FESTIVAL FANTAZIE SPECIÁL


Fotoreportáž z Festivalu fantazie Speciál 2008
TREKFEST 008.5
- neděle - 26. říjen -

TREKFEST 008,5

Plán ulovit svou stou kešku v areálu chotěbořského zámku, kde jsme se jako novomanželé fotili se svatebčany, se nakonec uskutečnil právě v neděli dopoledne. Vyrazili jsme nejprve směrem ke Geofondu, kde potkali Molik, která tou dobou už procházku měla za sebou. V nedalekém lesíku u pomníku J. Rooba jsme našli první poklad. Moje 98. keška. Tááákže ještě dvě. V plánu byla dále hrobka Dobrzenských a opět jsme nečekaně na ni nebyli sami. Kniga, která se Spoty semtam na nějakou tu kešku zajde, se k nám ráda přidala. No, kdybychom to nebrali přes to pole po dešti, jak nám snorchl radil, bylo by to lepší... já to pořád říkám, nechodit slepě za šipkou :) I Spotynka měla špinavé bříško :P Nicméně nalezena! A než jsme došli k mé jubilejní, sté, pojmenované "Chotěbořský zámek a park", na bláto jsem zapomněla :P Uff, jeden milník za mnou... jednou prý budu vzpomínat :)

Když jsme se vraceli na Obchodku převléci si kalhoty a umýt boty, narazili jsme na skupinku trekkies, která byla tou dobou na řádném programu Trekfestu. Název: Procházka s trekkies. Koordinátor: Fox.


Kniga se Spoty pokračovaly s ostatními, my po očiště šli rovnou do KD. Bagety ani párky už v neděli nebyly, takže toasty a rovnou čtyři kousky. Od rána jsem nejedla a ve 13:00 jsem měla na kus žvance nárok, no ne? :) A zase bych to nebyla já, když bych nespojila příjemné s užitečným ... aneb další vyplněné anketky.


Ve dvě jsem si však do zrcadláku na program na chvilku sedla a poslouchala tou dobou přednášející Mirku. Mluvila dost zajímavě o tom, jak překládala pro nakladatelství Laser-books, v hlavě mi utkvělo "googlit, slovníkovat, být pečlivý" :P Přednáška v programu zaujala i Rybinina, kterého jsem na trekovém pořadu neviděla hooodně dlouho :P

Já se pro změnu odebrala na gateový program, pač jsem skrz snorchla věděla, že se budou prodávat suvenýry, nášivky, odznáčky, trička ... a škrábátka na hlavu :) Mezi půl třetí až čtvrtou hodinou jsem pak stihla mnohé, vyplnit pár formulářů na 5 proti 5 tentokrát povícero SGčkových samozřejmě, koupit manželovi a sobě nový náramek a hlavně zmiňovaný mrdohlav (na čtvrté fotce vlevo nahoře :P) a pak povídání JacobaSG a Klenotky o právě začínajícím dabingu SGA pro AXN Sci-fi. O druhém SG seriálu můžete mluvit jako o Atlantidě :)

Když jsem se vracela nahoru na závěr přednášky Historie za zrcadlem II., na chodbě na mě vybafnul někdo, koho jsem skutečně nečekala. Dalek! Mluvící Dalek! Moje reakce by se asi podoba té od Dieginy :) ... ale místo toho jsem spíše žasla, jak chodí a vyhrožuje "Exterminate!" :) Vylákala jsem i káju ze zrcadláku, ať se přijde podívat. Tou dobou se už kolem protivníka Doctora Who vytvořil slušný hlouček čumilů :)) Nakonec se ukázalo, že je to Dragon Lordův nový domácí mazlíček :)

Na přednášce Nejen potomci slavných od Paldíka jsem zůstala, protože mě námětem velmi zaujala a v létě jsem ji nestihla. I Spotynka sledovala prezentaci promítanou projektorem na zeď ... pak teda dala za vděk Foxovi a já se zase vyřádila u focení :)


No ale potom! Spoty vs. Dalek! Opět početné publikum a kdo o Dalekovi předtím nevěděl, štěkot ho dozajista přilákal :) Mě přilákal na svou přednášku o Hayden Panettiere PetrSF - opět jedna nestíhačka z léta z Heroes conu. Celá přednáška pro mě byla úplně nová a lapala jsem každé slovíčko a i obrázek. O některých faktech jsem neměla ani ponětí, třeba o jazykové úchylce, velrybách a taky o tom, s kým Hayden v reálném životě chodí. Za tuhle přednášku moc děkuji a taky děkuji za DVD, které jsem vyhrála za rychlou odpověď na Petrovu otázku. Vyhrát jsem ho chtěla a aspoň se ukázalo, že jsem dávala celou hoďku pozor :)

V linii Trekfestu Miniël s Taggartem zaplnili místnost při soutěži v seriálových znělkách. Na promítání DS9: One Little Ship už tolik lidí pochopitelně nezůstalo. Ani já, já zase anketkovala. Pája si na odpovědích nechával dost záležel. Je fakt, že otázky ze Star Treku některé na delší uvahu byly, pokud jste si je nikdy nepoložili...

Od sedmi jsem si místo káji sedla vedla stolu já a tak nějak úplně z placu začala přednášku Minulost a budoucnost Trekfestu. Nějak mě nenapadlo, že jsme si na to nepřipravili nic předem, nakonec se ukázalo, že to ani nebylo nutné, protože jsme debatovali i bez obrazového materiálu. Ne, že by nebyl. Na CZT 3 jsem dávala do kupy 250 výběrových fotek z 30 conů, ale nedocvaklo mi, že by se to mohlo hodit. Co k tomuto tématu dodat teď a tady... Cony s trekovým programem tu jsou už od roku 1999 a každým rokem je jich více, tedy, mně to aspoň přijde. Akce přibývají a nápady přibývají. Scházíme se a scházíme se často, což je dobře. Už to není jen o přednáškách, ale i o různých speciálních pořadech, skrz které chtějí organizátoři zaujmout i ty fany, kteří jezdí na cony už dobrých pět a více let a mají celkově o seriálu povědomí. Jenže právě v tom je ten zakopaný pes. Když chcete překvapit nějakou novinkou, nějakým "speciálem", který před vámi nikdo nikdy nepodnikal, nebude to zadarmo. Zadarmo v tomto případě myslím bez toho, aniž by jste v tom neutopili spoustu času. A co z toho máte? Pokud mohu mluvit za sebe, tak já rozhodně potěšení z přípravy jako takové. Třeba na Momentkách z léta makalo téměř dvacet lidí, víkendy, kdy jsme se sešli nebyli jen o práci pro Star Trek linii, bylo to o společně tráveném čase... Jenže člověk si uvědomí... když se na to třeba podívá zpětně a spočítá, kolik času mu to vzalo... a kolik lidí vidělo a zná výsledek ... pro koho to vlastně bylo? Pro těch 30-40 lidí, co na tom programu zůstanou sedět...? Ano, přesně pro ně to bylo... Jestli vám to přijde, že je to malá odměna, občas ten pocit mám taky. A nejsem sama. Doba je zlá a povinností z reálného života prostě přibývá. Star Trek je náš koníček, není to naše zaměstnání, ale mnohým na akci, kterou mají na starost, záleží daleko více, než právě třeba na nějakém projektu pro šéfa. Ale to už jsem odbočila... Vrátím se na začátek... respektive na střed a úplně to zjednoduším. Já jako organizátor akcí potřebuji vědět, že vám na budoucnosti programů o Star Treku záleží a že i vy chcete přidat ruku k dílu. Na přednášce jsem to nešikovně okomentovala: "Nechci to dělat jenom s kájou." Sice je to krásný dvousmysl, ale je to pravda, v tom prvním významu - daleko lépe se nám bude zastřešovat akce, se kterou nám bude pomáhat dalších x lidí, přijdou s vlastními nápady, sami si řeknou, za čím by třeba jmenovitě do Chotěboře přijeli, co pořebují k tomu, aby se pustili do svých projektů atd. atd. V tomhle spočívá naše odměna, že na to nejsme sami a že na výsledku nezáleží jen nám.

V této debatce jsem se nechala trochu unést a snažila se něco v tomto významu všem přítomným sdělit. Nevím, zda se mi to podařilo, nevím, zda budeme moci v tuto dobu se začátečníky, kteří ještě třeba nepřednášeli, schopni komunikovat např. přes nově vzniklé fórum STAR TREK AKCE na Lapiduchu (nutná registrace) a přichystáme dohromady další akce, Scon, Trekfest ... zkrátka takové srazy, na které s hrdostí bude moci kdokoliv kohokoliv pozvat...
Protože Trekfest tento večer akorát končil, stačili jsme se ještě společně vyfotit od Milana, který tím pádem na fotce není.


Po čtvrt na devět jsme zlehka pokračovali v programu a skrz fotky ukázali, jak takové zákulisí náročného projektu vypadá. Při listování fotek jsme povídali, co to obnášelo, co to ten projekt ST Momentek vlastně je a co jsme kvůli němu byli schopni podstoupit... co obléknout, co svléknout, kde a jak pózovat... ale třeba i popatlat se krémem, nutelou, lést po stromech, nechat se omotat mulem ... jaké rekvizity jsme byli schopni vyštrachat, poupravit k obrazu svému, nakreslit... a kam jsme se na focení vydali... Diváci pochopili, že jsme se u toho museli dost drsně vyřádit. A měli pravdu :)

Když se na devátou do místnosti nahrnula banda chlapů z Jatkonu, bylo nám jasné, že přišli na Xyll a její premiérovou přednášku o Mariňácích Hvězdné flotily. Na Beku a Wesleyho padla únava a skoro jako ukolébavka na dobrou noc zazněla z úst přítomných Starfleet Marine Corps Hymn :) Milan si psal s Kristýnkou a únava na něj tím padem nemohla :)


Star Trek program zakončovalo promítání epizody Voyageru Displaced a dvouepizoda Killing Game.
I třetí večer probíhal v poklidném duchu ... opět jsem netančila a co se anketky týká, vyplnili ji pro mě i Vašek Pravda a Tomáš Bačkovský :P
© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája)
foto dále Wesley a Milan
www.TREKFEST.cz
Festivalfantazie.cz