FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- sobota - 5. červenec -

GATECON 2008

Zase začínáme jídlem? Ano, nepolepšíme se. Jenže tentokrát byl oběd speciální. Přijela návštěva z Prahy a to Dan (Taul), můj svědek. Pokecali jsme, i když bez káji, protože jako koordinátor půl dne měl na Gateconu povinnosti už od devíti ráno :( (já dopoledne řešila honoráře za společné pořady, vyplňovala příslušné formuláře (letos novinka pro účetní) a hlavně dávala do kupy všechny účty nejen za ceny, aneb co už jsem do přípravy FFka vlastně všechno investovala...). Ve Vysočině jsme si opět pochutnali, jen Sali měl trošku hnědší krokety a polévku s pórkem, i když číšníka upozorňoval, že o něj nestojí :) Nemohla jsem se zdržet déle, protože po druhé hodině chtě nechtě musela odejít chystat druhou soutěž, která mi začínala jako včera v pět.

Co jsem musela nachystat předem? 26 soutěžních kufrů. Samozřejmě jsem nekoupila 26 kufrů, ale z práce obstarala 26 úplně stejných papírových krabic přiměřené velikosti. K nim vytiskla 26 číslic od 1 do 26 a také číslice od 1 do 5 000 000. Že vám to něco připomíná? Správně, opět jsme vycházeli z jedné z TV soutěží, tentokrát z Ber nebo neber televize Prima.

Ber nebo neber

Saren mi pomáhal s polepováním číslic dovnitř i vně krabic (náhodným, on ani já jsme netušili, jaké číslo skrývá jaký počet Jaffů), takže mi zbyl i čas hledat 26 'nosičů kufrů' :) A tady je máme - 26 sličných vrátkařů a trekkies :P
1. Rendie
2. Hanči
3. Pája (ST)
4. Miagi
5. Zetek
6. kawalski
7. Saliven
8. Wesley
9. Míša
10. 'Džejni'
11. Fox (ST)
12. Monopost
13. Abbie
14. Johanson
15. Milton
16. Eva-SG
17. Molik
18. Boris
19. Saren
20. Bozan
21. Pája (SG)
22. Fox (SG)
23. Alexa
24. Xyll
25. George
26. Brudy
Číslice si vybírali podle obliby, pokud ta jejich byla ještě volná :P Nicky jsem si napsala, protože jsem chtěla během soutěže konkrétně oslovovat a všechny jsem je neznala...
Z dvanácti semifinalistů rozhodl los o jednom hlavním soutěžícím, kterým se stal Thor. Ten si k sobě ještě povolal tři poradce.

"Hledáme všechny odvážné vládce soustavy, kteří se nebojí změřit své síly s Anubisem, pokusí se vyzrát nad jeho taktikou a získat tím co nejvíc Jaffů. Na ostatní vládce soustavy, kteří se neprobojují do finále, samozřejmě čeká čestná úloha nosičů 26 kufrů s předem neznámým počtem Jaffů, o které se hraje. Jakou strategii zvolíš? Ber nebo neber?"


Thor o hře mohl vědět max. z naší anotace, z TV ji neznal. Vysvětlila jsem mu pravidla, která jsou celkem snáze pochopitelná. Na začátku si ze všech 26 kufrů vybral jeden, o který hrál, o kterém se domníval, že v ideálním případě skrývá nějaké to sedmimístné číslo. A pak? Už se jen otevíraly kufry. V prvním kole šest, ve druhém pět atd. Kája jako Anubis obsluhoval počítač a nadhazoval počet Jaffů, za který je ochoten v tu danou chvíli vybraný kufřík vyměnit. Byl docela štědrý od samého začátku, což by normální bankéř rozhodně nebyl :), ale Thor se s málem přeci jen nespokojil a to až do úplného závěru a ani poté, co mu jeho rádcové příliš dobře neporadili a nejvyšší částky až na 750 000 byly pryč. Pak ale následovala šňůra odkrytých malých částek a Thor mohl s čistým svědomím vyměnit svůj kufr s číslem 23 za půl miliónů Jaffů, které Anubis nabídl. V jeho kufru se skrývalo Jaffů ještě o 250 000 více, ale mohl být s výsledkem velmi spokojený!

K automatické výhře puzzle (T)Raumschiff Surprise - Periode 1 jsem mu nabídla adekvátní počet toastů, čímž jsem tak trošku lákala během finiše hry (čím větší výhra, tím více toastů :P). Jenže nakonec jsem Vaška nesehnala a Thor mi v neděli řekl, že to ani neměl potřebu řešit. Škoda, na toastovou večeři pro sebe a své tři poradce měl nárok a trošku mě mrzí, že jsem to nezařídila, i když jsem o tom psala Vaškovi s předstihem na fóru. Asi si na FFS přivezu toastovač a Thorovi nějaké ukuchtím sama, třeba naše Trekfestové ze snídaní, těch by se od Vaška nedočkal :) Takové hawai šunkové s ananasem nebo nugátové s banánem ... :P
Nutno podotknout, že velkou konkurencí mi byla přednáška od PetraSF o Hayden Panettiere (Claire Bennet z Heroes) jak ji neznáme... Kdybych mohla, samozřejmě bych zašla.

Odpoledne uteklo jako voda a od osmi zbýval akorát poslední SG galavečer, ten klasický, shrnující, rozlučkový...


Kája nachystal závěrečné titulky, já vyhodnocení a ceny celogateconové soutěže SG Škrty, mj. námi hokus pokus vyráběné replikátory :)
Nejen moderátorská dvojice Shake Meloun a Jarmom ještě dodělávala vše potřebné...


Určitě stojí za zmínku, že jsme židle přemístili ke kraji do dvou řad, aby vznikl prostor uprostřed. Měli jsme na večer nějaké ty plány a získat co nejvíce místa k nim patřilo :P

První výroba replikátora

Toto je fotka našich experimentálních replikátorů, resp. bloků z moduritu a šedivého spraye na auta :) Jak už jsem naznačovala v reportu ze soboty, když člověk připravuje ve větší či menší míře na Festival fantazie deset soutěží a musí nachystat pro vítěze nějaké ty ceny, ze "zoufalství" vymýšlí kraviny ... aspoň tak tomu bylo v mém případě, kdy mě jednoho dne ráno napadlo vyrobit jako ceny "replikátory". Na internetu jsou k dohledání mj. ručně vyráběné z CD. No, naše dopadli chudáci, jak dopadli. Z uvažovaných dvaceti jsme na Gatecon přivezli všech čtrnáct a všechny nakonec rozdali. Tak nějak doufáme, že nápad vyrábět replikátory jakkoliv z čehokoliv se u nás v komunitě ujme a brzy se někdo pochlubí povedenějšími exponáty :P

SG Škrty se vyhlásily jako první. Shake warpovou rychlostí sjel všech 80 soutěžních obrázků a přečetl správné názvy epizod. Stíhat to mohl opravdu jen divák, který SG viděl :) Nejlepší byl Petroit (78 bodů), který si pro cenu došel dodatečně, jinak dobře odpovídala mj. Tar-ara se 74 body a Eva-SG se 73 body. Cenou kromě replikátorů byl McKayův citrón, vojenský šátek, památeční pohlednice a sada SG fotek. O čtvrté až páté místo se podělili Marsel a Rendie (71 bodů), 67 nasbíral Hančičík, 63 Sten, 62 Thor, a 49 Galbovka. Ke startrekovému číslu 47 bodů se dopracovali m.i.s.k.a s honzou_sga a cenu si odnesl i Ondra V. s 37 body. Děkujeme za účast.

SG Škrty

Než se cernaamodra pustila do vyhlášení SGCA, promítlo se první videíčko 'Oni jsou naše hvězdy' s názvem Diverzant na motorce z Pelíšků a hned po ní druhé z Popelky.

I Monty vyhlašoval a to Rodneyho akademii.

Eva ještě ukázala vítěznou SG Momentku ze soutěže na Chevronu a pouštěla klip z loňska, reklamu na Sokarovu krev, protože právě Sokarova krev byla jednou z cen :)
Osmým bodem galavečera byly poslední Hvězdy a to z Obecné školy (Pancerfaust). Ale přebylo je video o pátraní po ztraceném ananasu s investigativní reportérkou Abbie :) Když už nic jiného, byla to virtuální 3D prohlídka Jarmomova panství :) A když už jsem načala Jarmoma, byl to právě on, kdo se pochlubil několika zveřejněnými úlovky živého blogování z FFka, projektu Chevronu24. Kája a jeho Makaréna stála za to :)

Ztratil se videobloger

Před závěrečnými titulky se promítlo ještě jednou vizitkové promo, aneb kdo pro vás Gatecon letos organizoval... :P
Předlohou nám byla písnička Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kterou zajisté znáte z pohádky Pekařův císař "Ten dělá to a ten zas tohle":.

>Tady je tesař, klempíř, zedník
a ten co otesává kameny je kameník.
A tady služka, oráč, kamnář,
ten, když se umeje je k nepoznání kominík
Ten dláždí ulice, ten kove podkovy,
ta krmí slepice, ta peče cukroví.
Ten umí to a ten zas tohle,
a všichni dohromady udělají moc...


A tu je platnéř, kočí, havíř.
Já svárám dolů do dolu a doluju rudu
a tady rybář, kejklíř, dudák
Já vám rád každou písničku na dudy zadudu
Já louhuju kůže, Já z nich šiju boty,
já pěstuju růže, já látám kalhoty,
ten umí to a ta zas tohle
a všichni dohromady uděláme moc...


Ale nekončili jsme. Po hodinovce jsme načali ještě druhou, herní... tak trochu po vzoru loňské svatební rozlučky. Na náťuk Johnyho jsem modifikovala jedenáct her ze serveru Hranostaj a jejich přehled se zveřejnil ještě před začátkem FFka na novém gateconovém webu pod odkazem "Gaterozlučka". Pro sobotní večer jsme vybrali jen některé.

Zahájila to Očkovaná. Všichni se posadí do kruhu a zatím koukají na zem. Jeden pomalu odpočítá a na: "JAFFA KREE!" se každý zakouká někomu do očí. Když se dva hráči koukají navzájem do očí, oba vypadávají. Vyhrává poslední jeden nebo dva hráči, kteří nevypadli.

Co dál? Mckayovy úsměvy :) Kdo má v ústech citrón? Hráči se postaví do kroužku a jeden hráč si do prostřed kruhu dřepne a zavře oči. Ostatní hráči se beze slov domluví, komu dají citrón (většinou se vystřídají postupně všichni). Po domluvě si vybraný hráč (nebo hráči - záleží na tom, kolik hraje celkem hráčů) dá do úst kousek citrónu a rozkouše ho. Pozor! Nesmí ho spolknout, nechává ho v ústech. Hned po rozkousání citrónu hráč uprostřed kruhu otevře oči a má za úkol uhádnout, kdo má kousek citrónu v ústech. Hráč, který hádá, by neměl ostatní  rozesmívat. Ti naopak dělají, že mají citrón, aby hádání nebylo tak lehké. Hráč, který měl citrón, jde do prostřed a bude hádat.

Hádal JimiQueez a ukázalo se, že je to opravdu velmi těžké rozeznat. Příště bude povoleno jakékoliv hrubé a jemné násilí, při kterém hostitelům citrónů snad zbytky omylem nezaskočí :)

Třetí hrou bylo Kreslení s Reetou. Každý hráč dostane papír, pastelku a zaváží se mu oči, aby vůbec neviděl. Potom se zadá nějaký jednoduchý předmět nebo tvar ze světa Stargate, který mají hráči za úkol nakreslit. Pro ztížení a zvýšení zajímavosti je možné ve chvíli, kdy už všichni dokreslili, doplnit nějaký detail.Takže kreslení poslepu. Jako první se kreslil Asgard. Po něm X-302, u kterého se mělo dokreslit okénko :) A taky zat'nik'atel s dodatkovým výstřelem...


Během čtvrté hry, kreslení ve dvojici jednou tužkou bez mluvení (hráči vytvoří dvojice, do kterých obdrží jeden papír a jednu tužku. Mají za úkol nakreslit společně obrázek, napsat jeho název a pod svůj výtvor se podepsat. Podmínka - oba STÁLE drží tužku nelze tedy provozovat variantu 'chvíli já, chvíli on'!) se na nás přišel podívat Kaba, kájův bývalý kolega z práce...

Kromě Unase s tyčovkou a čokoládovou tyčinkou se kreslili replikátoři, hezky blok po bloku :)No a nakonec jsme si zaběhali! A to s "Transportními kruhy". Nejprve se všichni postaví do kruhu a v duchu si vyberou jednoho jiného hráče - nemusí svoji volbu nijak ohlašovat. Pak se spustí transport. Každý má za úkol desetkrát oběhnout toho, koho si předtím vybral, a pak se vrátit zpět na svoje místo, kde začínal (v kruhu). Potíž je v tom, že i cíl se začne pohybovat a obíhá někoho jiného. Co vznikne, si možná dokážete představit...

No, Transportní kruhy se mi asi líbily nejvíc :)

V moderování Gaterozlučky se střídal Jarmom se Shakem a oběma jsem se snažila tu hoďku být co nejvíce nápomocná, protože jsem měla větší představu než oni, jak to má asi vypadat. Ale rozhodně nejsem tak dobrá moderátorka jako oni :P Ale ve třech jsme to myslím zvládli aspoň za pochvalu :P ... na to, že to byl dost experiment, jsme měli všichni dobrý pocit.

Kam po 22 hodině? No přeci na bar ... užít si poslední večer na FFku 2008. Protože dost trekkies zůstalo do konce festivalu a zdržovalo se právě na programu Gateconu, zrodila se myšlenka další frakce ve fanklubu SGC. Frakce Trekkies. Je fakt, že je trochu škoda, že jsou od sebe oficiálně sci-fi seriály tak striktně oddělovány, přestože spousta fanoušků kouká a líbí se jim víc seriálů zároveň. Navíc spousta trekkies je členem právě SGC. Ten večer jsem pomáhala s registrací hned dvou nových a to omiho a Jacoba. Jacobovi modré tričko slušelo daleko víc než to oranžové, které nosil minulou sobotu. Samozřejmě vznik další frakce obnáší spoustu témat k diskuzi, zda je to vážně nutné, co to způsobí (zda napadne někoho dalšího v návaznosti zase jiná frakce... tzv. lavinový efekt), zda lidi, kteří se k ní přihlásí, budou vyčnívat od ostatních, aby bylo poznat, že v nějaké frakci jsou apod. Je jasné, že by taková frakce Trekkies sdružovala fanoušky fenoménu Star Trek v SG komunitě, zavázala by se informovat o akcích obou fenoménů skrz např. společný kalendář na Google.com, weby, emaily, takové akce i organizovala apod.
Jak to nakonec dopadne je zatím ve hvězdách...

V hlavním sále se chystala Rockotéka a protože k jedenácté se ještě pořád nic nedělo a s Molik se mi takto pozdě večer hrát hry už nechtělo (promiň, Jani), jsem se odebrala k nám na pokoj. Dala jsem aspoň kájovi volný prostor to rozjet :) i když tomu bylo právě dnes, 5. července, přesně rok, co jsme se vzali :)

Jacob a omi si vyzkoušeli  Wii.

wiikonzole.jpg (24045 bytes)

Co to je? Herní konzole, jejíž unikátní koncept spočívá v revolučním bezdrátovém ovladači (Wiimote), který vypadá podobně jako dálkové ovládání k televizi ovšem s malým rozdílem => je totiž vybaven směrovými senzory, které zaznamenávají pohyb nahoru, dolů, vlevo, vpravo, dopředu a dozadu a vnímají také rychlost a délku pohybu. Veškeré pohyby jsou následně přenášeny přímo do hry.

Wii bylo jedno z mnoha druhů zábavy, které Festival fantazie nabízí. Nabízí toho tolik... a není možné všechno stihnout. Člověk by mohl jet na stejné FFko 10x a pokaždé ho strávit jinak a velmi kvalitně... Ale nejsme ve sci-fi a v žádné časové smyčce neuvízli ... bohužel :) Proto se zítra probudíme a pojedeme domů...© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz