FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- pondělí - 30. červen -

Trekfest 008

Po včerejším infantilování a dalším ponocování byla Diegina a ostatní v dobré formě... všichni, až na mně. Aspoň mně to tak přišlo, že snad jediná melu z posledního... Rozcvičky jsem se tedy z pochopitelných důvodů neúčastnila, i když Nikův zástup, Urza, byl hodný a opravdu nás chtěl šetřit...


Když byl Zephram odměněn za identifikování rebela z neděle, chtě nechtě jsem musela na pódium vedle Verči, protože na dnešek byl naplánován malý rozhovor o momentkách, soutěžním projektu.našeho realizačního týmu. Předeslala jsem, že jsem tento námět loni vymyslela pro Gatecon, že se osvědčil a přesvědčila jsem ostatní, že je v našich silách ho zrealizovat pro Star Trek. Sice to stálo hodně úsilí, ale podle mého názoru se nám to povedlo... no, nejen podle mého :P

Připravila jsem si výběr fotek ze samotného focení, tj. ne ty, které byly vybrány do soutěže, ale ty, ze kterých bylo poznat, co to tedy muselo obnášet a jak jsme u toho např. obrátili náš byt vzhůru nohama :) Na otázku, s kým se mi nejlépe pracovalo, tak jsem jmenovala Jacoba, protože ten neodmítl snad žádnou ulítlost, kterou jsme si vymysleli. A ne všechny fotky se nakonec použily... např. u té s bílou mastičkou na dětské prdelky :) kdy se měla jedna půlka obarvovat na černou padl návrh použít ještě černý krém na boty... ale to jsem naštěstí zarazila včas! :)

ST Momentky - Bílý Jacob :)

Po mně opět dostal prostor Samuel se svou Príma vařečkou - Dva rohy - Tvarohy na divoko. Saliven se zatím na svou roli zlého Archera patřičně chystal. Měl na sobě kájovu novou ENT uniformu, tentokrát opatřenou dvěma mirror nášivkami (přichycené pouze špendlíky). Losování o snídani se konalo bezprostředně, protože tahle snídaně byla skutečně rychlovka ... rychle hotová jídla... taková mám ráda obzvlášť :)


A kdo že si pochutnal? Urza a Pomeranč :)

A nastala minuta s velkým M, mirrorová minuta s velkým M... Bedraz si jako dalšího hosta pozvala kapitána Jonathana Archera ze zrcadlového vesmíru. Drsného, arogantního neberoucího si s nikým servítky. Rozhovor jako takový ho příliš nenadchnul, neměl totiž potřebu se komukoliv zpovídat. A chladný a odměřený byl i u komentování fotek z cyklu "Borec na konec" (přesně před rokem byl náš missácký galavečer). Odtajnil své mučící metody a kdejakého ubožáka by poslal do kóje bolesti... Ale s Verčou ne, se ženami by určitě nakládal jinak :)

Když jsme u Archera a žen. Pač jsem na ST Momentkách z Enterprise ztvárnila Hoshi, měla jsem něco na způsob mirror uniformy (viz. pátek) a laškovali jsme s Jirkou na tohle téma celé FFko, napadlo Verču, abych během rozhovoru přišla jako mirror Hoshi Sato za svým kapitánem a dělala to, co běžně děláme v soukromí jeho kajuty :) Jenže jak jsem psala v úvodu, byla jsem grogy a neměla jsem sílu a převlékat a hrát roli zrcadlové Hoshi tak dobře, jak bylo zrovna v tento moment důležité. Takže jsem se do toho raději vůbec nepouštěla a s plánem pozlobit Saliho rozloučila hnedka po probuzení po třech hodinách spánku. Píši to sem aspoň na památku nápadu, který Verča měla :)

Sali na závěr ještě hodně poradil při hledání rebela během pondělka, kterým byl pro tentokrát omi. Bedraz ještě připomněla dnešní savení triček, Kniga středeční Kash-wan.

Jako včera po snídani, byl prostor po té dnešní věnován Metrénskému incidentu, z té druhé strany... Přednášel Samuel mj. o zapeklitostech vizuálních efektů, zeleného pozadí apod.Já poslouchala a zároveň opravovala momentkové formuláře, abych měla připravené pořadí a diplomy na dnešní den.

Po malé pauze opět Kareema a téma přednáško-debaty: Psychologie fandomu. Pro lepší představu opět anotace: "Pokus o objektivní pohled na Trekkies a zájmové skupiny podobného ražení obecně. Pohled zevnitř aneb proč jsem mezi vámi, pohled zvenku aneb proč se na mě lidi usmívají, když jim to řeknu, pohled psychologie aneb kdo si hraje, nezlobí a pohled statistiky aneb matematiku neoblafneš." Už podle první fotky je jasné, že námět přilákal i lidi, kteří běžně na Trekfestu nevysedávají a starají se o své vlastní fenomény :) Účast měla Mirka velmi slušnou.Během promítání DS9: Shattered Mirror jsme s kájou změnili lokaci. A to za místnost v Sokolovně, která byla určena pro program on-linovek. Kája si totiž připravil prezentaci hry s názvem Travian. Kdo jste o ní neslyšeli, buďte rádi, protože většího žrouta času snad počítač ještě neviděl :) Já to tolerovat musím a pevně doufám, že naše manželství nekrachne právě kvůli této real-time strategii :P Přišla jsem pochopitělně na čumendu a v publiku potkala třeba Snorchla, Pomeranče a Montyho. Ale nevydržela jsem to, i když jsem vážně moc chtěla... :P a kolem DDRka 'utekla' zpátky ke KD.

Tam už se poctivě savilo... Fotky netřeba komentovat. Snad jen, že Spotynce se žádný obleček nenasavil, což byla docela škoda :)Ve dvě hoďky poslední mirrorová přednáška a téma designu. Neznám povolanějšího člověka, který by na toto téma mohl přednášet, něz omiho :)

Z fotoreportáže po jednotlivých dnech je už myslím patrné, že jsme se snažili dodržovat jakési programové schéma, pokusili se o pravidelnost v daných tématech. Proto ve tři odpoledne nemohlo být nic jiného než dalších 47 fotek, tentokrát VOY. Nejprve se však vyhlašovala Deep Space 9.

1. místo: Kubol (42 bodů)
2. místo: katkamk + T'reel (34 bodů)
3. místo: Iwan (31 bodů)
4. místo: Pozemšťan a Mirex (29 bodů)
5. místo: Oriana + Darell (25 bodů)
6. místo: Tai (24 bodů)
atd.
Pět nejlepších si samozřejmě mohlo vybrat velké fotografie v tématu daného seriálu (v tomto případě Stanice Hluboký vesmír 9), nechyběly diplomy a vzpomínkové malé fotky ve formátu 10 na 15.

Protože se včera při čtení názvů epizod omi osvědčil, požádala jsem ho opět o asistenci, tentokráte u Voyageru.

Ukázka VOY Momentky

Po Momentkách opět on-linovka. Všechny čtyři hlavní servery, jejichž admini se o příběhy na svých lodích starají den co den, jsme požádali o prezentaci her v linii Trekfestu. I Trekgame dostala tuto nabídku, ale Molik, ve stopách tradice, zůstala věrna Onconu a Trekgame do ST linie opět nepřestěhovala :) Poprvé se nám tedy oficiálně představili hlavní tvůrci a admini Neutrální Zóny (www.stnz.cz). Přednášku v délce cca 40 minut vedl za jejich tým Saliven. Poté následovaly dotazy, na které odpovídal kromě Salivena i Saren a Vrenn. Všichni tři pánové měli nová trička a mj. představili nové promo, které pro ně na zakázku vyrobil kája :) Ke stažení už k dispozici je. Hra se rozjede v plné míře od podzimu letošního roku. Sledujte stránky...


Další hlášky? Kdepak. Znělky! Nezapomenu na atmosféru premiérového vydání této soutěže na loňském FFS. Nápad se znělkami shledávám totiž naprosto originální. První várka byla ne-sci-fi a fotka zase dokazuje, jak bylo narváno. Pocta pro Miniel a Taggarta!

Ne všichni ale holdovali programu od nevidím do nevidím a v poklidu tak přišli např. o přednášku o fanfilmových ságách ST: Odyssey a ST: Helena Chronicles od Xyll a Praotce Trekkieho. Jejich škoda...

Já jsem přijala pozvání od Samuela a opět vklouzla do Sokolovny do místnosti on-linovek. 10 minut před začátkem tam vyjma nás dvou nebylo živáčka a proto to mohlo vypadat, že mi Martin udělá soukromou projekci. Ale jak nehorázně mylných myšlenek se to sám přednášející dopustil :P Za pár minut měl totiž plno :) A téma: Lineage II. Musím přiznat, že než jsem zavřela oči kvůli všudypřítomné únavě, námět se mi docela zamlouval...

Ale do postele jsem se rozhodně chystat nemohla. Rozhodně ne dneska, když jsem měla být na dvou místech zároveň. Vzhledem k tomu,  že jsem od roku 2003 v týmu organizátorů Gateconů, ne(s)měla jsem chybět na jeho zahájení, páč mě tam nutně potřebovali. A můj klon? Kdyby mohl, odporoučel by se okamžitě do kina na nové divadlo Oktan teamu - Půjčovna kol aneb Je třeba zabít Baltara.

Takže jak je vidno, 'můj originál' od osmi večer zakořenil s Vrátkařema dole v posilovně, která tou dobou rozhodně jako posilovna nevypadala. Tak trošku seznamovací úvodní galavečer, víc než obvykle :), spustil Johny, když všechny přítomné přivítal. No, to uvítání bylo spíše symbolické, protože program Gateconu už běžel od rána s spousta lidí z SG komunity dorazila na FFko už v pátek jako my. Za mikrofonem se vystřídala spousta lidí, protože tak jako v ST linii, se v té gejtové také lákalo na projekty, které byly připravené na celý týden a také se shrnovaly různé organizační záležitosti (mj. info ke klubu SGC, prodeji suvenýrů a projektu živého blogování z FFka skrz Chevron 24). Protože měl Gatecon narozdíl od nás na zahájení hodiny dvě, připravena byla také "omáčka". Ta první byl tak trošku můj nápad a to připravit pro publikum nějakým způsobem ve Photoshopu upravené fotky, ze kterých by nebylo okamžitě poznat, kdo že je (jací fanoušci) na nich zvěčněn. Ale identifikovatelné to být muselo, o to tam šlo :)

Upravené SG fotky - první námět

Nápad se ujal a po deformacích různého stupně jsem nakonec přišla s filtrem vody, který vlastně vypadá, že dotyční stojí před horizontem červí díry. A byla ruka v rukávě! Upravených foteček se promítalo požehnaně, vybrala je z fotogalerie (fanklub.sg1.cz/galerie) Abbie, které bohužel nemoc škaredě překazila možnost přijet na celé FFko. A proč tolik (tuším přes 70 kousků)? Protože SG kolem sebe utvořilo za ty roky už celkem velký fandom, lidi v něm jsou aktivní a navzájem se znají a tento malý kvíz pro publikum během večera toho byl důkazem. Nicky či jména kdokoliv z přítomných "střílel", aby se mohlo jít na další fotku. Nikdo nezůstal skryt, poznáni byli úplně všichni. Samozřejmě dost excelovala Eva-SG a to nejen kvůli tomu, že měla z druhé řady na fotky dobrý výhled :P

Upravené SG fotky - finální námět

Pokud se nápad zalíbí i u lidiček z ST, nebude problém přichystat něco takového na Trekfest. Ale zpátky k večeru. Proč jsem tam byla nepostradatelná? Tak trošku jsem vymyslela a přichystala letošní celogateconovou soutěž s názvem SG Škrty a měla jsem ji tudíž všem na zahájení představit. Jednalo se, jako i v minulých letech, o znalostní soutěž seriálu Hvězdná brána. Tak jako na předešlých Gateconech se využívaly chvilky mezi jednotlivými pořady, přednáškami atd. právě k soutěžení. Tj. kdykoliv zbyla chvilka času, promítala se divákům várka několika obrázků právě poznamenaných "škrty". Stačila by vám přesná polovina, abyste poznali epizodu? Identifikaci dílu jsme ulehčili nabídkou možných správných odpovědí (zpracoval Jarmom). Obrázky jsme ukazovali několikrát, i když člověk nevysedával celý den na Gateconu a zaskočil jen na pár pořadů denně, pořád měl velkou šanci vyplnit celý formulář. Ty se rozdistribuovaly hnedka, co jsem vysvětlila pravidla. Rozdala jsem k nim i propisky, aby nebyl nikdo na úvod znevýhodněn :)

Soutěž SG Škrty - demo

O konečnou grafickou úpravu se postaral kája. Opět platí, že u ST to ještě nebylo a proto to můžeme někdy prubnout :)
Když jsem zabrousila na káju (tou dobou sedícího na Oktanech), tak ten se postaral o finalizaci dalšího mého nápadu, se kterým jsem přišla před Sconem v roce 2007, tedy jeho prvním ročníkem. Tam jsme, kdo navštívil přednášku 'SG herci v jiných rolích' si možná pamatuje, pouštěli pět videíček... aneb SG herci trochu jinak. Jednalo se o mix záběrů ze seriálu Stargate spolu v kombinaci se záběry z jiného filmu, na kterých se právě vyskytoval nějaký jiný SG herec. Stačila vymyslet rozumná pointa a videa byla na světě. Vzhledem k tomu, že podtitul letošního Gateconu byl po vzoru propagační kampaně z TV Nova "Oni jsou naše hvězdy", montovat do sebe všeliak videa, pohrávat si se zvuky apod. nešlo neoprášit :) Na jednom z organizačních srazů jsme zbytku týmu představili Trekwister a na snadě bylo pokusit se o Gatewister. Tímto byly dva hlavní projekty od nás, jako Gatecon týmu, na světě.

GC 08 - Videoprojekty

Nejvíce videí přichystal kája, bavilo to i cernouamodrou, která se letos pouze zahřívala :) (asi se máte v budoucnu na co těšit! :P) a s nápady ohledně ukázek z českých filmů a českými filmy zasponzoroval Snorchl :) A když už jsme u těch předělávek, nemůžu zapomenout na nový amatérský dabing, který se letos od amatérského vzdálil co to jen šlo,.. protože byl prostě skvělý! :) Nevím, jestli to bylo tím novým suprovým mikrofonem, nebo nekompromisním Shakem, který neodpouštěl ani sebemenší chybičku :) a nebo akustikou na Teonasu, kde se celý film Stargate: Ark of Truth nadábnul...

Amatérský dabing na Teonasu

Během večera si svoje pořady představili další a další, a já, když už jsem tam byla, pozvala na svoje dvě soutěže a to páteční Návrat replikátorů a sobotní Ber nebo neber. A ještě lákala na jeden svůj nápad, o kterém se kecalo před conem na Lapiduchu a to Tlapkovou superbránu. Jedná se o originální památeční fotku z Gateconu...  a jak to nakonec dopadlo, se můžete podívat tady. Jarmom se zmínil také o soutěži o volňásky. Kromě omiho za novou grafiku webu Gateconu byl oceněn volným jednodenním vstupem na FF třeba JimiQueez za svoje originální songy. Ty jsem vůbec neznala a docela mě dostaly :) Byly krásně potrhlý :P

Ale to pořád nebylo všechno :) Už těsně po skončení jsem měla pocit, že oficiální zahájení Gateconu se neskutečně povedlo, lidi se bavili a i velký experiment v podobě tak mírně nenápadně seznamující soutěže nakonec dopadl jak nejlépe mohl. Jaký další nápad se urodil? Tentokrát v tom prsty nemám já, protože film Sněženky a machři jsem si pouštěla celý až po FFku. Právě v tomto českém filmu se zrodila myšlenka rozdat publiku lístečky se ženskými a mužskými jmény. Na základě reálií epizod SG se pak měly tyto dvojice mezi ostatními najít. Soutěžní páry seskupené tímto netradičním způsobem pak dostaly čas se navzájem poznat, aspoň základní informace o sobě a zapamatovat si o tom druhém nějaká další fakta v souvislosti se Stargate.

Protože se cca osm lidí nedokázalo napárovat, cernaamodra jim musela pomoci a proto jsem rázem byla Hammondovou vnučkou a vedle mě seděl generál Hammond :) Naštěstí jsme nebyli mezi páry, které pak před těmi zbylými testovali, jak stihli svého partnera z dvojice poznat. Eva vyvolala tu druhou vnučku a toho druhého Hammonda :P Asi jste se dovtípili, že Danielů a Jacků sedělo v publiku taky povícero :)


Ceny pro nejúspěšnější dvojici samozřejmě nechyběly. Měla jsem radost, že sál zůstal plný až do úplného konce a že se lidi bavili a nebáli se, když jsme je zvedli ze židlí a hnedka první den přiměli k tak trošku prazvláštní komunikaci... jak se totiž hledali třeba Martouf a Sam, když Martouf zároveň sháněl Jolinar, si možná dovedete představit :)

Ale dost o SG, zpátky k ST! K divadlu! Je třeba zabít Baltara! To teda rozhodně není! Je to moje oblíbená postava a proto odmítám cokoliv jiného než jeho více méně poklidné dožití aspoň konce 4. sezóny! Naštěstí měli podobný názor i členové Oktan týmu :P (apropó, tato ošklivá hláška zazněla až po hodině a dvaceti minutách, takže si troufám tvrdit, že už to pak prostě nestihli :P)


Oktani si pro nás totiž připravili opět špičkovou podívanou, jednalo se o mix BSG a Voyageru. Představení bylo naprosto skvělé, Bedraz si střihla hnedka dvouroli, tedy Six a prezidentku Roslinovou. Objevil se i "Batman" v podobě Mirexe, Vyslanec jako Adama a jeho skvělý XO nám taky nechyběli :) Gaiuse sehrál Kuba.P.S. Prof. dr. et dr. Oktan Esoterus, CSc, Ph.D. naštěstí opět nedorazil :) Ale co je nejdůležitější... Oktani se vrátí ... a už teď jste zváni na FF 2009 na nové divadelní představení s poutavým názvem "Stávka Pyů" :P

Původně jsem se bála, že se protáhne další zkouška na úterní večer a že přijdeme o historicky první debatku trekkies s názvem Federální diskuzní fórum. Pokračování zkoušky se naštěstí naplánovalo na zítra ráno a proto jsme se po Vaškovi od 3/4 na 11 více méně sešli v hlavním sále. Se Zephramem jsme si už nějaký ten měsíc pohrávali s myšlenkou kecat mezi sebou, jako fanoušky, na téma z normálního života. Tím teďka nemyslím to, zda epizoda xy skončila dobře nebo špatně :) Zkrátka nadhodit téma, ze začátku nepolitická a nekontraverzní a postupně přitvrdit třeba až ... až na sex :) Zephram celou koncepci debaty jako takové pojal velmi zodpovědně, na můj vkus až příliš vědecky. Osobně jsem čekala něco na způsob houfování trekkies a trekkerů z loňska, kdy jsme si sedli hnedka ze začátku do kruhu, aby každý viděl na každého a prostě kecali. Zeph však místo toho hovořil o zásadách a cílech správné diskuze.

Promiň Zephe, ale po dnešním neméně vyčerávajícím dnu jsem to už nepobírala. Ještě jsem se aktivně zapojila do hlasování, co pro mě Star Trek je, jak ho beru, což bylo prvním tématem diskuzního fóra. Rozestoupila jsem se spolu s ostatními podle ukázkového schématu promítaném na projektoru. Argumenty jsem nepřihazovala, protože zrovna v tomto nemám vyhraněný názor a nedokázala jsem se proto přiklonit na tu či onu stranu, což myslím následná řízená diskuze vyžadovala. Xyll a Lore však měli jasno a debatu odstartovali...

Hlouček vzadu se přímo nezapojil, ale naslouchal dění v popředí.

To už se to nakrásně sdrclo do hloučku, ale zase na úkor toho, že kdo si vyloženě nepřisedl, neslyšel nic, protože Zephram mikrofon odložil.

Na férovku přiznám, že jsem pro dnešní večer nezapadla. Měla jsem se Zephrama dopředu zeptat, jak to celé plánuje pojmout, abych nebyla jeho "přísným" přístupem tak překvapená a možná ho i přemluvit k jinému úvodnímu tématu, ne tak "těžkému", takřka filozofickému, protože před půlnocí už přemýšlet takto do hloubky a hledat ve svých formulkách drobné nijance, nebylo v mých možnostech. Důležité je, že se to líbilo ostatním, protože z doslechu vím, že i když se u prvního tématu trošku zasekli, řeč přišla i na další, nejedno další...

Já jsem si maximálně pokecala se svou postelí, když jsem do ní se vší láskou před půlnocí ulehla... ... konečně! :)© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz