SOUVISLOSTI


logo z st.comSpolečnost Paramount Pictures 10. května 2001 oficiálně oznámila, že další, v pořadí pátý, Star Trek seriál ponese název "Enterprise". Enterprise vás jako seriál vezme do dob před Kirkem, Picardem, Siskem a Janeway. Odehrávat se bude ve 22. století, téměř 150 let před Kirkem a pouze 100 let v naší budoucnosti. Enterprise nás zavede do neprozkoumaných končin vesmíru - neznáma - což naznačuje nebezpečí i strach. Členové posádky Enterprise budou mezi prvními, kteří zkoumají vesmír a budou muset dokázat, že jsou připraveni pro život mezi hvězdami. Enterprise bude prozkoumávat historii intergalaktického zvratu, který vedl ke zformování Federace. Lidstvo se dozvídá o dalších kulturách a dalších rasách s nadsvětelným pohonem. Je to doba objevů. Půjde o kombinaci sci-fi, akce a působivých příběhů, což dělá Star Trek Star Trekem. Stejně jako každý seriál před tím i Enterprise posunuje visuální zpracování kupředu.
Jaké spekulace předcházely zveřejnění officiálních informací se můžete dočíst zde.

"...zpět tam, kde to všechno začalo..."
"...nejzazší hranice má nový začátek..."

"...před Janeway a Picardem,...
...před Siskem, Spockem a Kirkem,...
...Star Trek sága začala..."


Slavnostní uniformaSlužební uniforma

Hlavní posádku tvoří 2 ženy a 5 mužů. V čele stojí kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula). Prvním důstojníkem je žena - Vulkanka jménem T'Pol (Jolene Blalock). Na ošetřovně dominuje doktor Phlox (John Billingsley). Komunikaci má na starosti Hoshi Sato (Linda Park) a navigaci zase Travis Mayweather (Anthony Montgomery). Na můstku má své místo také zbraňový důstojník Malcolm Reed (Dominic Keating). Strojovnu bude mít pod palcem inženýr Charlie Tucker (Connor Trinneer). Archer, T'Pol a Tucker tvoří "trojlístek" podobně jako Kirk, Spock a McCoy, na kterých bude ležet tíha rozhodování. Na obrázku je ukázka uniforem.

Logo z previewHvězdná flotila je v roce 2151 méně jak dvacet let stará a založení Federace je vzdáleno ještě na desetiletí. Nejrychlejší lodě lidí mohou cestovat warpem 5. Vulkanci se do této doby odmítali podělit o svou pokročilou warpovou technologii a prolomení bariéry warpu 5 započalo expanzi lidstva. Při warpu 5 je totiž v dosahu jednoroční cesty 10 tisíc obyvatelných planet, zatímco při warpu 2 je v dosahu pouze 18 planet. Hvězdná loď Enterprise je první lodí dlouhého dosahu Flotily a díky událostem v pilotní epizodě bude vyslána do vesmíru o tři měsíce dříve než bylo plánováno. Její systémy jsou proto dosud neotestovány. Posádka Enterprise musí prokázat lidskou sílu a vůli, aby přežila kontakty s jinými rasami, které jsou plné nejistot a nebezpečí. Posádka si bude muset vyřešit své problémy sama a to bez jakýchkoli diplomatických styků nebo velké zastřešující organizace jako je v budoucnu Federace.

UPN logo

Enterprise NX-01 je nejmodernější hvězdnou lodí. Kontrolky počítačů jsou více plastické a mechanické, tlačítka je možno opravdu zmáčknout, nejsou všechny jen na bázi dotyku na obrazovku. Enterprise je vyzbrojena laserovými děly a vesmírnými torpédy. Do raketoplánu se vejde pilot a šest pasažérů, létají pod-warpovou rychlostí a používají se k výsadkovým misím na planety, lodě nebo stanice. Z lodě jsou vysílány pomocí magnetického ramena a jsou propuštěny poté, co jsou přemístěny pod trup lodi.

Logo EnterpriseLodní kuchyně je zásobena klasickým jídlem, ale k dispozici jsou i primitivní replikátory, kterým se říka "proteinové re-sekvencery", keré produkují limitované množství jídla jako těsto nebo pití. Jídla připravuje kuchař, kterého si vybral kapitán Archer a jsou podávána buď ve veřejné jídelně nebo v Archerově soukromé jídelně, kde jsou častými hosty Tucker a T'Pol. Transportéry slouží pouze pro náklad, ačkoliv během první sezóny je posádka vylepší pro transport biohmoty. Loď nemá biofiltry a proto každý, kdo se vrátí z výsadku, musí projít úzkou dekontaminační komorou. Výsadkové týmy budou vyzbrojovány fázovými pistolemi a komunikátory s vestavěným primitivním univerzálním tlumočníkem, na který se nedá vždy spoléhat. Ke komunikaci po lodi se používají dotykové interkomy na stěnách. Komunikace dlouhého dosadu je možná pouze při warpové rychlosti, takže kontakt s Flotilou nebude častý.

Důvodem, proč v názvu seriálu nejsou slova Star Trek je ten, aby to přilákalo více diváků. Také má Paramount pocit, že už tato slova nejsou nutná - Enterprise je synonymem pro Star Trek.

Minimálně po jedné epizodě budou režírovat dva herci z Voyageru - Roxann Dawson (B'Elanna Torres) a Robert Duncan McNeil (Tom Paris).
Hudbu pro pilotní epizodu "Broken Bow" bude skládat Dennis McCarthy - bude trochu svižnějšího rázu.

Scott BakulaJolene Blalock
Connor TrinneerJohn BillingsleyDominic Keating
Linda ParkAnthony Montgomery