SOUVISLOSTI


Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu.

USS Voyager

Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů.....

 

Kathryn JanewayKathryn Janeway (Kate Mulgrew) - jedna z mála žen v kapitánském křesle. Kromě svého vědeckého vzdělání vyniká svou všeobecnou inteligencí, diplomacií, nadhledem nad problémy a zvídavostí, která ji nejednou zavleče do problémů. I když odříznuta od Federace, bezmezně dodržuje její pravidla, zvláště Základní směrnici. Cítí velkou odpovědnost vůči své posádce, protože to bylo její rozhodnutí založené na filozofii, kterou se rozhodla ctít, které zbavilo Voyager možnosti snadného návratu domů. I přes rozmanitost posádky chovají ke kapitánovi všichni respekt, vidí v ní jistotu, je pro ně vzorem a něco jako maminka.

 

ChakotayChakotay (Robert Beltran) - původně velitel makistské lodi, nyní první důstojník. Pro tuto funkci měl nejlepší předpoklady, protože kdysi byl důstojníkem Hvězdné flotily a s velením měl zkušenosti. Stará se o posádku a neocenitelně pomohl při integraci Makistů mezi ostatní. Jeho předci byli severoameričtí Indiáni, jejichž památku stále ctí a vrací se k nim ve snech, zvlástě ke svému zesnulému otci. Svými znalostmi a zkušenostmi skvěle doplňuje Cpt. Janeway.

 

TuvokTuvok (Tim Russ) - nadporučík, velitel bezpečnosti a taktický důstojník. Je Vulkánec a jednání bez pocitů na základě naprosté logiky je pro něj typické. Kapitán se na něj mnohdy obrací i jako na poradce, protože žádný důstojník s touto funkcí na Voyageru není. Oba jsou si blízcí také vzhledem k dlouholetému přátelství.

 

Tom ParisTom Paris (Robert Duncan McNeill) - střídavě poručík a praporčík a hlavně zkušený pilot. I přes významného otce, kterým je admirál Flotily, si okusil vězení na Novém Zélandu, které ho ale neodnaučilo nespoutaného chování. Má rád ženy a z ničeho si nedělá moc težkou hlavu. Autorita a disciplína jsou pojmy, o kterých nechtěl nic slyšet, ale opětná služba pod pravidly Hvězdné flotily ho respektu dobře učí.

 

B'Elanna TorresB'Elanna Torres (Roxann Biggs-Dawson) - sloužila pod Chakotayem a Makistou je svým srdcem. Získala si hodnost poručíka a funkci hlavního inženýra. Projevené důvěry kapitán nikdy nelitovala. Je poloviční Klingon a genetický guláš ji často komplikuje život. Také diky jemu přerušila studium Akademie. Myšlenka podřídit se zasadám Federace pro ni byla nemyslitelná, ale časem to nejhorší překonala také s vědomím, že ji prozatím nic jiného nezbývá.

 

Harry KimHarry Kim (Garrett Wang) - operační a komunikační důstojník, jeden z nejmladších praporčíků na lodi. Svou ctižádostivostí a pílí dosahoval na Akademii skvělých výsledků. Na Voyageru se ho snaží přetvořit k obrazu svému Tom Paris, který se i přes značné rozdíly stal jeho nejlepším přítelem.

 

HolodoctorDoctor (Robert Picardo) - resp. Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram. Tento hologram se stal neodmyslitelným členem posádky. I když je jeho program navržen jen pro akutní výpomoc, okolnosti způsobily, že převzal funkci hlavního lékaře na plný úvazek. To, že není lidskou bytostí má jisté nevýhody, ale i naopak. Má schopnost se učit a časem překoná své původní naprogramování a je oblíbený celou posádkou.

 

NeelixNeelix (Ethan Phillips) - je Talaxian, rasa z Delta kvadrantu, se kterými kapitán Janeway navázala přátelské vztahy. Neelix a Kes se připojili k posádce spolu, protože Voyager jim nabízel život minimálně zajímavější, než který oba vedli. Neelix byl vlastně popelářem a sběrnými surovinami v jedné osobě, přičemž na lodi byl ceněn přes znalost území a ras části vesmíru, kterým Voyager prolétal. Kromě kuchaře se později uplatnil i jako důstojník přes morálku, velvyslanec a hlídač dětí. Je roztržitý až komický a kromě svých specialit je to právě humor, pro který se stal stejně vyhledávaný.

 

SevenSeven of Nine (Sedmá z Devíti, Seven, Sedmá) (Jeri Ryan) - Jako malou holčičku ji asimilovali Borgové a až posádka Voyageru ji oddělila od Společenstva a vrátila individualitu. Zpětný proces je velmi obtížný také proto, že Annika Hansen (původní lidské jméno) nepoznala nic jiného, než život s Borgy. Je velmi inteligentní, protože málokdo měl jako ona přístup k informacím získaným asimilací stovek kultur.

 

KesKes (Jennifer Lien) - pochází z rasy Delta kvadrantu zvané Ocampové, na nichž jsou v porovnání s námi vyjímečné telepatické vlastnosti a hlavně délka života pouhých devět let. Kes je zvídává, což byl hlavní důvod, proč se připojila k posádce Voyageru. Svou dobrosrdečností a soucitem se neodmyslitelně zapsala do podvědomí celé posádky. Pomáhala Doctorovi na ošetřovně a pěstovala v aeroponické zahradě rostliny pro Neelixovu kuchyni.