FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- úterý - 1. červenec - STAR TREK vs. STAR TREK

Trekfest 008

Galavečer na Trekfestu 2008 byl pojat jako jedno velké divadelní představení, soudní proces, kauza století (resp. tisíciletí). Námět pojmout galavečer jako soudní přelíčení, vznikl v hlavě Bedraz a Littla a konci února a s myšlenkou jsme si pohrávali dál po srazu na Titanu a Stodůlkách. Verča napsala scénář, přidělily se role a začalo se zkoušet. A zkoušelo se až do poslední hodiny před začátkem... To se samozřejmě též připravovala technika a pódium s rekvizitami. Udělalo se taky vše proto, aby se divadlo natočilo na kameru.


S necelým 10 minutovým zpožděním jsme pouštěli lidi dovnitř. Nervozita sílila... ale jednou jsme se do toho uvrtali a teď už couvnout nešlo... Scéna byla připravena - soudní síň uspořádaná čelem k divákům - uprostřed pultík soudce, přes něj přehozen soudcovský talár, po levici a pravici místo obhajoby a obžaloby, nejblíže u vchodu do zákulisí lavice svědků, u které byla opřena nafukovací Enterprise.

Jaká byla hlavní myšlenka? Zrcadlový Star Trek vesmír žaluje normální ST vesmír, že je utlačován.
Jako první vešla na scénu soudní zapisovatelka, Guinan (Samuel). Po ní přichází soudce, nadstraník (Little), starý známý Strážce věčnosti, Q a Guinan, zatím v civilu. Když se za hudby mvéčka nasouká do připraveného soudcovského taláru, složí diváci (= porota) přísahu: "Přísahám, že odsunu stranou všechny své předsudky vůči různým sériím Star Treku a že se budu řídit jen svým svědomím. Nechť mě provází Síla! Amen." Přísahu skládala porota ve stoje :P

Nejdříve dorazili obhájci z normálního, našeho vesmíru a to kapitán Kathryn Janeway (Bedraz), přísně analytická, avšak s ideály a komandér Riker (Margh), tajně některé stránky mirroru obdivuje, pod paží nosí umělou ruku jako trofej ze své předchozí advokátní dráhy.

Po nich se diváci dočkali i žaloby ze zrcadlového vesmíru - Intendantky Kiry (Xyll), mozku dvojice, která však sází i na ženské zbraně a kapitána Jonathana Archera (Saliven), který je naopak hrubou silou dvojice, což obnáší nutnost ho neustále krotit.

Prvním svědkem byl Dat (Darknight).

ARCHER: A mohl byste nám tady jen z hlavy říct, jaká jsou holá čísla statistik ohledně našeho zrcadlového vesmíru? Kolik prostoru nám například poskytl takzvaný normální vesmír v televizi?
DAT: Z 726 epizod celého universa je jich ze zrcadlového universa pouhých 8.
ARCHER: Osm! Slyšeli jste? Osm z 726! Kolik je to procent, pane Date?
DAT: 1,10192837465564... %.
ARCHER: Slyšíte to, vážená poroto? Málem jsme nebyli ani jednoprocentní vesmír, kdybych to nezachránil já se svým dvoudílem!

Obhajobu musela po Willovi převzít Kathryn, protože Dat odnětí své paže nesl velmi těžce :P
DAT: To je zajímavé, Vaše ctihodnosti. Vás slyším skvěle, ale prostor mezi mnou a komandérem Rikerem okupuje nějaká zvuky pohlcující anomálie."

Darknight po mvéčku o Borgské královně se opět objevil na lavici svědků, tentokrát s hadičkami na hlavě :) Přísaze se nevyhl. "Položte vaši…v zastoupení vaše pravé ruce na nejvyšší loď všehomíra a opakujte po mě: Přísaháme při nejvyšší lodi všehomíra, že budeme mluvit pravdu a nic než pravdu. K tomu nám dopomáhej Gene."


Dvouroli si střihl i Fox, nejprve vystupoval jako Holodoctor z Voyageru a pak jako tzv. 'Holo-Picard', když při holopřenosu z Risy došlo k poruše terciální alfamatrice na sekundárním omegasynchonizátoru a kapitán Picard se zobrazil jako Pohotovostní lékařský holoprogram. O Holodoctorovi jsme se dozvěděli, že je šéfredaktorem AHA (Almanach Holografických Autorů), odborného periodika a o Picardovi, že se stal předsedou Strany za více sexu nejen v zrcadlovém vesmíru a svojí kampaň zahájil v době Rikerovi nepřítomnosti.


Výslechy svědků prolínaly různá mvéčka, medailonky postav či různý jiný důkazní materiál. Nejvíce na nich zamakal kája, klávesnici k dílu přiložil samozřejmě Fox, kterého výroba music videí baví tak jako káju, tj. hodně :P a taky Bedraz. Všichni tři se docela vyřádili, taková Kamasutra z úst kapitána Enterprise, to byl skutečně kompromitující důkaz :)


Po čtyřech svědcích přišla na řadu přestávka, avšak nikoliv pro diváky. Riker se totiž s Janeway dohodl, že nabídnou žalobě mimosoudní dohodu. V této chvíli jsme se spojili s První galaktickou (TV Nova budoucnosti :P) a z předtočených rozhovorů zprostředkovali porotě, jestli se kauza mezi normálním a zrcadlovým vesmírem někam pohnula. Reportérem První galaktické, který si všechny odchytl před budovou soudu, byl Saren, já jsem seděla ve studiu.

MODERÁTORKA: A jakou kompenzaci si představují v případě vítězství?
REPORTÉR: Celkové přepsání všech epizod a filmů, kde nebyla říše za zrcadlem zmíněna.

Když První galaktická ukončila živý přenos, naskočil blok reklam. Ale ne jen tak ledajaký, byly to Startrekové reklamy, předělávky těch profláknutých ze začátku 21. století. Mix z loňska a zbrusu nových.


V té chvíli jsem zaskočila za ostatními do zákulisí podělit se o dojmy, protože jsem měla tu výsadu sledovat celé představení z pohodlí sedačky ve třetí řadě (Byla jsem potřeba jen v jeden moment = Jacob coby soudní zřízenec obsluhoval celou dobu počítač. V jednu chvíli rázem zhasl monitor, protože se ukázalo, že byl prodlužovací kabel zapojen do ždířky svojí vlastní prodlužovačky, čímž vznikla smyčka. Vala se vypla a já jediná znala kromě káji heslo, takže jsem vystartovala, aby Riker nemusel opouštět soudní síň kvůli takové banalitě :P) Nálada byla suprová, já taky mohla jen chválit, takže zfouknout druhou půlku byla jen formalita :) Tak šupky dupky na ní :)
Jako další svědek byl předvolán císař Spock. Chladného omiho představilo mvéčko "Rozvíjej se logiko..." a jeho životní lásku slide s Marlenkou. :P

KIRA: Možná. Ale následky jejich návštěvy byly osudné. Během 40minutové epizody Vás zcela přesvědčili o výhodách svého vesmíru - prý rovnost, svoboda, bratrství a 5 týdnů dovolené. Je to tak?
SPOCK: Přiznávám, že kapitán Kirk vznesl některé velmi přesvědčivé argumenty.
KIRA: Natolik přesvědčivé, že jste zaprodal vlastní říši?
SPOCK: Byla odsouzena k záhubě.

Posledním svědkem byl zrcadlový Miles O'Brien (Bendi). Všechny pobavil sotva vešel, s tou parukou vypadal 'Smileyovski' :) Mně tou dobou ale moc smíchu nebylo, protože se ukázalo, že fotky ze zákulisí jsou zřejmě to poslední, co na letošním FFku nafotím a to je teprve úterý! Když jsem totiž žádala foťák, aby po stisku spouště pořídil snímek, prach sprostě se na mě vykašlal. No, zas tolik mě to nesebralo. Zlobil mě už od víkendu, ale že mě nechá ve štychu zrovna při galavečeru, to jsem tedy nečekala. Na omiho kartu se opět víc nevešlo, takže zbytek nafocoval už jen Petr.

Co zbývalo? Přeci závěrečné řeči! Za zrcadlový vesmír promluvila Kira.

"Vaše ctihodnosti, ctěná poroto, všichni milí diváci u televizních obrazovek! Za nás promluvila dnes fakta. Náš vesmír byl vždy odsouván do pozadí a dostával méně prostoru, než si zaslouží. A proč, ptali jsme se? Prý proto, že naše realita je krutá a bezcitná a naše morálka pokleslá. Ale dnes jste mohli vidět, že je to jenom pokrytectví doposud silnější strany. I úžasný federační vesmír má své vrahy, šílence a morálně pokleslé osoby. Snaží se to skrýt a tvářit se na povrchu líbezně. A na straně druhé potlačuje u svých občanů přirozenost i v tak běžným aspektech života, jako jsou mezilidské vztahy. Ach, chudák Jean-Luc a jeho nenaplněný vztah k Beverly! Nebo snící holoprogramy z ošetřoven! Říkám dost tomuhle pokrytectví. My to myslíme upřímně!"

Za obhajobu Riker.

"Ctihodnosti, vážená poroto, ve světle předložených důkazů a ve stínu výpovědí některých svědků je už jen na vás, jak dopadne tento soudní proces! Rozhodnete o osudu nás všech. Rád bych ale ještě připomněl jeden fakt, který mohl v průběhu líčení zaniknout. Rovnováha! Ano, myslete na rovnováhu, která zde panovala. Star Trek, jak ho známe, byl vždy bojem dobra proti zlu a přinášel morální poselství. Když se necháme zviklat, že temná strana má mít větší prostor, je konec. Vše, o co jsme usilovali a co jsme dokázali přijde vniveč. A věřím, že i přes chyby, kterých jsme se dopustili, by to byla velká škoda. Navíc nikde přeci není psáno, že scénáristé v budoucnu nenapíší pro zrcadlovou říši další epizody, že v naší realitě nebude trochu více sexu, který uspokojí i náruživého Jean-Luca Picarda (chraň nás GENE), že z Borgů nakonec nebudou skvělí sousedé… Nechme těmto věcem volný průběh a nečiňme jednostranné rozhodnutí. Děkuji."

SOUDCE: Slyšeli jsme nyní obě strany sporu. Potřebujete porota čas na poradu, nebo můžeme hned přistoupit k hlasování? Guinan, prosím přistupte ke sčítání.

Diváci zahlasovali zvednutím ruky, kterému vesmíru více fandí a přejí vítězství v tomto soudním sporu.

SOUDCE: Ctěná poroto, děkuji. Tímto se žaloba zamítá!

VYHRÁL NORMÁLNÍ VESMÍR !!!

Žaloba byla pochopitelně s výsledkem velmi nespokojená a podle toho vypadala její reakce přímo v soudní síni.

Navíc, První galaktická hlásila, že i přes zamítnutí žaloby začala podivná invaze zrcadlových scénáristických sil! Takže pokud tento zápis ze soudního procesu nesmažou či nepřepíší, tak jste se právě dobrali ke konci :)

 

Děkujeme divákům za kladné ohlasy, i my jsme z toho měli dobrý pocit... lépe to snad ani dopadnout nemohlo :P

Oslavit další úspěšný den Trekfestu jsme se vydali do KD. Přímo na programu bylo avizováno karaoke a já si řekla, že když ne dneska, tak nikdy :) Obešla jsem všechny, na koho jsem v tu chvíli narazila v sále, že dneska večer můžeme konečně kájovi hromadně popřát k pátečním, 28. narozeninám, že mám přichystaný dárek a jedno překvapení. Musela jsem rychle, protože se někteří chystali na kutě.

Fotka pro káju k narozeninám

Všichni se tedy na můj popud shromáždili vepředu a já kájíkovi předala památeční fotku (koláž z jeho ksichtíků, kterou pro mě zhotovil potají omi). Fotka byla navíc zezadu podepsaná od všech možných lidiček, které jsem stačila za dva dny nepozorovaně o autogram požádat. To slovíčko nepozorovaně je docela podstatné :)


A protože mi Pája pomohl natáhnout do počítače moji oblíbenou písničku a k ní i text, káju jsem si nechala přes celý sál zavolat k sobě, k pódiu a zazpívala mu písničku od Holek, Když Mě Líbáš.

Karaoke poté nerušeně pokračovalo, tak jako bývá na FFku zvykem. I když tentokrát neexcelovali známé karaokové firmy :)


Na baru jsme si připili, ale nezůstali a vrátili se opět do sálu...

Nedalo mi to a vytáhla jsem Jacoba na taneční parket, i když se opravdu usilovně vzpouzel :) Nakonec byl rád a zdaleka to nebylo tak hrozné, jak se obával :P Kromě mě to vlastně mohou posoudit i jiní, kteří ho po mém vzoru opakovaně lákali k tanci :)

Zpívalo se ve dvojici či skupinkách... a tancovalo opět až do rána ...© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz