AKIRATřída Akira patří k novějším třídám. Designována byla někdy během Cardassijské války, používat se začala v polovině 60. let 24. století. Stavba lodí se provádí v loděnicích Antares IV Fleet Yards a Utopia Planitia Fleet Yards.

Akira byla designována jednoznačně jako loď určená k boji. Nad talířovou částí mezi gonodolami má umístěn přídavný zbraňový modul, který obsahuje další phasery odpalovače torpéd. Celkem nese 10 phaserů typu X a údajně 15 odpalovačů torpéd (tuto informaci uvedl Alex Jaegar v časopise Star Trek: The Magazine).

Velký počet zbraní spolu s vysokou manévrovatelností činí z Akiry jednu z nejlepších lodí určených k bitvě. Mnoho lodí této třídy bojovalo během války proti Dominionu i v bitvě s Borgy roku 2372.

Zde si můžete stáhnout animované schéma. Rozměry lodi jsou 464,34 metrů na délku, 316,67 metrů na šířku, výška činí 87,43 metrů - nejedná se tedy o žádnou malou loď, což u bitevních lodí není obvyklé. Má 19 palub, posádka má 500 členů, ale evakuační kapacita je dalších 4500 lidí. Maximální warp rychlost, které může dosáhnout, je 9,8 TNG stupnice, může ji udržet 12 hodin.

Pro bitevní scénu z filmu Star Trek: First Contact, kde jsme také mohli vidět Akiru poprvé, ji navrhoval Alex Jaeger při Industrial Light & Magic. Na návrhu spolupracoval i Jonathan Frakes, který film režíroval. Pojmenována byla po japonském fantasy filmu.

Kromě údaje, že Akira nese 15 odpalovačů torpéd, Jaeger také uvedl, že je loď rozdělitelná na dvě části. Tato informace není potvrzena, nicméně pro bitevní účely by to mohlo být velmi praktické. Podle Jaegera Akira nese na palubě kromě standardních raketoplánů také několik plavidel třídy Peregrine. Vzhledem k úctyhodným rozměrům lodi spolu s vysokým počtem členů posádky to může být klidně možné. Během války s Dominionem jsme mohli vidět bojovat i lodě třídy Peregrine; je možné, že pocházely z některé z lodí třídy Akira.