ENDGAME, PART I


Hlavní děj

Voyager nad Golden GateVoyager prolétá nad velitelstvím Hvězdné Flotily a je vítán davem lidí a velkým ohňostrojem. Ve skutečnosti je to záznam, který je vysílán k desátému výročí návratu Voyageru na Zemi - po dlouhých 23 letech cesty. Admirál Janeway s prošedivělými vlasy přistoupí k oknu svého bytu, s výhledem na "Golden Gate" a vypne záznam. Pak se smutně zahledí na hvězdy.
Později probíhá soukromá oslava v bytě Janeway k desátému výročí. Kapitán Harry Kim se seznamuje s dcerou Naomi Wildman Sabrinou, protože se právě vrátil s několikalété mise ve vemíru. Kim se poté pozdraví s Janeway a zavzpomínají na staré časy na Voyageru. Přeptá se na Tuvokovo zdraví, které podle Janeway není valné a omluví se, že je mu líto, ale nemohl přijít na pohřeb. Na večírek se dostaví i Holodoctor se svou novomanželkou Lanou a představuje jí své bývalé kolegy. Do cesty se jim připlete plešatějící Paris, který nyní pracuje na holo-novelách. Paris je šokován, když uslyší, že si Doctor konečně po 33 letech vybral jméno, jenom proto, aby se mohl oženit. Doctorovo nové jméno je Joe, stejně jako dědeček jeho manželky Lany. Janeway mezitím vyjednává s B'Elannou cosi důležitého o Klingonské vysoké radě. Zdá se, že ji B'Elanna doporučila do domu Koratha.Večírek starých přátel z Voyageru Janeway očividně poslala B'Elanninu dceru Miral na nějakou misi, ve které figurují Klingoni a zejména Korath, ale Janeway jí nechce nic prozradit. Na scénu vystupuje Barclay a pronese přípitek k desátému výročí návratu Voyageru domů a Janeway přidá s trochou hořkosti: "A připijme i na ty, kteří nemohou slavit s námi."
Později, když komandér Barclay přednáší kadetům Hvězdné akademie o Borzích je speciálním hostem i admirál Janeway, díky které o nich mají tolik informací. Kathryn má promluvit na toto téma. Dostane už otázku před samotnou přednáškou: "Když jste královně do očí řekla, že osvobodíte tisíce jejích vojáků, mohla byste popsat výraz na její tváři?"
Janeway se jen usměje a nechá odpověď na potom. Když se jedna kadetka Janeway zeptá na Seven Of Nine, admirál posmutní a řekne, že by dala přednost, aby na toto téma nemluvili. Pak je odvolána pryč, aniž by stačila odpřednášet jediné slovo. Miral Paris informuje admirála o postupuVolala ji totiž Miral Paris, dcera Toma a B'Elanny, která jí potvrdí, že Ta věc funguje a že Korath souhlasil s výměnou, ale chce se s Janeway osobně setkat. Admirál souhlasí.
Janeway poté zamíří do psychiatrické léčebny, ve které je umístěn Tuvok. Něco čmárá po podlaze na cáry papíru a všude má spoustu svíček. Vůbec si nevzpomíná na Kathryn a myslí si, že to není ona, protože Janeway chodí v neděli. Dnes je ale čtvrtek. Admirál mu chce sdělit něco důležitého. Chce se s ním rozloučit, protože už ho možná nikdy neuvidí. Janeway se loučí s TuvokemTuvok to ale příliš nevnímá a věnuje se svým papírům. Janeway ho pohladí po hlavě a postaví společnou fotografii posádky Voyageru na jeho toaletní stolek.

Janeway si později balí ve svém bytě a zavolá si Doctora, jen aby ji vyšetřil. Doctor se sice diví, protože se celé roky jeho prohlídkám vyhýbala, ale prohlídku provede. Janeway mu nakonec sdělí i skutečný důvod toho, proč ho zavolala. Doctor experimentuje s chronexalinem, drogou, která chrání biohmotu před tachyonovým zářením a ona po něm chce dva gramy. Doctor se podiví, protože látku teprve testují, ale nakonec jí to ze starého přátelství přislíbí. Barclay mezitím v komunikačním výzkumném centru připravil všechny informace o Borzích, které bude Janeway potřebovat. Připravil i speciální raketoplán, který na ni čeká v loděnicích. Asi zřejmě jako jediný ví, kam má Janeway namířeno. Má ale také jednu žádost, chce letět s ní. Janeway odmítá - tohle je její mise. "Pokud odejtete, nebude tu nikdo, kdy by ty mladé kadety naučil vše o Borgu." Nakonec se před svou misí zastaví ještě na hřbitově. Promlouvá k jednomu hrobu, jako by ji jeho nájemník mohl slyšet. "Řekl byste, že je to příliš riskantní. Díky za radu, ale musím udělat, co je nutné," a odhrně listí z hrobu, na kterém je vytesáno jméno - Chakotay. "Vím jak byl pro vás život bez ní težký. Ale pokud se mi to povede, budeme mít všichni lepší život. Veřte mi."

Janeway navštěvuje hrob... ...Chakotaye.

Doctor vyšetřuje těhotnou B'ElannuNa Voyageru v současnosti, zatím Tom s B'Elannou očekávají příchod svého dítěte. Noční poplach je ale opět falešný. Doctor se snaží B'Elannu uklidnit, že už to nebude dlouho trvat.

Příchod jejich dítěte očekávala celá posádka. Janeway k Chakotayovi: "To dítě je tvrdohlavé jako jeho matka." Po Voyageru se dokonce uzavírají sázky na to, kdy se narodí. Bolian Chell by chtěl převzít jídelnu po Neelixovi, ale jeho menu nevypadá príliš lákavě. Janeway tedy pozve Chakotaye na soukromou večeři, ale Chakotay odmítá, protože už má jiné plány. Seven si připíjí s ChakotayemChakotay si připíjí se SevenJeho kroky vedou do nákladového prostoru 2, kde na rozprostřené dece klečí Seven a servíruje jídlo z košíku. Na Chakotayův tázavý obličej odpoví, že podle jejího výzkumu se piknik hodí na třetí schůzku.

Mezitím Tuvok hraje v jídelně Kal-toh s Ichebem. Kim Ichebovi radí, ale ten se nenechá a zahraje tah podle svého - a vyhraje. Tuvok vypadá zdrcený (ještě nikdy nebyl poražen) Nemocný Tuvoka okamžitě bere do zaječích - na ošetřovnu. Tuvok tvrdí, že prohrál jen díky chvilkové ztrátě koncetrace. Doctor musí potvrdit, že Tuvokovi opravdu něco je - oba to už dlouho čekali. Doctor navrhne Tuvokovi, že by měli konečně informovat kapitána, ale Tuvok trvá na tom, že ji o své nemoci řekně pouze tehdy, až to začne ovlivňovat jeho plnění povinností na lodi.

Později se Neelix a Seven hrají Kadiskatjako každý den spojí s Voyagerem Neelix. Hraje totiž se Seven Kadiskat. Navíc ji sdělí, že chce požádat Dexu o ruku. Neelix se na oplátku zeptá na její milostný život - s Chakotayem. Seven ale jen řekne, že oběma se piknik líbil a poděkuje mu za ten návrh. Seven poté zachytí známky něčeho, co by mohla být červí díra.

Později kapitánovi sdělí, Mlhovina plná "červích děr"že to vychází s centra mlhoviny a dají se rozlišit stovky různých zdrojů. Kim okamžitě nadšeně přeloží "možná i stovky červích děr." Seven ho trochu zchladí, ale Voyager k mlhovině zamíří.


Mezitím v budoucnosti se začne Tuvok chovat násilně a neustále opakuje jedno hvězdné datum, "Zmizení zůstává záhadou," opakuje Tuvok. "Už se nikdy nevrátí."
Doctorovi to nedá a navštího komandéra Barclayho, aby se dozvěděl, kam Janeway odešla. Už roky učí na Akademii a teď na začátku semestru se rozhodla najednou odletět. Navíc podle Tajné služby není Janeway Raketoplán admirála Janewayna žádné tajné misi. Barclay namítá, že pokud by byla na tajné misi, tak je jasné, že mu to neřeknou. Doctor má ale podezření a z toho jak je Reg nervózní pozná, že on ví, kde admírál je.

Ta zatím krouží ve svém raketoplánu kolem potemnělé planety. Když se přenese do temných jeskyní, uvítá ji Miral Paris - Miral Parisv domě Korathově. Miral řekne, že Korath už ji čeká a Janeway pošle Miral domů. Její mise zde končí. Miral se snaží sice protestovat, protože na tomto úkolu pracovala po šest měsíců, ale Janeway jí to dá rozkazem. Korath je klingonský vědec, který pracuje na vývoji supermoderních zbraní a Janeway si přišla pro svou zakázku. Dostala Koratha do vysoké rady a tak jí dost dluží. Korath ale místo toho proskenuje její raketoplán na orbitě. Velmi ho zajímá nové štítování. Janeway ale odmítá - tu technologii neprodá, má už s ním uzavřenou Korathdohodu. Janeway je neoblomná a tak ji Korath nechá vyhodit.

Voyager v současnosti mezitím vlétá do mlhoviny. Jejich senzory jsou omezeny, když v tom se proti nim z mlhy vynoří - Voyager těsně uhybá borgské krychliborgská krychle. Tom Paris se jí s Voyagerem jen tak tak stihne vyhnout a okamžitě s lodí zamíří z mlhoviny. Vše ale sleduje královna Borgů. Společenstvo chce Voyager asimilovat, ale královna s ním má jiné plány. Rozkáže, aby prozatím nechali Voyager pokračovat, protože neporušil jejich bezpečnostní pásmo. "Já si je pohlídám sama."

Podle Seven je v mlhovině dalších 47 lodí, ale jak to vypadá nedetekovali Voyager kvůli velkému rušení. Kim navrhuje, aby se tam vrátili, protože je tam čeká cesta k domovu v podobě červích děr. Porada
Janeway: "Jednou možná budete kapitánem, ale ne dnes."
Kim se s tím nechce smířit a později zamíří za Parisem se svým plánem modifikace Deltaplánu. Tom o tom ale nechce vůbec slyšet. Je to příliš nebezpečné.
Harry: "Nechceš se vrátit domů?"
Tom: "Já jsem doma, Harry."
Harry: "Kapitán Proton by to takhle nikdy nevzdal."
Tom: "Kapitán Proton nemá ženu a dítě na cestě."

Mezitím Chakotay pozve Seven na čtvrtou schůzku - večeři ve dvou. Seven zajde za Doctorem a požádá, zda by mohl odstranit pojistku, která brání Borgům zažít emoce. Doctor jen řekně, že už Janeway je se zařízením spokojenao tom přemýšlel a předpokládal, že své rozhodnutí ohledně emocí změní a proto může vše vykonat jedinou operací. Seven souhlasí. Doctor se chytne příležitosti a nabídne Seven, že teď když bude moci plně emoce prožívat, že by ji v tom mohl pomoci. "Jsem tu vždy k dispozici."
Seven: "To oceňuji, ale už mám veškerou pomoc, jakou potřebuji."
Doctor: "Aha, samozřejmě, Přenoszase chcete aktivovat holografického Chakotaye."
Seven: "Ne, vlastně ne."

Admirál Janeway se mezitím vrátila za Korathem s novou nabídkou. Dá mu emitor štítu svého raketoplánu, ale chce se nejprve přesvědčit, že její zařízení je v pořádku. Korath po chvíli sleví a deaktivuje jednu falešnou holografickou stěnu, za kterou se objeví zvláštní zařízení. Janeway k němu přistoupí a rychle na něj položí komunikátor. Okamžitě se i s zařízením přenese na svůj Oplátovaný raketoplánraketoplán a aktivuje plátování. Po jejím rozkazu se kolem celého raketoplánu postupně materializuje kovové plátování, které ho zcela zakreje. Pak se za ní ale odmaskuje klingonský křižník, který okamžitě začne střílet. Korath ji zavolá a slibuje ji, že za svou zradu zaplatí. Neustane v pronásledování, dokud nebude její krev na jeho rukou. Zdá se ale, že Útok Klingonůna raketoplán pod štítem střelba neměla velký vliv. Janeway v klidu přejde na warp a Korathovi uletí.

Když dorazí ke svému cíli, přiletí i loď U.S.S. Rhode Island pod velením kapitána Kima. Doctor se od Barclayho dozvěděl, kam Janeway letěla a ten to řekl Harrymu. Janeway souhlasí, že mu vše vysvětlí. Později v pracovně Rhode Islandu (zřejmě třídy Nova) dojde k bouřlivé diskusi. Janeway U.S.S. Rhode Island chce změnit minulost s čímž Kim nesouhlasí.
Janeway: "Pamatuji si na mladého praporčíka, který chtěl vletět do mlhoviny plné Borgů."
Kim: "Pokud si pamatuji, tenkrát jste mě zastavila."
Janeway: "Tenkrát jsme nevěděli to, co víme dnes ... Naše rodina Seven a Chakotay v objetíuž není úplná. Chci, abyste věřil mému rozhodnutí, Harry, ještě jednou."
Zdá se, že Kimovi došly argumenty.

Seven má s Chakotayem další schůzku - večeři. Seven mu přinese květiny a když je Chakotay chce dát do vody, vášnivě si ho přitáhne k sobě a poprvé se políbí. Jsou ale vyrušeni Admirál Janeway se loučí s kapitánem KimemJaneway, která svolává důstojníky na můstek. Před Voyagerem se objevila časová trhlina, se kterou si nevědí rady.

Kapitán Kim mezitím pomáhá admirálu Janeway s přípravou skoku do minulosti. Při tom zjistí, že už pro ni není cesty zpět. "Pro mě to byla vždy cesta pouze jedním Klingoni útočí na Janeway v touze po pomstěsměrem." Janeway na rozloučenou Kima obejme a obě lodě si letí za svým vlastním cílem.

Janeway aktivuje chronodeflektor, ale v tom se za ní demaskují dva klingonské křižníky, které zřejmě celou dobu čekali, až Rhode Island zmizí z dohledu a zaútočili. Janeway se nepodaří aktivovat plátování včas, ale Janeway aktivuje chronodeflektorpodaří se jí dovolat Kima a požádat ho o okamžitou pomoc. Na druhé straně zlomu zatím Tuvok detekoval výstřely z klingonských phaserů. Klingoni mezitím dál útočí na Janeway, když se do toho vloží Rhode Island, který odláká pozornost Klingonů. Janeway mezitím aktivuje tachyonový puls, kerý vytvoří onu časovou trhlinu a vletí do ní. Když z ní před Voyagerem vyletí, okamžítě je zavolá. Admirál Janeway přikáže Voyager uzavírá časovou trhlinusvému mladšímu já, aby aktivovala antitachyonový puls a uzavřela jím trhlinu. Janeway je nedůvěřivá, ale trhlinou začínají prolétat klingonské lodě. Admirál Janeway: "Uzavřete tu trhlinu. Pokud jste si toho nevšimla, mám vyšší hodnost, kapitáne. Tak proveďte." Janeway poslechne a trhlina se uzavře. Chce ale vědět, co se to tu ksakru děje.
Admirál Janeway: "Přišla jsem, abych dostala Voyager domů," říká ... na displayi před mírně udiveným pohledem královny Borgů, která vše tajně sleduje...

Admirál Janeway na borgském displayiKrálovna vše tiše pozoruje

© 2002 Anry