VÝLET NA DEVÍN


Výlet na Devín
neděle - 26. srpen 2007

Druhý den ráno jsme přišli vyzvednout Orianu a Darella do hotelu Medium a pozdravit novomanžele.


Další plán byl jasný, návštěva hradu Devín. Hned na parkovišti potěšila reklama na Istrocon.

Devín (slovensky Devínsky hrad či Hrad Devín) je zřícenina bývalého hradu ve stejnojmené bratislavské městské části Devín. Jeho pozůstatky se nachází na skalním ostrohu nad soutokem řek Moravy a Dunaje. Vstup: 80,- slovenských korun.Patří k významným památkám slovenské historie. Mimořádně významná strategická poloha, známá už Keltům a Římanům, byla příčinou k založení slovanského hradiště na návrší, které je roku 864 poprvé připomínáno jako Dowina. Toto rozsáhlé hradiště bylo v období Velké Moravy jednou z nejdůležitějších pevností. Po zániku Velké Moravy ztratil Devín na dlouhou dobu svůj strategický význam. Znovu jej získal ve 13. století, v období rakousko-uherských bitev o Devínskou bránu, kdy na hradním kopci vznik kamenný strážný hrad. V 15. století byl pak hrad obohacen o východní podhradí s novým obytným palácem.


První pózováníčko ... a neskutečně krásný výhled na soutok...Dowina je latinského původu a znamená to "dívka“. Odtud i české názvy Děvín, Dívčí hrady apod., jež se vyskytují na mnoha místech. V anglicky mluvících zemích je Dovina (dívka) občas se vyskytující ženské křestní jméno.


Vyšlapali jsme to až nahoru, kde nás odměnil opět nádherný výhled.


Ve zdejší malé expozici jsme se zapsali na památku do knihy návštěvníků.


Při cestě zpátky jsme se na chvilku zastavili u lukostřelby a zaujala nás volně přístupná kláda... teda, já si ji musela pochopitelně vyzkoušet na vlastí kůži, jak jinak :) Oriana mi dopřála autentický zážitek :))Pomalu nám to končilo, vraceli jsme se po stejné cestě zase zpátky.


Než se jedna parta vydala do Ostravy a druhá do Prahy, okopírovali jsme si z karet hnedka za čerstva fotečky. Díky Wesleymu mi jedna tady visí na zdi a o to víc zrovna na tento výlet vzpomínám. A to je moc dobře, protože byl bezva. Díky za něj.


© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája) (2007)