STÁHNĚTE SI...


Všechno možné - narážky v knížkách, časopisech apod.

Trekový tučňáček

Na Star Trek můžete narazit prakticky kdekoliv, samozřejmě nejen v televizi.
(Pozn. - články z novin a časopisů k dispozici zde.)

Dne 20. srpna 2003 vyšla křížovka v Lidových novinách v příloze Léto (citát od G.de Maupassanta), kde se objevilo i slůvko "Nemesis" - v legendě "10. Star Trek film". (tip - Křížovi)

Jedna zajímavost. V knížce "Čínský horoskop na rok 2003" od nakladatelství Baronet autora Neil Somerville je na straně 209 seznam významných osobností narozených ve znamení Kozy. Nechybí jméno herce kapitána Kirka.

Knížka 3001: Poslední vesmírná odysea od A.C. Clarka - při čtení můžete narazit na pár zmínek o Star Treku - 4 části textu, v nichž se o ST mluví - úvodem: Frank Pool byl po 1000 letech "hybernace" nalezen na hranici Sluneční soustavy a po převozu na Zemi oživen. Fyzicky už je vcelku v pořádku a začíná se zajímat o svět po roce 3000, v němž se ocitl... (tip - Arweth)
Citace 1:
"Aha – už chápu, co máte na mysli. Ale profesor Anderson se domnívá, že na to ještě docela připraven nejste. Takže archiv pro vás připravil program, u kterého si budete připadat jako doma."
Poole zauvažoval, jaké nosiče se asi teď používají k uchovávání informací. Dobře si pamatoval ještě kompaktní disky a jeho poněkud výstřední strýček George dokonce hrdě předváděl svou sbírku elpíček. Tenhle technický souboj ale určitě musel skončit už před celými staletími – běžným darwinovským vývojem, při němž přežívají jen ti nejschopnější. Musel připustit, že výběr pořadů byl proveden dokonale a že ten, kdo se o něj zasloužil (byla to Indra?), byl dopodrobna seznámen s počátkem jedenadvacátého století. V programu se neobjevilo nic znepokojivého, žádné války ani násilí, a jen velice málo událostí ze světa tehdejší politiky a podnikání, což všechno už zatím zcela pozbylo významu. Proběhlo pár lehkých komedií, dostalo se na sportovní události (jak jen vypátrali, že jsem tak nadšeně fandíval tenisu?), zazněla klasická i populární hudba, proběhly dokumentární pořady a životě v přírodě.
Ať už byl autorem výběru kdokoli, musel mít smysl pro humor, jinak by do něj sotva zařadil i epizody ze seriálu Star Trek. Ještě jako docela malému klukovi se Poolovi poštěstilo setkat se s Patrickem Stewartem a s Leonardem Nimoyem. Napadlo ho, co by si asi byli tihle hoši pomysleli, kdyby se dozvěděli, jaké osudy čekají chlapečka, který je přišel plaše požádat o autogram.
[5. HISTORICKÉ MINIMUM]
Citace 2:
"A zatímco Danil zorganizuje to vaše přestěhování, my si vyjedeme na malý výlet nahoru... do Lunárního poschodí."
"Výborně. Jak je to daleko?"
"Uch, asi tak dvanáct tisíc kilometrů."
"Dvanáct tisíc! To bude trvat celé hodiny!"
Indru tahle poznámka překvapila, pak s usmála. "Ne tak dlouho, jak myslíte. Ne, transportér ze Star Treku zatím ještě nemáme, ale myslím, že už se na tom pracuje! Takže máte na vybranou, třebaže je mi předem jasné, jak ta vaše volba dopadne. Můžeme jet buď vnějším elevátorem a pokochat se pohledem ven, anebo vnitřní dopravou, kde bychom si mohli něco sníst a dopřát si trochu nějaké lehčí zábavy."
[9. KOSMOLAND]
Citace 3:
"Přesně tak – všechno do sebe zapadá. Zažehnutí Jupiteru, aby se jim stal druhým sluncem a aby rozmrazil ten jejich ledový svět. Varování, abychom se drželi opodál – zřejmě proto, abychom nezasahovali do jejich vývoje..."
"Kde jenom už jsem tohle slyšel? Ale ovšem, Franku – vždyť ten nápad je starý tisíc let – pochází přímo z tvé doby! To je přece ta slavná Hlavní směrnice! Dodnes nás starý dobrý Star Trek dokáže rozesmát."
"Zmínil jsem se ti někdy, že jsem se s některými z těch herců osobně setkal? Ti by se asi divili, kdyby mě teď mohli vidět... já jsem ovšem měl na ten takzvaný princip nevměšování vlastní názor. Monolit tuhle zásadu v našem případě, tenkrát v Africe, nesporně porušil. Dalo by se tvrdit, že s katastrofálními důsledky..."
"Takže se na Europě chystá reparát!"
[21. KARANTÉNA]
Citace 4:
Můj názor, že kosmoplavidlo typu Star Treku nebude realizovatelné ještě ani v roce 3001, se proto možná už za sto let bude jevit jako značně krátkozraký, a současnou absenci interstelárních turistů lze jednoduše připsat tomu, že na Zemi dosud nebylo vybudováno příslušné přístaviště. Dost možná, že už ho k nám tlačí nějaký o něco pomalejší kosmický remorkér...
[PRAMENY, KAPITOLA 9: NEINERCIÁLNÍ POHON]

Dne 10. srpna 1998 vyšla křížovka v TV magazínu a to se Startrekovou tajenkou - "Hrdinové populární vesmírné ságy Star Trek v akci". (tip - Doktor)

Knížka Tommyknockeři od Stephena Kinga - na stránce č. 509 - Loď havarovala, protože se rvali. A kde jsou blastery? Fázery? Přepravní místnost? č. 510 - Tohle místo určitě nevypadalo před nárazem jako můstek vesmírné lodi Enterprise. č. 532 - Když to ale teď nadnesla, vzpomněl si na jednoho kolegu z vysoké školy, který nahlas přemýšlel, proč se otravoval Kirk, Spock a jejich společnost s lodí Enterprise, když by bylo mnohem jednodušší se do vesmíru přenést paprskem. č. 607 - Scotty, pomyslel si. Plnou světelnou, opouštíme tohle disco. (tip - Doktor)

Knížka Noční klub od Jiřího Kulhánka - na stránce č. 86 - A jéjej! Pan spisovatel přichází! To zas bude stártrek... č. 206 - Já se díval na hongkongské akční filmy a na Star Trek - v čínštině taky paráda. (tip - Doktor)

Knížka Poslední kontinent od Terryho Pratcheta (překlad Jan Kantůrek) - poznámka autora: Musíme říct, že názor hloubavějších historiků, obzvláště těch, kteří tráví volné chvíle v tomtéž baru jako teoretičtí fyzikové, je, že celá historie lidstva není nic jiného než filmová smyčka. Všechny ty války, všechny ty pohromy zaviněné tupou hloupostí, všechno to bezduché, bezmyšlenkové opakování těch samých starých chyb, nejsou v tom nesmírném vesmírném schématu nic jiného než ekvivalent upadlých uší pana Spocka. (tip - Urza)

Knížka Guinessova kniha filmových rekordů od Patricka Robertsona
- na stránce č. 119 - Největší rychlost, jakou běžela kamera při natáčení celovečerního filmu, bylo 2500 snímků za vteřinu při natáčení obrovského výbuchu ve filmu Star Trek: Khanův hněv (Star Trek II: The Wrath of Khan - USA 82). Tuto scénu natáčela společnost Industrial Light and Magic v Cow Palace v San Francisku pouhou jednu vteřinu, ale ve filmu trvá 104 sekund.
- na stránce č. 122 - Dnes jsou vícenásobné expozice používány spíše pro přirozeně vyhlížející triky než pro vícenásobné zobrazení jednoho herce. Sedminásobná expozice byla použita ve filmu Star Trek (USA 79) při komplikovaném záběru, ve kterém se kosmická loď Enterprise poprvé blíží k mimozemšťanům. Tato scéna, která se skládala ze záběrů kosmické lodě, mlhy, žlutých světel, hvězd v pozadí a mraků, trvá pouhých 30 sekund, ale natáčela se 48 hodin.
- na stránce č. 166 - Jediný celovečerní film natořený v esperantu byl Incubus (USA 65), jehož hvězda William Shatner je znám televizním divákům jako kapitán Kirk ze seriálu Star Trek. Esperanto bylo údajně použito proto, aby film získal nádech nadpřirozena. Jde o jeden z mála amerických filmů, který byl promítán s anglickými titulky. (tip - Nadporučík Kirsch)

Knížka Jak nenaštvat svého puberťáka od Zacka Eliase a Travise Goldmana
- na stránce č. 24 - Ne úplně všechno lze totiž vysvětlit Freudem nebo Spockem (myslíme jiného Spocka než toho z Vulkanské akademie). (tip - Nadporučík Kirsch)

Novela Časožrouti z knihy Čtyři po půlnoci od Stephena Kinga
"Viděl jste někdy Star Trek?" zeptal se náhle Nick Hopewell. Rolák k němu otočil obličej zaližý zlostnou krví. Z jeho výrazu bylo patrné přesvědčení, že Angličan zcela zešílel. "O čem to u sakra žvaníte?" "O úžasném americkém seriálu", odpověděl Nick. "Vědecko-fantastickém. Jde v něm o výzkum podivných nových světů, podobných tomu, jaké nepochybně existuje ve vaší hlavě. A jestli okamžitě nezavřete hubu, vy kreténe, rád vám ukážu slavný vulkánský uspávací chvat pana Spocka."
..o kus dál...
"Myslím, že jste voják... a tuším, že ne obyčejný voják. Nejste snad od SAS?" "A kdybych byl?" "Tak byste nás mohl uspat," řekl Bob. "Neučí snad u zvláštních jednotek podobné triky?" Brian zalétl ve vzpomínkách k prvnímu Nickovu střetu s Craigem Toomym: "Viděl jste někdy Star Trek?" zeptal se tehdy Craiga. "Báječný americký seriál. Jestli okamžitě nezavřet hubu, vy kreténe, rád vám ukážu slavný vulkánský uspávací chvat pana Spocka." "Tak co, Nicku?" řekl tiše. "jeslti jsme kdy potřebovali slavný vulkánský uspávací chvat, tak právě teď!" Nick se nevěřícně podíval z Boba na Briana a pak znovu na Boba. "Nechtějte mě rozesmát, pánové - to by mě ta ruka bolela ještě víc." (tip - Bebecha)

Knížka Stopařův Průvodce Galaxií #4 od Douglase Adamse
- na stránce č. 120 - "A tenhle chlápek," řečnil dál Ford, "právě podnikal akci, aby jich prodal ještě víc! V průběhu pět let trvající mise měl objevovat a zkoumat nový světy a prodávat do tamních restaurací, výtahů a barů Vyspělá zařízení pro simulaci hudby! A pokud ještě restaurace výtahy a bary nemají, pak měl uměle urychlil jejich vývoj, aby je co nejdřív měli!". (tip - Margh)

Knížka New Headway english Course pre-intermediate
- na stránce č. 17 - v učebnici angličtiny New Headway english Course pre-intermediate na straně 17 v pravém dolním rohu je obrázek punkáče s basovou kytarou, který sedí na posteli, nad kterou má mimojiné i plakát s Chakotayem, Torresovou, Doktorem a asi Tuvokem. (tip - vita)

Odborný časopis Progress in Human Geography, ročník 25, číslo 3 (2001)
- na stránkách č. 365–382 - má Eric Schoenberger z The Johns Hopkins University, Baltimore článek Interdisciplinarity and social power. Je vidět, jak ST ovlivnil i americké vědce, protože hned v úvodu obsáhle komentuje a cituje epizodu TNG: Darmok. (tip - Pozemstan)

"I ‘Darmok’
I should like to begin with the by-now traditional invocation of an episode from Star Trek: Next Generation. The episode, ‘Darmok,’ poses the question of whether one can ever truly understand someone from another culture. Our ship, the Enterprise, encounters an alien ship in deep space. Communication lines are opened, the aliens are earnestly trying to say something, and yet they cannot be understood although they are speaking English. We witness an apparent disagreement between the alien captain and his first officer that goes something like this:
First officer (urgently): Shaka and the walls fell.
Captain: Temba, his arms open wide.
First officer (more forcefully): Shaka and the walls fell!!!
Captain (thoughtfully): Darmok and Jilad at Tanagra.
The alien captain thereupon electronically kidnaps Captain Picard from off the bridge of the Enterprise and transports them both, unarmed, to the surface of a nearby planet where a hideous monster threatens both their lives. Eventually, through gesture and deed, Picard works out that the alien captain does not actually wish to kill him and that their task is to fight off the monster together.
Along the way we come to understand that the alien language is entirely oriented around metaphor and reference to history and legend. For us, the phrase ‘Juliet on the balcony’ summons up an entire story with characters, relationships, actions and meanings. The aliens’ whole language is like this. Although the vocabulary and grammar may be perfectly plain, you still cannot understand what is being said unless you already know all the stories. In short, the language only conveys real meaning if you are part of the culture.
Nevertheless, there is the monster that is trying to kill the two captains. They learn to fight together and, just as importantly, they learn to communicate in a limited way by sharing stories with each other. Together they defeat the monster, but at the price of the alien captain’s life. Picard understands that the alien has sacrificed his life in a supremely generous effort to break through cultural barriers and achieve true communication, perhaps communion, with a fellow creature. ‘Darmok’, it seems to me, very fairly portrays how and why it is difficult to overcome the deepest barriers of language and culture such as one might encounter between the French and the English, say, or between social scientists and natural scientists. We can each study the other’s language, we can learn many of the rules and customs, and yet meanings will still elude us. The communication can only be partial, labored, inexact. Yet, as the episode also shows, under the right circumstances, we can know important things about each other and we can work together productively and in deeply meaningful ways." (str. 365-366)

Hra na Palma - Space Trader
Autor evidentně trochu ST znát bude :) Jedna loď připomíná něco jako Akiru, ale hlavně se tam objeví třeba název planety Kira nebo Picard a jako zajíce v pytli jsem si koupil exotické zvířátko - tribbla. Taky se pěkně začali množit. Když jsem za účelem obchodování převážel jídlo, tak mi to oznámilo, že jsem v některých kontejnerech místo jídla našel tribbly. Když jsem vozil narkotika, tak ta je aspoň trochu omezovala (zabíjela). A když jsem jich měl na lodi už pár tisíc, tak kromě upozornění se stávalo, že na bitevní obrazovce se objevovaly přes obraz náhodně bubliny, když jsem na ně kliknul, tak se mi objevil dialog nadepsaný A Tribble s textem "Squeek!"... :) Nakonec je na jedné planetě koupil nějaký excentrický milionář alien a použil k jejich odstranění z mé lodi speciální "beam technology"... :) (tip - Mvek)

Knížka Andělé a Démoni od Dana Browna
- na stránce č. ? -
"O antihmotě jste nejspíš slyšel, pane Langdone?" zeptala se zkoumavě Vittorie.
Langdon k ní vzhlédl. Najednou si připadal hloupě. "Ano. Tedy... tak trošku."
Maličko se usmála. "Asi koukáte na Star Trek."
Langdon zrudl. "No, moji studenti to sledují..." Zamračil se. "Nelétá náhodou na antihmotu Enterprise?"
Přikývla. "Základem kvalitní sci-fi je kvalitní věda."
(...)
O fotonech - světelných částicích, nejčistší formě energie - Langdon četl. Rozhodl se, že na fotonová torpéda, kterými ve Star Treku kapitán Kirk střílel po Klingonech, se radši ptát nebude. (tip - Vyslanec)

Knížka Medvěd a Drak od Toma Clancyho
- na stránce č. 227 -
"Účelem diplomacie, řekl kdysi velitel Spock ze Star Treku, je protahovat krizi." (obrázek) (tip - Taul)

Knížka Drasticky dojemný Dexter od Jeffa Lindsaye
"... ale možná použil klingonské maskovací zařízení." (obrázek) (tip - Marty)

Knížka Doom konec hry
"My máme umělou gravitaci - skutečnou umělou gravitaci, jako ve Star Treku!"
"Arlene pozvedla jedno obočí - tenhle výraz cvičila celé dny i noci několik měsíců a to kvůli nějaké televizní postavě, u které to viděla. "Logické rozhodnutí, kapitáne." (obrázek) (tip - Marty)