PTOLEMYPtolemy je třída nákladních lodí Hvězdné Flotily. Používala se někdy v druhé polovině 23. století.

Od klasických lodí, které převážejí náklad v nákladových prostorech, se zásadně liší. Lodě jsou určeny především k transportu celých kontejnérů s nákladem. Samotná konstrukce lodi obsahuje jen talířovou část se základním vybavením pro posádku a pohonným systém. K talířové části jsou připojeny dvě gondoly, které jsou vykloněny mírně do stran z důvodu vytvoření prostoru pro kontejnér s nákladem. Ten se pak připevňuje pod talířovou část mezi gondoly. Kontejnérů může být teoreticky i více.

V základní konstrukci je loď dlouhá 222 metrů, široká 127,1 metrů a vysoká 66 metrů. Posádku tvoří 220 lidí. Opatřena je čtyřmi phasery. Design lodi je stejné kategorie jako např. lodě třídy Constitution; je možné, že podobně jako u lodí třídy Constitution, existuje i verze refit s vylepšenými pohonnými systémy.

Na obrazovce jsme nikdy třídu Ptolemy neviděli, nicméně na základě informací ze Star Fleet Technical Manual se schémata třídy objevily na obrazovkách počítačů ve filmech Star Trek II a Star Trek III.