FESTIVAL FANTAZIE 2008


Fotoreportáž z Festivalu fantazie 2008
- pátek - 4. červenec -

GATECON 2008

Ráno jsme se probudili do deště. Když se zavzpomínám, tak přes celé FFko bylo snesitelné počasí, ani vedro, ani zima, takový střed... pamatuji si horší ročníky v tomto ohledu :)

Po lehkém obědě v Pančáku či jiném stravovacím zařízení jsem se pomalu a jístě musela věnovat SG programu, který jsem si přihlásila.


V pátek se jednalo o soutěž Návrat replikátorů. Vymezila jsem si proto prostor v SG šatně, což byla vyčleněná místnůstka pro Gatecon tým, kde jsme měli uschovány všechny věci k programu. Na lavicích byli jeden vedle druhého notebooky, nechyběla tiskárna, rekvizity, trička, suvenýry na prodej, naše osobní věci atd. Já si tam nanosila tedy všechno potřebné na svou soutěž, např. dva pytle s replikátory, které značnou část FFka strávily na zadní sedačce našeho Saxa :) a spoustu cen.

Řeknu vám, není nic horšího než připravovat soutěž pro týmy. Potencionálních vítězů je hodně, chcete je všechny obdarovat za účast a snahu, když už ne za jejich znalosti a vítězství jako takové... a teďka, babo raď, co koupit, co poshánět, aby to nebylo drahé (výdaje za ceny k soutěžím, které se Vašek zavázal platit, činí dvojnásobek za běžný pořad, tj. bych to tak viděla kolem 250,-.) a přitom se to aspoň trochu líbilo a neskončilo to hnedka v popelnici za Sokolovnou :P K tomu si připočítejte riziko, že koupíte někde něco a obdržená účtenka nebude Vaškovi k ničemu. To se stalo třeba zrovna mně. V Makru jsme nakoupili křupky a další slané pamlsky, nicméně, protože je na účtence naše civilní jméno, nebo proto, že se jedná "jen o jídlo", tak Vašek mi oznámil, že "Tu nemůžeme použít." Ach jo. Na fotkách jsou dále vidět bloky, které jsem oblepovala soutěžním obrázkem přes hodinu určitě a pak dárkové balíčky, kam jsem zabalila všechno možného, co jsem doma našla nebo mi někdo ze známých na ceny daroval, samozřejmě k tomu ještě co se dokupovalo, např. trička a fotky ve formátu pohlednice. To všechno v počtu 20 ks, protože jsem předpokládala, že se podaří vytvořit dva týmy po deseti členech. No, podařilo :)

Takže o co šlo? Vzpomínáte si loni na soutěže s Exokompy? Jak se hledali po celém kulturáku a prostorách kina? Letos jsme kvůli velkému množství programu Trekfestu soutěž s těmito "balónky" přichystali do linie Gateconu. Jejich úplně první výskyt byl právě v souvislosti se Stargate, už tehdy si je dost lidí vžilo jako "Replikátory" a letos jsme se k tomuto pojmenování vrátili.

Anotace soutěže "Návrat Replikátorů" tedy zněla: Replikátoři to nevzdávají! Poté, co byli ve Stargate eliminováni, to zkouší jinde. Zatím oťukávají jiné sci-fi seriály a zkoumají, kde se jim bude nejlépe dařit. Jedinou nadějí je proto rychle zjistit, který seriál je nejvíce ohrožen! Stanete se i vy součástí týmu analytiků povolaných do SGC?


'Exoreplikátoři' se tentokrát nehledaly, ani se neničily... naopak... analyzovaly se. Každý Replikátor totiž nesl specifickou informaci, ze které bylo jasně patrné, na jaký sci-fi seriál měl dotyčný Replikátor spadeno. Vzhledem k všeobecné oblibě Star Treku je pochopitelné, že i Star Trek byl jedním ze seriálů...

Co mě k tomu vedlo? Na netu, na akcích a tak mi dochází, že už nikdo nekouká striktně jen na jeden, 'ten svůj', seriál a dost lidí čučí na všechno možné :) A tak jsem si řekla, že by mohlo být zajímavé tyto znalosti posoudit :) Mnoho týdnů dopředu jsem si tedy zapisovala hlášky ze seriálů, na které jsem tou dobou ve volném čase koukala (Smallville, Lost, BSG) a k tomu samozřejmě proklikala velké množství epizod seriálů, které mám dávno nakoukané, kromě Star Treku třeba Heroes, 4400, Farscape, Doctor Who, Eureka, Andromeda. Hlášky z B5 mi poslal Sali, Červeného trpaslíka mi našel kája na netu a Návštěvníky jsem nakoukávala a vypisovala z nich citáty necelých 14 dní před conem. Hlavní část hlášek byly ty Stargateové ... takže při vlastní soutěži, která měla odhalit, jak jsou Vrátkaři ve sci-fi sběhlí, stačil v každém týmu aspoň jeden profík se všeobecným sci-fi přehledem nebo víc lidiček s deduktivním uvažováním :)


A bylo tomu skutečně tak. V jednom týmu byl PetrSF a ve druhém Marty. K tomu měli oba dva spoustu schopných pomocníků! Pravidla jsem okořenila tak, že pro replikátory se do pytle muselo běžet přes celou místnost a nabírat se mohli pouze jednou rukou. V poli pak mohli být max. dva lidé.

Odsejpalo to velmi rychle. Základ byl jasný. Identifikovat a třídit jednotlivé seriály. Na začátku jsem řekla, že ztěžejní pro mě bude počet hlášek, číslo, ke kterému se dotyčný tým dopočítá, takže např. Heroes - osm replikátorů. Jenže mi nedošlo, že Martyho tým si to vyloží tak, že nebude seriály třídit i fyzicky na hromádky na zemi jako Petrův tým a bude si jen dělat čárky a házet je zpátky na jednu hromadu. Než jsem si všimla rozdílu v postupu hry a obhájila si sama před sebou, že správnější bude neposuzovat pouze čísla, ale i přiřazování hlášek k těm daným seriálům, uběhla tak čtvrt hodinka. Nakonec o čas ani nešlo, stíhalo se to v pohodě, takže jsem Martyho, Tar-aru a tým B poprosila, jestli by přeci jen po vzoru druhého týmu neroztřídili replikátory na hromádky. V podstatě si to tím zkontrolovali a naštěstí už nemuseli znovu přemýšlet, protože si to pamatovali :P Oba týmy skončily tak nějak stejně a proto jsme začali porovnávat svoje výsledky s jejich.

První otázka byla záludná :) Kolik replikátorů bylo chyceno a analyzováno? Všichni začli sčítat, ale na stejné číslici jsme se neshodli :P Proto jsme šli hezky pěkně po seriálech. O jaký vesmír nemají replikátoři vůbec zájem? :) Nejméně hlášek bylo z Andromedy, a to 2 na každý tým. Těsně po ní Doctor Who, 3 hlášky, a Babylon 5 s Farscapem po 4 hláškách. O jednu lépe na tom bylo BSG, dohromady 14 hlášek jsem si zapsala z 4400 a Eureky, 16 hlášek z Červeného trpaslíka a Heroes. Každý tým měl v pytli dále 9 hlášek z Návštěvníků, 16 hlášek ze Smallville, 22 ze seriálu Ztraceni, 28 ze všech Star Treků a hlavně 62 ze Stargate! Když dokončím tu početní inventuru, tak 185 hlášek, 185 replikátorů bylo polepeno v každém pytli. Řeknu vám, znovu bych do toho nešla. Nebýt Samuela víkend před odjezdem, nevím, jak bych to celé dokončila tak, aby se mi to do té doby už totálně nezprotivilo :P ... takže Martinovi velké díky! Co se kontroly týče, zase jsme ty hlášky měla tak v krvi, že se mi bleskurychle kontolovaly ty hromádky. S počítáním jsme trošku improvizovali. Původní myšlenka byla za každou špatnou odpověď (zatoulaný replikátor z jiného seriálu) ztrhnout bod dolů, takže např. když někdo do devíti hlášek z Návštěvníků omylem zařadil Battlestar Galacticu, tak sice získal děvět bodů za Návštěvníky, ale jeden jsme mu sebrali za to BSG, které tam nepatřilo. Takže nakonec osm. Systém myslím dobrý do okamžiku, než jsme skutečně hlídali, že špatně zařazený replikátor si vzápětí nenajde novou lokaci a nezmizí nepozorovaně třeba právě tam, kde předtím chyběl. Pokud by se opravdu všechny chybně identifikované replikátory vyřazovaly, chyběly by potom u svého seriálu, což by opět obnášelo jeden ztracený bod. Ale jak je z textu patrné, nebyli jsme na soutěžící jak nenažraní dobrmani se vzteklinou :) a proto byly v podstatě oba dva týmy stejně úspěšní se ztrátou cca 20 bodů.

Když jsem rozdala ceny, tak všechny hnedka pozvala na památeční hromadné focení. Kdy a kde to bude jsem se snažila obeznámit a oslovit tak co nejvíce lidí dlouho předem, ale sama vím, že na conu to takto nefunguje a každý je rád, že je rád :) Proč kolem společného focení tolik caviku? Kvůli "formátu" fotky. V klubu Gatecon na Lapiduchu se postupně rozvinul můj nápad pokusit se společně vyfotit v netradiční poloze. V poloze, kdy se co možná nejvíce lidiček sejde, posadí vedle sebe do kruhu a vytvoří takovou "tlapkovou superbránu". Jak by to tak nějak mělo vypadat je patrné z tohoto 'vzorového' obrázku.

Tlapková superbrána

A jak to nakonec dopadlo v reálu na FFku? :) Posuďte sami :) Za vyfocení děkujeme Skreekovi.Tou dobou už jsem byla tzv. koordinátor půl dne. Je to človíček z Gatecon týmu, který se stará o to, aby všechno klapalo, co se programu Gateconu týče. No a samozřejmě bych to nebyla já, kdybych neřešila nějakou specialitku :) Představte si, že nějaký vtipálek odmontoval během promítání epizody 2010 kliku, takže se lidičky nemohli dostat dovnitř (a ani ven). Než mě napadlo, že by mohla být někde blízko schovaná, chvilku trvalo a tou dobou už to řešili přímo Vaškovi lidé a přišel se podívat i Pavel Bačkovský. No, zase jsem o něco chytřejší :) I když je jasné, že by měl být příště šroubek na klice připevněn tak silně, aby šel případný dotyčný ukájet své choutky jinam :) Další věc, co si připíšeme na seznam, že musíme hlídat :P

Od osmi byl galavečer. SG galavečer. Původně psaný do kina, ale kvůli lepší atmosféře navrácen zpět dolů do posilky. Šlo o kombinovaný večer se soutěží pro páry známou z předchozích let jako Miss a Missák Gateconu spolu s jinými lahůdkami, např. Gatewisterem. Oč se jedná jsem psala v pondělí u zahájení.

Překvapením tohoto večera byl však bezesporu film Stargate: Continuum, který jsme jako jedni z prvních na světe (snad to není úplná pitomost :P) shlédli na velkém plátně. Vašek zařídil hnedka dvě lokace, kde film běžel. V zadním velkém sále, kde se onehdá konal Gatecon 2003 a pak film běžel i normálně dole, kde skončil galavečer. Promítání začalo přesně ve 22:30 hodin a díky Stargate Translation Team už byly hotové české titulky. Atmosféra byla skvělá, film měl velmi poutavý začátek a celkově se mi líbil víc nez Ark Of Truth, ale dokoukala jsem se na něj až doma. Proč, proč? Zavíraly se mi oči a pokud se okamžitě nerozhejbám, bude zle. Sali na tom byl obdobně, proto jsme po půl hodině oba vstali a v hlavním sále nepřetržitě tančili až do čtyř do rána! Pětihodinový taneční maratón jsem snad ještě nezažila :) Pauzírovali jsme jen kvůli pitnému režimu, případně toaletám a i když mohl být výběr písniček ještě o něco lepší, dost nám to sedlo a fakt jsme tančili až do úplného závěru. Strašně jsem si to užila a na tenhle večer, po včerejšku obzvlášť, moc ráda vzpomínám...

Ostatní se po promítání usadili na baru a až na ojedinělé tanečky se k nám nikdo nepřipojil. Bylo jim totiž taky dobře, tam kde jsou :) Nutno zmínit, že všechny svým příjezdem potěšila Abbie. Ty dny předem nám moc chyběla... o to jsme pak mohli být v pátek a sobotu šťastnější, že už mezi námi je. Teďka už třeba zase vím, že bude ještě vzácnější komoditou, ale její cestu do zahraničí ji moc přeji a schvaluji :P Hlavně ať se jí tam líbí a ať s námi zůstane v kontaktu přes internet!

© Hypospray (Hanka) & Margh (Kája), omi (Michal), Wesley (Michal) & Skreek (Petr)
www.trekfest.cz
Festivalfantazie.cz