PHASERY


Vše, co jste kdy chtěli vědět o PHASERech

Historie energetických zbraní

Již před vyvinutím opravdových mezihvězdných letů vyspělými civilizacemi bylo jasné, že budou potřeba energii usměrňující přístroje pro odstranění prachu, plynů a materiálu mikro-meteroidové povahy z trajektorie vesmírné lodi. S dalším objevováním vesmíru a velkému nárůstu energetických zásob vesmírných lodí a její používání v relativně malém množství s velmi výrazným účinkem bylo jasné, že budou přístroje využívající usměrněnou energii nadále používány k odstraňování vaporizovaných nebo ionizovaných materiálů, které mohou být pro vesmírné cesty potenciílně nebezpečné. V průběhu času nebylo tak těžké vymyslet, že by se daly tyto přístroje použít jako zbraň pro podsvětelné rychlosti a dále je zdokonalovat.



Technologie Phaseru

Phaser je označení pro složitý postup uvolňování energie, který byl vyvinut jako náhrada za čistě elektromagnetická zařízení jako laser nebo částicový urychlovač. Samo slovo PHASER je zkratkou PHASed Energy Rectification (Fázováné usměrnění energie). Phaser je název pro zařízení, z něhož je energie vyzařována na cíl v jiné formě, než ve které do zařízení phaseru vstoupila, bez nutnosti tuto energii mezi tím něják jinak pozměňovat. Tím se vyznačují i dnešní phasery. Phaserová energie je uvolněna použitím rychlého nadyonového efektu. Rychlé nadyony jsou krátkotrvající subatomární částice, které mají ve spojení s důsledky vysoko-rychlostních změn v jádrech atomů speciální vlastnosti. K těmto vlastnostem patří také schopnost uvolnit a operovat se silnými jadernými silami mezi třídou supravodivých krystalů známých jako fushigi-no-umi. Krystaly tak pojmenovali vědci z Tokijského zařízení Hvězdné Flotily pro výzkum a vývoj, když zjistili, že vynalezený materiál prakticky ztělesňuje "moře zázraků".

Phaserové banky

Pro názornost popisu phaserových bank uvedu jako typický příklad phaser typu X. Každý emitor phaseru typu X má výkon 5,1 MW a v hlavních phaserových bankách lodí Galaktické třídy je vždy 200 těchto emitorů, které mohou vést palbu každý samostatně, nebo koncentrovat svojí energii do jediného paprsku, což je v konečném efektu výstřel o síle 1,02 TW. Jednotlivé emitory jsou zásobovány redundantními energetickými spoji přímo z hlavního elektroplazmatického vedení, což jim zajišťuje dostatečné zásobování energií. Zároveň jsou napojeny na ovládání palby, senzory a kontrolu teploty. Takovéto phaserové emitory jsou poskládány do lineárních formací, což jim zajišťuje maximální úhel palby a jistotu, že při poškození části emitorů jsou ostatní schopny i nadále vést efektivní palbu. Průřez phaserovou bankou vypadá jako tučné Y završené trapézovitým tělesem vlastního emitačního krystalu a ochrannou vrstvou proti erozi. Jádro každého emitoru tvoří strukturální kanál z Durania 235 který je vybaven chlazením typu LN2. Kompletní kanál je přes 800 spojovacích vzpěr odizolován od tritanové kostry lodi. Jako první jde energie do EPS regulátoru toku energie, který určuje výkon phaseru a množství energie při palbě. EPS regulátor toku energie ústí do rozdělovače plazmy, ze kterého jde energie do 200 přípravných komor z LiCu 518, který je zesílený vinutým Hafniumtritanoidem, odkud jde již přímo ke krystalům. Samotné krystaly jsou z LiCu 518 a měří 3,25 x 2,45 x 1,25 m na každý emitor. Zesilovací matrice používá krystalový vzorec Li > > : Si : : Fe > : > : O. Energetický paprsek vychází z jedné nebo více emitorů, podle toho, kolik přípravných komor jr naplněno plazmou. Sběr energie je veden od hraničních segmentů a je dokončen na místě určeném k odpálení paprsku. Nejefektivnější je použití maximálně úzkého papprsku o minimálním rozptylu. Jen tak je možné vyvinout za použití minimální energie maximální škody. Čas na dobytí phaserových emitorů je menší než 0,5 sec a při plném nabití je možné s phaseru pálit až 45 min. Efektivní dostřel těchto phaserů je 300 000 km, 1 ls.

Obecná pravidla pro používání phaserů a jejich perspektivní využití v blízké budoucnosti

Phasery konstrukční řady jako je typ X, X+ (vylepšená verze typu X+ používaná na obranu planet - výkon nesmíme zveřejnit, je pod utajením), XII (vylepšená verze typu X+ upravená pro používání na hvězdných lodích s výjimečně vysokou zásobou energie - rovněž podléhá utajení) jsou vzhledem k omezenému dostřelu koncipovány jako čistě obranné zbraňě pro podsvětelné rychlosti. Ofenzivní úlohu v moderním boji přebírají fotonová (dnes většinou model XXV) či kvantová torpéda (model Q-II), která je možné odpálit ve Warpu a která mají dlouhý dostřel a schopnost navádění na cíl. Z tohoto důvodu mají přední torpédomety těžkých křižníků třídy Akira tři hlavně, aby mohly v co nejkratší době odpálit co největší množství torpéd, aby byl cíl neutralizován ještě než se vůbec dostane na dostřel phaserů. Protože ale Hvězdná Flotila nepodniká útočné akce, kde by mohly Akiry tuto vlastnost uplatnit příliž často, tak se tato útočná taktika příliž nepoužívá. Při tomto druhu boje mají phasery na velkých lodích za úkol dlouhým výstřelem o vysoké energetické hladině směrovaným do jednoho místa vyhodnoceného jako zranitelné prorazit štíty nepřítele a v případě úspěchu a prolomení nepřátelských štítů už je prakticky po boji. Je pravděpodobné, že při současném trendu zvyšování energetického potenciálu hvězdných lodí bude Hvězdná flotila schopna vyvinout lodě s phaserovým vybavením této konstrukční řady takové úrovně, že budou schopny vysokoenergetických phaserových výstřelů téměř neomezeného trvání, což bude prakticky znamenat, že jakákoliv známá loď podlehne po jednom jediném výstřelu. S rozvojem kvantových torpéd a jiných zbraní dlouhého dosahu to však bude znamenat, že tyto phasery bude možné použít pouze na přímou obranu a nikoliv na útok. Nicméně probíhá výzkum, jenž má umožnit použití phaserů ve warpu, takže phasery nebudou v budoucnu omezeny pouze na podsvětelné souboje, ale budou použitelné i při rychlostech FTL.

Impulsní phasery

Vývoj impulsního phaserového děla začal v Tokijském zařízení Hvězdné flotily pro výzkum a vývoj, kde byly v komorách s nízkou gravitací vyvíjeny velké, téměř bezchybné, phaserové krystaly. Nové krystaly dovolují v kombinaci s rychle čerpajícími EPS-zásobníky a vysoko-rychlostně pracujícími vyzařovacími cívkami phaserový výstřel krátkodobě (až 2,3 nanosec.) v cívkách zadržet a poté jako impuls odpálit. Struktura takovéhoto výstřelu je podobná cibuli a při kontaktu s cílovým objektem je takovýto výstřel hůře rozptýlitelný, než jiné druhy phaserů. Impulsní phaserové kanony jsou zbraní čistě útočnou a efektivně je lze využít pouze na lodích s dobrými manévrovacími schopnostmi, neboť na rozdíl od výše popsaného druhu phaserů není možné elektromagneticky ovlivnit trajektorii výstřelu a je nutné mířit celým trupem lodi. Tyto okolnosti vyžadují plavidla střední velikosti, neboť příliž velké lodě nemají dostatečnou manévrovací schopnost a taktické stíhače nenesou dostatečné energetické zásoby.

PRÚŘEZ PHASEREM TYPU X A PULSNÍM PHASEREM

TYPE X PHASER BANKIMPULSE PHASER CANNON


PHASEROVÉ TYPY POUŽÍVANÉ HVĚZDNOU FLOTILOU


PHASER TYPU I
Phaserová ruční zbraň pro osobní obranu zhruba velikosti balíčku karet. Maximální možné nastavení je stupeň 8, které umožňuje vypaření humanouidního organismu.

TOS ST III TNG

 
PHASER TYPU II
Větší phaserová ruční zbraň označovaná jako pistolový phaser. Je možné nastavit ji až na stupeň 16, kdy 0.28 sec výstřelem způsobí destrukci 3,800 metrických tun skály.

TOS ST I, ST II ST V, ST VI
ST III, ST V
TNG 1-2.sezóna TNG 3.sezóna DS9 3.sezóna, VOY 2.sezóna

PHASER TYPU III
Phaserová puška používaná příslušníky Hvězdné Flotily. Od typu II se liší o 50% větší energetckou zásobou, gyrostabilizátorem a kromě standardního kolimátorového zaměřovače disponují nové verze IIIa i autonomním zaměřovacím systémem a výměnnými energetickými články na 3,4 x 108 MJ. Maximální stupeň nastavení je 16.

TOS TNG
VOY ST VIII

PHASER TYPU IV
Střední phaser montovaný na malá vozidla. Raketoplány mohou být vyzbrojeny phaserem typu IV, ale většina z nich ho nemá jako standardní vybavení.
Lodě vybavené phasery typu IV: Shuttle type 6, Shuttle type 8, Shuttle type 9.

PHASER TYPU V
Střední phaser montovaný na větší raketoplány, ale není součástí jejich standardního vybavení.
Lodě vybavené phasery typu V: Raketoplán typu 7

PHASER TYPU VI
Phaser používaný na hvězdných lodích v 23. a první polovině 24. století.
Lodě vybavené phasery typu VII: Constitution, Constellation, Miranda

PHASER TYPU VIII
Většina lodí typové řady Excelsior je vybavena phaserem typu VIII. Pozdější verze je možné aplikovat do delších lideárních struktur. Některé druhy taktických stíhaček mohou být vyzbrojeny phaserem typu VIII.
Lodě vybavené phasery typu VIII: Excelsior, Centaur, Intrepid

PHASER TYPU IX
Pokročilý phaser používaný na lodích konstrukční řady Ambassador. První phaser použitý v lineárních strukturách.
Lodě vybavené phasery typu IX: Ambassador

PHASER TYPU X
Těžký lodní phaser používaný na velkých moderních lodích. Jedná se o jednu z nejsilnějších energetických zbraní používaných Hvězdnou Flotilou.
Lodě vybavené phasery typu X: Galaxy, Nebula, Akira, New Orleans, Norway a další moderní válečné / eskortní lodě.

PHASER TYPU X+
Těžký obranný phaser rovněž označovaný jako typ 11. Je používán na planetách a hvězdných stanicých, které disponují dostatečným množstvím energie pro jeho provoz. Jak již název napovídá, konstrukčně vyhází z phaseru typu X a tvoří základ pro phasery typu XII.
Lodě vybavené phasery typu X+: Velké a důležité stanice jako např. SB-74 nebo DS-9 a obranná stanoviště na planetách.

PHASER TYPU XII
Těžký planetární phaser přizpůsobený na použití na palubě hvězdných lodí. Jedná se o nejsilnější známý lodní phaser používaný Hvězdnou Flotilou. Jeho přesný výkon podléhá utajení. Jediné známé lodi vybavené touto zbraní jsou plavidla třídy Sovereign. Je pravděpodobné, že i některá experimentální plavidla budou phaserem typu XII vybavena.

IMPULSNÍ PHASEROVÝ KANON
Impulsní phaserový kanon je jedna z nejmodernějších zbraní v arzenálu Hvězdné Flotily. Jediná známá plavidla vybavená těmito phasery jsou lodi třídy Defiant.

© Bendi 20011108