KOKON 2005


Fotoreportáž z Kokonu 2005
19. - 20. listopad
ČÁST I.

Kokon 2005 se mi poprvé vryl do paměti letos v létě na Festivalu Fantazie díky velmi snaživé pestrobarevné letáčkové podpoře, které se neubránily ani tamní toalety :) Jak stará je myšlenka uspořádat k desátému výročí založení Star Trek fan klubu CZ Kontinuum samostatný Star Trek con (v pořadí vlastně třetí), nevím, ani nevím, kdy se jako takový začal připravovat. Snad první zmínka padla při únorovém klubovém setkání.

Poté mě Martin "Samuel Thorn" Böhm kontaktoval kvůli námětu Startrekového diktátu, který se mu zalíbil do jeho celodenní soutěže a pak jsem pochopitelně pomohla, co šlo, s propagací. A také už přímo na místě v klubu Mlejn v Kovářově ulici na Praze 13, kam jsme v sestavě Hypo-Margh-Yakuzza-Paldík dorazili v sobotu na osmou hodinu ranní. Cesta po čerstvě napadané sněhové nadílce (první letošní sníh), když jsme přesně nevěděli, kam vlastně jedeme, nás dokonale probudila.

U vchodu nás uvítala Jana "Xyll" Krčmářová, která nás zavedla do hlavního sálu. Celé prostory jsme si prohlédli individuálně, hlavně já, která při ukojování své zvědavosti ve druhém patře narazila na majitele objektu (abych nevypadala překvapená z toho, že na konci potemnělé chodby vůbec na někoho narazím, ze mě vypadlo: "Můžu si dojít na toaletu?") :) Před desátou se tedy připravovaly prostory, hvězdičková a obrázková výzdoba (navlékání na vlasce a háčky), přemísťování židlí, technika (PC, zvuk, projektory), lepení informačních tabulí apod. Z malé útulné místnosti vzadu za sálem se stalo OPS, ve kterém to vypadalo celé dva dny jako po výbuchu přetíženého phaseru :)

S Danem "Taulem" Dragounem dorazil Samuel a další nezbytné vybavení conu, např. vše k registraci účastníků, kteří se již začali pomalinku scházet. Předpříprava skončila na čas a proto se krátce po desáté mohlo přistoupit k vlastnímu "uvítacímu ceremoniálu". Ten spočíval v nástupu organizátorů, tedy lidiček, bez kterých by se akce vůbec neuskutečnila. Z mně téměř nepochopitelných důvodů jsem byla já a Margh označeni za tatáž individua se stejnými právy, ale i povinnostmi k tomu náležejícími :) a proto nás na vlastní riziko navlékli do červených triček. Ty jsme si tedy oblékli až na pódiu spolu s Irčou, Honzou "Paldík" Paldusem, Ondrou "Miles" Levým a samozřejmě Samuelem a Xyll, kteří pak zůstali před všemi osiřeni, aby mohli na všechny diváky chrlit svoje rozumy :) Anča Štefánková a Pavel Umáčený se věnovali nezbytným organizačním záležitostem. Autorka slavnostní CZK vlajky Tiviana (Veronika) zůstala v publiku.

Nedílnou součástí zahájení bylo představení "nových" klubových stránek, které byly optimalizovány na větší rozlišení, vylepšeno LCARs a nově naprogramována členská sekce. Ti, co se chtěli zúčastnit celodenní soutěže odevzdali vyplněný formulář (všechny odpovědi na soutěžní otázky šly získat z informační brožurky, kterou spolu s vizitkou, plackou, anketními lístky a propiskou obdrželi návštěvníci při vstupní registraci (členům klubu se také rozdávalo nové číslo Irelevantního světa)).

První přednáškou otevřel Kokon Miles na téma Lodi jménem Enterprise. Mezitím se v předsálí pomalinku začal oťukávat bar, na stoly se připravovaly společenské hry - ST Imperátor, Trekkie nezlob se resp. Romulane neser mě :) od Arwetha, Tribblové, ST CCG II. apod. Pravidla licitovala Jana "Molik" Molnárová. V horním sále už tou dobou běžela Enterprise v češtině, kterou vysílá AXN.

Milese vystřídala Hanka "Hana'an" Vittková spolu s Janou "RVR" Novákovou a E-wanem, kteří jí posléze pomáhali s vyhodnocováním testu. Hanka pojala "Zvířátka ve Star Treku" jako samostatnou soutěž, při které se promítaly kreslené obrázky od RVR, které komplet najdete ve Startrekové ZOO. Malá inventura: v soutěži se nacházelo celkem 12 obrázků zvířat z filmů, 5 z TOS, 8 z TAS, 14 z TNG, 2 z DS9, 10 z VOY a  1 zvíře z ENT. Hledal se např. domov nebo majitel.

Paldík k sobě a ke své přednášce o čísle 47 ve Star Treku nikoho nepotřeboval. I technické problémy (Janeway ne a ne začít žvanit :) ) ustál obstojně sám. Přehled všech možných zákoutí, kam se číslo 47 dokázalo schovat, byl vskutku pestrý, i když mnohdy jsme museli zkrátka Honzovi věřit :) I hvězdná data tzv. stardate vystříhal poctivě a taky nám minimálně 2x dokázal, že v českém znění se dokáže 47čka obstojně vytratit. Studentskou pečeť na závěr dostala Diegina za svůj tip, která postava řekla číslo 47 nejčastěji (nadporučík Dat).

Pozornost publika si poté na chviličku ještě zapůjčila Hanka, když vyhlásila vítěze zvířátkové soutěže a odměnila je diplomy. Na prvním místě se umístil Filip "Yakuzza" Kubín, ostatní stihl náš foťáček :)

Při pouštění upoutávky na večerní promítání jsem téměř všem v sále rozdala podklady pro další bod programu. Samuel cca v půl třetí vyhlásil jména 10 soutěžících (Katkamk, T'Reel, Tomáš Orsava, Jan Jindra, Hana'an, Diegina, Kniga, Dominika Pibilová, Jiří Kropš, Honza Malý), kteří postupují do 2. kola soutěže, kterým byl náš Startrekový diktát. Text se skládal z šesti odstavců, klasický text byl vyplněn, prázdná políčka čekala na správné vyplnění výrazů (jména postav, ras, lodí, tříd, předmětů apod.) ze Star Treku. Tématem diktátu bylo "Finále ankety Top Celebrity Star Treku". Nejprve jsme diktát přečetli celý a potom větu od věty hezky pomaloučku, i když, jak pro koho :) Reportérka Leeta (Hypo) a reportér Zefram Cochran (Margh) zase nenechávali příliš času na rozmyšlenou, někdy je to totiž horší :)

Přednostně jsme opravovali diktáty deseti soutěžícím, poté zbylé, jež někdy dosáhly daleko lepších výsledků. Opravování bylo občas velmi zábavné, možná se k tomuto tématu ještě vrátíme :) Nebyli jsme přísní, odpouštěli jsme apostrofy, anglicko-české přečešťování apod. Na čtvrtém místě měl soutěžící o více než 10 chyb víc - celkem mohl každý "žák" sesbírat až 120 chyb, tedy tolik slov, kolik se mělo doplnit - co slovo, to možnost chyby (dvě chyby v jednom slově jsme počítali jako jednu). Během opravování, se kterým nám pomáhali Dan s Filipem, vypravovala Věrka Ježková na téma fanzinu Star Trek: Aquarius. Sedla si k divákům blíž, aby s nimi byla co nejvíce v kontaktu. Sem tam padl nějaký dotaz. Hoďka nám na profesorování stačila, znali jsme jména třech nejlepších, první byla Katkamk, za ní její přítel T'Reel (nedá se tvrdit, že opisovali, protože měli různé chyby) a třetí místo patřilo Diegině. Tímto je mohl Samuel přizvat na závěrečné večerní kolo velké soutěže. Zároveň s Janou všechny nalákal na večerní tombolu.

Ve čtyři nastoupila Molík se svou přednáškou o Vulkáncích. Pro mnohé, kteří ještě nepřijeli do Chotěboře, byla zbrusu nová a velmi si ji pochvalovali. Jana musela opět odpovídat na otázky publika, ale opět se s nimi dokonale poradila.

Dvouhodinová pauza na večeři byla mnohými využita - zaškolený výsadkový tým byl navíc pověřen nakrmit hladové krky, kterým se nechtělo opouštět zateplený nákladový prostor :)

V té době se už naplno rozjelo Startrekové DDRko, na melodii ze seriálu Enterprise si mohl zkusit každý odvážlivec, kterého neděsí barevné šipky :) V hlavním sále se mezitím zkoušelo divadelní představení (sama ze zkušenosti vím, že je to třeba, i když improvizace to jistí :) ).


Pokračování - část II. - zde.


© Hypospray & Margh (2005)
Kontinuum.cz