit ani být prospěšný... záleží na použití člověka, jakým způsobem je aplikuje... ta samá technologie může prospět a zárověň může zabíjet."

Diskuze se dále ubírala na téma pokroku v dalších letech, co vystřídá současné hity, tedy počítače a mobilní telefony... Ondřej Neff "žádá úplně jiný fyzikální princip" při skladování energie a zcela zavrhuje primitivní nechutné těžké velké nespolehlivé zavrženíhodné baterky :) (galvanické články znaly už staří Egypťané :)
Marcel Grün vidí hlavní nápor rozvoje v příštím desetiletí kombinaci techniky a biologie, nanotechnologii...

Hikaru: "V podstatě očekávám v nejbližší době desíti, patnácti let, zvrat ve vývoji počítačů, kdy by mohlo dojít ke stavbě počítačů na organický bázi. V podstatě křemíková báze, na který jsou dneska stavěný, už dosluhuje... Hovoří se třeba o počítačích založených na DNA, které budou provádět masivní paralelní výpočty. V podstatě to nebudou počítače úplně tak, jak jsme na ně zvyklí, ale budou výpočetně velmi výkonné..."
Moderátor: "Že vás přerušuju, já jsem někde četl, že už existují takoví roboti, kteří normálně můžou jíst, kteří sní housku, jako třeba počítači dáváme ty primitivní baterky nebo nějaký ten zdroj ze sítě, takže ten robot sní housku a normálně ji stráví a ta houska mu dá energii... četli jste o tom někde?"
Neff: "Ve scifi je to běžný." :)))

Moderátor: "Možná že jsem četl scifi. :)) Ale tvářilo se to jako seriózní článek."
Neff: "Ale to je ale zajímavé, že dneska už kolikrát člověk nepozná, co je scifi a co je seriózní článek."
Moderátor: "Takže scifi není seriózní. :) To je ten náš závěr. :)"
Hikaru: "Leckdy seriózní články jsou fantasknější než scifi."


Jako devátý host přišla Silvie Šustrová - Draculka - "Špatné to bylo, je a bude" - 19 let.
Moderátor: "Já bych teď přivítal ve studiu posledního hosta, a tím je překladatelka scifi, Silvie Šustrová. Dobrý večer."
Draky: "Dobrý večer."
Moderátor: "Vy máte možná jako překladatelka takový kontakt se světovým scifi, je to tak? Čtete tedy světové romány v agličtině, dejme tomu scifi..."
Draky: "Nóo, spíš v poslední době se zaměřuji na takovou zlatou klasiku. Např. jsem se rozhodla, tedy teďka po nedávném takovém tom boomu okolo filmu Pána Prstenů, že by bylo dobré přečíst si ty knížky v originále, abych abych tomu mohla rozumět, protože ty české názvy se dost liší. Takže spíž než bych četla novou scifi, tak si čtu tu starou dobrou klasiku."
Moderátor: "Dobře, ale my jsme tady zůstali u té diskuze o tom budoucnu, takže myslíte si, že nás čeká válka dobra se zlem, když mluvíme v téhle souvislosti, nebo že nakonec zvítězí ten zdravý rozum, jak třeba věří někteří Startrekisté?"
Draky: "No, pokud je to otázka dejme tomu na umělou inteligenci, tak v tomhlectom ohledu jsem pesimista a myslím, že lidstvo si včas neuvědomí hrozbu, kterou kterou skýtá umělá inteligence, že se nám to vymkne z rukou a dopadne to s náma špatně... Nechtěla bych se toho dožít."
Neff: "Jako systém Terminátor, jo?"
Draky: "Ne systém Terminátor, ale dejme tomu že pokud budeme stále vyvíjet a vyvíjet umělou inteligenci, dejme tomu dneska už je umělá inteligence na úrovni tří-pětiletých dětí, která dokáže sama myslet a sama odpovídat, tak postupně, jak jde vývoj, tak se dostaneme na úrověň lidí až nad úroveň a ve chvíli, kdy si to ta umělá inteligence uvědomí, tak je s náma konec."
Neff: "Že bude inteligentnější než člověk."
Draky: "Ano."

Dále byla řeč o revolučních objevech minulého století... Draculka navázala...
Draky: "Pokud něco takového přijde, tak to bude radikální změna dopravy. Že dejme tomu, to, co je ve Star Treku, to přenášení, že to, to by mohlo opravdu změnit svět. Že tím zmizej vzdálenosti."
Moderátor: "Když mluvíme o těchletěch všech věcech, co jsme my? Nejsme třeba my náhodou takoví roboti... neudělal nás někdo? Třeba nějaký kibernetik? Nejsme my nějaký pokus?"
Draky: "Tak třeba tadyta myšlenka mě napadla potom, co jsem shlédla film Matrix, který se zabývá podobnou myšlenkou a kdy mě napadlo, co kdyby to tak opravdu bylo? Nechali by nás natočit ten film? Nechali by nás, abysme se na něj podívali? A došla jsem k tomu, že asi jo, jinak bychom přišli na to, že opravdu tam ležíme někde v těch kádích a jenom nám do mozku elektrodami proudí jakýsi smyšlený svět, ve kterém si myslíme, že žijeme."

Moderátor: "Vezmeme si příklad třeba rok 2100. V čem budeme jezdit? Budeme jezdit v autech? Nebo budeme už lítat v talířích?"
Draky: "V autech jezdit nebudem, protože už nebude ropa."
Marcel Grün: "Není problém mít auta na vodík."
Moderátor: "Nebo na elektřinu... Budem lítat? Myslíte si, že už budem lítat?"
Draky: "Já bych předpokládala už to přenášení..."
Moderátor: "Už to přesvěcování... A co budeme jíst? Budeme jíst pořád ještě svíčkovou nebo už to budou nějaké pasty... nebo už nebudeme jíst?"
Neff: "Já myslím, že záhy se lidi zbavěj pojídání masa, protože je to hnusné a vychází ze zabíjení bytostí... živých..."
Moderátor: "Jste vegetarián?"
Neff: "Nejsem, a mrzí mě to. Skutečně mám s tím, mám s tím morální problémy... vážně."
Marcel Grün: "A to pravé vyvrcholení pak přijde, až začneme zase sbírat bobule Ondro. :)"
Neff: "Já si myslím, že bude syntetická potrava."

Moderátor: "Poslední úplně otázku asi dnešního večera. Co móda? Díváte se teď na mě... nebudeme se vás ptát, jestli se vám líbím nebo ne, ale myslíte si, že se móda bude úbírat tímhletím způsobem nebo půjde někam úplně jinam?"
Draky: "Já si myslím, že je to to samé, jako kdybyste se v 17. století zeptali lidí, ukázali jim nás, a řekli, jestli si myslí, že se móda bude ubírat tadytím směrem..."
Moderátor: "Co by řekli?"
Draky: "No, myslím, že by řekli to samé co my, že to nemůžem přece proboha vědět."
Moderátorúpé: "To je jasný, to je jasný... tak dobře, tak se zeptám jinak..."
Míša: "Já, jestli jestli můžu, tak si myslím že nahradí účelnost nějakou módu, že budou lidi nosit věci, který, který odpovídaj tomu, co chtěj v tom oblečení dělat..."
Hikaru: "S tím souhlasím."
Alko: "A my jsme toho příkladem." :))
Míša: "Zrovna zrovna třeba Star Trek, tam se, tam se to oblečení, když prostě vidíte Star Trek, kterej je ze 23. století a pak ten postupně do toho 24. století, tam se ty uniformy zjednodušily, už to nebyly vojenský přeskový uniformy, už se z toho udělaly vesměs takový teplákovýhle soupravy, který budou pohodlný a ... promiň..." :)) - tímto vtípkem jsme se s Trekkisty v pořadu rozloučili...


Na závěr podotýkám (vzhledem k dotazům, které už v této souvislosti padly), že výběr účinkujících se nikterak neprojednával a též nebyl nikdo pozván jako divák do publika.
Pokud jde o názorovou stránku v aspektu prezentace Trekkies jako celku, troufám si tvrdit, že označit všechny fanoušky za milovníky TOSky, pro které jsou nové série pouhým komerčním brakem, které nestojí za to sledovat, nebylo příliš fér zvláště od člověka, kterému dal právě Voyager postavu, na kterou je pyšný a podle které i převzal jméno...


© Hypospray 20020408