CONSTELLATIONVývoj lodí třídy Constellation začal v osmdesátých letech 23. století; První loď byla vypuštěna 15. června 2284 - měsíc před 315. výročím vypuštění Apolla 11. Vývoj projektu zahájil admirál Gihlan’t’aehn (později po něm byla pojmenována U.S.S. Gihlan). Jednalo se o úplně nový projekt - lodě třídy Constellation měly být průzkumníky hlubokého vesmíru. Nebyly určeny pro klasické průzkumné výpravy (jako např. lodě třídy Constitution), ale pro dlouholeté výpravy za nejzazší hranici, do naprosto neznámých a neprozkoumaných koutů Galaxie.

Ačkoli byla výroba lodí zastaveny někdy na přelomu 23. a 24. století, stávající lodě stále ještě zůstávaly v aktivní službě a byly vysílány na průzkumné výpravy. V polovině 24. století se začaly díky zastaralosti techniky vyřazovat. Nástupcem třídy Constellation se měla stát třída Cheyenne. Ta se ale nikdy nedočkala většího rozšíření.

Loď se skládá z poměrně velké talířové části, která přechází v malý sekundární trup se strojní sekcí a čtyř gondol nadsvětelného pohonu. Délka lodi činí 315 metrů, šířka 175 metrů. V talířové sekci nalezneme standardní vybavení (kajuty posádky, ošetřovna), hangáry raketoplánů a také několik laboratoří. K výbavě patří samozřejmě i zbraňové systémy, při průzkumu neznámých končin vesmíru je ozbrojený konflikt celkem pravděpodobný - lodě jsou osazeny velkým množstvím phaserů a několika odpalovači fotonových torpéd. Deflektor nalezneme na spodní části talířové sekce. Animované schéma ke stažení zde.

Prvním reprezentantem třídy Constellation, kterého jsme viděli na obrazovce, je U.S.S. Stargazer z epizody TNG: The Battle. Stargazer měl být původně třídy Constitution, nakonec ale bylo rozhodnuto o vytvoření nové třídy. V této době (rok 2364) již ale byla většina lodí třídy Constellation vyřazena, a tak jsme jich od té doby viděli jen málo. Nicméně prototyp U.S.S. Constellation byl v aktivní službě minimálně do roku 2374.

Kromě interiérů Stargazeru jsme zevnitř viděli i U.S.S. Hathaway. Interiéry ale totožné nebyly, rozdíly byly celkem velké. Na obrázku výše je nakreslen můstek Stargazeru. Na můstku Hathaway bylo víc křesel, z obou stran kapitánova křesla bylo vždy jedno. Panely v zadní části můstku Hathaway souvisle byly po celé ploše, Stargazer má menší množství displayů. Rozdíly jsou dány tím, že můstek Stargazeru je předělaný bojový můstek U.S.S. Enterprise-D a můstek Hathaway upravený můstek U.S.S. Enterprise-A.