A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

?


U.S.S. Eagle

Starší loď třídy Constitution (NCC-956), přestavěna na Constitution Refit.
Star Trek Encyclopedia


D.E.V. Eagle Valley

Vypuštěna roku 2138. Pod velením Dona Kinga letěla do sektoru Ficus za účelem kolonizace. DY-950.
(TNG: Up The Long Ladder)


I.T.A. Elmira

V roce 2370 letěla pod velením kapitána G. Gullivera z Canine Delta V na Deep Space Nine.
(DS9: Whispers)


U.S.S. Emden

NCC-1856; jedna z lodí, které měly zachránit kapitána Kirka a doktora McCoye z klingonského vězení. Podle registru lze usoudit, že se jedná o třídu Miranda.
(Star Trek VI: The Undiscovered Country)


U.S.S. Emidazu

Loď neznámé třídy, v aktivní službě v 60. letech 24. století.
(TNG: Eye of the Beholder)


U.S.S. Endeavour

Loď třídy Constitution, NCC-1895.
(Star Trek VI: The Undiscovered Country)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Endeavour

Loď třídy Nebula; registr NCC-71805. Zúčastnila se blokády Klingonsko-Romulanských hranic v době klingonské občanské války. O měsíc později se měla setkat s raketoplánem komandéra Rikera. V roce 2373 byla pod velením kapitána Amasova součástí flotily, která branila Zemi před krychlí Borgů.
(TNG: Redemption, Part II; TNG: The Game; Star Trek: First Contact; VOY: Scorpion)
Star Trek Encyclopedia; Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Entente

Deadnought třídy Federation, registrační číslo NCC-2120. Kolem roku 2270 v aktivní službě.
(Star Trek: The Motion Picture)
Star Fleet Technical Manual


Enterprise

První vesmírná loď jménem Enterprise (když se nepočítá raketoplán NASA), brázdila hluboký vesmír v době, kdy ještě neexistovala Federace. Její kapitán je Jonathan Archer, registr NX-01. Odstartovala roku 2151. Design je třídy NX.
(Star Trek: Enterprise)


S.S. Enterprise

Zvláštní loď s gravitačním pohonem, která sloužila údajně ve druhé polovině 22. století. Nesrovnalosti viz. zde.
(Star Trek: The Motion Picture)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Enterprise

Touto lodí začíná série lodí Enterprise s registračním číslem NCC-1701. Je třídy Constitution. V jejím křesle se postupně vystřídali kapitáni Robert April, pak Christopher Pike, James Kirk, Williard Decker a nakonec Spock. Vypuštěna roku 2245. Její nejslavnější pětiletá mise začala v roce 2264. Po dokončení mise byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci. Dokončena byla v roce 2271, kdy měl dostat velení Williard Decker. Hned po dokončení byla Enterprise vyslána, aby zjistila vše o objektu, který se blížil k Zemi. Na této výpravě velel Enterprise admirál James T. Kirk a Decker byl pouze první důstojník. Roku 2277 byl Spock povýšen na kapitána a převzal velení Enterprise. Roku 2280 se z Enterprise stalo tréninkové plavidlo Akademie. Roku 2285 se střetla s Khanem Singhem a výsledkem bylo těžké poškození lodi a smrt kapitána Spocka. Hvězdná flotila rozhodla, že nemá cenu Enterprise opravovat a tak byla vyřazena. Avšak aby mohlo být Spockovo tělo zachráněno, ukradl ji admiál Kirk a letěl s ní do sektoru Genesis. Tam se střetla s Klingonskou lodí. Když admirál Kirk viděl, že proti Klingonům nemají šanci, vzdal se, ale před opuštěním lodi spustil autodestrukční sekvenci a loď byla i s Klingony zničena. Roku 2286 ji nahradila U.S.S. Enterprise-A.
(Star Trek: The Original Series; Star Trek: The Motion Picture; Star Trek II: The Wrath of Khan; Star Trek III: The Search for Spock)
Star Trek Chronology


U.S.S. Enterprise

NCC-1701-A. Další lodí této řady je opět loď patřící do třídy Constitution (Refit). Vypuštěna roku 2286. Při její první misi se pod nadvládou Syboka dostala až za Velkou bariéru. Téměř o 13 let později, roku 2292, stála před svým posledním úkolem: dopravit Klingonského kancléře Gorkona přes území Federace na mírové jednání Federace s Klingony. Na kancléře byl však spáchán atentát a kapitán Kirk obviněn z jeho vraždy. Po úspěšném uzavření míru byla posádka Enterprise-A vyřazena ze služby. Na její místo přišla zřejmě jiná posádka.
(Star Trek V: The Final Frontier; Star Trek VI: The Undiscovered Country)


U.S.S. Enterprise

Třetí Enterprise je třídy Excelsior a je to Enterprise NCC-1701-B. Kapitánem je John Harriman. Byla vypuštěna za velké slávy roku 2294 za přítomnosti kapitána Kirka ve výslužbě, kapitána Scotta a Pavla Chekova. Stejně jako Enterprise-A byla po svém vypuštění nepřipravená a neměla ani celou posádku. Zachytila nouzové volání uprchlíků z planety El-Aurel a samozřejmě byla jedinou možnou lodí v dosahu. Při záchranné operaci byla část lodi zachycena pásem energie Nexus a v důsledku toho zemřel kapitán Kirk.
(Star Trek: Generations)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Enterprise

Neznámo kdy byla vypuštěna další Enterprise - NCC-1701-C, tentokrát třídy Ambassador. Postavena v loděnicích na stanici McKinley. V době, kdy lodi velela kapitán Rachel Garrett, zaútočili Romulané na Klingonskou základnu na Narendra III. V rámci mírové smlouvy mezi Klingony a Federací Enterprise bránila Klingonskou základnu a byla zničena. Těsně před zničením napadlo kapitána zachránit se cestou časem, což také provedla a skončila v roce 2366 a náhodou zrovna v místě, kde se nacházela U.S.S. Enterprise - D. Po několika opravách se ale vrátila zpět do svého času, kde byla zničena Romulany, tak, jak se to mělo stát.
(TNG: Yesterday's Enterprise; TNG: Redemption, Part II)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Enterprise

Skoro 20 let byla Flotila bez lodi jménem Enterprise. Až hvězdného data 40759,5 byla vypuštěna loď třídy Galaxy U.S.S. Enterprise NCC-1701-D pod velením kapitána Jean-Luca Picarda. Během doby, kdy byla ve vesmíru (pouze 7 let) se několikrát proslavila. Několikrát zachránila samotnou Federaci (před Borgy...), kapitán provedl mnoho prvních kontaktů. Její sekundární trup byl zničen klingonskými sestrami Lursou a B'Etor nad planetou Veridian III. Primární trup ztroskotal na planetě.
(Star Trek: The Next Generation; Star Trek: Generations)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Enterprise

Po zničení U.S.S. Enterprise-D byl kapitán Picard s posádkou převelen na nově vystavěnou loď třídy Sovereign - U.S.S. Enterprise NCC-1701-E. V roce 2373 pomáhala navzdory rozkazům Velitelství bránit Zemi před útokem Borgů. O dva roky později letěla do oblasti Vřesovistě (Brair Patch), kde posádka objevila spiknutí admirála Hvězdné flotily a rasou Son'a. Loď byla silně poškozena při bitvě s rémanskou lodí Scimitar, které velel Picardův klon Shinzon.
(Star Trek: First Contact; Star Trek: Insurrection; Star Trek: Nemesis)


U.S.S. Equinox

Loď třídy Nova; NCC-72381. Loď i s posádkou byla Ochráncem přenesena do Delta kvadrantu. Během její cesty domů posádka v čele s kapitánem Rudolphem Ransomem přišla na nelegální způsob, jak posílit warp pohon extrahováním určitých látek z těl mrtvých bytostí zvaných Duchové štěstěny (Shrieci). Po pěti letech se střetli s U.S.S. Voyagerem. Kapitán Janeway chtěla Ransoma s posádkou zbavit služby na Equinoxu, ale uprchli. Equinox byl nakonec zničen a přežilo pouze 5 členů posádky. Ti se připojili k posádce Voyageru.
Na desce, umístěné na můstku bylo jako motto napsáno: "The night of time far suprasseth the day" - Sir Thomas Browne, 1658
(VOY: Equinox)


U.S.S. Essex

NCC-173; loď třídy Daedalus. Kapitán Bryce Shumer. Ztracena v roce 2167 - zničena na povrchu měsíce Mab-Bu VI.
(TNG: Power Play)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Essex

Loď třídy Constitution, NCC-1697.
(TOS: Court Martial)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Excalibur

První loď tohoto jména je třídy Constitution. Roku 2268 se pod velením kapitána Harrise zúčastnila testování Daystromova počítače, při kterém byla zničena (NCC-1664).
(TOS: Court Martial; TOS: The Ultimate Computer)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Excalibur

Další loď je třídy Ambassador (NCC-26517). Pod dočasným velením komandéra Williama Rikera se zúčastnila blokády Klingonsko-Romulanských hranic během Klingonské občanské války.
Model Excaliburu byl znovupoužitý model U.S.S. Enterprise-C z TNG: Yesterday's Enterprise.
(TNG: Redemption, Part II)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Excalibur

Blíže neurčená loď, která byla asimilována Borgy.
(VOY: Survival Instinct)


U.S.S. Excelsior

Prototyp třídy Excelsior (NX-2000, později NCC-2000), osazený novým typem transwarp motorů. Vypuštěna v roce 2285. Její první velitel, kapitán Styles, dostal za úkol zadržet ukradenou U.S.S. Enterprise, ale díky sabotáži motorů, kterou provedl Montgomerry Scott se jí to nepodařilo. Po této události kotvila v doku stanice 001. Později dostal velení lodi kapitán Hikaru Sulu. V letech 2290-2293 prováděla průzkum plynných anomálií v kvadrantu Beta. Při cestě zpět zachytila výbuch Klingonského měsíce Praxis. Spolu s U.S.S. Enterprise zničila dravce generála Changa. Obě posádky pak zabránily sabotáži Khitomerské konference. V roce 2370 pátrala společně s U.S.S. Nobel po ztracené lodi U.S.S. Hera.

Spolu s U.S.S. Constellation patří k nejdéle sloužícím lodím Hvězdné flotily, v aktivní službě byla minimálně 85 let. U lodí třídy Excelsior to je ale obvyklé, podobným případem bude pravděpodobně i U.S.S. Repulse.

Není zcela jednoznačné, jakého typu je onen transwarpový motor, kterým byla tato loď vybavena jako první. O klasický transwarp, jak jej známe, tj. metoda cestování, kterou používají Borgové, se pravděpodobně nejedná. Zřejmě jde o novou generaci warpu, který se od té doby používal běžně. Jinou, méně pravděpodobnou variantou je, že se skutečně jednalo o převratný typ pohonu, ale díky (zřejmě neodhalené) sabotáži pana Scotta byl vývoj zastaven.

(Star Trek III: The Search for Spock; Star Trek IV: The Voyage Home; Star Trek V: The Final Frontier; Star Trek VI: The Undiscovered Country; TNG: Interface; VOY: Flashback)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Exeter

Loď Federace třídy Constitution. Registrační číslo NCC-1672. Kapitán Ronald Tracey nechal loď opuštěnou na orbitě Omegy IV.
(TOS: Court Martial; TOS: The Omega Glory)
Star Trek Encyclopedia II


U.S.S. Exeter

Druhá loď toho jména je třídy Ambassador (NCC-26531). Na této lodi sloužil Tom Paris. V době Dominionské války, v roce 2374 byla součástí deváté Flotily.
(VOY: Non Sequitur; DS9: You Are Cordially Invited; DS9: In The Pale Moonlight)
Star Trek Encyclopedia II; III


A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

?