FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- neděle - 29. červen - VEČER

Trekfest 008

Když pominu dokument dodaný od Vaška, který běžel v programu od sedmi do osmi (každý rozumný člověk právě teď stíhal tu večeři, aby se tak zbytečnou činností, jako je jídlo, už nemusel po zbytek dne zabývat), tak do konce dne zbývala jedna soutěž, jedna přednáška a jedna diskotéka. Takže to vezmeme hezky pěkně popořadě.

Soutěž 5 proti 5 - pohlednice

Před letošním Sconem se začal na Trekfest 008 připravovat kvíz po vzoru soutěže z TV Prima, 5 proti 5. Byly vymyšleny a vytištěny otázky, a fanoušci, kterým Star Trek aspoň trochu něco říká, vyplňovali formuláře. Po premiéře MI v Ostravě a ještě menších akcích v Praze jsme nakonec nasbírali víc než limitních 100 "vzorků" naší trekové komunity. Poté se sesbíraná data pečlivě přichystala do soutěžní podoby.

Jaký je princip soutěže? V klasické soutěži v televizi Petr Novotný coby moderátor vede dvě pětičlenné rodiny jako týmy (tvoří je většinou rodiče, jejich potomci, sourozenci, sestřenice, tety, strýcové apod.) k výhře 50 000 Kč a možnosti zúčastnit se soutěže v dalším dílu pořadu. V trekové předělávce 5 proti 5 jsme zachovali dva pětičlenné týmy, základní kola, dvojitou a trojitou šanci i finále. Úkolem tedy bylo co nejpřesněji odhadnout odpovědi na otázky ze světa Star Treku... kdo se trefil a uhodl nejčastější asociace na reálie světa Star Treku?


Při oficiálním zahájení v pátek jsem vyzvala, že se mi můžou předem hlásit týmy a pak stačí, aby se v neděli večer v kompletní sestavě dostavily. SFG Team tak učinil už v sobotu dopoledne v sestavě Johanson, Rico, Feky, Xartrix a Marsel. Druhý tým ve složení Lore, První ze dvou, Druhá ze dvou, Lina a Urza s názvem Kolektiv mi dali vědět během dne. No, ten dovětek, že postačí, aby se tedy dostavili, jsem asi prvnímu týmu příliš nezdůraznila. Johanson se totiž nenavečeřel přes Vaškův dokument a chvíli to vypadalo, že budeme buď hledat nového kapitána, nebo z publika se zformuje zcela nová pětice. Nakonec Rosťa dorazil a posilňoval se během celé soutěže, což vlastně proti pravidlům nebylo :)

Po představení a vysvětlení pravidel, kterých jsme se nedrželi úplně úzkoprse, o to nám ani nešlo, se jako první utkali kapitáni týmů. Johanson vs. Lore. Loni spolu v Tabu, letos proti sobě :) Rychleji zareagoval a tlačítko na klávesnici zmáčknul Lore a jeho družstvo "B" mohlo odpovídat na první soutěžní otázku. "Jmenujte padoucha/zlouna ze Star Treku." Lore se trefil do jedné ze správných odpovědí, což znamenalo, že jeho tým může pokračovat v tipování dalších odpovědí. Ja měla na starosti obsluhu excel souboru, kam jsem musela opatrně a hlavně bezchybně vždy označit, jak správný daný tip byl a kolik bodů to tedy přineslo celému týmu. Na projektoru pak bylo vidět celkové skóre i získaný počet bodů v aktuálním kole. Při třech špatných odpovědích dostalo šanci druhé družstvo. Na první otázku padoucha ze ST, se odpovídalo takto: Q 27, Khan 26, Borgská královna 10, Shinzon 10, Tolian Soran 7, Lore 5, Dukat 5 a ostatní 10. Do položky "Ostatní" jsme zařadili jména, která se vyskytla třeba jen jednou nebo jen dvakrát. V klasické TV soutěži toto číslo ani neuvádí, my to vypočítávali pro pořádek, že v žádném kole nešlo získat vždy plných 100 bodů.

Druhé kolo. První ze dvou vs. Rico. Otázka: "Jmenujte zamilovaný pár ze Star Treku." Nebudeme vás dlouho napínat, rozhodně ne tak dlouho, jak publikum, které muselo čekat, až na to buď ten či onen tým dedukcí přijde :) Takže Riker + Troi 40, Tom + B'Elanna 18, Worf + Jadzia 11, Jean-Luc + Beverly 7, Trip + T'Pol 5, Odo + Kira 4, Chakotay + Seven 3, ostatní 12.

I po třetím kole, které odstartovala dvojice Druhá ze dvou a Feky, si vedení udržel tým B, Kolektiv. Doplníme statistická čísla: Jídlo/pití ze ST: Romulanské pivo 27, Gagh 17, Raktajino 16, Černý čaj 12, Káva 6, Plomeeková polévka 6, Čokoláda 4, ostatní 12.

4. kolo. Záludná otázka ještě bez násobení bodů pro Linu a Xartrixe. Jmenujte dítě ze Star Treku. A jak odpovídala veřejnost? Wesley 42, Naomi 35, Jake 7, Alexander 6, Q junior 3, Icheb 2 a ostatní 5.

Soutěž 5 proti 5 - demo

Družstvu A pod křídly Johansona to moc nešlo. Nutno přiznat, že podle slov kapitána mají hodně rádi SG a ST není pro ně úplný top jako pro entity v týmu B. Jejich poslední nadějí bylo násobení bodů za správné odpovědi, tj. tzv. dvojitá a trojitá šance. Kája vysvětlil a hnedka ke stolku k mačkání tlačítek pozval poslední dvojici, která si to ještě nezkusila, Urza a Marsel. Jejich otázka, jejich dvojitá šance. Vědec ze Star Treku!

A tohle byly čísla, ke kterým jsme se nakonec dobrali:
Noonien Soong 17
Zefram Cochrane 16
Spock 13
Tolian Soran 10
Leah Brahms 7
Holodoctor 6
Lewis Zimmerman 5
ostatní 26

A protože jsme jednu otázku přidali, mohli to Johanson a Lore zkusit napodruhé. Rosťovi mačkání opět nešlo :) Ale svými odpověďmi během celé soutěže samozřejmě bodíkově týmu přispěl. Trojitou šanci jsme přiřadili velmi těžké otázce, alespoň z našeho pohledu: "Jmenujte epizodu ze Star Treku".

Myslím, že jsem byla celkem překvapená, protože když ne soutěžící, správně si tipnul velmi rychle někdo z publika, které bylo, opět se musíme pochlubit, početné, jako včera touto dobou :)
Správné odpovědi:
The Trouble with Tribbles 12
Endgame 7
The Best of The Both Worlds 6
Mirror, Mirror 4
Amok Time 4
All Good Things... 4
(ostatní TOS 9, TNG 16, VOY 22, DS9 12, ENT 4)

Tímto byla první část soutěže za námi a na řadě tedy finále. Tým B si měl mezi sebou zvolit dva nejlepší, kteří by si mohli co nejlépe tipnout, co odpovídali tázaní lidé. Otázky ve stejném stylu až na to, že tentokrát na to budou sami a bude je tlačit čas (60 sekund na 9 otázek). Odvážnými se stali Lore a Urza. Urzu jsme poslali za dveře, protože otázky logicky nesměl předtím slyšet a nesměl znát ani to, co odpovídal jeho kolega. Tady jsme to trošku nedomysleli, protože jsme neměli nikoho, kdo by chtěl jít Urzu hlídat ven a přijít tak o velké finále. Nakonec se mu snad pro návrat volalo na mobil, ale třeba ani já a ani kája na něj mobil neměli :) Hlavně že dorazil obratem a publikum nemuselo čekat kvůli malému technickému nedomyšlení...

Při této fázi jsem odpovědi obou soutěžících psala na papír, protože bych to mrskat do Excelu opravdu nestíhala. Pak jsem potřebovala čas na přepsání. Taková maličkost - v moment, kdy Urza odpověděl stejně jako Lore před ním, jsem ze sebe vydávala něco jako "píp", to jsme totiž taky nestihli, ale možná bychom to beztak neřešili, když by na to přišla řeč ještě doma :)

Jaké byly finálové otázky a statistika?

1. otázka
Kapitán ze ST
Picard 57
Kirk 22
Janeway 8
Sisko 6
Archer 3
Pike 2
ostatní 2

2. otázka
Loď ze ST
Enterprise 65
Voyager 19
Defiant 10
Equinox 2
ostatní 4

3. otázka
Zbraň ze ST
Phaser 72
Bat'leth 9
Disruptor 8
Torpédo 7
ostatní 4

4. otázka
Planeta ze ST
Země 42
Vulcan 20
Romulus 8
Risa 6
Betazed 5
Qo'nos 4
Bajor 3
ostatní 12

5. otázka
Herec ze ST
Patrick Stewart 33
William Shatner 12
Leonard Nimoy 10
Robert Picardo 10
Marina Sirtis 8
Brent Spiner 4
Kate Mulgrew 4
ostatní 19

6. otázka
Třída lodi ze ST
Galaxy 26
Interpid 13
Sovereign 13
Constitution 9
Akira 9
Defiant 8
D'deridex 7
Excelsior 5
ostatní 10

7. otázka
Český web o ST
www.kontinuum.cz 30
www.voyager.cz 30
www.trekkies.cz 19
www.startrek.cz 6
www.trekdnes.cz 3
www.subspace.cz 2
www.darkfort.org 2
www.thetafleet.org 2
starnet.startrek.cz 2
ostatní 4

8. otázka
Rasa/Druh ze ST
Klingoni 26
Vulkánci 22
Borgové 15
Romulané 12
Lidé 6
Andoriané 4
Betazoidé 3
Boliané 3
ostatní 9

9. otázka
Holoromán/simulátorový program
Kapitán Proton 18
Sherlock Holmes 17
Fair Haven 16
Dixon Hill 15
Beowulf 8
Fotony, osvoboďte se 8
Worfův výcvikový program 4
Worst Case Scenario 4
ostatní 10

Lorovy tipy: Picard, Enterprise, phaser, Země, Patrick Stewart, Sovereign, www.trekkies.cz, Klingoni a bitva o El Alamo (z DS9 Milese O'Briena).
Urzovy tipy: Kirk, Stargazer, torpédo, Vulcan, William Shatner, Galaxy, www.voyager.cz, Vulkánci a Barclayho holoprogramy.

Klukům se podařilo odpovědět top v osmi otázkách z devíti, úplně brilantní výsledek. Holoromán však netipnul správně ani jeden z nich, zajímavé :)

Kája s patřičnou dávkou napětí, kterou jsem mu úspěšně za zády sabotovala :) odkryl statistiku odpovědí všem v sále a samozřejmě to neméně zajímalo soutěžící, jak se teda vlastně trefovali... Dobře se trefovali a za výhru a odvahu se zúčastnit prvního ročníku 5 proti 5 dostala obě družstva stejné ceny, diplomy, pohlednice, něco na zub, něco na sport a nabušené CDčko :)


Původně jsem měla mít relax, ale bylo tomu naopak, zůstala jsem za stolkem, jen mi k tomu všemu přibyl do ruky mikrofon a já mohla pokračovat v programu. Ale sedět vepředu jsem rozhodně nechtěla sama a kromě Nika, který byl ještě v Praze, si přisedl kája a Samuel. Omi seděl na kulečníku v popředí a také přihazoval. O čem vůbec mluvím? O fotkové prezentaci o našem prvním zahraničním conu, za kterým jsme jeli do Londýna. Udělala jsem výběr fotek z čtyř foťáků, seřadila je a pojmenovala tak, aby se mi nepřeházely a ukazovala pak jednu po druhé... a vzpomínala u toho... co jsme tam všechno vyváděli :P Když jsem si nemohla vzpomenout nebo jsem si byla jistá, že to někdo jiný popíše daleko barvitěji, ráda jsem předala slovo :) Po tom roce už ta paměť na úplné detaily nesloužila, takže tuším ve dvou věcech jsme se neshodli :) A protože jsme ukazovali fotky i z prohlídky města, hodinku jsme vyprávěním zabrali. Už to vypadalo, že nestihneme pustit dvě mvéčka právě z Londýna a pak přímo z conu, ale protože se Vašek pořád neměl k příchodu, nakonec jsme je pustili. Kájovi se povedla a byla by to škoda, kdyby se nepromítli :P


Přišlo mi to divný, že má Vašek čtvrt hodiny zpoždění, tak jsem za ním došla do kanceláře. Chudák, neuvědomil si, kolik už je, když akorát dolaďoval program na další dny. Okamžitě vstal a do sálu s omluvou dorazil. Když už nás tam měl, nabídli jsme mu promítnutí jeho reportáže o FFku v pořadu "Pětka v pomeranči", aby si ti, kdo to ještě neví, ujasnili, proč se Vaškovi teďka občas říkává Milan :)
Už nevím, zda Vašek nebo Milan zůstal nebo si aspoň jednou zatančil na infantilní diskotéce... a proč to nevím? Protože bylo narvááánooo! Tak tak. Tančit u písniček kreslených seriálů a pohádek našeho mládí mohlo napadnout snad jen organizátory Infantil conu, kterým na diskotéku hlavní sál v kulturáku Vašek přislíbil. A udělal dobře. Pařilo se až do půl páté myslím... :)Poznáváte je? Infantil con připravují lidé od Gateconu, cernaamodra, Johny, JacobCarter, Shake, Jarmom a další. A těm se podařilo nejen trekkies dostat do té pravé taneční nálady.Já jsem měla náladu pro změnu místo tance večer fotit a myslím, že omi mi svůj nový foťáček rád půjčil :) Jen jsem mu chudákovi naplnila kartu a vybila baterky. Co horšího jsem mohla provést? :)

Korax ukecal Jacoba na panáka, Snorchl s mlhovačem, Diegina na pauze a Sali s Evou ... krásné momentky :)

Ale na parketě to pořád jelo, tancovalo všemi možnými způsoby každý s každým :) ... taky krásné momentky :)No, nafotila bych minimálně ještě jednou tolik, ale můj foťáček už měl začátky své krizovky a omiho foťák neměl šťávu.
Takže zbytek nechám na vaši fantazii ... :P Škoda, že ji nemáte jako já, teďka by se vám hodila :) ...
Jinak já taky tančila, Sali mě samozřejmě nenechal relaxovat, i když nám dvou zrovna sedne jiná hudba... ale to my si ještě pěti hodinovým maratónem do konce FFka vynahradili :)

Takže... zase zítra... zase na snídani!© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz