STÁHNĚTE SI...


Star Trek versus Hvězdné války

Před několika měsíci Česká televize odvysílala dokument z cyklu Hollywoodští specialisté (Hollywood rivals) porovnávající vývoj dvou nějvětších projektů scifi - Star Trek a Star Wars. V pořadu zaznívá rozbor obou děl, rozhovory s herci, členy realizačních týmů, prolíná se ukázkami z filmů a epizod nebo jednotlivými obrázky.

Gene RoddenberryGeorge Lucas


"V roce 1999 očekávali diváci netrpělivě uvedení filmu Skrytá hrozba, první kapitoly ságy Hvězdné války. Když se blížilo datum premiéry, objevili se příznivci filmů Star Trek a obtěžovali příznivce Hvězdných válek. Odrazil se tak probíhající spor a konkurenční boj mezi dvěma nejvýnosnějšími filmovými projekty ve světě scifi.
Příznivci obou filmových děl celá léta diskutovali o tom, v čem spočívá přínos a proč je jejich vesmírná opera lepší. Výsledkem byla nekonečná bitva o publicitu a návody na kasovní úspěchy. Část amerického dokumentárního cyklu je věnována právě tomuto problému."
"Posedlost fanoušků scifi jde tak daleko, že se rádi oblékají jako jejich oblíbené postavy... Další zase vidí fanoušky jen z té záporné stránky, tvrdé soupeření, jak ho můžeme sledovat mezi Hvězdnými válkami a Star Trekem. Trekkisové a Hvězdní válečníci pokračují ve sporech o to, co je lepší. ... Odpověď není snadná, ale prozkoumání těchto vesmírných prostor může osvětlit to, proč se příznivci rozdělili na dvě poloviny."

Stahuj... Sekvence [4 min 36 sec - 11,0 MB]

"Gene Roddenberry vytvořil Star Trek, přičemž pilotní díl a jeho pokračování dělal ve studiu Desilu."
"Seriály měly sledovanost a Star Trek odstartoval do televizní historie. Seriál odrážel Roddenberryho liberální názory a jeho vizi lepšího světa."
"Spock se rychle stal miláčkem publika, jednak díky určité popletenosti a potom hlavně zásluhou svých špičatých uší."
"Narozdíl od Hvězdných válek se Star Trek nestal okamžitě hitem a televize jej po dvou sezónách chtěla stáhnout. Teprve záplava diváckých dopisů přesvědčila NBC, aby pokračovala ve vysílání další rok. Star Trek se vysílal ještě jeden rok a pak zmizel v propadlišti."
"Pak se stalo něco úžasného - po svém dalším uvedení v jiném vysílacím čase, dosáhl seriál obrovského úspěchu."
"Stále noví diváci nadšeně přijímali Star Trek, který se tak stal kultovním pořadem, byl považován za televizní scifi pro intelektuály, v němž nechyběly inteligentní zápletky a dobrá témata."
"Podobně jako u Hvězdných válek vytvořil i Star Trek nákupní horečku, v obchodech se objevily různé hračky a suvenýry, které skupovaly děti všech ročníků. Fanoušci si začali říkat Trekkies a z Kirka, Spocka, Kostry a dalších si udělali modly."
"Léta se hovořilo o tom, že tento tým by mohl natočit pro televizi další seriál, k realizaci však nikdy nedošlo."

Stahuj... Sekvence [10 min 2 sec - 20,1 MB]

"Ale v roce 1977 se stalo něco, co zajistilo návrat science fiction, vytvořilo fiktivní světy a diváckou základnu, která soupeřila s viděním Gena Roddenberryho."
"První film Hvězdné války je sice ve skutečnosti čtvrtý díl této ságy, nicméně nedočkavým divákům přesto dobře posloužil jako úvod do světa Lucasovi fantasie."
"Film vytvořený podle námětu vědecko fantastických seriálů má jednoduchý děj, o boji dobra a zla, jenž se odehrává ve vzdálené galaxii."
"Podobně jako ve Star Treku, vyskytují se i ve Hvězdných válkách spousty zajímavých i bláznivých tvorů, pro něž tvůrci našli inspiraci na těch nejneuvěřitelnějších místech."
"Ten menší robot, který vypadá jako kříženec popelnice a juboxu je statečnější a zřejmě i inteligentnější."
"Hvězdné války se staly megahitem, bombou. Fanoušci chodili na Hvězdné války stále znovu a film trhal kasovní rekordy. Stal se kultem, jaký filmový svět ještě nezažil. V populárnosti a návštěvnosti překonal dokonce i Star Trek."
"Hvězdné války byly všude, na každém výrobku, v časopisech, v komixech, mluvilo o nich každé dítě v Americe."

Stahuj... Sekvence [6 min 11 sec - 14,1 MB]

"Samozřejmě že po úspěchu Hvězdných válek zaplavil Hollywood v příštích letech kinosály přívaly vědeckofantastických filmů. Z některých se staly dokonce televizní seriály."
"Flash Gordon, projekt, který chtěl původně vytvořit Lucas, se díky úspěchu Hvězdných válek vrátil do kin. Tato nová verze nehledě na soudtrack skupiny Queen, plnila pokladny."
"Existoval však ještě jeden film, který byl v televizi uveden díky úspěchu Hvězdných válek - první Star Trek film. S ním začíná skutečná rivalita. Běžně je přijímáno jako fakt, že díky úspěchu Hvězdných válek vznikla celovečerní verze Star Treku."
"Producenti prvního Star Trek filmu angažovali původní tým, dokonce i Leonarda Nimoye, který se z počátku zpouzel při představě, že by se znovu ocitl v roli Spocka."
"Navzdory tomu, že byly ve filmu použity skutečné současné věci, jako vesmírná sonda Voyager, byli diváci zklamáni, neboť očekávali více a příliš je nezajímaly problémy, které vznikly při natáčení."
"První Star Trek film měl dostatečný úspěch na to, aby z něj vznikla další pokračování, avšak svému rivalovi, Hvězdným válkám, se nevyrovnal."
"Stejně jako u Hvězdných válek, měl i druhý Star Trek film, Khanův hněv, větší kasovní úspěch a úspěch u kritiky, než jeho předchůdci. ... Avšak film skončil smutně... Leonard Nimoy se chtěl distancovat od své role Spocka a tak oblíbený Vulkánec na konci filmu hrdinně umírá."
"Jediův návrat byl trhák a sotva kdo očekával něco jiného - zobrazil závěrečnou bitvu mezi Lukem Skywalkerem a Darthem Vaderem, z něhož se předtím vyklubal Lukův otec. Přestože efekty byly ještě bombastičtější, diváci odcházeli z kin zklamáni. Zvláště si ztěžovali na to, že spoustu času zabraly honičky chlupatých tvorů, zvaných Evokové. Přesto se zástupy diváků hrnuly na film, o němž se domnívali, že se v něm Lucas s Hvězdnými válkami loučí."

Stahuj... Sekvence [9 min 19 sec - 19,1 MB]

"A Trekkies mezi tím netrpělivě očekávali další díl Star Treku."
"Leonard Nimoy souhlasil, že převezme režii a nevadilo mu ani to, že se opět vrátí na plátna coby známý Vulkánec."
"A následoval Star Trek IV. - Návrat domů. ... vytvořily se komické situace, čímž Star Trek získal na popularitě."
"Zatímco Star Trek měl humorný nádech sám o sobě, dostalo se Hvězdným válkám zesměšnění od filmu Spaceballs, aneb Hvězdné války naruby."
"Přestože Spaceballs nebyly tak vtipné a neměli ani takový prodejní úspěch jako předchozí Brooksovy filmy, byl to příjemný příspěvek k této největší trvalce ve světě scifi."

Stahuj... Sekvence [5 min 30 sec - 10,7 MB]

"Zatímco tři pokračování Hvězdných válek představovala slušnou filmovou trilogii, měly celovečerní filmy Star Treku úspěch jen někdy. Diváci vtipkovali, že sudé díly byly lepší než ty liché."
"Existuje však jedna oblast, v níž Star trek nad svým rivalem Hvězdnými válkami, vždy triumfoval, televize."
"Avšak k triumfálnímu návratu Star Treku na obrazovky došlo až v roce 1987 a sice v podobě seriálu s úplně novým obsazením. Star Trek Nová generace pod vedením Gena Roddenberryho sleduje osudy posádky nové lodi Enterprise na cestě k novým světům."
"Nová generace byla tak úspěšná, že po ní následovaly další dva seriály, z nichž každý originálně pootočil zápletku Startrekové báje."
"Zájem o Hvězdné války neochaboval."
"Technologie speciálních efektů pokročila o stupínek dál, přidaly se nové scény, staré se obnovily a celá trilogie byla znovu uvedena v kinech po celé zemi."
"Vedení společnosti bylo nervózní... jak zareagují diváci...? Jak praví staré pořekadlo: "Dej lidem co chtějí a přijdou jich davy.""

Stahuj... Sekvence [6 min 2 sec - 13,1 MB]

"Potom nastal okamžik, na který všichni čekali. Před premiérou stáli fanoušci ve frontě, jenom aby byli mezi prvními, kteří shlédnou Skrytou hrozbu, první část ze tří filmů předcházejících už existující trilogii."
"Na to, jaký se kolem filmu strhl povyk, byl tento snímek spíše zklamáním. Filmové triky byly jedinečné, ale mnohým připadal příběh slabý. Celé dílo postrádalo hloubku a šlo spíše o prvoplánovou zábavu, přestože producent byl jiného názoru."
"Srovnání s originálem bylo nevyhnutelné, neboť diváci doufali, že z nového filmu na ně dýchne něco z kouzla prvního dílu."
"Návrat Hvězdných válek na filmová plátna nepředčil i přes kasovní úspěchy kritiky, které sklidil znovuzrozený Star Trek pro televizní obrazovky. To se jasně projevilo, když seriál Star Trek Nová generace v r. 1994 skončil a dostal se do filmové distribuce."
"Herci z Nové generace byly skvělá posádka, která se později objevuje v dalších velkofilmech."

"Tyto filmy jsou i nadále úspěšné a nezdá se, že by tomu v blízké budoucnosti mělo být jinak. Filmy Hvězdné války a Star Trek zůstanou nesmrtelné."
"Druhý a třetí film Hvězdných válek je již na cestě a Lucas ujistil diváky, že i závěrečné tři kapitoly se dostanou do kin také."
"Díly přibývají a soutěžení obou děl stále trvá... dá se říci, že svým způsobem mají i něco společného... obě ságy jsou založeny na představách jediného člověka, obě divákovi zpřístupňují problematiku obrovského a složitého vesmíru, který obývají tvorové nejrůznějších tvarů a velikostí a navíc oba fenomény evokují kouzlo a vzrušení, jež na nás dýchalo při sledování vesmírných ság minulých let. Oba fenomény dobývala různá média, přičemž Star Trek se stal televizním hitem. A Hvězdné války jsou nesmrtelné na plátnech kin. Ve Hvězdných válkách vystupuje na straně dobra jednotlivec, který se snaží odvrátit nebezpečí okupace říší zla, zatímco ve Star Treku je akcentována síla a jednota v boji mezi Spojenou federací planet a zlými mocnostmi."
"Nakonec však v obou světech vítězí vždy dobro nad zlem... a není to koneckonců to, oč nám všem běží?"
"Po celá desetiletí čerpala jedna fantasie od druhé... diváci budou zastávat své názory... vždyť vkus má každý jiný... ať už se přikloníte k tomu či onomu, nelze popřít, že Hvězdné války a Star Trek změnily tvář science fiction."
"Po celou dobu se obě díla snažila inspirovat své diváky a byla v tom dobrém slova smyslu pravými Hollywoodskými rivaly."

Stahuj... Sekvence [8 min 13 sec - 17,7 MB]

Pořad Hollywoodští rivalové též ke stažení vcelku.

Stahuj... Sekvence [49 min 43 sec - 105 MB]

Copyright náleží České televizi