SOUVISLOSTI


Nekonečný vesmír...
Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise...
Její pětiletá mise - zkoumání tajemných nových světů, hledání nových forem života a nových civilizací...
Odvážně se pouští tam, kam se dosud žádný člověk nevydal...

Klasická, chcete-li původní série Star Treku, byla prvním seriálem této proslulé ságy scifi. Autorem námětu je dnes již zesnulý bývalý pilot a policejní důstojník Eugene Wesley Roddenberry. Premiéru měla 8. září roku 1966.
Ve skutečnosti se psal ale rok 2264, kdy je za Spojenou Federaci planet vyslána nová loď Hvězdné flotily s cílem prozkoumávat nezmapovaný vesmír, navazovat přátelské vztahy s novými rasami, civilizacemi a pomáhat za udržení míru celé galaxii - USS Enterprise. Pro její posádku spočívají nejdůležitejší hodnoty života ve vážení si přátelství, odvaze, cti a humanitě.

Enterprise

 

James KirkJames Tiberius Kirk (William Shatner) - kapitán (později admirál) velící nejdůležitější hvězdné lodi Federace je člověk, přesněji mladý pohledný mužský s žádným problémem navazovat kontakty s opačným pohlavým nejrůznějších ras. Většinou jsou k tomu pádné důvody, jako třeba nebýt v hlavní roli sám a zachránit celou posádku před jistou smrtí. Nic to nemění na faktu, že je to ve většině případů obostranně příjemné. I jeho pobočníkem je žena - Janice Rand. Pro jistotu zůstal svobodný, ale minimálně o jednom potomku se ví - je jím David Markus. Dalším jeho koníčkem kromě krátkých sukní je ruční souboj. Když se vyskytnou problémy, není nad to si to vysvětlit po staru ručně. Samozřejně opět v zájmu celé galaxie. Ojedinělé není ani vysvléknutí si trička a obnažení hrudě, naštěstí se to neděje tak okatě, ale výsledek je stejně působivý. Pochopitelně vyvázne vždy se zdravou kůží, možná s pár pohmožděninami a odřeninami k tomu. Je až na pováženou, že takové štestí nemají jeho praporčíci. Jejich červená uniforma dopředu nevěstí nic dobrého, a tak Kirka ani nepřekvapuje, když je tu a tam solná příšera, nepřátelský mrak nebo toxická kytka připraví o jejich život. Jak je vidno, tento člověk si s pravidly moc těžkou hlavu nedělá, když uzná, že jedná správně - samozřejmě, že v právu je vždy, jinak by to byl špatný kapitán. Má dobrodružného ducha a nerad se vzdává - a to ani když je vězněn, poután, vyslýchán i mučen, k čemuž nalézá až zalíbení (za mříže se dostává celkem často). Zřejmě je to jeho tajná taktika oklamání nepřítele. Dost mu to sekne v esesácké uniformě s čepicí. Jeho posádkou je obdivován, protože ona ví, že je v dobrých rukách svého kapitána.

SpockSpock (Leonard Nimoy) - vědecký důstojník v postu prvního důstojníka a jediný mimozemšťan z hlavní posádky Enterprise je polovičním Vulkancem. Jeho matkou je pozemšťanka Amanda Grayson a otcem Vulkanec Sarek. Je velmi inteligentní a jedná vždy podle pravidel logiky, která je pro něj nesmírně důležitá. Další podstatnou charakteristikou je jeho potlačování emocí, ale když budete mít štěstí, vyjímečně ho zastihnete s úsměvem na tváři. Zato mnohem častěji zvedá pravé obočí. Jeho vzhledu, hlavně ze strany, ale neodmyslitelně patří špičaté uši, tak typické pro Vulkance. Zpestřením jeho služby na lodi je občasné pošťuchování s doktorem McCoyem, který Spockovi vráží nejen zelenou barvu krve. Pro některé je až příliš chladný, protože u něj postrádají emoce, které jsou pro ně samozřejmostí. Nicméně to vyvažuje přesvědčivost, se kterou Spock jedná. Když se mu stanete nepohodlným, použije na vás vulkánský stisk, pošle do hajan a ani nerozloučí pozdravem zvednutím pravé ruky se spojením malíčku s prsteníčkem a ukazováčku s prostředníčkem se slovy "Žij dlouho a blaze". Jeho služba ho připravila o družku, na kterou si vzhledem ke svému vytížení nenašel čas. Svou velkou silou, kterou se vyznačují všichni Vulkanci, na to málem doplatil i samotný kapitán. Jiných žen, které by o něj mely zájem (např. zdravotní sestra Christine Chapel), si ale nevšímá. Pro kapitána je pravou rukou v tom pravém slova smyslu. Kirk se v něm nikdy nezklamal (možná jen na chvilku, ale to se vysvětlilo) a proto by ho nikdy nevymněnil, ba naopak, Spock je pro něj tak cenný, že by klidně riskoval i svou kariéru pro jeho záchranu.

Leonard McCoyLeonard Haratio McCoy (DeForest Kelley) - šéflékař Enterprise se narodil na Zemi. Jeho žena se s ním sice rozvedla, ale z jejich předešlého vztahu vzešla dcera Joanna. Jako správný zdravotní důstojník se vyznačuje trpělivostí, citlivostí a ochotou pomoci, jak to jen jde. Kapitán Kirk, pro kterého je přítel, ho oslovuje "Kostro". Občas mu leze na nervy Spock - leckdy spolu ztropí komické roztržky. Nedůvěřuje transportérům a k dopravě dává přednost spíše raketoplánům. Zdálo by se, že většinu času bude trávit na ošetřovně, ale opak je pravdou. Téměř vždy doprovází kapitána ve výsadku a proto nejen s ním zažívá spoustu dobrodružství. Jeho oblíbenou zdravotní pomůckou je hypospray.

 

Montgomery ScottMontgomery Scott (James Doohan) - šéfinženýr, který se kromě strojovny občas věnuje můstku, když přebírá velení (má hodnost nadporučíka), se narodil v Anglii, přesněji skotském Aberdeenu. Motorům a všem strojům kolem skutečně rozumí a proto ho téměř vždy poslechnou na slovo. "Scotty" zdědil po Scotech jejich přízvuk a oblibu ve scotské. Ale nepohrdne žádným kvalitním pitíčkem už od útlého mládí. Vyniká u něj ochota a dobrosrdečnost a pro své přátele se nezdráhá poprat. Nikdo si před ním také nesmí otevřít pusinku na špacír, hlavně když jde o souvislost Enterprise se šrotem. To už pak jde do tuhého. Kirk v něm má plnou důvěru, kterou Scotty zatím nezklamal.

 

Nyota UhuraNyota Uhura (Nichelle Nichols) - jediná žena z hlavní posádky je černoška na postu komunikačního důstojníka pocházející ze Spojených států Afrických. Její hlavní náplň dne není nikterak pestrá - nad svým panelem počítače totiž monitoruje vysilání pomocí malého technického zázraku, který ji vyčnívá z ucha. Její předností vzhledem k zaměření služby, je sympatický hlas. Své ladné zvuky umí proměnit v kouzelný zpěv. Ve svahilštině, kterou Nyota dobře ovládá, má "Uhura" význam slova "svoboda". Uhura je společensky založená, po službě tráví volný čas s ostatními členy posádky, se kterými se cítí dobře.

 

Hikaru SuluHikaru Sulu (George Takei) - i hlavní kormidelník lodi je Člověk. Patří k těm mladším členům posádky a proto má hlavu plnou ideálů. Přesto je skromný a mlčenlivý. Narodil se v San Francisku, ale jeho rodina pochází z Japonska. Proto se není čemu divit, že ovládá bojová umění. Klidně byste si to s ním mohli rozdat v karate a šermu. Mezi jeho další koníčky patří historické palné zbraně, které sbírá a také botanika. Studoval filozofii a se stejným zájmem usedá do všeho, co má podle předběžných specifikací létat.

 

Pavel CechovPavel Andreievic Cechov (Walter Koenig) - navigační důstojník v hodnosti praporčíka je také "exotické" národnosti - v tomto případě Ruské. Na první poslech to poznáte z jeho přízvuku. Vyšel právě z Akademie a proto mu takřka teče mléko po bradě. Při výkonu služby je až nadmíru dychtivý, nebojácný, někdy až zbklý. Jeho reakce působí občas naivně, ale vzhledem k jeho nízkému věku to je odpustitelné.