CZK & SUBSPACE - VÝLET NA HELFŠTÝN


Společné setkání klubů CZK a Subspace v Ostravě
výlet na Helfštýn
neděle - 13. duben 2008

Po včerejším promítání Metrénského incidentu a zbytku dne v čajovně nastal nejvyšší čas vytáhnout paty ven. Nebyla by to pravá návštěva Moravy bez pořádného výletu! To Ostraváci moc dobře vědí a vždycky mají záložní plán. Tentotkrát byl třeba, protože Snorchl opravdu nechtěl už potřetí navštívit Štramberk a klubáci ze Subspace zase nechtěli pobývat v Ostravě, i když i tam bychom se určitě zabavili. A co takhle dát si hrad Helfštýn? Je přiměřeně daleko a kdo na něm byl, tak kdysi dávno, takže si to už pořádně nepamatuje, což bylo v tomto případě právě dobře :)
Než jsme po sobě uklidili čajovnu a nasedli do aut, museli se rozloučit s Molik a Knigou. Jana chtěla být v Praze brzo (už ve čtyři) a Lucka by se později do Brna asi taky nedostávala nejlépe.


Jela jsem s Wesleym, stavovali jsme se ještě pro Skreeka, takže na nás na smluveném místě další čtyři auta už netrpělivě čekala. I když, tak hrozné to zas nebylo, protože ještě hluboko za námi se toulal Johanson, se kterým jsme se kvůli vybitému mobilu pořádně nedokázali dohodnout :P Nakonec jsme tedy vyrazili bez něj, tedy pět autíček, a společně se nám podařilo dojet i do cíle. Víte, že jsme jeli jedinou dvouproudou jednosměrkou v České republice? Unikátní zážitek :) Jestli chcete taky, musíte do Lipníka nad Bečvou :)


Když jsme zaparkovali, opět vedle sebe, nemohla jsem si nevšimnout lanového parku. Tou dobou jsem netušila, že si to i já za pár týdnů shodou okolností zkusím :) I když jsme byli se Snorchlem natěšení na hrad a Martin ještě tou dobou uvažoval, že bude hledat 'kešku', všichni ostatní nejprve zamířili ke zdejšímu kiosku.
Já si nic nedala, protože jsem měla ještě zásobičky ze včera a ty se musely zlikvidovat co možná nejrychleji :)

I když jsme Štramberk odložili na někdy jindy, uši jsme si jako suvenýr zakoupit mohli...

Dobrou půlhodinku jsme dole pobyli, nebylo kam spěchat... nebo že by nás mírný kopeček trošku postrašil? :)Ta první fotka je kostička z Carcassonne, kdybyste to nepoznali :P
Vstupné činilo 30,-, když jsme se paní u vchodu zeptali na množstevní slevu, byly jsme dost slušně odpálkováni, což nás docela pobavilo :) A pobavil nás i Johanson, který si zřejmě nedal občerstvení jako my :))Hrad Helfštýn byl založen koncem 13. století, ve 14. byl přestaven na gotickou pevnost. Následné další časté přestavby ovlivnily jeho slohovou různorodost. V roce 1656 byl záměrně pobořen. Do dnes se dochovala rozsáhlá zřícenina. Na hradě se jednou ročně organizují setkání uměleckých kovářů a je zde k vidění stálá expozice uměleckého kovářství. Jejich exponáty byly instalovány všude kolem... jeden z nich chtěl Beku dokonce sežrat :)Jedním ouškem jsme naslouchali výkladu a postupně pronikali dál do hradu.


Ovšem když jsme s Alasákem zahlédli tuhle dřevěnou věž a všimli si, že je přístupná, okamžitě se odpojili od ostatních schody neschody :)


Ostatní zůstali na nádvoří a my z vršku sledovali jejich pohyb. No, někdo ze spodku přeci jen na oplátku sledoval nás :) Po nabažení se výhledu a nafocení si ho jak jinak než na památku, jsme seběhli dolů, aby se nám zbytek neztratil...


Z dalšího prostranství kája zahlédl anténu a hnedka ho napadlo, zda je tady wifi pokrytí :) Hold profesionální deformace :)

Průvodce se s námi rozloučil na expozici mincovny. K vidění tu mají např. mincovní válcovačku, prosřihovávací lis, ohraňovadlo, mincovní váhy a truhlici.


Na úplný závěr nám vyprávěl legendu o zelené paní a splněném přání. Hádejte, jako na potvoru, v jaké barvě vesty jsem zrovna na Helfštýn vyrazila :)

A protože jsme došli na konec a dostali rozchod, toulali jsme kam to bylo bezpečné :) A fotili se u toho samozřejmě :) Členové klubu Subspace rádi fotí, ale to není důvod, proč jsem taky členem :P


Helfštýn je unikátním hradem s nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky. Od Lipníka nad Bečvou je vzdálen pouhé 4 km. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací.  Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století.

Kdo ještě nebyl, navštívil kvůli výhledu, tak jako my předtím, zdější věž.My si zatím hráli s malým Ondrou, ... jak jinak :) Aspoň si maminka mohla odpočinout :P


No, nehráli jsme si jen my a neodpočívala jen Beka :)


Když jsme se zase sešli a měli v plánu zadat zpětný kurz, nastal nejvyšší čas na společnou fotku. Já vím, fotek máme fúru, ale zatím žádnou, kde jsme všichni :P No a takhle to teda dopadlo :)

Stejnou cestou jsme se vydali nazpátek.

A pak ... si zahráli dámu!!! Šachovnice byla volná, už ani nevím, čí to byl nápad ... ale vím, to si pamatuju, že jsem jako Dáma snad byla na straně vítězů... ne že by na tom záleželo :))No a to byl konec... pomalu jsme se vraceli zpátky na parkoviště, kde jsme ozálohovaly fotky do Valy a počkali, až se někteří ještě doposilní frgálem a ovčím sýrem.


Cesta zpátky byla úplně v pohodě, ... Snorchl byl taky v pohodě "Já to budu jen lechtat." :) ... a kawalski, i když původně chtěl sehnat lepší auto než Felicii, dorazil do Prahy jen s desetiminutovým odstupem od Mazdy :) Kouzelný bylo, jak jsme se sešli na stejné benzínce a vůbec to nečekali :))

Opět velká pochvala pro organizátory víkendu!
... a klubu Subspace přeji do budoucna hodně štěstí a pilné členy :)


© Hypo (Hanka)
foto dále Wesley, Skreek, Darell, Zephram, Annie a Alasák
CZ Kontinuum & Subspace