AMBASSADORTřída Ambassador byla vyvíjena na počátku 24. století, běžně se začala používat ve 20. letech 24. století. Ambassadory měly nahradit vysloužilé lodě třídy Constitution nebo Excelsior, mise měly být tedy především průzkumné, diplomatické, případně bojové. Oficiálně je třída Ambassador klasifikovaná jako těžký křížník. Po několik desetiletí patřily Ambassadory mezi nejlepší lodě Flotily. Časem se však ukázalo, že starší třída Excelsior se na post univerzálně používané třídy hodí mnohem víc - je praktičtější a náklady na její výrobu jsou nižší (to dokazuje i fakt, že Excelsiory se vyráběly ještě dlouho po zastavení výroby Ambassadorů). V 60. letech se Ambassadory pomalu přestávají používat i když mnoho z nich je stále v aktivní službě.

Design lodí třídy Ambassador tvoří určitý přechod mezi starým designem z 2. poloviny 23. století (třídy Constitution nebo Excelsior) a novodobým designem (Galaxy) - talířová část (primární trup) a sekundární trup se dvěma gondolami. Délka činí 526 metrů, výška 120 metrů a šířka 310 metrů. Vybavení lodi je opravdu velkolepé. Najdeme zde mnoho prostor určených k diplomatickým misím (konferenční místnosti, kajuty pro "hodnostáře"), vědeckým misím (vědecké a výzkumné laboratoře)...

Rozložení systémů je stejné jako u všech lodí tohoto designu. Na talířové části najdeme kolejnice phaserů typu IX (celkem 10), únikové moduly, senzory, kajuty posádky, jeden z hangárů raketoplánů a samozřejmě hlavní můstek. V zadní části pak impulsní motory. Mezi primárním a sekundárním trupem se nachází odpalovač fotonových torpéd. Na sekundárním trupu nalezneme navigační deflektor, celý systém nadsvětelného pohonu, druhý hangár raketoplánů, zadní phasery a odpalovač fotonových torpéd.

Zde a zde si můžete stáhnout animované schéma. Třídu Ambassador navrhovali Rick Sternbach a Andrew Probert, tvůrce modelu je Greg Jein.

Prototypy

První zmínky o třídě Ambasador jsou z první řady TNG. Na zdi zasedačky na Enterprise-D jsou zobrazeny všechny možné lodě Enterprise, mezi nimi i Enterprise-C, resp. model prototypu třídy Ambassador. Tento prototyp vytvořil Andrew Probert a na svých stránkách uveřejnil i detailnější obrázek tohoto modelu. Probert zamýšlel, že by loď tohoto designu měla tvořit přechod mezi designem Enterprise-B a Enterprise-D. Tato verze třídy Ambassador se měla později v TNG používat běžně, zřejmě z finančních důvodů však ustoupila již osvědčeným třídám Miranda, Excelsior a Oberth. Pro epizodu TNG: Yesterday's Enterprise pak byl vyroben nový model třídy Ambassador.

Varianty

Existují dvě varianty Ambassadorů. První variantu můžeme vidět v podobě Enterprise-C v epizodě TNG: Yesterday's Enterprise, zbývající lodě třídy Ambassador, které jsme mohli oficiálně vidět, jsou typu II. Jde o U.S.S. Yamaguchi (DS9: Emissary), U.S.S. Zhukov (TNG: Data's Day) a zřejmě i U.S.S. Excalibur (TNG: Redemption, Part II). Mezi hlavní rozdíly patří: počet únikových modulů na talířové části, jiný typ senzorů, bussardových kolektorů, barva deflektoru, umístění gondol na pylonu, rozdílný počet hangárů raketoplánů, šířka sekundárního trupu a barva impulzních motorů.