SOUVISLOSTI


Nekonečný vesmír...
Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, jenž se znovu a znovu vydává za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace...
Odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal...

Po dvaceti letech od prvního uvedení Původní série má v roce 1986 premiéru nová série Star Treku zasazená do stejného světa naší budoucnosti.
Za 212 let po Jonathanu Archerovi, za 118 let po Robertovi Aprilovi, za 113 let po Christopherovi Pikeovi a za rovné století po Jamesi Kirkovi se ujímá nejvyššího postu lodi Enterprise nový kapitán, Jean-Luc Picard. Stejné křeslo a přesto nová loď. V pořadí pátá Enterprise patřící k Federaci s označením 1701-D se vydává vstříc novým dobrodružstvím 24. století. Svou první misi na planetě Daneb IV., kde mají posoudit nově vybudovanou stanici, ale zkomplikuje návštěva všemocné Bytosti Q. Hned na úvod své cesty musí kapitán se svými důstojníky čelit tomu nejhoršímu - chybám své vlastní minulosti a prokázat, že lidstvo jako takové se z chyb poučilo a udělalo obrovský pokrok, ve kterém nehodlá ustrnout. Zatěžkávací zkouška od Q spolu s odhalením tajemství světa Bandiů sehrálo nově sestavenou posádku a posílilo jí pro další prozkoumávání neprobádaného vesmíru...

Enterprise-D

Jean-Luc PicardJean-Luc Picard (Patrick Stewart) - starší, zkušený, rozvážný, charakterní kapitán, gentleman, rodák z Francie, který velí vlajkové lodi Flotily. Kromě objevování nových světů musí se svou Enterprise hlídat prostor Federace a pomáhat jejím členům, spojencům a zabývat se jejich kulturními kontrasty. Diplomacie je u něho na prvním místě, žádnou podobu násilí neschvaluje, přednost dává psychologii a taktice než dobře mířeným úderům pěstí. Není rodinný typ, sám je svobodný a bezdětný, ale "jeho" rodinu tvoří jeho loď, protože na palubě vyrůstají děti, žijí civilisté s celými rodinami. Na své lidi se může kdykoliv spolehnout, jsou to odborníci na těch správných postech. Tak jako on. Spolu se svým prvním důstojníkem zastávají názor, že každý má právo na život. Stejně svaté je pro ně dodržování základní směrnice.

William RikerWilliam Riker (Jonathan Frakes) - zástupce kapitána, pohledný první důstojník, který se musel umět už v dětství postavit na vlastní nohy, osamostatnit se a jednat na vlastní pěst. V této životní zkoušce obstál, vystudoval Akademii a stal se z něho cílevědomý, zkušený a oddaný důstojník. S lidmi jedná přímo, pravdu do očí dokáže říci i svému kapitánovi, kterého si velmi váží a respektuje. Snad proto je se svým místem na Enterprise spokojený a o povýšení na kapitána a o vlastní loď ani nestojí. Svůj podíl má určitě i fakt, že slouží na lodi se svou životní láskou, Deannou Troi. Sice formálně k sobě roky nepatří, ale láska si občas nevybírá. Jinak, Will s ženskou společností problémy nemívá, ale "kvalit" kapitána Kirka zdaleka nedosahuje :)

DataData (Brent Spiner) - vědecký a operační důstojník lodi není člověk, ale jeho kybernetická replika, android. Životním cílem nadporučíka Data je se lidem co nejvíce přiblížit, svým chováním, povahou a charakterem. Sestrojil ho Dr. Noonien Soong a i když není jediným funkčním androidem, je považován za unikát. Datův starší bratr se jmenuje Lore a až na stvořitele toho mají pramálo společného. Druhý důstojník na Enterprise je totiž jedinečný. Díky svým vlastnostem mnohokrát zachránil celou posádku před jistou zkázou. Je neobyčejně inteligentní a silný. Tak jako lidé si může dopřávat sexu či jídla a může i spát, ale nemusí. Jeho odlišnost měla za následek občas rozpaky a nedůvěru k "neživé věci", ale důstojníkům netrvalo dlouho přijít na to, že je to jen předsudek. Dat dokonce dosáhl úředního přiznání lidských práv a právo rozhodovat se, jak naloží se svým životem. Společnost mu dělá kočka jménem Flíček.

 

Deanna TroiDeanna Troi (Marina Sirtis) - lodní poradkyně, napůl Betazoid s empatickými schopnostmi, která dokáže vycítit emoce humanoidů, ale telepaticky komunikuje jen s některými. Tyto vlastnosti našly uplatnění při jejím studiu psychologie. Na Enterprise se jí se svými problémy svěřuje celá posádka a radí také kapitánovi při diplomatických jednáních. Svým citlivým a srdečným přístupem má ke všem blíž. Raději obléká civilní šaty než uniformu. V obojím ji to však velmi sluší a to nejen proto, že si udržuje postavu pravidelným cvičením. Občas si dopřeje čokoládu, která ji nejen velmi chutná, ale také pomáhá dostat se z deprese. V dětství ji zemřel otec a sestra, přesto se to na ni nikterak nepodepsalo. Deannina matka, Lwaxana Troi, má svou dceru velmi ráda, i když se v mnoha věcech neshodnou. Lwaxana ctí Betazoidské tradice a proto ani neschvalovala její rozhodnutí vstoupit ke Hvězdné flotile. Několikrát navštívila Deannu také na palubě Enterprise. Ovšem kapitán Picard se na roli jejího "sluhy" dopředu moc netěší :)

 

WorfWorf (Michael Dorn) - kormidelník, taktický důstojník, později šéf bezpečnosti a nadporučík. Je výjimečný tím, že se stal prvním Klingonem, který vstoupil do Hvězdné flotily a oblékl její uniformu. Ne náhodou. Jako sirotka se ho totiž ujali lidští pěstouni - Sergey a Helena Rozhenkovi. Přesto je Worf Klingonem každým coulem, své agresivní a výbušné chování se musel učit ovládat už od dětství. Staví na první místo hlavně čest. Zakládá si na svých klingonských předcích, hrdě se hlásí ke svému otci, jako syn Mogha. Během studií se zamiloval do klingonsko-lidské míšenky K`Ehleyr, která mu porodila syna, Alexandra, o kterém Worf ani nevěděl. Po její smrti se musel o svého syna starat přímo na palubě Enterprise.

 

Geordi La ForgeGeordi La Forge (LeVar Burton) - kormidelník, později hlavní inženýr, kterým se stal díky své zručnosti v technice. Překážkou mu nebyl ani jeho handicap, slepota. Narodil se slepý, ale díky vyspělému přístroji, VISORu, v podstatě vidí lépe než člověk. Ač má na můstku svou konzolu, pracuje hlavně ve strojovně u warp jádra. Bližší vztah si vybudoval k Datovi nejen proto, že se o něj stará po technické stránce.

 

Beverly CrusherBeverly Crusher (Gates McFadden) - zkušená šéflékařka, která má pod palcem celé lékařské oddělení na Enterprise. K doktořině ji nepřímo dovedla její babička. Provdala se za Jacka Crushera, který tragicky zemřel při výkonu služby. Tělo jejího manžela dopravil k Beverly právě kapitán Picard, čímž si získal její uznání, respekt a také náklonnost. Jejich vztah lze charakterizovat platonickou láskou. Na Enterprise spolu tráví dost času ze svého volna. Beverly má s Jackem syna Wesleyho, který s maminkou dospívá na Enterprise. Přes Picardovi antipatie k dětem si Wesley získal jeho uznání. Jejím tajným koníčkem je tanec a step, díky čemuž si vysloužila přezdívku "tančící doktorka".

 

Wesley CrusherWesley Crusher (Wil Wheaton) - syn Jacka Crushera a Beverly, se kterou dospívá na palubě Enterprise. Se smrtí svého otce se dlouho vyrovnával a při vzpomínce na něj vždy pociťuje silný zármutek. Své maminky si váží, ale občas mu vadí, že je jí až příliš na očích. Wesley je neobyčejně inteligentní a vynalézavý, proto ho velmi láká studium Akademie Hvězdné flotily jako jeho otce než medicína jeho matky. Na úkor "pravého dětství" se věnuje studiu, přípravám na zkoušky a různým experimentům. Ani na děvčata si moc času nenajde.

Miles O'BrienMiles O'Brien (Colm Meaney) - šéf přepravy, specialista na transportní technologii. Patří mezi ty členy posádky, kteří žijí na Enterprise se svými rodinami. Oženil se s Keiko, se kterou má dceru Molly. Jeho irský původ nemá nic společného s jeho antipatií ke Cardassianům, jejichž technologii si paradoxně musel osvojit na stanici Deep Space Nine, kam byl převelen. Jeden čas trpěl arachnofobií, ale dokázal to překonat natolik, že sám chová tarantuly jako domácího mazlíčka.

Natasha YarNatasha Yar (Denise Crosby) - šéf ostrahy před Worfem. Narodila se na nehostinné planetě Turkana IV., ze které utekla před násilníky. Své rodiče nikdy nepoznala. Aby se stala soběstačnou a dokázala se ubránit, vystudovala Akademii Hvězdné flotily a cvičila bojová umění. Kapitán Picard si ji sám vybral pro službu na Enterprise - zalíbila se mu její ráznost a odvaha. Nestrpěla bezpráví a vždy se stavěla čelem zlu v jakékoli podobě, což spolu s přílišným sebevědomím a nerozvážností způsobilo její smrt při záchranné misi na Vagra II. Nedá se říci, že měla k některému členovi posádky blíže, ale za zmínku nesporně stojí její románek s Datem.

 

GuinanGuinan (Whoopi Goldberg) - je kromě barmanky také lodním poradcem, avšak neoficiálně. Pochází z rasy El Auriánů, kteří mají talent naslouchat druhým. Guinan však Deanně do řemesla nefušuje, naopak, jejím pracovištěm je lodní bar. Kromě schopnosti vyslechnout si problémy druhých se El Auriáni dožívají vysokého věku a Guinan není výjimkou - žila už v 19. století. Také dokáže vycítit změny, které jiní neregistrují, např. výkyvy časoprostoru, přítomnost bytosti Q apod. Kapitán Picard si ji velmi váží, tak jako ona jeho. V době střetu s Borgy, na které má sama neblahé vzpomínky, pro něj byla její moudrost psychickou podporou.

 

Katherine PulaskiKatherine Pulaski (Diana Muldaur) - dočasně šéflékař na Enterprise místo Beverly Crusher, která byla převelena na Zemi do vyšší funkce. Tak jako Beverly je profesionálkou a stejně citlivou ke svým pacientům. Je rázná, nebojácná a celkem užvaněná. Dokáže si postavit hlavu a jít za tím, co si umane. Nechybí ji vtipnost, před kterou není ušetřen ani Worf a Dat. K Datovi se ze začátku chovala jen jako k vyspělému počítači, nevěřila mu, že se na něj může spolehnout. Netrvalo dlouho a poznala, že Dat si zaslouží víc než jen její respekt a obdiv. Váhavost rozhodně nepatří mezi vlastnosti, které by ji vystihovali. To se projevilo i v jejím přístupu k manželství - třikrát se vdala a zase rozvedla, přitom se se svými bývalými rozešla v dobrém. Jejím čtvrtým vyvoleným se málem stal i Willův otec, Kyle Riker.