MEMENTO BODÍKOVÝCH STRÁNEK


Přemýšleli jste někdy o tom, co bylo na začátku? Jaké stránky o Star Treku v českém jazyce se objevily na Internetu jako první? Už je tomu více než pět let, co založil svou stránku Radoslav "Bodik" Bodo. ST Sickbay byla oslovena, zda by současným návštěvníkům největších Star Trek stránek u nás, umožnila nahlédnout do původní verze úplně prvních stránek o Star Treku v češtině. Nápad se nám velmi líbí a proto jsme se rozhodli hostit Bodíkovy stránky natrvalo. Nyní můžete i vy poodhalit kus trekkistické historie...Úplně PRVNÍ stránky o Star Treku v ČEŠTINĚ
Stránka Radoslava "Bodíka" Boda

Čtyři kapitáni

Čtyři kapitáni, jejich lodě a jediný cíl : ...
... dostat se tam, kam se dosud nikdo nevydal, ...
... to je  Star Trek.


Je tomu už mnoho let, co jsem poprvé zasedl ke svému počítači a tehdy ještě na tu dobu velikou rychlostí 14,4 jsem se připojil k internetu. Můj úžas neznal mezí. Viděl jsem stránky firem, katalogové vyhledávače, kterým jsem nerozuměl, spoustu stránek v angličtině, spoustu výborných věcí, jakými byly mapy a jízdní řády... ale nic z toho mě nezajímalo. Po svém tehdejším šéfovy jsem chtěl domů modem za zcela jiným (ale hodně dobře skrývaným) účelem: chtěl jsem najít něco o Star Treku. Vůbec jsem v té době nedoufal, že by jsem něco na českém internetu našel. Picard se na mě smál z obrazovky každý týden, ale já jsem tušil, že jde o víc, než o seriál. Bez jakékoliv naděje jsem vyťukal www.seznam.cz, což mi poradili kamarádi. A zadal jsem hledat Star Trek. Schválně to zkuste v dnešní době. Dneska vám Seznam milostivě sdělí, že na dotaz nalezl 2 sekce 212 odkazů 69739 výskytů slov ve fulltextu a 1 společnost. Tehdy to bylo jen velice malinko odkazů. Vedle pro mě nezajímavých názvů několika neznámých projektů na mě zasvítil odkaz na adrese:

http://www.svkul.cz/~bodo/startrek.html
(dnes už nefunkční)

Byl jsem doma. A byl jsem šťastný, protože jsem našel něco, co předčilo mé očekávání. Můj počítač, ani rychlost připojení nebyly nejrychlejší. Přesto se mi v překvapivě krátké době na monitoru zjevily moje oblíbené postavy, s popisem seriálu a hlavně fotky a obrázky, po kterých jsem tak toužil. Prostě teprve v té chvíli se ze mě stal Trekkie. Před tím jsem byl pouze televizní divák jednoho ze seriálů, o kterém jsem se chtěl dovědět víc, ale od té doby jsem už Star Trek neopustil.
Na všech stránkách byl podepsán (pro mě tehdy neznámý) Bodik a já jsem mu samozřejmě hned psal. Zjistil jsem, že to je prima člověk, který dělá stránky úplně sám a v té době, jako jediný v celé republice. Tenhle člověk mě nakonec zasvětil do hlubin Star Treku samotného. O svoje stánky se vždycky staral. Narozdíl od jiných je měl vždy nenáročné na výkon počítače a dbal na to i u grafiky. Jak jsem později pochopil, bral velký ohled i na toho nejmenšího človíčka s tím nejpomalejším počítačem (které ze stránek se dnes tím můžou pochlubit?). Bodik byl autorem prvních stránek o Star Treku v českém jazyce. Daleko před MOmegou a Anrym, před Valeris a Hypo... před založením hlavní domény našeho scifi fenoménu - www.startrek.cz... existovaly stránky plné upřímného fandovství a především nezjištnosti.

Když dlouho poté stránky skončily, bylo to líto nejen mě, který jsem už v té době přispěl malinkou troškou Bodikovi do mlýna, ale i mnohým dalším. Tou dobou se sice začínaly formovat jiné weby o ST v češtině, ale už nikdy to nebylo ono... totiž nechci tvrdit, že dnešní podoba českého trekovského internetu není dobrá. Jen ty staré časy bádání a zkoumání jsou nenávratně pryč. Dneska všichni všechno víme a víme to pokud možno nejlíp. Ty doby, kdy jsme objevovali překlad, kdy jsme říkali "hyper" místo warp (protože nám to televize naservírovala), doby, kdy jsme si všichni psali, protože nás to bavilo a chtěli jsme o tom vědět víc, tyto doby nám už nikdo nevrátí. Můžeme si je ale připomínat. Šťastným řízením osudu se mi do ruky dostala krystalicky čistá podoba Bodikových stránek o Star Treku tak, jak se jevila našim prohlížečům těsně před tím, než je nahradila smutná zpráva o jejich konci. Bodik mi sám řekl, a teď cituji, že "si s nima můžu dělat, co uznám za vhodné". A to také činím.

Až vstoupíte, nesuďte Bodika za výrazy dnes již třeba překonané. I ty patří k naší české trekistické historii. Uvědomte si, kde bylo naše vědění a internet tehdy a kde je dnes. Já osobně si myslím, že v té době Bodik udělal to nejlepší, co se dalo s prostředky zdroji a volným časem. Tímto ho zdravím a děkuji za jeho vzornou práci, která mě v té době naučila mnohé o Star Treku, ale i o tom, jak se mají fanouškové k sobě chovat.

Myslím, že ani pamětníkům, ani Star Trekovým nováčkům neuškodí, když si společně připomeneme doby dávno zašlé. Děkuji autorům Startrek.cz Sickbay, že Bodikovy stránky nyní hostí. Já osobně činím toto memento jen s dobrými úmysly.

Pokud se tedy chcete podívat, jak to všechno na českém internetu začalo,

RAČTE VSTOUPIT

Richard "Dick Picard" Kraus