OSOBNOST VALERIS


Kdo je Valeris, aneb kdo vede Startrek.cz?

V posledních měsících slýchávám ze svého okolí různé narážky na identitu Valeris. Kdo se skrývá pod touto přezdívkou Vulkánky, která zradila Hvězdnou flotilu? Vše vlastně začalo už na březnovém setkání klubu CZ Kontinuum v roce 2000, kde se řešil překlad Netopejrových knížek. To bylo asi poprvé, kdy v negativním světle byla Valeris a její činnosti projednávány. Tehdy se jednalo o ovlivnění - sjednocení překladu knížek a terminologie zaznívající z televizní obrazovky. Valeris pokládala za důležitý a proveditelný úkol i do knížek prosadit např. warp, ačkoli se tento termín doposud nikdy v knížkách neobjevil. Tady Valeris ztroskotala, protože Netopejr se rozhodl psát srozumitelně i pro náhodné čtenáře nezasvěcené do tajů odborných názvů. Už tehdy se objevovaly náznaky o tom, že Valeris těžko uvidíme na některém ze setkání Trekkies, aby svoje názory obhajoval, a že se vlastně o této radikální osůbce přesně ani neví její pohlaví. Tehdy byla Valeris označena za všechna možná zájmena - ten, ta, to...

Shodou okolností v sobotu na setkání CZ Kontinua, když jsem četla článek z Irelevantního světa, který se pozastavoval nad zveřejněným dopisem Viktora Dvořáka pro Valeris a její odpovědí (dopis i reakce byly uvěřejněny na Startrek.cz) o kvalitě Brněnského překladu, jsem narazila na totéž. Opět v souvislosti s Valeris použity ukazovací zájmena ten, ta, to...

Valeris z ST 6

Rozhodla jsem se proto udělat přítrž všem spekulacím ohledně identity Valeris a také tak ulevit svému svědomí. Neříká se mi to snadno, ale já už dlouho vím, kdo je Valeris vlastně zač (i když nejsem samozřejmě jediná). Tímto se omlouvám všem, ke kterým jsem byla dlouhé měsíce neupřímná, ale bylo to z dobrého důvodu. Nyní se k upřímnosti konečně vracím...

Nicméně, vezmeme to hezky popořádku. Doménu www.startrek.cz nezná asi jen málo kdo z vás. Stránky na ni uveřejněné - Startrek.cz, jsou jedny z nejstarších stránek o Star Treku na českém Internetu. Doménu nechal zaregistrovat Jiří Kubíček vedoucí firmu Kraxnet (www.kraxnet.cz). Tvorbu stránek tehdy svěřil podnikavé dívce s přezdívkou Valeris. Komunita Trekkies byla v základech a ještě méně fanoušků navštěvovalo Internet. Jiří Kubíček o Valeris nevěděl prakticky nic, ale důvěra se vyplatila. Na doméně se rozrůstala informačně bohatá databáze. Valeris se věnovala Star Treku, zatímco Kubiček platil (a až do nynějška platí) veškeré výdaje spojené s financováním domény, tedy registraci, traffic, místo na serveru apod. Dlouho to byly stránky nemající svou informační hodnotou obdoby. Ale rozhodně to nebylo jediné, co vznikalo na Internetu. Současně MOmega a Anry začali psát Synopse Star Treku (synopse.startrek.cz) a svoji stránku otevřel i Bodík (nyní již zrušena). S postupem času si svoje malé stránčičky se Star Trek tématikou zpracovávali i jedntliví fanoušci nemající známé domény.

Původní logo Startrek.cz

S každou další odvysílanou episodou Nové generace se počet diváků, kterým se Star Trek zalíbil, pomalu a jistě rozrůstal. Když pominu sci-fi kluby (např. CZ Kontinuum), tak se spolu fanoušci naučili komunikovat přes Internet, který považovali za zdroj informací a zábavy. Nejednalo se jen o občasné diváky, ale lidi, které Star Trek opravdu chytil a začali se o něj zajímat takřka profesionálně. Takovým jasným znakem bylo rozpoznávání chyb v překladu. Ano, na překladu prvních pěti sezón Nové generace a téměř stejného počtu dílů Voyageru je poznat, že originál dostal do ruky člověk, který se ve slovníčku a obratech Star Treku (který je dosti specifický) moc nevyzná.

V této době - zrodu ovlivňování překladu - se na Internetu našlo dost lidí hodlající tento aspekt zlepšit - Valeris u toho nechyběla - Valeris pod jménem Renata Wilfingerová a Jakub Vaněk se proto rozhodli sepsat dopis do České televize, ve kterém na velmi očividné chyby upozornili. Nabídli se - svoje znalosti, ke spolupráci, aby se překlad zlepšil. První opravdovou příležitostí byl dabing Insurrection (9. film). Byli jsme totiž do České televize pozváni, abychom se dabingu účastnili. Tehdá se mohl prosadit každý. Největším přínosem byly zásluhy Davida Bursy - Erell, který byl také Českou televizí osloven pro práci externího spolupracovníka. Protože episody od druhé třetiny 6. sezóny a celá 7. sezóna Nové Generace, které byly zakoupeny a dány do dabingu, procházely Davidovou korekturou, bylo jeho jméno posléze uváděno v titulkách a za svou práci začal být odměňován i finančně. Erell kromě znalostí angličtiny právě rozumí i té technické terminologii, která bývá v překladu kámen úrazu.
Postupem času se stal David Bursa něčím jako zpravodajem naší komunity o záležitostech České televize. V této době se ČT rozhodla zakoupit u nás do té doby ještě nevysílaný pátý Star Trek film - Nejzazší hranice. David dostal privilégium vybrat překladatele, aby byl dabing co nejlepší. Vzhledem k zásluhám a důvěře doporučil jako překladatele právě Valeris.

V té době už Erell věděl, že Valeris není dívka, jak se téměř už dva roky prezentovala (a prezentuje dodnes), ale kluk. Už mnohokrát Valeris dokázal, že překladům rozumí, když se na nich také podílel (termín komandér) a sám je označován za znalce původní posádky Enterprise a jejich dobrodružství, tedy povah, způsobů mluvy apod. Jak dobře se svého úkolu Valeris zhostil jste měli koneckonců možnost zhodnotit sami, když Česká televize ST 5 na ČT 2 odvysílala - tehdy jste mohli slyšet jeho pravé jméno - Ladislav Jelínek.

Po týdnech později se začalo mluvit o tom, jaký seriál vystřídá Novou generaci končící svou sedmou sezónou. Česká televize se logicky rozhodla dovysílat seriál Voyager, který měla rozvysílaný už pěti sezónami.
To byl zlom. Projevy Valeris se změnily. Už to nebyl ten kluk, jakého jsem znala, ten, za kterého jsem se chtěla na březnovém setkání CZK postavit, ten, ve kterém jsem viděla nesmírnou obětavost se Star Treku věnovat. Vše se zvrtlo už jen v jedno. Jakýmkoli způsobem docílit co nejdříve odvysílání Originální série. V té době byl "soupeř" TOSky právě Voyager a Valeris se zaměřil na to, aby si lidé ujasnili, na jaké straně barikády vlastně stojí. Podle jeho vlastních slov se jednalo o válku. To mě tenkrát zdrtilo. Jak může Star Trek pro někoho, kdo si na něm tak zakládá, evokovat pocity přirovnávající se k válečným soubojům. Valeris za odvysílání Originální série podnikal tzv. kampaně vybízející Trekkies k psaní dopisů do České televize. Přes jeho snahu zapůsobit na Českou televizi tím, že naší komunitu tvoří v podstatě pouze a jenom fanoušci kapitána Kirka a Voyager vlastně nikoho nezajímá, se mu jeho pokus nezdařil. Lidé si samozřejmě o Voyager psali také - uzavření jednoho velkého příběhu posádky ztracené v delta kvadrantu zajímalo spousty Trekkies. Pro Valeris to znamenalo jediné - TOS do vysílání zařazen nebyl a víc jak rok se na ČT neobjeví... toto všechno se projevilo velmi znatelně na Startrek.cz. Stránky chátraly. Valeris se místo alespoň občasné aktualizace věnoval mnoha sporům a i jiným stránkám, které designově vytvořil úplně od začátku. V době, kdy byl design Star Trek zastaralý, což sám Valeris přiznal, nepřehledný, neuspořádaný se Valeris věnoval stránkám, které dnes již prakticky zanikly (mluvím o doméně www.zhadum.cz). Startrek.cz přestal být dominujícím serverem, protože se nové informace ne a ne objevovat...
V této době začaly prosperovat stránky na www.trekdnes.cz pod vedením staré známé dvojice MOmega-Anry. To, co Startrek.cz nikdy nebyl, tj. stránky s aktuálními informacemi o dění u nás (informace o vysílaní, konání akcí Trekkies apod.) a v zahraničí (jak se natáčí nové episody, interview s herci apod.), TrekDNES kompenzoval. Pravidlo, že Startrek.cz je nejvíce navštěvovaný a vyhledávaný padlo, protože stránka byla mrtvá.

Remcání na adresu Valeris mělo přeci jen efekt, který se projevil na konci roku 2000. Stránky prošly dlouho očekávanou designovou úpravou.

Logo Startrek.cz druhé fáze

Nicméně nadějný rozjezd byl jen jiskrou, která zhasla. Proč? Historie se opakovala. Začalo se mluvit o nástupci Voyageru. Star Trek seriály, které čeští Trekkies ještě neměli šanci kompletně shlédnout na obrazovkách, zůstaly dva - samozřejmě Originální série a také seriál Stanice Deep Space 9, který už rozvysílala Nova a Prima - tedy seriál, kteří mnozí z nás mají rozkoukaný a který chronologicky zapadá do historie Federace tak, jak nám ji ukázala Nová generace a Voyager - tedy 24. století.

Valeris si byl jistý, že Česká televize nástupce nebude "řešit" a odvysílá TOSku. Jak se ale Valeris změnil poté, co mu došlo, že stejné šance na uvedení má i DS9 a že spousta Trekkies zájem o jeho uvedení projevila, si můžete přečíst přímo tady. Upozorňuji, že se jedná o trochu drsnější čtivo.


Dlouho jsem váhala, zda mám s pravdou vyjít na světlo, ale nakonec jsem se rozhodla, že máte právo pravdu znát. Nač spekulace...

Už posuďte sami, kdo vlastně Valeris je, tedy kdo vede naše reprezentativní stránky a jakou vizitku dělá Trekkies u široké veřejnosti..

Hanka "Hypospray" Volková - 18.6.2001


A závěrečné slovo Valeris:
"A pokud jde o kritiku a o to co jsem zac a co delam - ts... ty myslis ze na moji povesti TED jeste jde neco zkazit? Obavam se ze uz nemam nic moc co ztratit (a takovy lidi jsou nejhorsi)."