FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- sobota - 28. červen - VEČER

Trekfest 008

Kino Atlas, Praha. Kino ART, Brno. Kino Vesmír, Ostrava. Kino Družba, Chotěboř. Na čtvrté 'kinové' promítání si klub CZ Kontinuum vybralo Festival fantazie, sobotu, pátou hodinu odpolední. Pro toto promítání bylo připraveno zcela nové DVD s vylepšeným zvukem. Technika však pozlobila a DVD nechtěl přehrát. Martinovi nezbývalo nic jiného, než slavnostně-neslavnostně rozbalit obyčejně vyhlížející krabici a z ní náhodně vylovit jedno z přichystaných DVD na prodej. Doběhl za Dannym nahoru k technice a film pustili. Museli ještě dolaďovat jak rozlišení (obraz původně přesahoval nahoře i dole) a zvuk, protože ten v základním nastavení vyzníval dost špatně, což byl docela paradox, protože před samotnou projekcí Martin vyzdvihl právě novou zvukovou stopu DVD. Ale po pár minutách už nic nerušilo poklidnému pokoukáníčku.


Pokud jde o mě, tak když pominu slavnostní premiéru, kterou jsem si užila tuším ze třetí řady, tak to bylo podruhé, co jsem film viděla. V Brně jsem nebyla, v Ostravě jsem sice za vstupenku normálně zaplatila, ale užívala si místo filmu v předsálí s malým Ondrou :)) a na Sconu jsme byli žádáni s kájou na zkoušce galavečera, takže z MIčka opět nic. Ze začátku jsem měla malou krizovku, po probdělé noci, v té tmě a tuším ještě po jídle (optimální kombinace) jsem měla k nutkání usínat hodně blizoučko, ale dostala jsem se z toho rychle, abych byla schopná všímat si detailů, které jsem při prvním zkouknutí nestačila zaregistrovat, např. Kachnu :)

Po 56 minutách, 22 sekundách, ... (+ - ) spíše plus :) se rozezvučel potlesk a na pódium vyšli postupně Samuel, Annie a Xyll. Martin si usedl za klavír a znovu zahrál titulní píseň celého fanfilmu. To už bylo hromové ticho a všichni naslouchali. Jana poté vytáhla slavnostní víno, jedno z mnoha :P, ale zatím neotvírala, protože Martin postupně přečetl 43 jmen lidí, kteří se na fanfilmu jakkoliv podíleli, buď velkou měrou jako herci nebo i malou měrou, technickou podporou, výrobou titulků, hudby apod. Kdo v tu chvíli v kině byl, vystoupal nahoru, musel :) Omimu se nechtělo, ale to si měl rozmyslet předem, než Martinovi zapůjčil svůj disk. Ony totiž všechny ty zálohy všech materiálů zabíraly na různých discích neuvěřitelných cca 1,2 TB = 1 229 GB = 1 258 291 MB :))Když se všichni "zasloužilí" rozestoupili do linie, aby se tam hezky pěkně vešli, Xyll náhodně vylovila z krabice další DVD a spolu s Annie ho slavnostně pokřtili "Modrozlatým šumivým vínem" ročníku 2340 :)


Obě se pak napily a napil se i Samuel... a Fox, Ori, omi, Little, Praotec, Paldík (který film viděl na FFku premiérově), Aldy, Johnak, Irča, kája a Snorchl.


Posledního jmenovaného symbolický loček poněkud zaskočil :)


A co dál? No přece prodej DVD s Metrénským incidentem, prvním českým fanfilmem na motivy Star Treku, široké veřejnosti! Za symbolickou cenu 99,- jste si mohli hnedka po premiéře koupit originální DVD, resp. dvě v jedné krabičce :) -> disk 1 s filmečkem s titulky v jazycích: čeština, slovenština, angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština, polština, holandština, ruština, tradiční a zjednodušená čínština + trailery a disk 2 s bonusy: nepovedené záběry, dokument z premiéry, dokument o metrénských maskách, speciální efekty a fotogalerie (promo, z natáčení, z filmu, premiéra a speciální).
Než se 'VIP' rozutekli, dopili onu lahvinku :P

Na DVDčko se utvořila taková malá frontička, což zajisté potěšilo :)

Ještě je tu pár 'památečních' foteček, třeba zapnutá klimatizace císařových bot :), Nik v červeném, Saren v kájově uniformě, protože kdo mohl, měl dorazit v kostýmu a taky Tomáš s Irčou.

ST program se vrátil poté zpátky do hlavního sálu v KD, kde přednášela Karemma na téma "Začátečník překládá sci-fi". Jejími vlastními slovy z propagační anotace: "Překládání není procházka růžovým sadem, ani to nejsou snadno vydělané peníze. Přednáška o tom, s čím se potýká (začínající) překladatel(ka) tak vyhraněného žánru, jako je science fiction. Názorné ukázky samozřejmě nemohou být vynechány." Pokud to nevíte, právě Mirka Dřínková přeložila v této chvíli nejčerstvější přírůstek nakladatelství Laser - Star Trek: Voyager - Teorie strun 1 - Koheze. Co jsem si tak stačila povšimnout, ohlasy jsou kladné jak na překlad, tak na knížku jako takovou.

DVD s Metrénským incidentem bylo počínaje sobotním večerem možné za kilo koupit až do konce Trekfestu na Přední desítce. K prodeji bylo úplně pro každého :) Základní náklad tvořilo 200 DVD (2 krabice po 100 ks).

V hlavní programový čas od 20:00 hodin se sál opět nakrásně naplnil. Tak nějak jsme čekali, že další díl ze soutěžního cyklu Hlášek ve filmech a seriálech, který vždy chystá Marty spolu s kájou, bude mít kladný ohlas a lidičky si přijdou rádi otestovat své znalosti. No a trefili jsme se :) A to jsme měli konkurenci v podobě divadla Cimrmanů v kině :)

S podtitulem "Přitvrdíme a bude to bolet!" jsme nachystali 74 zvukových ukázek (opak 47 samozřejmě :P) a na střídačku vždy pouštěli jednu drsnou a jednu klasickou. Kdo v té dané dvojici hlášek uhádl obě, dostal při celkovém součtu jeden prémiový bodík navíc. I při tak vysokém počtu jsme to všechno stihli s přehledem a opět některé na přání zopákli. Jak už to bývá zvykem, zamíchali jsme i nějaký ten český film :)


Po Martym, který ještě všechny pochopitelně pozval zítra na vyhodnocení, jsem měla přednášet já spolu s klukama o našem výletu do Londýna. Protože lagga odvolala svoji nedělní přednášku kvůli své náhlé neúčasti na FFku (moc škoda :( ), museli jsme zaimprovizovat. Nik se nabídl, že si během dne připraví prezentaci ST hudby, ale až zpětně mu došlo, že v neděli už v Chotěboři nebude. Proto jsme to prohodili dvojnásobně a "Náš první zahraniční con" se odložil právě až na nedělní večer. Já, kája, Samuel a omi se nikam odjíždět zatím nechystali :) Takže Little a jeho "Tá ta tááá ta tatata tááá" cca od devíti večer opět hudbou probudilo hlavní sál. Samozřejmě soundtracky nejsou disko, takže se hnedka nenahrnuly davy pohybově nadržených... ale ukázalo se, že trekkies se chtělo tančit... nic monstrózního, ale chtělo se :)
Já a můj tanečník :) jsme pokračovali i po přednášce, protože jsem na to byla připravená a zcela pozorovaně jsem vrzla do mechaniky svoje dívko s hudbou, kterou poslouchám doma. Všemožný mix. Za komp si sedli nějací kluci, myslím úplně neznámí a když jsme pak odešli, nějaká malá diskotéka tuším pokračovala.

Jana si trcla jen jednou, včerejšek ji stačil a dala přednost posezení u stolu spolu s ostatními. Na třetí fotce se všimněte Zephrama :)


Trekfest tým se musel po jedenácté odebrat na jednu ze zkoušek soudního přelíčení Star Trek vs. Star Trek, protože se jako zázrakem uvolnilo kino a neběžel už žádný film. Škoda, ten večer bych asi opět protancovala a bavila se s ostatními, protože se nás sešlo docela dost. Ale zkoušet zkoušet zkoušet bylo nutné a všichni jsme si toho byli vědomi :P
Protože už nikdo z nás neměl potřebu jít pít na bar, někdo navrhnul procházku za 'kulatou kouřící svítící věcí'. I když už se dopředu vědělo, že ji za plotem u rodinného domku nenajdeme, procházka na okraj Chotěboře a zpět byla lákavá pro celkem početnou skupinku.
Co bylo potom už nevím... asi jsme šli spát, ... já když nemám fotky, kterých bych se mohla držet, tak po těch týdnech už selhává vlastní paměť :)© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz