PASKVIL


Paskvil o Star Treku

Začátkem dubna 2003 se v hudebním magazínu "Paskvil", vysílaném na České televizi, hovořilo mimo jiné na téma Star Trek. Šlo o reklamu na DVD a na Star Trekové filmy obecně a také sloužil jako seznámení s filmovou ságou pro případné neznalce.

DVD

Autor reportáže, saša michailidis, rozhodně neřadí filmový Star Trek jako celek mezi to nejlepší, co scifi nabízí. Sice neskrývá svoje zalíbení pro Původní sérii kapitána Kirka, přesto mu dosud přezdívka doktora McCoye "Kostra" uniká. Do oka mu nepadla ani Seven, přesto je Borgy unesen.

Bones

Stahuj... Sekvence malá [8 min 49 sec - 14,7 MB]
Stahuj... Sekvence velká [8 min 52 sec - 30,6 MB]

Phasery, warpová rychlost, Hvězdná flotila, Enterprise. Díky osvíceným soudruhům ještě pořád doháníme základní televizní a filmovou docházku. A Star Trek do povinného učiva patří. Můžete se smát prehistorickým trikům a pseudotechnické hantýrce posádky Enterprise, ale stejně jako všechna dobrá díla v sobě Star Trek nosí lidské prohry i vítězství - tedy alespoň ty první dvě posádky lidské byly, Voyager je už nuda, kterou nezachrání ani Sedmá z Devíti...
V současné chvíli vedle sebe existují dvě řady startrekovských filmů: ta starší s pustým menu a občas dabingem místo titulků a nová edice s bonusovým druhým diskem a takovýmhle animovaným menu.

Menu DVD

Položit se do všech devíti startrekovských filmů na dévédéčku je i pro laika a nefanouška vstupenka do mírné závislosti. Ne, že by všechny ty filmy byly stejně dobré. Za těch několik desítek hodin sledování se ale k oběma posádkám - staré i nové generace - vytvoří skoro rodinné pouto.
Celá Star Trek sága je i pro nás téměř úplná: kouzelné první seriálové díly běží na České televizi, nová seriálová generace je k dostání v luxusním DVD balení a totéž platí i pro filmy. Takže je čas porovnávat kvalitu jednotlivých filmových dílů. Každý to asi uvidí jinak - a znalci tuplem -, ale osobně mám radší příběhy s posádkou kapitána Kirka, protože jsou elegantnější a osobnější. Nová Picardova generace je sice výpravnější, ale trochu postrádá silné osobnosti. Co je ale oběma posádkám společné jsou charismatičtí kapitáni, díky kterým je Star Trek Star Trekem.
Dost velký prostor, a oprávněně, dostávají ve filmech také dva mimořádní jedinci, kteří touží po lidských emocích - android Data a Vulkánec Spock.
Přes úctu ke Kirkově zasloužilé posádce je třeba přiznat, že jeden z nejpůsobivějších filmů startrekovské série patří mezi ty nejmladší a má Picarda na můstku. První kontakt je silný proto, že má to, co většina starších trekovských filmů postrádá - velkého a nemilosrdného nepřítele: Borgy.
Přesto: celkově startrekovské filmy rozhodně nepatří mezi nejlepší sci-fi díla všech dob. Ale důstojně drží při životě jednu legendu, bez níž by byl život o drobet chudší. A ta legenda pokračuje: za pár týdnů přijde do kin desátý filmový Star Trek.


Copyright náleží České televizi