PORTHOS


To jsem já, Porthos!Odolejte psímu pohledu

Kapitán Jonathan Archer má na palubě Enterprise svého psa. Sdílí s ním kajutu a pečlivě se o něj stará. Přibral ho s sebou i do výsadku, když poprvé prozkoumávali neznámou planetu - "Where no dog has gone before" :)
A jak zní kapitánův mazel? - můžete si stáhnout Porthosův štěkot - zde - (84,7 kB)

Kapitánův mazlíček

Nenechte mě samotného...

Porthos sleduje páníčkaPorthos se mazlí s T'Pol
Porthos odpočívá na pohovcePorthos se vydává tam, kam se ještě žádný pes předtím nevydal

Kapitán se nechal zřejmě inspirovat románem Tři mušketýři od francouzského spisovatele Alexandra Dumase, protože pes se jmenuje "Porthos".

HafVždy připraven!Huf

Porthos si štrádujePorthosovo pacPorthos ňamá

V epizodě Acquisition, kdy Enterprise ovládnou ziskuchtiví Ferengové, bude Porthos "odcizen" s úmyslem ho vyměnit za zlatem ražené latinium.

Porthose "hrají" dva psí herci - Windy a Breezy.


Další obrázky
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

A co je to vůbec za psa? Plemenem je bígl - v následujícím článku se dozvíte jeho obecnou charakteristiku.

Porthosův důstojný pohled

Úvodní obrázek BíglaBígl je malý, nenáročný, kamarádský, původem lovecký pes. Je oblíbený pro svou přirozenou líbivost a milé, přátelské povaze, která má být, jak praví standard, prosta známek agresivity či bázlivosti. Bígl výborně zastane roli domácího společníka a kamaráda pro děti, naopak jeho hlídací schopnosti končí uvítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Je to pes nekonfliktní, což vyplývá z jeho smečkového původu, a bude vděčen za každou společnost, ať už lidskou nebo psí.
Při nenásilném, citlivém a důsledném přístupu k výchově a výcviku je znát, že je bígl přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Nemá rád dril a mnohačetné opakování cviků poslušnosti, více s ním svedete prostřednictvím hry a motivací pamlskem. Bíglové mají totiž nadmíru dobrý apetit. Přezevšechno se jedná o psa loveckého, po staletí chovaného pro práci honiče. Ve volné přírodě se od něj nemůže očekávat bezmezná poslušnost ovčáckého psa či pudlíka. Dostane-li se na čerstvou stopu zvěře, pravděpodobně zapomene na své dobré vychování a zvítězí jeho lovecký pud. Veškeré snahy o přivolání či pronásledování psa jsou většinou předem odsouzeny k neúspěchu. Teprve, až se dostatečně nabaží pronásledování zajíce, jeho neomylný orientační smysl jej bezpečně přivede zpět k páníčkovi, s jazykem “na vestě”, s rozzářenýma očima a blaženým výrazem ve tváři.
Bígl s jazýčkemO loveckých schopnostech bígla nemůže být žádných pochyb. Výborně a s radostí zvládá všechny úkoly odpovídající náplni práce honiče, se svým citlivým nosem zastane excelentně jakoukoli práci na stopě.
Bígl skutečně není žádný “gaučový” pes, je to tvor temperamentní, vyžadující pohyb a zaměstnání, vždy ochotný vás doprovázet při dlouhých procházkách volnou přírodou. Je však pravda, že i na gauči se uvelebí velmi rád a s výrazem labužníka si položí hlavu na nadýchaný, nažehlený polštářek.

 

Kuk

A nyní trochu odbornosti - hlava a lebka bígla je střední délky, silná, nikoliv hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě. Mozkovna mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem. Pohled na bígla ze stranyVýrazný strop, který pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a čenichem. Morda ne špičatá, pysky přiměřeně přilehlé. Čenich široký, černý, ale u světlejších psů je přípustná i slabší pigmentace. Otevřené nozdry. Oči má tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, poměrně velké, ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe zasazené, s mírným, milým výrazem. Uši jsou dlouhé, dole zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř k čenichu, nízko nasazené, tenké, nesené předním okrajem ladně přiléhající k tváři. Bígl má silné čelisti s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, horní řada řezáků bez mezery přesahuje dolní a zuby jsou zasazeny kolmo do čelisti. Krk je dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem. Lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle. Ramena jsou dobře dozadu položená, nepřetížená. Končetiny rovné, umístěné správně pod psem. Kompaktní, s kulatými kostmi, které se směrem k tlapám nezužují. Krátké záprstí. Pevné lokty, ne vbočené ani vybočené. Výška lokte je přibližně v polovině kohoutkové výšky. Linie hřbetu rovná a vodorovná. Hrudník dosahuje až po lokty. Žebra dobře klenutá a dobře položená. Krátká bedra, dobře vyvážená, silná, ohebná, dobře klenutá. U pánevních končetin stojí za zmínku svalnatá stehna, dobře zaúhlená kolena a pevná hlezna nízko u země, rovnoběžná. Tlapky má bígl pevné, dobře uzavřené. Prsty správně vyvinuté, se silnými polštářky. Ne tzv. zaječí tlapka. Krátké drápy. Ocas je silný, střední délky. Vysoko nasazený, vesele nesený, ale ne zkroucený nad hřbetem nebo od kořene zahnutý vpřed. Dobře osrstěný, zejména na spodní straně. Má rovný hřbet, bez známek vlnění. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení. Osrstění je krátké, husté a odolné proti počasí. Barva velmi variabilní, ale konec ocasu je bílý. Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 40 cm. Psi mají dvě zřetelně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

Bíglík v trávě